۰۷:۳۷ - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۸۱۵۲
بین الملل

نخست‌وزیر بریتانیا تابستان از قدرت خداحافظی می‌کند

جانسون جانشین می؟

ترزا می,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل
ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا روزگار خوبی ندارد. او سه بار پیش‌نویس توافق اولیه با اتحادیه اروپا را به رای نمایندگان گذاشته و هر سه بار نیز پاسخ منفی از هم‌حزبی‌های خود گرفته است.

پس از شکست سوم، کم‌کم زمزمه‌هایی شنیده می‌شد که خواستار برکناری یا استعفای ترزا می ‌بود. بوریس جانسون نیز گفته است که نامزد جانشینی نخست‌وزیر انگلیس برای رهبری حزب محافظه‌کار خواهد بود. ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس برای کناره‌گیری از رهبری حزب محافظه‌کار در ماه ژوئن زمان‌بندی‌ای را تعیین خواهد کرد و احتمالا رقابت برای تصدی رهبری این حزب طی تابستان پیش‌رو صورت خواهد گرفت.

 

بوریس جانسون، چهره شناخته‌شده کمپین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی اظهار کرد: قطعا برای رهبری حزب نامزد خواهم شد. فکر نمی‌کنم این بر کسی پوشیده باشد. به گزارش رویترز، پیروز رقابت برای رهبری حزب محافظه‌کار به‌طور خودکار نخست‌وزیر انگلیس خواهد شد و کنترل روند برگزیت را در دست خواهد گرفت.

 

جانسون که پیش از این وزیر امورخارجه انگلیس بود، در ژوئیه گذشته در اعتراض به مدیریت مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا از سوی ترزا می، از سمت خود کناره‌گیری کرد. جانسون در حزب محافظه‌کار در رده افرادی قرار می‌گیرد که به برگزیت سخت اعتقاد دارد. احتمالات نشان می‌دهند که بوریس جانسون نامزد اصلی جانشینی نخست‌وزیر فعلی انگلیس خواهد بود و شانس او برای قرار گرفتن در جایگاه نخست‌وزیری ۲۸ درصد است.

 

پیش‌بینی می‌شود چند مقام ارشد محافظه‌کار در این رقابت شرکت کنند.روری استوارت، وزیر توسعه بین‌المللی و استر مک‌وی، وزیر پیشین کار انگلیس نیز اعلام کرده‌اند که در این رقابت شرکت خواهند کرد. آندرآ لیدسام، رهبر مجلس عوام نیز گفته است نامزدی برای رهبری این حزب را در نظر می‌گیرد. مایکل گُو، وزیر محیط‌زیست، ساجد جاوید، وزیر کشور و جرمی هانت، وزیرخارجه انگلیس از جمله دیگر نامزدهای احتمالی برای تصدی رهبری حزب محافظه‌کار هستند.

 

این تحولات در شرایطی رقم می‌خورد که نخست‌وزیر بریتانیا هر مسیری را که طی می‌کند به بن‌بست می‌رسد. رویترز در گزارشی نوشت: جدایی پر سروصدای بریتانیا از اتحادیه اروپا دوباره در روز جمعه در مسیر بی‌نظمی قرار گرفت و ترزا می، نخست‌وزیر این کشور را در آستانه شکست دیگری قرار داده است. به گزارش رویترز، به‌رغم اینکه سه سال از رای غیرمنتظره مردم بریتانیا برای جدایی از اتحادیه اروپا می‌گذرد، اما هنوز این کشور نمی‌داند این اتفاق چگونه رقم خواهد خورد.

 

گفت‌وگوهای ترزا می‌ محافظه‌کار با دبیرکل حزب کارگر، اپوزیسیون این کشور رو به پایان است و تقریبا به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است. هیلاری بن، رئیس کمیته برگزیت در پارلمان به بی‌بی‌سی گفت: اگر گفت‌وگوها به جایی نرسد، ما تنها چاره‌ای که داریم این است که توافق مورد نظر ترزا می‌ را تایید کنیم یا اینکه تصمیم در این مورد را به عهده خود مردم واگذار کنیم.پس از اینکه ترزا می ‌با بروکسل به یک توافق اولیه دست یافت، این پیش‌نویس سه‌بار از سوی پارلمان بریتانیا رای منفی گرفته است. به همین جهت او روز دوم آوریل گفت که قصد دارد تا با حزب کارگر گفت‌وگو کند. اما هر دو حزب روی مسائل اساسی به توافق نرسیده‌اند و مهم‌ترین اختلاف آنها را می‌توان به‌عنوان مثال در مورد اتحادیه گمرکی پس از برگزیت اعلام کرد.

 

جرمی کوربین، رهبر اپوزیسیون، یک کهنه سیاستمدار بریتانیایی به‌عنوان یک سوسیالیست در سال ۱۹۷۵ به عضویت بریتانیا در بلوک اروپایی رای منفی داد. در این شرایط نخست‌وزیر بریتانیا دست بسته‌تر از گذشته است و این را می‌داند که رضایت حزب اپوزیسیون را به هر نحوی به‌دست آوردن، به ضرر حزبش تمام خواهد شد و این حزب شکاف بیشتری را تجربه خواهد کرد. حزب کارگر هم ترس از این دارد که رسیدن به یک توافق با ترزا می، تضمینی بر این نباشد که آن توافق از سوی جانشین‌اش مورد احترام قرار گیرد.با این حال ترزا می ‌راه نجات خود را در توافق با حزب کارگر می‌بیند. بی‌بی‌سی می‌گوید رهبران دو حزب اکنون وارد فاز دوم گفت‌وگوها خواهند شد و هدف آن است که روی فرآیندی از رای‌گیری در داخل پارلمان گفت‌وگو کرده تا راهی برای توافق پیدا کنند.

 

ترزا می، روز پنج‌شنبه روی یک جدول زمان‌بندی توافق کرد تا در اوایل ماه ژوئن و پس از چهارمین تلاش خود برای گرفتن یک رای مثبت از پارلمان برای پیش‌نویس توافق با اتحادیه اروپا، از سمت خود کناره‌گیری کند. ترزا می ‌پس از دیدار با قانون‌گذاران قول داد از سمت خود کناره‌گیری کند. اما افراد بسیاری در داخل حزب هستند که می‌گویند اگر پارلمان توافق می‌ با اتحادیه اروپا را مجددا نپذیرفت، وی بلافاصله باید از سمت خود کناره‌گیری کند.در حزب محافظه‌کاران هم‌اینک بیشتر از اینکه بحث روی برگزیت باشد، بحث روی خروج ترزا می‌ از دولت است. بوریس جانسون، وزیرخارجه سابق دولت ترزا می‌ گفته است که آمادگی دارد تا جانشین نخست‌وزیر فعلی شود.

 

تراور کاوانا، ستون‌نویس سان در یادداشتی نوشت: «اگر توری‌ها قصد داشته باشند از این باتلاق بیرون بیایند، باید با بوریس جانسون کنار بیایند، غیر از این حسابشان با کرام الکاتبین است.» تراور می‌افزاید: «با اینکه هنوز ترزا می‌ مقاومت به خرج می‌دهد اما می‌بیند که روی دیوارها نوشته شده است که ترزا می ‌باید سریعا خارج شود.»مهم‌ترین نکته در مورد رقابت‌های نخست‌وزیری در داخل حزب محافظه‌کاران این است که فرد پیروز، به‌طور خودکار نخست‌وزیر این کشور خواهد شد و رهبری حزب را برای برگزیت به عهده خواهد گرفت.حزب محافظه‌کار از برگزاری انتخابات زودهنگام واهمه دارد، چراکه می‌ترسد در انتخابات پیش‌رو اکثریت خود را از دست بدهد. به همین دلیل تعیین جانشین برای ترزا می‌ را بهترین شیوه برای نجات حزب خود و برگزیت می‌داند تا رضایت طرفداران خود را حفظ کند.برخی از کارشناسان می‌گویند که ترزا می، خواهان یک برگزیت نرم بود اما اگر بوریس جانسون جانشین وی شود، او راهکار برگزیت سخت را انتخاب خواهد کرد.

 

ترزا می ‌که یکی از بدشانس‌ترین نخست‌وزیرهای انگلیس به‌حساب می‌آید، نتوانست بدترین بحران این کشور را پس از جنگ جهانی دوم به خوبی هدایت کند. افزون بر این، با برکناری ترزا می، اصل بحران هنوز پابرجاست و نخست‌وزیر آینده این کشور کار سختی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دارد.جانسون یکی از مهم‌ترین منتقدان ترزامی ‌به‌حساب می‌آید. جانسون اعتقاد دارد که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون یک توافق ضرری را متوجه لندن نمی‌کند، اما کارشناسان می‌گویند که بدون توافق انگلستان از لحاظ تجاری با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهد شد.

 

انتخابات شوراها در بریتانیا نشان داد که لیبرال دموکرات‌ها توانسته‌اند در سردرگمی دو حزب اصلی در ماجرای برگزیت، خودی نشان دهند. نتایج نظرسنجی «YOUGOV» نشان می‌دهد که برای انتخابات ۲۳ ماه مه، انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا وضعیت بهتری نسبت به حزب کارگر دارد و محافظه‌کاران که معمار برگزیت هستند نیز در رده پنجم قرار گرفته‌اند.

 

donya-e-​eqtesad.‎​com
  • 13
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 16 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید