دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰
۲۰:۱۶ - ۰۷ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۰۵۹۴
سیاست داخلی

یک سایت حقوق بشری: ۲۱۴ نفر از معترضان اصفهانی بازداشت شده‌اند/ استاندار سابق اصفهان: این برخورد با معترضان، اشتباه بسیار بزرگی بود

اعتراضات در اصفهان,تظاهرات در اصفهان
یک سایت حقوق بشری عنوان کرد: دست‌کم  ۲۱۴ نفر از معترضان اصفهانی بازداشت شده‌اند و «۳۰ نفر از معترضان» که از ناحیه چشم مصدوم شده‌اند، در بیمارستان بستری هستند.

به گزارش بهارنیوز، بنا به این گزارش در میان ۲۱۴ نفری که بازداشت شده‌اند، ۱۳ نفر کودک هستند. مقام‌های استانی و کشوری در روزهای گذشته در آمارهای متفاوتی تعداد افراد بازداشت‌شده را ۱۲۰ نفر و در یک موضع‌گیری دیگر ۶۷ نفر اعلام کرده بودند. سازمان حقوق بشر ایران نیز گزارش داده است که «دست‌کم ۳۰ تن از معترضان از ناحیه چشم آسیب دیده‌اند و در درمانگاه الزهرا و امین بستری هستند».

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دیروز تایید کرده بود که ۱۹ نفر از معترضان که آسیب چشمی دیده‌اند، بستری شده‌اند. این سازمان همچنین نوشته است که بازداشت معترضان کماکان ادامه دارد. هم‌زمان با تایید مجروح شدن برخی معترضان از ناحیه چشم به دلیل اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای، کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که آمار جراحی‌های پارگی چشم در برخی بیمارستان‌های اصفهان افزایش قابل توجهی یافته است. پیش از این فرمانده یگان ویژه اصفهان که مسئول برخورد با معترضان بود و برخی از نمایندگان اصفهان در مجلس این اعتراض‌ها را به دشمن و ضد انقلاب نسبت داده بودند.

در تازه‌ترین موضع‌گیری نمایندگان مجلس استان اصفهان درباره اعتراض‌های اخیر، مهدی طغیانی، نماینده اصفهان، گفته است کار کشاروزان معترض را تایید نمی‌کند. او در همین حال تایید کرده است که عدم امکان باز کردن جریان آب برای کشاورزی «دوره کشت طلایی در حال از بین رفتن است» و تخصیص آب برای کشت پاییزه «غیرممکن» است. این نماینده مجلس گفته است تنها ۱۱۰ میلیون متر مکعب آب در پشت سد زاینده‌رود وجود دارد و این حجم آب تنها جوابگوی آب شرب پنج و نیم میلیون نفر جمعیت استان است.

***

استاندار سابق اصفهان: این برخورد با معترضان، اشتباه بسیار بزرگی بود

سایت امتداد نوشت: با گذشت بیش از دو هفته از اعتراضات کشاورزان و مردم اصفهان به خشکی زاینده‌رود و بحران آبی در منطقه ایران مرکزی، این اعتراضات از اواخر هفته گذشته با حضور پررنگ‌تر نیروهای انتظامی و امنیتی به خشونت کشیده شده و چند مصدوم نیز بر جای گذاشته است. سید محمود حسینی، استاندار پیشین استان اصفهان و سیستان و بلوچستان در دولت اصلاحات در گفتگویی با امتداد، ضمن اشاره به درگیری‌های اخیر در این شهر، اظهار داشت: تا روز پنجشنبه‌ای که روش برخورد یا به اصطلاح آقایان، جمع کردن اعتراضات به اجرا درنیامده بود، همه دستگاه‌ها از جمله نیروی انتظامی، دستگاه‌های سیاسی-امنیتی و شورای تامین استان اصفهان، عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشته بودند. البته مردم نیز، حرکت مدنی و صنفی را دنبال کردند.

اعتراضات در اصفهان,تظاهرات در اصفهان

آیا هیچ راه دیگری برای دستگاه‌های امنیتی در برخورد با این اعتراضات غیر از استفاده از گلوله‌های ساچمه‌ای وجود نداشت؟

وی افزود: ولی، کلا برخورد خشن برای آرام کردن تظاهرات یا ناآرامی‌ها، معمولا نتیجه معکوس به دنبال دارد. به شخصه برای همین برخوردی که با معترضین در اصفهان صورت گرفت، نگران هستم. کاش همان کسانی که تا حالا حوصله به خرج داده و با تدبیر جلو رفتند، عجله نکرده و برخورد فیزیکی با معترضین را در دستور کار قرار نمی‌دادند. به نظر من، این اقدامات، تبعات ناگواری را به دنبال خواهد داشت. عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، اضافه کرد: اصولا یک سوال در این جا مطرح است که آیا هیچ راه دیگری برای دستگاه‌های انتظامی و امنیتی در برخورد با این ناآرامی‌ها و اعتراضات(آن هم اعتراضاتی که کاملا آرام بود) غیر از برخورد فیزیکی، آن هم با استفاده از گلوله‌های ساچمه‌ای و بر جای گذاشتن تعداد قابل توجهی از مصدومین وجود نداشت؟

این برخورد با معترضین، اشتباه بسیار بزرگی بود که برای اصفهان، گران تمام خواهد شد

 مقام عالی سابق دولت اصلاحات در استان اصفهان، همچنین خاطرنشان کرد: وقتی که برخورد فیزیکی و حمله با معترضین صورت بگیرد، این مسئله بازتاب‌های تلخی را به دنبال خواهد داشت. البته، شکستن خط لوله آب یزد، کار مناسب و مورد تائیدی نبود. بخصوص اینکه تاکید همه معترضین بر اجرای قانون و توجه به آن بود. وی، افزود: به تعبیر من، این برخورد با معترضین، اشتباه بسیار بزرگی بود که برای اصفهان، گران تمام خواهد شد. انتظار این بود که استاندار جدید با ملایمت بیشتری با معترضین روبرو می‌شد. نمی‌دانم چرا آقایان دست به این اقدام زدند؟ شاید تصورشان بر این بود که با این کار، دامنه اعتراضات به دیگر استان‌ها کشیده نشده یا اجتماعات استمرار پیدا نکند.

تعدادی از مصدومین از میان کشاورزان هستند

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، همچنین تاکید داشت: در هر حال، هزینه‌های این برخورد برای کشور و نظام، بسیار زیاد بوده و آقایان نباید اجازه سوق یافتن آن به این سمت و سو را می‌دادند. حسینی در ادامه نیز با اشاره به انتساب معترضین به عناصر معاند و ضد انقلاب از سوی برخی از تریبون‌های رسمی، عنوان داشت: در رابطه با تداوم اعتراضات، گاها این طور مطرح می‌شود که کشاورزان با تفاهم با استانداری، صحنه اعتراضات را ترک کرده بودند. اولا که اینطور نبوده و بخشی از کشاورزان، همچنان در تحصن و اعتراض حضور داشتند. کما اینکه تعدادی از مصدومین از میان همین کشاورزان هستند. بالاخره، پلیس، دستگاه انتظامی و امنیتی ما نباید تنها یک روش، آن هم به اصطلاح خودشان، جمع کردن اعتراضات را بلد باشند. بلکه روش‌های دیگری درباره چگونگی مدیریت اعتراضات به صورت علمی در دنیا وجود دارد.

ظاهرا به تصور آقایان، تنها روش موجود برای مواجهه با اعتراضات، جمع کردن آن است!

 استاندار سابق اصفهان، اضافه کرد: گویا آقایان تصور دارند که تنها روش موجود برای مواجهه با اعتراضات، جمع کردن آن است! البته، ممکن است که یک سری از افراد مسئله‌دار یا معتقدین به براندازی از این صحنه‌ها سواستفاده کنند اما، این دلیل نمی‌شود که همه حاضرین در صحنه اعتراضات را ضد انقلاب، معاند و وابسته به خارج بدانیم. حسینی، یادآور شد: اگر اینکه فرضا در شبکه‌های ماهواره‌ای، خبری از اعتراضات پخش شد، نمی‌توان گفت که پس معلوم می‌شود این اعتراضات به تحریک رسانه‌های معاند صورت گرفته است. باید ریشه‌های اجتماعی قضیه روشن شود و اگر غیر از این باشد، جمع کردن اعتراضات، صرفا به معنای پاک کردن صورت مسئله خواهد بود.

در تظاهرات مردمی، اصلا نباید از گلوگه جنگی، پلاستیکی و حتی ساچمه‌ای استفاده کرد

 رئیس سابق شورای تامین استان اصفهان، همچنین تصریح کرد: در حرکت‌ها و تظاهرات مردمی، اصلا نباید از گلوگه جنگی یا پلاستیکی و حتی ساچمه‌ای استفاده کرد. کما اینکه همین گلوله ساچمه‌ای می‌تواند در صورت اصابت به چشم یا بدن افراد، حتی منجر به قتل شخص شود. این نوع مواجهه به معنای ریختن نفت روی آتش است. این مهارت باید در دستگاه‌های سیاسی-امنیتی ما وجود داشته باشد که به جای نفت، آب روی آتش اعتراضات بریزند.

توصیه ادای نماز باران به جای اعتراض به مشکلات آبی، وهن روحانیت است

 این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان نیز با اشاره به مواضع برخی از ائمه جمعه و دیگر مقامات برای ادای نماز باران به جای اعتراضات، خاطرنشان کرد: این دست موضع‌گیری‌ها، اعتماد مردم به نهاد روحانیت را کاهش می‌دهد. کما اینکه وقتی نماینده اصفهان که روحانی هم بوده، وقتی نماز باران را برای حل مشکل آبی منطقه تجویز کرد، کشاورزان در مقابل دفتر او تحصن کرده و خواستار ادای نماز به امامت شخص نماینده شدند. این مواضع، وهن روحانیت بوده و نباید از این روش‌ها استفاده شود.

  • 9
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
پس مقامات مدافع حقوق مردم ایران کجاست چرا ساکته؟
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
حضرت شیث,بیوگرافی حضرت شیث,زندگینامه حضرت شیث بیوگرافی حضرت شیث، فرزند حضرت آدم علیه السلام

پدر:آدم

مادر:حوا

کنیه:هبة الله

سن:بیش از ۹۰۰ سال

محل دفن:کوه ابوقبیس

ادامه
عنصری بلخی,زندگینامه عنصری بلخی,آثار ابوالقاسم حسن عنصری بلخی زندگینامه عنصری بلخی (ملک الشعرا) و آثار او

نام:ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی

لقب:عنصری بلخی

زاده:۳۵۰ هجری قمری

زادگاه:بلخ

سمت:شاعر پارسی گوی بلخ

وفات:۴۳۱ هجری قمری

ادامه
ابومعشر بلخی,بیوگرافی ابومعشر بلخی,زندگینامه ابومعشر بلخی زندگینامه ابو معشر بلخی بهمراه فعالیت هایش

زادگاه:بلخ

سمت:منجم ایرانی

دوره:خلافت المعتز بالله تا خلافت معتمد رییس منجمان بغداد

ملیت:ایرانی

وفات:واسط

ادامه
تریپل اچ,بیوگرافی تریپل اچ,زندگینامه تریپل اچ بیوگرافی تریپل اچ قهرمان کمربند wwe سنگین‌وزن جهان (+ تصاویر)

زاده:۲۷ ژوئیهٔ ۱۹۶۹

زادگاه:Nashua, New Hampshire

پیشه:کشتی گیر حرفه ای آمریکایی

ملیت:آمریکایی

قد:۱۹۳ سانتیمتر

ادامه
فعالیت های صالح حردانی,صالح حردانی تیم ملی,صالح حردانی و برادرش بیوگرافی صالح حردانی فوتبالیست دفاع راست کشور (+ تصاویر)

زاده:۲۴ شهریور ۱۳۷۷

زادگاه:دیشموک

ملیت:ایرانی

پیشه:فوتبالیست

قد:۱۷۶ سانتی متر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش