۱۱:۳۱ - ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۱۰۵۰۶۲
بین الملل

«سیسی» در مسیر «مبارک»

عبدالفتاح سیسی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
در حالی که زمان زیادی از آغاز دومین دوره ریاست‌جمهوری عبدالفتاح سیسی رئیس‌جمهوری مصر نگذشته است، دو کمیسیون پارلمان این کشور نسخه نهایی اصلاح قانون اساسی را تأیید کردند و به این ترتیب سیسی می‌تواند تا پایان سال ۲۰۳۰ رئیس جمهوری باقی بماند.

به گزارش ایران، دو کمیسیون قانون‌گذاری و قانون اساسی در پارلمان مصر با ۴۵ رأی موافق و تنها ۴ رأی مخالف تأیید کردند که نسخه نهایی پیشنهاد اصلاح قانون اساسی این کشور وارد فاز اجرایی شود. این لایحه قرار است امروز در پارلمان به صورت نهایی به تصویب برسد.

 

اصلاح قانون اساسی که با پیشنهاد سیسی و با کمک تیم حقوقی او طراحی و تدوین شد، به ریاست‌جمهوری قدرت و اختیارات گسترده‌ای می‌دهد و او را قادر می‌سازد که تا سال ۲۰۳۰ بر کرسی ریاست‌جمهوری خود باقی بماند. به این ترتیب سیسی نیز در مسیری قرار می‎گیرد که پیشتر حسنی مبارک در آن قرار داشت. همچنین قانون اساسی جدید به رئیس جمهوری اجازه می‌دهد تا برای خود یک یا چند معاون تعیین یا آنها را عزل و نصب و اختیاراتشان را نیز مشخص کند.

 

این لایحه پیشنهادی کوتاه‌تر از آنچه تصور می‌شد، مورد تأیید قرار گرفت و انتظار می‌رود که به همین سرعت هم اجرایی شود. براساس این اصلاحات سیسی قدرت بیشتری در سیستم قضایی، نیروهای نظامی و احزاب سیاسی خواهد داشت و طول دوره ریاست‌جمهوری هم به ۶ سال افزایش پیدا می‌کند و هر فرد می‌تواند سه دوره رئیس جمهوری مصر باشد و بر همین اساس این امکان برای عبدالفتاح سیسی فراهم می‌شود که تا سال ۲۰۳۰ رئیس جمهوری مصر باشد.

این فرمانده نظامی سابق که در سال ۲۰۱۴ و به‌دنبال کودتای سال گذشته خود را به ریاست‌جمهوری رساند، در سال ۲۰۱۸ با کسب ۹۷ درصد از آرا برای بار دوم ریاست‌جمهوری مصر شد.

 

خیز او برای افزایش قدرت خود در شرایطی روی داده که در سودان و الجزایر دو کشور همسایه مصر رهبران پس از دهه‌ها در قدرت ماندن سرنگون شده‌اند.

 

یک هفته پیش از این، در خیابان‌های قاهره پوسترهایی به چشم می‌خورد که روی آن شعارهای مثبتی درباره این اصلاحات نوشته شده بود. روی یکی از آنها نوشته شده بود: «آینده‌ای روشن، فردایی بهتر» و روی دیگری نوشته شده بود: «بله به اصلاح قانون اساسی، بله به امنیت و توسعه» و در پس زمینه عکس سیسی در قاب ضخیم قرمز رنگی دیده می‌شد. اما در خیابان‌ها هیچ بنر مخالفی دیده نمی‌شد. مخالفان می‌گویند فضا در مصر به اندازه‌ای بسته و خفقان‌آور است که به این راحتی نمی‌توانند نظر خودشان را بیان کنند. با این حال پیشنهاد اصلاح قانون اساسی مصر با مخالفت چهره‌های اپوزیسیون داخلی و خارجی سیسی مواجه است و این مخالفان کمپینی را برای مقابله با این اصلاحات به راه انداخته‌اند.

 

محمد الشرکاوی صاحب رستورانی در قاهره که بنر موافق اصلاحات در دست گرفته می‌گوید: «هم‌اکنون کشور ما به ثبات نیاز دارد. من فکر کنم این اصلاحات می‌تواند ثبات و امنیت ما را بازگرداند.»

 

مدا مصر، تنها رسانه مستقل مصر اما در گزارشی نوشته تصویب این لایحه به معنای از بین بردن صدای مخالف است. خالد داوود یکی از رهبران حزب مخالف سیسی هم می‌گوید، هر کس که در این کشور به‌دنبال دموکراسی است و نظری خلاف سیسی دارد مستقیم به زندان فرستاده می‌شود؛ تصویب طرح پیشنهادی او برای قانون اساسی به معنای نابود شدن تتمه دموکراسی و تکثرگرایی در این کشور است. بنا برگزارش‌های منتشر شده بیشتر نمایندگان پارلمان با این اصلاحات موافق هستند. اما یکی از آنها می‌گوید این اقدام «قرون وسطایی» است. با وجود این، نمایندگان پارلمان مصر با بند دیگری نیز موافقت کردند که براساس آن فردی که جایگزین شخص رئیس جمهوری شده است یا فردی که به‌عنوان رئیس جمهوری موقت فعالیت می‌کند، نمی‌تواند خواستار تغییر قانون اساسی شود. همچنین این فرد نمی‌تواند پارلمان یا دولت را منحل کند. طبق بند مذکور همچنین رئیس جمهوری موقت نمی‌تواند نامزد منصب ریاست‌جمهوری شود.

 

برخی نمایندگان از سیسی خواسته‌اند معاونانی را برای خود انتخاب کند که نسبت خویشاوندی با او ندارند. علی عبدالعادل رئیس پارلمان مصر هم صراحتاً اعلام کرده که پارلمان نقشی در تعیین معاون ریاست‌جمهوری ندارد و سیسی خود می‌تواند معاون یا معاونانش را انتخاب کند. او گفته بود، امروز سه جلسه در پارلمان برای بررسی و تصویب نسخه نهایی پیشنهاد اصلاح قانون اساسی مصر برگزار می‌شود.

 

بر اساس قانون اساسی مصر، تصویب هرگونه پیشنهاد اصلاح قانون اساسی مستلزم موافقت دو سوم اعضای ۵۹۶ نفره پارلمان است و پس از موافقت اعضای پارلمان با آن طرح و تصویب آن در پارلمان، مردم نیز در همه‌پرسی شرکت می‌کنند تا روند قانونی شدن لایحه تکمیل شود.

 

آخرین میخ بر تابوت انقلاب ۲۵ ژانویه

با تلاش‌های سیسی برای افزایش گستره قدرت خود، روزنامه تایمز انگلیس هم در گزارشی نوشته که پسران او در این مسیر اصلی‌ترین منابع کمکی او محسوب می‌شوند. به گزارش ایسنا، این گزارش با نام «سیسی برای باقی ماندن در قدرت از فرزندانش کمک می‌گیرد» منتشر شده و در آن نوشته شده است: «برخی از اعضای پارلمان مصر و بخش‌های جامعه مدنی این کشور با اصلاحات قانون اساسی مخالف‌ بوده و معتقدند که این اصلاحات آخرین میخ بر تابوت انقلاب ۲۵ ژانویه است که هدف آن پایان دادن به حکومت تقریباً دائمی ارتش بود.

 

مصطفی، پسر بزرگ سیسی نیز که در پستی عالی در سرویس نظارت اداری فعالیت کرده است با تلاش برای تثبیت قدرت شخصی خود و قدرت ارتش بر دستگاه اداری مصر، نقش مهمی را در دوره ریاست‌جمهوری سیسی ایفا می‌کند. حسن، پسر سوم سیسی نیز مهندس یکی از شرکت‌های نفتی است و اخیراً گفته شده که وی نیز به دستگاه اطلاعات مصر پیوسته است. دولت این کشور اصرار دارد که پیشنهاد اصلاح قانون اساسی که توسط اعضای پارلمان مطرح شده هیچ‌گونه ارتباطی میان سیسی و پسرانش با این اصلاحات وجود ندارد اما ترفیع رتبه‌هایی که پسران سیسی از آن برخوردار شده‌اند نوعی ناخرسندی را حتی در میان طرفداران وی ایجاد کرده است.»

 

  • 13
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 17 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید