سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۱۸:۵۱ - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۱۸۰۷
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

منتجب نیا: روحانیون با دخالت در همه امور از چشم مردم افتاده‌اند

رسول منتجب نیا,صحبت های منتجب نیا درباره رفتار روحانیون
متنجب نیا می گوید: اخیرا هم یکی از آقایان گفته حمله به روحانیون نتیجه حرام خواری است؛ مشخص نیست که بر چه اساسی این حرف را می‌زنند. این مردم حلال خور و از شما حلال خورتر و مسلمان تر هستند و اشتباهات این روحانیون را دیده اند دست به چنین کاری می زنند. اقداماتی که این روزها می‌بینیم به خاطر سو تدبیر ما روحانیون بوده است و نتوانسته ایم منزلت و جایگاه خودمان را در جامعه حفظ کنیم. چه معنی دارد روحانیون در همه امور دخالت می‌کنند و اظهار نظر دارند؟

بعد از اعتراضات سال گذشته نگاه خشمگین مردم نسبت به روحانیت، شرایط وخیم تری پیدا کرد. از عمامه پرانی تا  زیر گرفتن روحانیون، فقط گوشه ای از این اتفاقات ناگوار در کشور است چرا که اغلب مردم جامعه، روحانیون و دخالت آنها در شرایط را مهمترین عامل شرایط بحرانی کشور می‌دانند. اخیرا هم کیهان و برخی از رسانه ها در رسانه هایشان نوشتند که علاقه مردم به روحانیون بیشتر شده است.

در این رابطه حجت السلام رسول منتجب نیا، فعال سیاسی به اصلاحات نیوز می‌گوید: بعد از پیروزی انقلاب، با توجه به امام خمینی و نزدیکان او، روحانیت وجهه و اعتبار بیشتری پیدا کردند و چون وارد حکومت شدند، یک اعتبار حکومتی هم پیدا کردند. امام در اوایل انقلاب نظرشان این بود که روحانیت نباید وارد امور اجرایی شوند و صرفا امام جماعت یا قضاوت یا به ارشاد بپردازند. اما خودشان بعد از آن اعلام کردند که خلایی وجود دارد و نبود آقایان میتواند مشکلاتی ایجاد کند و اجازه دادند برخی از آقایان بتوانند ورود کنند و برخی از کارهای اجرایی را برعهده بگیرند.

وی ادامه داد: البته بگویم که در همان زمان که دانشگاه ها متحول شد و انجمن های اسلامی در دانشگاه ها فعال شدند، برخی نظرشان این بود که یک روحانی از سمت امام در هر دانشگاهی حضور داشته باشد تا جوانان را ارشاد و راهنمایی کنند. آیت الله منتظری همچین نظری را داشتند و به من و آقای بیات دستور دادند که روحانیون فعال را انتخاب کنیم تا ایشان حکم نمایندگی به آنها دهند. مدتی این کار را انجام دادیم و بعد متوجه شدیم که امام با این کار موافق نیستند و مرحوم آیت الله هاشمی هم گفتند کار خوبی نیست. امام هم موافق این نبودند که روحانیون حتی در دانشگاه حضور پیدا کنند. 

منتجب نیا با بیان اینکه وقتی روحانیت وارد حکومت شدند، مردم فکر کردند که حکومت اساسش بر روحانیت است، گفت: به جز بخشی از روحانیون، در دیگر مراکز تخصصی روحانیون حضور ندارند. وقتی این زمینه فکری در جامعه ایجاد شد و برخی که چه بسا موافق حضور روحانیون در جامعه نبودند، جمله «حکومت آخوندی» را ترویج کردند.  متاسفانه برخی از روحانیون وقتی وارد سمت‌های حکومتی شدند، شانیت و منزلت روحانیت خودشان را فراموش کردند و در قالب یک مسئول حکومتی که حتما باید در ماشین ضدگلوله باشد و محافظ داشته باشد و...قرار گرفتند.

وی ادامه داد: کمتر از یک درصد از روحانیون در پست های حکومتی هستند. ولی در جامعه جا افتاده است که همه روحانیون در حکومت هستند و وضعشان هم بسیار خوب است و برخی از روحانیون هم که رعایت نکردند، به این ذهنیت کمک کرد. چه کسی گفته روحانیون نماینده خدا و پیغمبر هستند؟ روحانیون کارشناس دینی هستند  و  طبیعی است که اگر همانند عوام باشند، احترام بیشتری هم خواهند داشت. 

منتجب نیا با بیان اینکه در سال های اخیر نگاه افراطی به روحانیون وجود دارد، گفت: روحانیونی که در حکومت پست ندارند، درآمد معمولی آنها از کارگران هم کمتر است. بسیاری از امام جمعه ها را می‌شناسم که زندگی سختی دارند .بسیاری از روحانیون نسبت به شرایط موجود انتقاد دارند، البته انتظار دارم علما و روحانیون با شجاعت بیشتر انتقاد کنند و جلوی سوء تدبیر مسئولین را بگیرند.

این فعال سیاسی، بااشاره به اینکه روحانیون در شرایط فعلی در دل مردم قرار ندارند، گفت: برخی از متدین به برخی از روحانیون علاقه دارند فقط روحانیون پاکدست و زندگی ساده دارند را مردم باید بشناسند و مردم باید روحانیون متملق و چاپلوس که همه مسائل را تحریف می‌کنند را از دیگران تشخیص دهند. من واقعا به صداوسیما نقد دارم،  با اینکه زیر نظر رهبری است اما بی سوادترین روحانیون را به برنامه های این سازمان دعوت می‌کنند و بسیاری از آنها متملق و چاپلوس هستند و به جای ارشاد، همش از مسئولین تعریف می‌کنند و اغلب آنها در وضعیتی هستند که می‌خواهند رقیب را تخریب کنند. هم از لباسشان هم از صداوسیما و از شرایط سوء استفاده می‌کنند و عجیب است برخی از آنها خطبه نماز جمعه را هم می‌خوانند، اما در خطبه ها هم دروغ می‌گویند هم احادیث جعل می‌کنند و هم تهمت می‌زنند و مردم را نسبت به روحانیون سالم و پاکدست هم زده می‌کنند.

منتجب نیا ادامه داد: اخیرا هم یکی از آقایان گفته حمله به روحانیون نتیجه حرام خواری است؛ مشخص نیست که بر چه اساسی این حرف را می‌زنند. این مردم حلال خور و از شما حلال خورتر و مسلمان تر هستند و اشتباهات این روحانیون را دیده اند دست به چنین کاری می زنند. اقداماتی که این روزها می‌بینیم به خاطر سو تدبیر ما روحانیون بوده است و نتوانسته ایم منزلت و جایگاه خودمان را در جامعه حفظ کنیم. چه معنی دارد روحانیون در همه امور دخالت می‌کنند و اظهار نظر دارند؟

  • 14
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
از قدیم گفتند کسب اعتبار سالها زحمت میخواد ولیکن کسر اعتبار به لحظه ای بند است .واقعیت اینه که روحانیون دیگه مثل سابق جایگاهی در بین مردم ندارند . متاسفانه.!
از قدیم گفتند کسب اع...
چرا متاسفانه؟؟؟؟مردم واقعیت ها رو دیده و اگاه تر شده اند
هیچ وقت یادم نمی ره که قبل انقلاب ۵۷ به زور ما را از مسجد بیرون می انداختند که جا برای بزرگترها باز بشه اما الان .....
اگر می خواهید دین خدا را برای مردم نگه دارید از حکومت جدا شوید و آن را به مردم بسپارید البته اینکار را نخواهید کرد چون این زمانه برای شما ساخته چه جایی بهتر از این جا
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش