پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۲۱:۱۹ - ۰۸ فروردین ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۱۰۰۶۲۵
سیاست خارجی

روحانی:ایران خواهان رفع تنش بین کشورهای منطقه است

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و علی اف,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، با استقبال از روند شتابان توسعه روابط تهران – باکو تاکید کردند که مصمم هستند این روابط را که نه تنها به نفع دو ملت بلکه به نفع مردم منطقه خواهد بود، بیش از پیش در همه حوزه های مورد علاقه گسترش دهند.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر چهارشنبه در نشست مشترک هیات‌های عالی رتبه ایران و جمهوری آذربایجان در باکو، گفت: خوشحالم که با تلاش های گسترده مقامهای ارشد دو کشور ، امروز شاهد ثمرات بسیار خوبی از همکاریهای مشترک هستیم؛ همکاری هایی که نه تنها به نفع دو ملت بلکه به نفع منطقه است.

 

روحانی که اظهاراتش از سوی همتای آذربایجانی وی مورد تایید قرار می گرفت، اظهارداشت: مسیر ترانزیت شمال - جنوب که امروز دو کشور در قالب اجرای طرح راه آهن رشت - آستارا با هم مشارکت می کنند، به معنای مسیر راحتتر، ارزانتر و کوتاهتر برای دو کشور، کشورهای منطقه و حتی برای آسیا، اروپا و آفریقا خواهد بود و این نشان می دهد که همکاری های ما، به نفع مردم منطقه و جهان است.

 

رئیس جمهور همچنین با اشاره به طرحهای مشترک بین دو کشور که بهره برداری از شماری از آنها روز پنجشنبه آغاز می شود، گفت: بهره برداری از این طرحها که ثمره سرمایه گذاری و تلاش مشترک است، نشان می دهد که دو کشور مصمم هستند برای توسعه دوجانبه و چندجانبه روابط گام های بلندتری بردارند.

 

 روحانی با بیان اینکه باید تلاش شود تا سرمایه گذاری های مشترک را بیش از پیش سودآور کنیم ، به سرمایه گذاری مشترک دو کشور در تولید خودرو اشاره کرد و افزود: محصولات تولیدی باید قادر به رقابت در بازار خودروی منطقه باشند.

 

رئیس جمهور برقراری تجارت آزاد میان دو کشور را گامی در مسیر تحرک بالا در روابط اقتصادی دو کشور برشمرد و اظهارداشت:در مرحله نخست می توان این طرح را با تعرفه ترجیحی برخی اقلام آغاز کرد و این حرکت می تواند در حجم تجارت دو کشور تاثیرگذار باشد.

 

روحانی تقویت بیش از پیش همکاری های بانکی میان ایران و جمهوری آذربایجان را ضروری خواند و با اعلام آمادگی برای بکارگیری پول ملی در مبادلات مشترک، افزود: تسهیل روابط بانکی، کلید توسعه همه جانبه روابط است.

 

رئیس جمهور همچنین دریای خزر را دریای توسعه ، صلح و دوستی و تحکیم روابط برادرانه دو کشور خواند و تاکید کرد: همکاری های جدید ما در دریای خزر به معنای آن است که از این نعمت خدادادی که در اختیار کشورهای ساحلی قرار گرفته است ، باید حداکثر بهره برداری و استفاده را بکنیم.

 

 روحانی اظهارداشت: عدم تصمیم گیری بدان معنا است که یک سرمایه بزرگ در این دریا حبس شود و دو کشور می توانند این سرمایه ها را با تلاش و همکاری های مشترک ، در مسیر رفاه و توسعه دو ملت بکار بگیرند.

 

رئیس جمهور تقویت همکاریهای مشترک در عرصه های علمی و فرهنگی را نیز ضروری خواند و افزود: باید همکاری های دو کشور در حوزه های علمی و فرهنگی و در قالب توسعه همکاری ها میان دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی و همچنین تقویت رفت و آمد مردم دو کشور، بیش از پیش گسترش یابد.

 

روحانی به اشتراک نظر دو کشور پیرامون مسایل منطقه ای و بین المللی اشاره کرد و افزود: ایران و جمهوری آذربایجان می توانند در مسیر صلح و امنیت بیشتر منطقه و جهان همکاری های خود را تقویت کنند.

 

رئیس جمهور با ابراز خرسندی از شکست تروریست های داعش در عراق و سوریه گفت که مبارزه با تروریسم باید با قوت ادامه یابد.جمهوری اسلامی ایران خواهان تقویت ثبات و امنیت منطقه و رفع هر گونه تنش میان کشورهای منطقه بوده و معتقد است که تنش های یمن و سوریه راه حل سیاسی دارند و آماده همکاری دو و چند جانبه در زمینه تقویت ثبات و امنیت منطقه هستیم.

 

علی‌اف: کشورهایی خارج از منطقه با مداخله‌های خود باعث افزایش جنگ و کشتار در منطقه شده اند

رئیس جمهور آذربایجان نیز در این نشست مشترک هیاتهای عالیرتبه دو کشور، با ابراز خرسندی از جهش در روابط تهران - باکو گفت: با اجرای اسنادی که امروز به امضا می رسد و افق روابط دو کشور را بیش از پیش روشن می کند، شاهد تحکیم روابط مشترک خواهیم بود.

 

الهام علی اف تصریح کرد: روابط سیاسی و برادرانه دو کشور ، پشتوانه محکمی برای همکاری های موفق در زمینه اقتصاد، تجارت و انرژی است و فعالیتهای مشترک ایران و آذربایجان در طرحهایی همانند انرژی در دریای خزر و راه آهن رشت - آستارا روابط دو کشور را که بر اساس اعتماد و احترام متقابل شکل گرفته ، مستحکمتر ساخته است.

 

وی تصریح کرد: استفاده مشترک از منابع خزر ، اتصال کریدورهای ریلی شمال به جنوب و شرق و غرب، دستاورد بزرگی برای دو ملت و منطقه است.

 

رئیس جمهور آذربایجان با اشاره به همکاریهای گسترده دو کشور در حوزه بهداشت و درمان گفت: همکاریهای ما در حوزه بهداشت پیشرفت محسوسی داشته است و ایران بزودی مدیریت چند بیمارستان در باکو را برعهده می گیرد.

 

علی اف، افزایش سرمایه گذاری های مشترک را در مسیر توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور ضروری خواند و افزود: حوزه هایی همانند احداث ترمینال های باری ، خودروسازی و داروسازی ، از جمله زمینه های گسترده همکاری میان دو کشور است.

 

وی افزود: در موضوع تقویت همکاری های بانکی نیز با تصمیاتی که در کمیسیون مشترک بررسی می شوند، بزودی شاهد تحول جدیدی در این عرصه خواهیم بود.

 

رئیس جمهور آذربایجان همچنین با حمایت از سیاست ایران برای تامین صلح و امنیت منطقه، گفت: متاسفانه کشورهایی خارج از منطقه با مداخله های خود باعث افزایش جنگ و کشتار در منطقه شده اند و ما معتقدیم هیچ نیروی خارجی نباید در امور داخلی کشورهای منطقه مداخله کند.

 

  • 14
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش