۱۲:۳۴ - ۱۵ آبان ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۸۰۳۸۲۳
سیاست خارجی

علی خرم: جمهوری‌خواهان پیروز شوند، فشار بر ایران بیشتر می‌شود

علی خرم,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

درحالی که این روزها ایران خود را آماده دور جدید تحریم های آمریکا می کند، دیپلماسی هم مسیر خود را به آرامی طی می کند.اتحادیه اروپا، همراه با دیگر کشورهای امضا کننده برجام، باید در برابر دولت ترامپ برای حفظ برجام بایستد.

هر چند بیانیه های اخیر آمریکا نشان می‌دهد كه واشنگتن در نهایت به ایران اجازه می دهد همچنان به سرویس پیام رسان مالی جهانی سويیفت وصل باشد و با دادن معافیت به هشت کشور از جمله هند، کره جنوبی و ژاپن به آن‌ها اجازه می دهد تا به واردات مقادیری از نفت از ایران ادامه دهند اما در اين میان آمریکا بر فشار بر اروپا در حمایت از تحریم های علیه ایران ادامه می دهد. مسیر برای ایران بعد از۱۴ آبان آسان نخواهد بود. برای آنکه اتحادیه اروپا بتواند حمایت کاملی از برجام داشته باشد، سه موضوع اهمیت دارد؛ اتحاد میان کشورهای عضو، پیشنهادهای ویژه برای نگه‌داشتن ایران دراین توافق ومخالفت با سیاست های آمریکا.

 

ظریف در مصاحبه با خبرنگار یو اس ای تودی گفت: گرچه اعتماد متقابل پیش شرط مذاکره نیست ولی احترام متقابل پیش شرط مذاکره است. ما به توافقنامه ای با آمریکا دست یافتیم که دو صفحه ای نبود (اشاره به توافق هسته ای اخیر آمریکا و کره شمالی) و ۱۵۰ صفحه داشت اما آمریکا تصمیم گرفت که از آن خارج شود.

 

تقصیر ما نبود که آمریکا طرف مذاکره قابل اعتمادی نیست. این مشکلی است که جامعه جهانی با آن مواجه است.این سوال پیش می آید آیا این صحبت ها نشان از آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکا ورسیدن به توافقی است ؟

 

براساس صحبت‌های سخنگوی شورای نگهبان، این شورا حدود ۲۰ ایراد به این لایحه وارد دانسته که این ایرادات به مجلس شورای اسلامی بازگشت داده شده است. درصورت اصلاح ایرادات شورای نگهبان در مجلس، این مصوبه دوباره به شورای نگهبان باز خواهد گشت، امری که بعید به نظر می‌رسد.براساس آخرین مهلتی که نهاد FATF به ایران داده است، سرنوشت چند قانون از جمله لایحه الحاق به کنوانسیون CFT بايد تعیین تکلیف شود.

 

در اجلاس اخیر FATF تعدادی از کشورهای عضو این نهاد معتقد بودند اگر به ایران مهلت دوباره اعطا شود، ر‌ویه‌ای خطرناک را بین بقیه کشورها رواج خواهد داد.رد لایحه الحاق به CFT این را به کشورهای عضو FATF و مخالفان عادی شدن شرایط ایران القا خواهد داد که علیرغم تلاش دولت ایران، هسته مرکزی قدرت در ایران علاقه‌مند به اجرای الزامات این نهاد نیست.

 

این موضوع قطعا در جلسه آتی این نهاد تاثیرگذار خواهد بود و نه تنها وضعیت تبادلات بانکی ایران در شرایط تحریم را کاملا قفل می‌نماید، بلکه اعتبار و وجهه کشورهای اروپایی که تلاش کردند ایران به لیست سیاه بازنگردد را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

 

رد لایحه الحاق به CFT با وجود رفع تمام ابهامات اعضای شورای نگهبان توسط کارشناسان دولت، بدون هزینه نبوده و بعد سیاسی و رسانه‌ای منفی در داخل و خارج از کشور ایجاد خواهد كرد.

 

از طرف دیگر انگیزه کشورهای اروپایی حامی برجام در انجام اقدامات موثر جهت‌ بهره‌برداری ایران از منافع برجام را کاهش خواهد داد و دور از تصور نیست در صورت برگشت ایران به لیست سیاه FATF اقدامات این کشورها به حالت تعلیق درآید.در همین راستا باعلی خرم ،نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل ،گفت و گویی داشته ایم که در ادامه از نظر می گذرد:

 

در حالی که ترامپ روز جمعه اعلام کرد تمام تحریم‌هایی که بعد از توافق هسته‌ای لغو شده بود، باز می‌گردد اما دیدیم که هشت کشور از تحریم های نفتی ایران معاف شدند. به نظر شما هدف کاخ سفید از معافیت هشت کشور از تحریم‌های نفتی ایران چیست؟

این چند کشور که از خریداران نفت ایران بودند، بلافاصله شبانه نمی‌توانند ریل عوض کنند. مدتی طول می‌کشد تا با عربستان و روسیه قرار داد ببندند و به اندازه درخواست این کشورها نفت اضافه تولید و بارگیری شود و ۶ ماه طول می کشد تا به دست کشورهای چین، هند، کره جنوبی و ژاپن برسد.همان‌طور که گفتیم دلیل اول این تصمیم یعنی معافیت کشورها این است که از نظر فنی بلافاصله نمی‌توان ریل عوض کرد. دلیل دوم آن جنبه اقتصادی است.ترامپ می‌داند که اگر سهم ایران در بازار جهانی حذف شود، باعث افزایش قیمت نفت و رسیدن قیمت نفت از ۷۶ دلار به ۱۲۰ دلار خواهد شد. برای آنکه این اتفاق نیفتد سعی می کند به‌تدریج نفت ایران را از بازار حذف کند تا از افزایش قیمت نفت جلوگیری کند.این معافیت ها با هدف نهایی کردن تحریم‌ها اعطا شده است وتناقضی در رفتار ترامپ وجود ندارد بلکه در راستای پیاده کردن کامل تحریم‌ها زمانی طول می‌کشد به همین دلیل اکنون چیزی که در جلوی ما قرار دارد این است که ترامپ خواهان پیاده کردن یک برنامه خشن است و این برنامه خشن و ضد انسانی احتیاج به زمان دارد. در دوره جورج بوش دو سال طول کشید تا تولید نفت ایران به ۸۰۰ هزار بشکه برسد. اکنون ترامپ قصد دارد این کار را طي شش ماه انجام دهد.

 

ساز و کار مالی میان ایران و اروپا را تا چه حد عملی می دانید؟ آیا توافق نفتی و مالی ایران و اروپا را به عنوان راه حلی برای دور زدن تحریم‌ها می دانید؟

سازوکار مالی اروپا ،ساز و کاری برای نجات تجارت ایران صادرات ،نفت ایران و استفاده از پول آن برای خرید های دیگر ایران است.دراصل یک حساب سپرده جاری است که هر روز کسانی نفت ایران را می خرند و پول آن را به این حساب واریز می‌کنند و زمانی که می‌خواهند به ایران کالایی بفروشند، به دستور ایران پول را از این حساب بر می دارند.

 

بنابراين برای ایران تفاوتی ندارد چه ۱۰۰ میلیارد نفت صادر کند و پول آن را به ایران بیاورد و مجدد این پول را برای خرید کالا هزینه کند چه این پول را در اروپا نگه دارد و این خرید را از این طریق انجام داد.

 

بنابراین اکنون سازوکار مالی برای این است که تحریم ها نتوانند بر این مبادلات سایه بیندازند اما اینکه بعد از این ساز و کار کشورهایی مانند چین، هند، کره جنوبی و ترکیه کماکان حاضرند در مقابل آمریکا نفت ایران را بخرند یا خرید نفت ایران را متوقف کنند سوال دیگری است. ساز و کار مالی فراهم شده است اما اینکه کشورها وشرکت‌ها حاضرند نفت ایران را خریداری کنند یا نه موضوع دیگری است.

 

خبرگزاری ها از آغاز گفت وگوهای ایران و اروپا پیرامون مسائل منطقه مورد توجه دو طرف خبر می‌دهند. آغاز چنین مذاکراتی چه تاثیری برچالش‌های بین‌المللی ایران و به خصوص از سوی آمریکا خواهد داشت ؟آیا می توان گفت اروپا از این گفت‌وگوها به‌عنوان راهی برای حفظ برجام استفاده می‌کند؟

گفت‌وگو میان ایران و اروپا از مدت‌ها قبل وجود داشته است .بله؛ از این بابت ایران برای آنکه بتواند اروپا را در کنار خود داشته باشد، خواه‌ناخواه باید با اروپا وارد مذاکره شود و ملاحظات اروپا که شامل فرانسه، انگلیس، آلمان،ایتالیا و سوئیس است را رعایت کند. در صورت رعایت این ملاحظات ،اروپایی ها در کنار ایران باقی خواهند ماند.پس ایران بر اساس خواست اروپایی ها مذاکراتی را شروع می‌کند .

 

این امکان وجود دارد اروپایی ها به ترامپ بگویند مذاکرات میان ما و ایران همان مذاکراتی است که به دنبالش بودید و از این طریق از آمریکا بخواهد از شدت تحریم‌ها علیه ایران دست‌بردارد.

 

بسیاری معتقدند که اتحادیه اروپا در خصوص ساز و کار مالی منتظر تصویب اف‌ای‌تی‌ اف است. می دانیم که لایحه الحاق دولت به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (سی اف تی) در شورای نگهبان رد شد و به مجلس بازگشت داده شد.به نظر شما رد آن چه تاثیری بر سازوکار مالی ایران و اتحادیه اروپا خواهد داشت؟

اف ای تی اف مکانیسمی است برای آنکه بتوانیم پول را از جایی به جای دیگر منتقل کنیم. چون به نام ایران است از نظر حقوقی و بین‌المللی امکان و اجازه انتقال پول وجود ندارد مگر آنکه ایران عضو این اف ای تی اف باشد،پس صرفا برای ما نردبانی است تا بتوانیم پول خود را نقل مکان دهیم. اگر آن را تصویب نکنیم مثلا اگر به چین نفت بفروشیم، پول آن نزد چینی ها باقی می ماند. در حقیقت ما هم نفت می فروشم وهم پولش را دریافت نمی کنیم.

 

به نظر شما انتخابات کنگره آمریکا چه تاثیری بر روابط ایران و آمریکا خواهد داشت ؟آینده برجام را چگونه می‌بینید آیا ایران تصمیم به ماندن در برجام را دارد؟

تا زمانی که منافع ایران در برجام تامین باشد، ایران در برجام باقی می ماند اما زمانی که بداند منافع آن تامین نیست و به عبارتی با برجام نمی‌تواند خطرات امنیتی را از سر خود باز کند ،از برجام خارج خواهد شد .

 

اگر انتخابات به نفع جمهوری‌خواهان تمام شود موضع دونالد ترامپ سنگین‌تر و قوی تر می‌شود در نتیجه فشار بر ایران بیشتر میشود ولی اگر دموکرات‌ها بتوانند رای بیشتری را از آن خود کنند در این صورت فشار از ایران برداشته‌می شود.

 

فاطمه خسروی

 

ghanoonda​ily.‎​ir
  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.3 stars from 15 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه
حافظ،زندگینامه حافظ،بیوگرافی حافظ زندگینامه حافظ + تصاویری از حافظیه

نام کامل: خواجه شمس الدين محمد بن بهاءالدّين حافظ شيرازي

محل تولد: شيراز

تاريخ تولد: ۷۲۷ قمري

تاريخ فوت: ۷۹۲ قمري

لقب: حافظ، لسان الغيب، ترجمان الاسرار، لسان العرفا و ناظم الاوليا

عنوان: شاعر

ادامه
بیوگرافی محسن چاوشی,عکس‌های جدید محسن چاوشی,محسن چاوشی بیوگرافی محسن چاوشی + عکس همسر و پسرش

نام و نام خانوادگی : محسن چاوشی حسینی

تاریخ تولد : ۸ مرداد ۱۳۵۸

محل تولد : خرمشهر

پیشه: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه‌سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۸۲

سبک: پاپ، راک، الکترونیک، ترنس، رگی و...

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید