یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
۱۴:۲۱ - ۲۵ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۵۶۳۷
بین الملل

زنان کارگر جنسی کره جنوبی خطاب به ژاپن: غرامت بدهید

تعدادی از زنان کره جنوبی از ژاپن به دلیل " کار اجباری در یک فاحشه‌خانه"  نظامیان این کشور در سال‌های منتهی به جنگ جهانی دوم از دولت ژاپن شکایت کردند و خواهان غرامت آسیب‌های ناشی از آن دوران هستند.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، یکی از این زنان که اینک ۹۱ سال دارد برای طرح شکایت خود در دادگاه ناحیه مرکزی سئول (پایتخت کره جنوبی) حاضر شد. با این وجود نمایندگان دولت ژاپن از شنیدن اتهامات مربوط به این پرونده طفره رفته و در دادگاه حضور نیافتند.

خانم "لی- یونگ سو" بازمانده کره جنوبی از دوره  ۱۹۴۵- ۱۹۱۰ در دادگاه این کشور از ژاپن به دلیل حضور نداشتن در دادگاه کره جنوبی انتقاد کرد و این اقدام را "خارج از شرافت" خواند.

این زن ۹۱ ساله اهل کره جنوبی که در زمان جنگ جهانی دوم مجبور به کار اجباری در یک "فاحشه‌خانه نظامی افسران ژاپنی" شده بود در این باره گفت: طفره ژاپن از حضور در دادگاه کره و اجتناب از پرونده زنان، هیچ افتخاری برای ژاپن ندارد.

رویترز نوشت: خانم "لی- یونگ سو" به عنوان یک کارگر جنسی بازمانده از فاحشه‌خانه‌های نظامی ژاپن (بین سال‌های ۴۵- ۱۹۱۰) ، پیش از شروع دادرسی در کنفرانس خبری با صدایی که از شدت هیجان و احساسات می‌لرزید گفت: "من اثبات زنده تاریخ هستم".

این قربانی جنسی در این باره گفت: ژاپن باید در دادگاه حاضر شده و با پرداخت غرامت به قربانیان از آنها معذرت‌خواهی کند.

یادآوری استعمار و اشغالگری ژاپن در شبه‌جزیره کُره بین سال‌های ۴۵- ۱۹۱۰ برای دو کشور (کره جنوبی و ژاپن) پر التهاب است. بین سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵، شبه‌جزیره کره که هنوز به دو کشور مجزای کره شمالی و جنوبی تقسیم نشده بود، تحت استعمار و اشغال ژاپن قرار داشت. ژاپن در این بازه زمانی ۳۵ ساله، از مردم کره‌ در اردوگاه‌های نیروی کار اجباری بهره‌کشی می‌کرد. موضوعی که کره‌ای‌ها هنوز آن را فراموش نکرده‌ و از آن خشمگین هستند.

در این میان پرونده موسوم به "آسایش زنان" که به کار زنان آسیایی در "فاحشه‌خانه‌"های نظامی ژاپنی باز می‌گردد، نبرد دیگری بین دو کشور محسوب می‌شود و اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. اکثر این زنان در  زمان جنگ جهانی دوم کره‌ای بودند.

در سال ۲۰۱۶ این پرونده "آسایش زنان" برای اولین بار به دادگاه ناحیه مرکزی کره جنوبی ارجاع شد. در آن زمان هنوز ۱۱ نفر از زنان پرونده "آسایش زنان" زنده بودند و ۶ خانواده از اعضای فوت شده نیز در لیست این شکوائیه قرار داشتند اما اینک و ۳ سال پس از ارائه دادخواست، ۵ نفر از قربانیان زن پرونده در قید حیات هستند.

زنان کارگر جنسی کره جنوبی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل برخی از کارگران جنسی کره جنوبی در دوران جنگ جهانی دوم که مجبور به کار اجباری در مراکز نظامی ژاپن بودند/ رویترز

در حال حاضر شاکیان پرونده خواهان غرامت ۲۰۰ میلیون وون کره جنوبی ( ۱۷۲ هزار دلار آمریکا) برای هر قربانی‌ هستند.

این پرونده یک نبرد حقوقی  پیرامون استعمار سال‌های ۴۵-۱۹۱۰ ژاپن به شمار می‌آید. استعماری که روابط دو کشور را به بدترین حالت خود در دهه اخیر رسانده است. رای دادگاه عالی کره جنوبی در سال گذشته مبنی بر جبران خسارت کار اجباری منتهی به سال ۱۹۴۵ میلادی، سرآغاز وخامت روابط دو کشور محسوب می‌شود.

زنان کارگر جنسی کره جنوبی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل "لی- یونگ سو"، بازمانده ۹۱ ساله کره جنوبی- او مجبور به کار اجباری در یک فاحشه‌خانه نظامیان ژاپن بوده است/ عکس: رویترز

توکیو که تا کنون از توجه به پرونده "آسایش زنان" امتناع کرده و در این باره گفت: مسئله پرداخت غرامت به این زنان طبق معاهده سال ۱۹۶۵ پیرامون عادی‌سازی روابط دو کشور حل و فصل شده است. به همین دلیل ژاپن با توجه به قوانین مدنی کره جنوبی هیچ نماینده‌ای را به دادگاه این کشور اعزام نمی‌کند.

در مقابل، وزیر خارجه ژاپن اعلام کرد که اسناد مرتبط با این پرونده را ۳ بار بین سال‌های ۲۰۱۸- ۲۰۱۷ به دادگاه‌های کره جنوبی تسلیم کرده است.

"لی سانگ هی" وکیل این زنان در دادگاه گفت: این اولین دادگاه برای زنان بازمانده این پرونده است و با توجه به سن آنها می‌تواند آخرین پرونده آنها نیز به شمار بیاید.

وکیل پرونده در این خصوص گفت: این زنان قربانی خشونت سیستماتیک جنسی هستند و دو کشور بدون توجه به قربانیان این حادثه معاهده‌ای را بین خود امضاء کرده‌اند و این موضوع قابل قبول نیست.

وزارت خارجه ژاپن تا کنون به سوالات مطرح شده در این باره واکنش نشان نداده است اما "یوشیهید سوگا" دبیر ارشد هیات دولت ژاپن با اشاره به معاهده ۱۹۶۵ و توافق نهایی سال ۲۰۱۵ در این باره گفت: این مسئله به طور کامل و در عالی‌ترین سطوح حل و فصل شده است.

زنان کارگر جنسی کره جنوبی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار بین الملل بازمانده ۹۱ ساله زمان جنگ جهانی دوم/ عکس: رویترز

سوگا در جلسه‌ای توجیهی پیش از برگزاری دادگاه پرونده زنان گفت: براساس قوانین بین‌الملل اعضای دولت ژاپن به دلیل مصونیت سیاسی ملزم به شرکت در دادگاه‌های کره جنوبی نیستند.

براساس توافق سال ۲۰۱۵ کره جنوبی و ژاپن، توکیو با عذرخواهی رسمی از قربانیان غرامتی حدود ۱ میلیارد ین (۹.۱۷ میلیون دلار) را به صندوق کمک به قربانیان کار اجباری کره پرداخت کرد.

با این وجود بسیاری از قربانیان این توافق را رد کرده و آن را نپذیرفتند. به همین دلیل رئیس جمهور کره جنوبی"مون جائه-این" که در سال ۲۰۱۷ قدرت را در دست گرفت، این صندوق را منحل و توافق را به هم زد.

"ریو- گیوانگ اوکی" وکیل دوم زنان در این پرونده گفت: اصل مصونیت سیاسی را نمی‌توان برای "چنین خشونتی علیه حقوق بشر" اعمال کرد.

  • 15
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش