چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
۱۰:۴۹ - ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۲۰۳۸۲۵
مجلس

اصفهان در مدیریت کرونا با کمبود پرستار روبه‌رو‌ست

عابدی: روند درمان بیماران عادی مبتلا به کرونا در اصفهان با مشکل رو‌به‌رو شده است

حیدرعلی‌عابدی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
نماینده اصفهان تاکید کرد: باید از مردم خواهش کنیم برای قطع شدن زنجیره انتقال همه تلاش خودشان را به کار گیرند که در رأس آن در خانه ماندن است. مردم باید در سبک زندگی‌شان تغییر ایجاد کنند، به طور مثال اگر هر روز برای خرید از خانه خارج می‌شود در این روزها خریدهای کلی انجام دهند و هر ده روز یکبار از منزل بیرون بروند و توصیه‌های پزشکی را جدی بگیرند.

حیدرعلی‌عابدی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره وضعیت استان اصفهان در خصوص شیوع بیماری کرونا و این‌که گفته می‌شود اعلام شده وضعیت قرمز در این استان اعلام شده است، گفت: وظیفه مردم است برای قطع زنجیره انتقال به هر طریقی که ممکن  است اقدام کنند و تنها راه آن این است از خانه بیرون نیایند و رفت و آمد به خارج از منزل را به حداقل برسانند. 

نماینده مردم اصفهان تاکید کرد: بحث بعدی وظیفه دولت است که در این مقطع باید پیش‌بینی لازم برای بخش‌های ICU و دستگاه‌های تنفس مصنوعی بیمارستان‌های اصفهان داشته باشد؛ چراکه اگر وضعیت این‌گونه پیش‌برود امکانات موجود جواب‌گوی وضعیت  نخواهد بود.

وی افزود: فقط باید از مردم خواهش کنیم برای قطع شدن زنجیره انتقال همه تلاش خودشان را به کار گیرند که در رأس آن در خانه ماندن است. مردم باید در سبک زندگی‌شان تغییر ایجاد کنند، به طور مثال اگر هر روز برای خرید از خانه خارج می‌شود در این روزها خریدهای کلی انجام دهند و هر ده روز یکبار از منزل بیرون بروند و توصیه‌های پزشکی را جدی بگیرند.

عابدی در خصوص آمار و ارقام تاکید کرد: همیشه گفته‌ام گیر دادن به آمار و ارقام ما را از اهدا‌فمان دور می‌کند و به حاشیه می‌برد؛ باید ببینیم چه اتفاقی در حال افتادن و دانشگاه‌های علوم پزشکی چه آمادگی دارند و چه وظایفی بر عهده مردم و دولت است که باید انجام دهند.

وی درخصوص بیمارستان‌هایی که در اصفهان وظیفه پذیرش بیماران کرونایی را دارند، بیان کرد: تعداد‌شان را نمی‌دانم اما بر اساس دستورالعمل معاونت درمان وزارت بهداشت کلیه بیمارستان‌ها باید بیماران کرونایی را پذیرش کنند. 

نماینده مردم اصفهان ادامه داد: بیمارستان‌های خورشید، عیسی‌ابن مریم، قرضی تأمین اجتماعی، فاطمه الزهرا و شفاء بیماران کرونایی را در استان پذیرش می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: بحث دیگری که بسیار مهم است و باید برای آن فکری کرد این است که تمامی بیمارستان‌ها مجبور به پذیرش بیماران کرونایی هستند و نمی‌توانند به سایر بیماران سرویس دهند که همین امر باعث در تنگنا قرار گرفتن این نوع از بیماران شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مردم باید همکاری بیشتری با بیمارستان‌ها داشته باشند و باری از دوش آنان بردارند و تلاش کنند که این چرخه انتقال قطع شود تا تعداد بیماران کاهش پیدا کند، چرا که اگر بیماران افزایش پیدا کنند پذیرش از عهده بیمارستان‌ها خارج می‌شود.

اصفهان در مدیریت کرونا با کمبود پرستار روبه‌رو‌ست/ فراخوان بازگشت به کار پرستاران بازنشسته‌

عباسعلی جوادی در گفت‌‌وگو با تسنیم، درخصوص جزئیات جلسه استاندار با اعضای شورای شهر اصفهان در روز گذشته، اظهار داشت: جلسه روز گذشته با استاندار در راستای هماهنگی مسائل مختلفی بود که در شورای شهر مطرح شده و در آن مباحث مختلفی از جمله بحث کرونا، آب بهشت‌آباد و مصوبات شورای شهرمطرح شد. شورای شهر در جلسه دیروز آمادگی خود را به استاندار و ستاد مبارزه با ویروس کرونا اعلام کرد و اعضاء آماده هستند تا هر کاری که لازم است را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا انجام دهند.

وی ادامه داد: در جلسه دیروز درباره بودجه‌‌‌ای که شورای شهر برای مقابله با کرونا اختصاص داده مباحثی مطرح شد و گزارش کار درباره تصمیمات شورای شهر برای ضدعفونی سیستم حمل و نقل عمومی خدمت استاندار ارائه شد. علاوه بر آن ما اعلام آمادگی کردیم که مصوبات ستاد استانی مقابله با کرونا را اجرا کنیم. شورای‌شهر بودجه ۱۰ میلیارد تومانی را برای این امر اختصاص داده و مضاف بر آن برای ضدعفونی‌های روزانه در نقاط مختلف از جمله بیمارستان‌ها، مناطق مختلف شهر و ناوگان اتوبوس‌رانی اعلام آمادگی کردیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان  و عضو شورای شهر اصفهان خاطرنشان کرد: آقای روحانی و دکتر نمکی وزیر بهداشت، هر روز با استاندار و ستاد استانی مقابله با کرونا تماس داشته و وضعیت استان را پیگیری می‌کنند. این پیگیری‌ها فقط شامل استان اصفهان نیست، بلکه رئیس جمهور و وزیر بهداشت پیگیر وضعیت تمام استان‌های کشور هستند و راهکار تعیین کرده و تبادل نظر صورت می‌گیرد تا هرچه زودتر جلوی تسریع این بیماری در استان‌های مختلف گرفته شود.

وی با اشاره به ماهیت عفونی بیماری کرونا گفت: کرونا یک بیماری عفونی است و متخصصان بیماری‌های عفونی در خط مقدم مبارزه با این بیماری هستند. واقعیت این است که کرونا بیماری خطرناکی است و در همه جای جهان شیوع پیدا کرده و سازمان بهداشت جهانی از دو روز گذشته این بیماری را پاندمی اعلام کرد. بین پاندمی و اپیدمی تفاوت زیادی وجود دارد؛ اپیدمی زمانی اتفاق می‌دهد که تعداد موارد بیماری بیش از حد انتظار باشد اما پاندمی یعنی همه دنیا گرفتار این بیماری شده و در تمام جهان موارد بیماری بیش از حد انتظار باشد. همان طور که می‌دانید کشورهای اروپایی نیز گرفتار کرونا شده‌اند و کل جهان مقابل بیماری به مشکل برخورده است.

جوادی در ادامه تصریح کرد: ما زودتر از خیلی از کشورها گرفتار کرونا شدیم و زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، پیک بیماری بیشتر خواهد بود. کشور ما در حال رسیدن به پیک بیماری است و به طور مثال در شهرستان کاشان پیک بیماری فرا رسیده و به امید خدا به زودی کاهش پیدا کرده و مهار می‌شود. مشکل جهانی در مقابله با کرونا، تلاش برای به تاخیر انداختن زمان پیک بیماری است. شاید بسیاری تصور کنند که اگر زمان رسیدن به پیک بیماری، طولانی‌تر شود، ما مدت زمان بیشتری گرفتار مقابله با آن باشیم، البته این حرف درست است اما زمانی که تعداد بیماران بالا بوده و زمان رسیدن به پیک بیماری نیز کوتاه شود، امکانات ما برای مقابله مساعد نخواهد بود. نه فقط کشور امکانات کشور ما بلکه امکانات اکثر کشورها از جمله ایتالیا و آلمان نیز کافی نخواهد بود چون دپوی امکانات بیمارستانی و مراکز درمانی و بهداشتی ما، برای شرایط عادی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: وقتی یک اپیدمی به طور مثال ۵۰ درصد استانی مانند اصفهان را درگیر کند، جامعه آماری بالایی را شامل شده و اگر فقط ۱۰ درصد افراد درگیر به مراقبت‌های خاص نیاز پیدا کنند، رقم بسیار بالایی خواهد بود و امکانات ما و حتی کشورهای اروپایی نیز در چنین شرایطی کافی نخواهد بود. بنابراین هرچقدر ما بتوانیم زمان رسیدن به پیک را طولانی‌تر کنیم، خدمات‌دهی بهتر خواهد بود، هرچند طولانی‌تر شدن زمان رسیدن به پیک بیماری، ضربه بیشتری به اقتصاد کشور خواهد زد اما چاره‌ای نداریم و باید تلاش کنیم تا امکانات بیشتری براس سرویس‌دهی به مبتلایان در دسترس باشد. اگر امکانات ما متناسب با تعداد بیماران باشد، تعداد فوتی‌ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

دستیار ویژه استاندار اصفهان در ستاد مدیریت کرونا با اشاره وضعیت فعلی امکانات درمانی استان برای مقابله با ویروس کرونا، خاطر نشان کرد: امکانات درمانی استان اصفهان مثل تمام دنیا برای شرایط عادی در نظر گرفته شده است. در زمان دفاع مقدس اکثر بیمارستان‌ها به مجروحان جنگی اختصاص داشت و تنها چند بیمارستان خاص برای بیماران عادی در نظر گرفته شده بود. در شرایط فعلی نیز به همین صورت عمل می‌شود و مشکل اصلی ما شاید این باشد که نتوانیم به سایر بیماران درست بپردازیم. به طور مثال اگر کسی برای خارج کردن پلاتین از پایش نیازمند جراحی باشد، این عمل جراحی در شرایط فعلی انجام نمی‌شود و به همین منوال چند بیمارستان خاص برای رسیدگی به جراحی‌های اورژانسی در نظر گرفته شده و مابقی مراکز درمانی به بیماران کرونائی اختصاص یافته است. با این حال اگر پیک بیماری زود فرا برسد و تعداد مبتلایان افزیش یابد، بیمارستان‌های ما پاسخگو نخواهند بود.

وی افزود: البته ما برای این شرایط راه حل در نظر گرفته‌ایم و به طور معمول بیمارانی که نیازمند مراقبت‌های ویژه هستند، در بیمارستان‌ها بستری شده و افرادی که شرایط بهتری دارند، در نقاهت‌گاه‌هایی که پزشک و پرستار دارند، پذیرش می‌شوند. نکته قابل توجه این است که از میان بیمارانی که در بیمارستان‌ها پذیرش می‌شوند، شاید ۲ درصد آنها نیازمند مراقبت‌های ویژه هستند، مابقی این عزیزان را می‌توان در مراکز درمانی همراه پزشک و پرستار و مراقبت‌های عادی درمان نمود.

جوادی در ادامه گفت: ما در ابتدای راه واقعا با کمبود ماسک و مواد ضدعفونی روبه‌رو بودیم. البته باید خاطرنشان کنم که ما درمورد مواد ضدعفونی کننده در پایه کلر هیچ وقت با کمبود مواجه نبودیم، کمبود اصلی ما در بحث مواد ضدعفونی کننده در پایه الکل بود که الان تا حدودی جبران شده است. مشکل اصلی ما تجهیزات خاص و لازم برای پزشکان و پرستاران است که معاونت غذا و دارو و دانشگاه علوم پزشکی تا حد لزوم این تجهیزات را تامین می‌کند اما واقعیت این است که اگر تعداد بیماران افزایش یابد و قرار شود که تعدادی از بیماران را به نقاهت‌گاه‌ها منتقل کنیم، شاید در این زمینه دچار کمبود شویم، خصوصا ماسک‌های N95،N99 و لباس‌های مخصوص؛ ما اگر پزشکان و پرستاران را به خط مقدم جنگ با ویروس کرونا می‌فرستیم، باید تفنگ آنها را هم فراهم کنیم.

وی تعداد کادر پزشکی و نیروی انسانی استان را برای مقابله با ویروس کرونا خوب توصیف کرد و خاطرنشان کرد: ما از نظر کادر پزشکی و درمانی کمبودی نداریم. البته باید بگویم که ما به طور کلی در استان با کمبود متخصص بیماری‌های عفونی روبه‌رو هستیم و تعداد متخصصان بیماری‌های عفونی ما در کل استان بیش از ۵۰ پزشک نیست. اگر بیماری شدت یابد، در این زمینه دچار کمبود خواهیم بود اما الحمدالله متخصصان داخلی ما با آموزش‌هایی که دیده‌اند، سایر متخصصان ما که در ابتدا در زمینه بیماری‌های داخلی تخصص گرفته‌اند، پزشکان اطفال و پزشک‌های عمومی که دوره‌های آموزش مجازی را در این زمینه گذرانده‌اند، می‌توانند پاسخگو باشند و مشکلی در این زمینه احساس نمی‌کنیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان اصفهان خاطرنشان کرد: مشکل اصلی ما شاید در بخش پرستاری باشد چون در بحث پرستاری حتی در شرایط عادی نیز دچار کمبود بوده‌ایم و در شرایط فعلی نیز با کمبود پرستار مواجه هستیم. بیمارستان‌ها پرستار دارند اما پرستارنی که برای مدت زمان طولانی فعالیت دارند، بعد از مدتی فرسوده می‌شوند و باید به فکر نیروی جایگزین باشیم. به همین خاطر دانشگاه علوم پزشکی به تمامی پرستاران بازنشسته، پرستارانی که دیگر کار نمی‌کنند درخواست همکاری داده تا حداقل برای یک دوره چند ماهه مشغول به فعالیت شوند. همچنین به ماماها فراخوان همکاری داده و دانشجوهای پرستاری نیز هستند و اگر نیاز باشد از این عزیزان به عنوان نیروی جایگزین و یا دستیار پرستاران استفاده خواهد شد.

وی در مورد احتمال تعطیلی ادارات و مشاغل درصورت گسترش ویروس کرونا،گفت: تا آنجایی که بنده اطلاع دارم، نباید مشاغل و ادارات تعطیل شوند. واقعیت این است که در تعطیلی کوتاه مدت قبلی در استان اصفهان، مردم به جای ماندن در خانه، بیشتر بیرون آمده و یا به مسافرت رفتند، ما می‌خواهیم این اتفاق رخ ندهد. ما می‌خواهیم مردم به جای رفتن به مسافرت و یا حضور در فروشگاه‌ها و مراکز تفریحی، بیشتر در خانه بمانند.

رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای شهر اصفهان در ادامه با اشاره به کاهش مسافران ناوگان حمل و نقل عمومی، خاطرنشان کرد: کاهش چشم‌گیر آمار استفاده مردم از سیستم حمل و نقل عمومی نشان می‌دهد که مردم در چند روز گذشته هشدارها را جدی گرفته و بیش از قبل موارد تذکر داده شده را رعایت می‌کنند. ما در شرایط عادی روزانه بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار مسافر در اتوبوس‌رانی داشتیم که این آمار به ۱۵۰ هزار مسافر در طول روز کاهش پیدا کرده و حدود یک‌چهارم شده است. در مترو نیز ما روزانه حدود ۱۵۰ هزر مسافر داشتیم که روز گذشته این آمار به ۱۲ هزار مسافر کاهش پیدا نموده و خوشبختانه نشان می‌دهد که مردم اخطارهای مسئولان را جدی گرفته‌اند.

  • 18
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش