شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
۱۸:۱۴ - ۰۷ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۰۸۴۷
سیاست داخلی

داریوش قنبری: دولت رئیسی از ناکارآمدی رنج می‌برد/ مجلس برخی از سرمایه‌گذاران را فراری داد

داریوش قنبری,انتقاد داریوش قنبری از دولت سیزدهم
داریوش قنبری نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی با انتقاد شدید از برخی دعواهای سیاسی گفت: زندگی مردم آنقدر تحت تاثیر مشکلات اقتصادی قرار گرفته که کسی نباید به اختلافات سیاسی در کشور دامن بزند. تمامی کسانی که در کشور مسئولیت داشتند موظف هستند با ارائه راهکارهای عملی به برون رفت کشور از وضعیت فعلی کمک کنند.

به گزارش دیده‌بان ایران، یکسال از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ گذشته و هنوز یک‌ علامت سوال در مقابل برخی از دنبال‌کنندگان موضوعات سیاسی باقی مانده که چرا بخشی از اصلاح‌طلبان ضمن دیدار با سید ابراهیم رئیسی، با پشت کردن به عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده؛ رأی خود را به سبد اردوگاه رقیب سیاسی انداختند.

اصلاح‌طلبانی که بعدها در جریان درون گفتمانی خود نیز با نقدهای جدی مواجه شدند و امروز نیز در برابر این خواسته بخشی از جامعه قرار گرفته‌اند که چرا در برابر وضعیت کنونی اقتصاد سکوت کرده و نقدی به عملکرد ضعیف دولت در برخی از شاخص‌ها وارد نمی‌کنند.

در همین رابطه یک نماینده سابق مجلس که اتفاقا مشی اصلاح‌طلبی نیز دارد، می‌گوید؛ نباید به آن دسته از اصلاح‌طلبانی که حامی دیروز سید ابراهیم رئیسی بودند خرده بگیریم.‌ زیرا این افراد بر این عقیده هستند که هر دولتی فارغ از خاستگاه سیاسی خود، امکان کنش اصلاح گرایانه دارد.

قنبری تأکید می‌کند؛ وضعیت امروز جامعه در برخی از شاخص‌های اقتصادی آنقدر بغرنج شده که پرداختن به مسائل فرعی جز آسیب چیزی را به همراه ندارد و باید همگی برای برون رفت از وضعیت فعلی کشور تلاش کنند.

تمامی تقصیرها را گردن دولت رئیسی نیاز ندازیم

داریوش قنبری فعال و تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با سایت دیده‌بان ایران در خصوص علل سکوت برخی از جریانات سیاسی حامی سید ابراهیم رئیسی در انتخابات در قبال وضعیت کنونی اقتصاد، اظهار داشت: باید بپذیریم که اشکالات ساختاری زیادی در کشور ما وجود دارد که نمی‌توان آنها را معلول عملکرد یک دولت خاص دانست.

این کنش‌گر سیاسی یادآور شد: تعدادی از اصلاح‌طلبان بر این عقیده هستند که دولت مستقر فارغ از نگاه سیاسی خود، باید مشی اصلاح‌طلبی را دنبال کند. بر همین اساس نیز شاهد بودیم که در خردادماه سال گذشته برخی از اصلاح‌طلبان به حمایت از آقای رئیسی پرداختند.

مشکلات فعلی کشور ریشه در عملکرد تمامی دولت‌ها دارد

وی گفت: انباشت مشکلات در دهه‌های اخیر منجر به ایجاد وضعیت موجود شده که شاید مهمترین بخش آن را بتوان در مسائل اقتصادی موجود مشاهده کرد.

کشور نیازمند اصلاحات ساختاری است

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی با ارائه یک راهکار، به دیده بان ایران گفت: کشور نیازمند یک سلسله اصلاحات اساسی در بخش‌های مختلف از قبیل؛ مسایل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... است تا به تبع آن بخش زیادی از مشکلات امروز مردم برطرف شده و از تشدید نارضایتی‌های فعلی نیز جلوگیری کند.

قنبری تأکید کرد: نباید انتظار داشته باشیم که فقط دولت سیزدهم پاسخگوی وضعیت موجود باشد، بلکه تمامی دلسوزان کشور و البته کسانی که زمانی در این کشور مسئولیت داشتند باید در کنار هم قرار بگیرند و ضمن ارائه راهکارهای عملی، به بهبود شرایط و عبور از وضعیت فعلی کمک کنند.

زمانی برای دعواهای سیاسی نداریم

وی با انتقاد از برخی دعواهای سیاسی، عنوان داشت: امروز زمان دامن زدن به اختلافات سیاسی نیست. در روزگاری که مردم کشور با مشکلات فراوانی در حوزه معیشت، اشتغال، تورم و... مواجه هستند، باید یک عزم جدی در میان جامعه نخبگانی شکل بگیرد تا گام‌های عملیاتی برای حل مسائل موجود برداشته شود.

مدیران شجاع ساختارهای معیوب را اصلاح کنند

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ضمن تشریح علل اشکالات فعلی در کشور، عنوان داشت: بخش زیادی از اشکالات موجود به دلیل سوء مدیریت در سالهای گذشته رخ داده است. امروز نیاز به مدیران جسوری است که ساختارهای معیوب را اصلاح و آنها را تبدیل به یک قالب کارآمد کنند.

مشکلات اقتصادی با دستور حل نمی‌شود 

وی تصریح کرد: متاسفانه کارآمدی دولت فعلی همانند سایر دولت‌ها بسیار پایین است و تا علل این ناکارآمدی‌ ها از بین نرود، نمی‌توان انتظار داشت که دولت سیزدهم کارنامه مطلوبی از خود به جا بگذارد. 

قنبری در بخش دیگری از این گفت‌وگو با انتقاد از برخوردهای دستوری با مقوله اقتصاد، اظهار داشت: نه تنها دولت، بلکه مجلس فعلی نیز در برخی اوقات تلاش کرده با دستور مسائل مرتبط با اقتصاد را رفع و رجوع کند که قطعا این سیاست کارساز نخواهد بود.

وی تأکید کرد: گزاره‌‌های اقتصادی به هیچ عنوان تحت تاثیر گفتار و دستور قرار نمی‌گیرند، زیرا که اقتصاد یک علم است و برای چالش‌های موجود در آن نیز باید راهکار علمی و عملی ارائه کرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در ادامه به دیده بان ایران گفت: انتظار می‌رود که مجلس شورای اسلامی با تصویب قوانین علمی، موجب کاهش مشکلات اقتصادی در کشور شود. در حالیکه بر خلاف این رویه شاهد هستیم که تصویب برخی از قوانین غلط از سوی مجلسی ها حتی منجر به فراری دادن سرمایه‌گذاران خارجی در کشور شده است.

قنبری در پایان اظهار داشت: نیاز امروز کشور برای حل معضلات فعلی، همگرایی بیش از پیش قوا با یکدیگر است. به طور حتم اگر یک سلسله قوانین مناسب در اختیار دولتی‌ها قرار بگیرد، و اگر اعضای کابینه نیز عزم جدی برای رفع مشکلات داشته باشند، بسیاری از چالش‌های اقتصادی موجود در یک بازه زمانی مشخص به سمت حل شدن پیش خواهد رفت.

  • 9
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
محمدرضا آشتیانی,محمدرضا قرایی آشتیانی,بیوگرافی محمدرضا آشتیانی بیوگرافی محمدرضا آشتیانی (+عکس)

تاریخ تولد: زاده ۱۳۳۹

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکتری مدیریت دفاعی را نیز از دانشگاه عالی دفاع ملی

سمت: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

درجه: سرتیپ

ادامه
عزیر نبی,زندگینامه حضرت عزیر نبی,حضرت عزیر نبی زندگینامه حضرت عزیر نبی

نام پدر: خلقیا

خویشاوندان مهم: هارون

دین: یکتاپرستی

سن: ۵۰ سال

تکرار نام در قرآن: یکبار در آیه ۳۰ سوره توبه

نسب: بنی اسرائیل و حضرت یعقوب

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش