سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
۱۸:۵۱ - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۱۸۰۷
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

منتجب نیا: روحانیون با دخالت در همه امور از چشم مردم افتاده‌اند

رسول منتجب نیا,صحبت های منتجب نیا درباره رفتار روحانیون
متنجب نیا می گوید: اخیرا هم یکی از آقایان گفته حمله به روحانیون نتیجه حرام خواری است؛ مشخص نیست که بر چه اساسی این حرف را می‌زنند. این مردم حلال خور و از شما حلال خورتر و مسلمان تر هستند و اشتباهات این روحانیون را دیده اند دست به چنین کاری می زنند. اقداماتی که این روزها می‌بینیم به خاطر سو تدبیر ما روحانیون بوده است و نتوانسته ایم منزلت و جایگاه خودمان را در جامعه حفظ کنیم. چه معنی دارد روحانیون در همه امور دخالت می‌کنند و اظهار نظر دارند؟

بعد از اعتراضات سال گذشته نگاه خشمگین مردم نسبت به روحانیت، شرایط وخیم تری پیدا کرد. از عمامه پرانی تا  زیر گرفتن روحانیون، فقط گوشه ای از این اتفاقات ناگوار در کشور است چرا که اغلب مردم جامعه، روحانیون و دخالت آنها در شرایط را مهمترین عامل شرایط بحرانی کشور می‌دانند. اخیرا هم کیهان و برخی از رسانه ها در رسانه هایشان نوشتند که علاقه مردم به روحانیون بیشتر شده است.

در این رابطه حجت السلام رسول منتجب نیا، فعال سیاسی به اصلاحات نیوز می‌گوید: بعد از پیروزی انقلاب، با توجه به امام خمینی و نزدیکان او، روحانیت وجهه و اعتبار بیشتری پیدا کردند و چون وارد حکومت شدند، یک اعتبار حکومتی هم پیدا کردند. امام در اوایل انقلاب نظرشان این بود که روحانیت نباید وارد امور اجرایی شوند و صرفا امام جماعت یا قضاوت یا به ارشاد بپردازند. اما خودشان بعد از آن اعلام کردند که خلایی وجود دارد و نبود آقایان میتواند مشکلاتی ایجاد کند و اجازه دادند برخی از آقایان بتوانند ورود کنند و برخی از کارهای اجرایی را برعهده بگیرند.

وی ادامه داد: البته بگویم که در همان زمان که دانشگاه ها متحول شد و انجمن های اسلامی در دانشگاه ها فعال شدند، برخی نظرشان این بود که یک روحانی از سمت امام در هر دانشگاهی حضور داشته باشد تا جوانان را ارشاد و راهنمایی کنند. آیت الله منتظری همچین نظری را داشتند و به من و آقای بیات دستور دادند که روحانیون فعال را انتخاب کنیم تا ایشان حکم نمایندگی به آنها دهند. مدتی این کار را انجام دادیم و بعد متوجه شدیم که امام با این کار موافق نیستند و مرحوم آیت الله هاشمی هم گفتند کار خوبی نیست. امام هم موافق این نبودند که روحانیون حتی در دانشگاه حضور پیدا کنند. 

منتجب نیا با بیان اینکه وقتی روحانیت وارد حکومت شدند، مردم فکر کردند که حکومت اساسش بر روحانیت است، گفت: به جز بخشی از روحانیون، در دیگر مراکز تخصصی روحانیون حضور ندارند. وقتی این زمینه فکری در جامعه ایجاد شد و برخی که چه بسا موافق حضور روحانیون در جامعه نبودند، جمله «حکومت آخوندی» را ترویج کردند.  متاسفانه برخی از روحانیون وقتی وارد سمت‌های حکومتی شدند، شانیت و منزلت روحانیت خودشان را فراموش کردند و در قالب یک مسئول حکومتی که حتما باید در ماشین ضدگلوله باشد و محافظ داشته باشد و...قرار گرفتند.

وی ادامه داد: کمتر از یک درصد از روحانیون در پست های حکومتی هستند. ولی در جامعه جا افتاده است که همه روحانیون در حکومت هستند و وضعشان هم بسیار خوب است و برخی از روحانیون هم که رعایت نکردند، به این ذهنیت کمک کرد. چه کسی گفته روحانیون نماینده خدا و پیغمبر هستند؟ روحانیون کارشناس دینی هستند  و  طبیعی است که اگر همانند عوام باشند، احترام بیشتری هم خواهند داشت. 

منتجب نیا با بیان اینکه در سال های اخیر نگاه افراطی به روحانیون وجود دارد، گفت: روحانیونی که در حکومت پست ندارند، درآمد معمولی آنها از کارگران هم کمتر است. بسیاری از امام جمعه ها را می‌شناسم که زندگی سختی دارند .بسیاری از روحانیون نسبت به شرایط موجود انتقاد دارند، البته انتظار دارم علما و روحانیون با شجاعت بیشتر انتقاد کنند و جلوی سوء تدبیر مسئولین را بگیرند.

این فعال سیاسی، بااشاره به اینکه روحانیون در شرایط فعلی در دل مردم قرار ندارند، گفت: برخی از متدین به برخی از روحانیون علاقه دارند فقط روحانیون پاکدست و زندگی ساده دارند را مردم باید بشناسند و مردم باید روحانیون متملق و چاپلوس که همه مسائل را تحریف می‌کنند را از دیگران تشخیص دهند. من واقعا به صداوسیما نقد دارم،  با اینکه زیر نظر رهبری است اما بی سوادترین روحانیون را به برنامه های این سازمان دعوت می‌کنند و بسیاری از آنها متملق و چاپلوس هستند و به جای ارشاد، همش از مسئولین تعریف می‌کنند و اغلب آنها در وضعیتی هستند که می‌خواهند رقیب را تخریب کنند. هم از لباسشان هم از صداوسیما و از شرایط سوء استفاده می‌کنند و عجیب است برخی از آنها خطبه نماز جمعه را هم می‌خوانند، اما در خطبه ها هم دروغ می‌گویند هم احادیث جعل می‌کنند و هم تهمت می‌زنند و مردم را نسبت به روحانیون سالم و پاکدست هم زده می‌کنند.

منتجب نیا ادامه داد: اخیرا هم یکی از آقایان گفته حمله به روحانیون نتیجه حرام خواری است؛ مشخص نیست که بر چه اساسی این حرف را می‌زنند. این مردم حلال خور و از شما حلال خورتر و مسلمان تر هستند و اشتباهات این روحانیون را دیده اند دست به چنین کاری می زنند. اقداماتی که این روزها می‌بینیم به خاطر سو تدبیر ما روحانیون بوده است و نتوانسته ایم منزلت و جایگاه خودمان را در جامعه حفظ کنیم. چه معنی دارد روحانیون در همه امور دخالت می‌کنند و اظهار نظر دارند؟

  • 14
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
از قدیم گفتند کسب اعتبار سالها زحمت میخواد ولیکن کسر اعتبار به لحظه ای بند است .واقعیت اینه که روحانیون دیگه مثل سابق جایگاهی در بین مردم ندارند . متاسفانه.!
از قدیم گفتند کسب اع...
چرا متاسفانه؟؟؟؟مردم واقعیت ها رو دیده و اگاه تر شده اند
هیچ وقت یادم نمی ره که قبل انقلاب ۵۷ به زور ما را از مسجد بیرون می انداختند که جا برای بزرگترها باز بشه اما الان .....
اگر می خواهید دین خدا را برای مردم نگه دارید از حکومت جدا شوید و آن را به مردم بسپارید البته اینکار را نخواهید کرد چون این زمانه برای شما ساخته چه جایی بهتر از این جا
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش