۱۵:۴۹ - ۱۷ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۴۲۹۱
بین الملل

بحران دستشویی در هند؛ از ترس زنان و دختران از تجاوز تا قتل طبقات «نجس»

بحران دستشویی در هند,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

یک کمپین جاه‌طلبانه بهداشتی بود که در تنها ۵ سال بیش از نیمی از جمعیت ۱٫۳ میلیارد نفری هند را دارای دستشویی‌های بهداشتی کرد. و هفته گذشت بود که نارندرا مودی، نخست وزیر هند، بالاخره رهایی کشورش از معضل همه گیر اجابت مزاج در فضای باز را اعلام کرد. تا پیش از آن، اکثر مردم هند برای اجابت مزاج به زمین‌های کشاورزی، میان بوته‌ها، جنگل‌ها، آبریزها یا هر فضای بازی که پیدا می‌کردند می‌رفتند. بدین ترتیب سراسر مساحت کشور می‌توانست نقش یک دستشویی عمومی را برای مردم داشته باشد.

بحران دستشویی در هند,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

مودی هفته گذشته و همزمان با ۱۵۰اُمین سالگرد تولد مهاتما گاندی، چهره اصلی انقلاب هند، اعلام کرد: «جهان شگفت زده است که دستشویی‌هایی برای بیش از ۶۰۰ میلیون نفر تنها در عرض ۶۰ ماه ایجاد شد و با ساخت بیش از ۱۱۰ میلیون دستشویی همراه بوده است. هیچ کسی تا پیش از این آمادگی باور به اینکه هند در چنین مدت کوتاهی از اجابت مزاج در فضای باز رهایی خواهد یافت را نداشت. اما اکنون این موضوع به یک واقعیت بدل شده است». مودی خود این پروژه را راه اندازی کرده بود. این طرح در واقع پرچمدار کمپین «Swachh Bharat» به معنای «هند را تمیز کن» بود که در سال ۲۰۱۴ و در تلاش برای ریختن فضولات انسانی در فضاهای عمومی تا سال ۲۰۱۹ راه اندازی شده بود.

بحران دستشویی در هند,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

اگر اعداد و ارقام منتشر شده توسط دولت هند واقعیت داشته باشد، می‌توان این موضوع را یک موفقیت عمرانی بزرگ برای هند به شمار آورد. اما کارشناسان این آمار را گمراه کننده خوانده و ادعا می‌کنند که هنوز اجابت مزاج در فضاهای باز و عمومی در این کشور از بین نرفته است. این کارشناسان دستکم در دو مورد به این پروژه مشکوک هستند: اینکه آیا مردم هند در واقع از این دستشویی‌ها استفاده می کنند یا خیر و اینکه آیا فاضلاب این دستشویی‌ها به شیوه درست تخلیه می شود یا خیر.

بحران دستشویی در هند,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

مشکل چه بود؟

این کار خطرات بهداشتی واضح و قابل توجهی داشت، به ویژه برای کودکانی که در مجاورت این مکان‌ها قرار داشته و ممکن بود به بیماری‌های مرگبار و مسری مانند اسهال مبتلا شوند. بر اساس گزارش‌های سازمان یونیسف، آلودگی‌های مربوط به مدفوع انسان و بهداشت ناکافی از عوامل اصلی مرگ و میر، سوء تغذیه، بیماری و رشد ناکافی در کودکان است.

همچنین اجابت مزاج در فضای باز، باعث می‌شود که زنان و دختران در معرض حمله فیزیکی و یا حتی تجاوز قرار بگیرند و همین موضوع باعث شده که زنان و دختران تا تاریک شدن هوا صبر کنند تا بتوانند بدون ترس از این مقوله‌ها به اجابت مزاج در فضای باز بپردازند. سازمان بهداشت جهانی نیز برآورد کرده که کمپین «هند را تمیز کن» نارندرا مودی، می‌تواند در جلوگیری از مرگ بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ نفر از اسهال و کمبود پروتئین در غذا بین سال ۲۰۱۴ و اکتبر امسال موثر بوده باشد.

نبود دستشویی‌های مناسب و سیستم‌های آبرسانی، در کنار عدم آگاهی عمومی از سلامت و بهداشت مناسب، از دلایل عمده اجابت مزاج مردم هند در فضای باز بوده است. اما باورها و کلیشه‌های عمومی مهم‌ترین چالش در برابر این کمپین است زیرا بسیاری از مردم هند و به خصوص ساکنان مناطق روستایی بر این باورند که اجابت مزاج در فضای باز بهتر از انجام این کار در دستشویی‌های درون خانه‌ها است.

بحران دستشویی در هند,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

بر اساس آمار جهانی ارائه شده توسط یونیسف، هند با بیش از ۶۲۰ میلیون نفر، بیشترین آمار را در جهان مربوط به مردمی که در فضای باز اجابت مزاج می‌کردند داشت که اکثریت آن‌ها در مناطق روستایی و حاشیه شهرها ساکن بودند.

قبل از شروع کمپین نارندرا مودی برای رهایی کشورش از این معضل، تنها ۳۹ درصد از خانوارهای این کشور به دستشویی دسترسی داشتند. بر اساس تحقیقی که با مشارکت بانک جهانی در فوریه گذشته در هند انجام شد مشخص گردید که تنها ۱۰ درصد از مردم مناطق روستایی در فضای باز اجابت مزاج کرده و ۹۶ درصد از افرادی که به دستشویی دسترسی داشتند از آن استفاده می‌کردند. اکنون دولت هند ادعا می‌کند که ۱۰۰ درصد کشور  و ساکنان آن به دستشویی‌های تمیز دسترسی دارند. مودی اعلام کرده که تک تک شهروندان این کشور در موثر بودن کمپین «هند را تمیز کن» مشارکت داشته و ستارگان و فیلمسازان بالیوودی نیز که این موضوع را به عرصه سینما کشانده بودند نیز نقش مهمی در این ماجرا داشته‌اند به نحوی که در موارد متعددی گزارش شده برخی از زنان یکی از شرایط اصلی ازدواجشان را داشتن خانه‌ای که دستشویی داشته باشد عنوان کرده‌اند.

بحران دستشویی در هند,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

با این وجود کارشناسان به پوشش ۱۰۰ درصدی مورد ادعای دولت هند شک داشته و ادعا می‌کنند هنوز بخش هایی از این کشور به دستشویی دسترسی نداشته و برخی نیز که دسترسی دارند ترجیح می‌دهند از آن استفاده نکنند. بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ در ۴ ایالت شمالی کشور انجام گرفت، مشخص شد که ۷۰ درصد از مردمان روستاهای مناطق مورد بررسی در فضای باز اجابت مزاج می‌کنند. تحقیق دومی که در اواخر سال ۲۰۱۸ انجام شد این عدد را ۴۴ درصد عنوان کرد. منتقدان اما می‌گویند که تمرکز دولت تنها بر روی ساخت دستشویی در مناطق روستایی بوده بدون اینکه به دوام و کیفیت آن‌ها و مهم‌تر از آن، مدیریت فاضلاب توجه خاصی وجود داشته باشد.

بحران دستشویی در هند,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

آن ها بر این باورند که علاوه بر ساخت دستشویی، باید نحوه استفاده و مراقبت از آن‌ها و همچنین اتفاقی که برای فضولات انسانی پس از اجابت مزاج رخ می‌دهد را نیز به مردم آموزش داد. در واقع آن‌ها ساخت دستشویی را ساده‌ترین بخش این معضل می‌دانند و ترغیب مردم به استفاده از این دستشویی‌ها و استفاده درست و بدون تبعیض و البته بدون واهمه را مهم‌ترین بخش این مشکل ارزیابی می‌کنند. مسائل مربوط به طبقات خاص جامعه نیز یکی از مشکلات مهم در تغییر دیدگاه‌های مردم هند نسبت به دستشویی‌های بهداشتی است. به طور سنتی، تمیز کردن دستشویی‌ها و سیستم‌های فاضلاب بر عهده طبقات فرودست هند بوده است، طبقاتی که جایگاه بسیار پستی در جامعه هند داشته و عموماً «نجس» انگاشته می‌شوند.

بحران دستشویی در هند,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل

بدین ترتیب دیگر طبقات جامعه دوست ندارند خود دست به کاری بزنند که برای مدت‌های مدیدی و به شکل سنتی و تحقیرآمیزی به طبقات پست جامعه محول شده بود. ماه گذشته، دو کودک که متعلق به طبقه «نجس»‌های هند بودند پس از اجابت مزاج در فضای باز توسط دیگر طبقات چنان کتک زده شدند که جانشان را از دست دادند. این دو که برادر و خواهر بوده و ۱۰و ۱۲ سال سن داشتند، هنگام اجابت مزاج در یک خیابان در روستایی بهاخدی در ولایت مرکزی مادیا پرادش مورد حمله قرار گرفته و کشته شدند. به گفته مقامات رسمی، اجابت مزاج در فضای داخلی روستا ممنوع بوده است.

  • 14
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید