۱۴:۵۹ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۲۶۲۲
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

موسوی‌لاری: اصل، رای دادن است، شرط بی شرط!

موسوی‌لاری,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها
نائب رئیس جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی گفت: شرکت در انتخابات و تلاش برای ساماندهی امور جامعه بر اساس خروجی‌های صندوق رای تلاشی است که ما نباید از دست بدهیم، پس ما هیچوقت نمی‌توانیم انتخابات را کنار بگذاریم.

به گزارش تسنیم، حجت الاسلام سید عبدالواحد موسوی لاری نائب رئیس جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی در دومین کنگره حزب پیشروی اصلاحات که صبح امروز پنجشنبه (۱۰ مرداد) در کانون توحید برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: یکی از ویژگی‌‌های کنگره‌ها این است که با حضور میهمانانی از دیگر احزاب و تشکل‌ها با سلایق مختلف برگزار می‌شود و با حضور این میهمانان  زمینه تفاهم و حرکت جبهه‌ای فراهم می‌شود.

وی افزود: سوالی که ذهن همه ما را به خود مشغول می‌کند این است که تولد یک حزب درون یک جریان را باید جشن گرفت یا اینکه نگران آن بود و باید این سوال را پرسید که آیا این مسئله نشان دهنده عمیق شدن نگاه حزبی در کشور است یا اینکه هر حزبی که تشکیل می‌شود بیان کننده اختلاف سلیقه‌ها و اختلاف نظرات در یک جریان است.

موسوی لاری گفت: پیام اول این است که یک مجموعه نیروهای هم فکر دور هم جمع شدند ولی پیام دوم این است که این مجموعه با مجموعه‌های دیگر یک جریان اختلاف سلیقه‌ها و اختلاف نظارتی دارد که رقابت یک حزب در قسمت اول مثبت است ولی رقابت در قسمت دوم به عنوان  لغزش گاه یک جریان ارزیابی می‌شود.

نائب رئیس جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی تصریح کرد: ما به عنوان مجموعه فعال و کنش گر سیاسی و اجتماعی باید دیدگاه‌ها و سلایق خود را برای مردم تبیین کنیم. اما این کافی نیست، ما برای رسیدن به هدف که اصلاح امور است راهی جز تشکیل یک جبهه نداریم. حضور احزاب به شکل منفرد در متن جامعه موجب آسیب می‌شود و اگر به سمت جبهه اصلاحات یا اصولگرایی حرکت نکنیم این مسئله تشتت و نداشتن برنامه عملی تعبیر می‌شود.

وی افزود: بنابراین ایجاد احزاب باید زمینه جبهه‌ای مشترک و واحد از همه احزابی را فراهم کند که در درون چارچوب جریان اصلاحات تعریف می‌شود.برداشت من این است که از این منظر تولد احزاب درون جریان اصلاحات به منظور جمع کردن سلایق فردی کار مثبتی است ولی اگر احزاب در همین مرحله باقی مانده و به دور خود حصار کشیده و اهداف و آرمان‌های جریان را نادیده بگیرد نه تنها به جریان بلکه به خود نیز آسیب‌ می‌زنند.

موسوی لاری گفت: نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که شاخصه جریان اصلاحات را مورد نظر قرار  دهیم و باید مشخص کنیم آنچه که مرز بین جریان اصلاح طلبی و اصولگرایی است، چیست؟ قاعدتا باورها و معتقداتی که پایه حرکت احزاب ماست با هم مشترک است. هر دو جریان در تحقق اسلام و اندیشه‌های اسلامی با هم یکی هستند ولی آنچه اصلاح طلبی و اصولگرایی را از هم جدا می‌کند رفتارها و روش‌ها است.

وی افزود: نوع نگاه به اداره جامعه باعث ایجاد مرز میان دو جریان قالب کشور است. نگاهی که به جامعه دارین مردم سالارانه است. البته علی رغم اختلاف در رفتارها و دیدگاه‌ها با جریان رقیب نباید مرز میان جریان‌ها را هر روز پررنگ کنیم.

وزیر کشور دولت اصلاحات خاطرنشان کرد: تعریف اصلاح طلبی و اصولگرایی در مقطع اول نگاه به نقش مردم در پیشبرد اهداف است. توجه به رای مردم و احترام به آن یکی دیگر از ارکان اساسی جمهوری اسلامی است.

وی تاکید کرد: برای جریان اصلاحات که پایبند به رای مردم است و میزان را رای مردم می‌داند قطعا حضور پای صندوق‌های رای یک اصل است. بی تعارف می‌گویم اینکه برخی بگویند شرکت در انتخابات مشروط شود یا امثال این حرفا، ما توجهی به این گونه اظهار نظرات نخواهیم کرد. شرکت در انتخابات و  تلاش برای ساماندهی امور جامعه بر اساس خروجی‌های صندوق رای تلاشی است که ما نباید از دست بدهیم.  پس ما هیچوقت نمی‌توانیم انتخابات را کنار بگذاریم.

موسوی لاری یادآور شد: اینکه ما نمی‌توانیم در یک حوزه انتخابیه کاندیدا معرفی‌کنیم یا نه وابسته به شرایط است. ما در یک جایی کاندیدا داریم و با تمام توان از او حمایت می‌کنیم. در جایی دیگر ممکن است بنا به هر دلیلی کاندیدا نداشته باشیم و یا داوطلبان ما از فیلتر شورای نگهبان نتوانسته باشند عبور کنند. بنابراین این مسئله به این معنا نیست که نمی‌خواهیم در انتخابات حضور داشته باشیم. ما جایی برای این کارها نداریم. ما حتی تلاش برای رفع موانع را جزئی از فعالیت‌های ملزوم خود می‌دانیم. همچنین ارتباط با شورای نگهبان، هیئت نظارت و دستگاههای حاکمیتی را جزئی از وظایف و تکالیف خود می‌دانیم. ما به عنوان تکلیف باید موانع پیش رو را برطرف کنیم بنابراین اصل حضور در انتخابات برای تحقق اهداف است.  

وی بابیان اینکه داشتن توان استدلال و اقناع جامعه و دستگاه های حاکمیتی یکی از برنامه های ما باید باشد، گفت: ما به عنوان جریان اصلاحات خود را زیر سقف جمهوری اسلامی تعریف می‌کنیم و معتقدیم که جمهوریت نظام که معرف نقش مردم است، آسیب پذیر شده و باید تکیه بیشتری به آن شود. برای اینکه نقش مردم افزایش پیدا کند لازمه این است که تک تک ما تلاش خود را برای گسترش  فعالیت‌های حزبی به کار ببندیم.

موسوی لاری گفت: در مقطع انتخابات آنچه که به ما آسیب می رساند اظهار نظرات است که به مانند یک نیش عمل می‌کند. من متاسفم که در چند هفته اخیر پاره‌ای از اظهار نظرات همراه با نیش توسط چهره‌های تاثیرگذار جریان اصلاحات موجب رنجش دیگران شده است. اگر دیدگاه‌هایی دارید که  دیگران را آزار می‌دهد خوب این دیدگاهها را در مجالس خصوصی بیان کنید.

وی افزود: اظهار نظرات خود را به گونه‌ای رسانه‌ای نکنید که گویی آشفته بازاری در جریان اصلاحات وجود دارد.

نایب رئیس جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی تاکید کرد: حرکت‌های شب امتحانی به ما آسیب رسانده و در انتخابات اگر یک جریان پیروز شود، ابتدای گرفتاری‌های اوست.  چون به جان هم می‌افتند و اگر هم که شکست بخورند برای یک دوره در لاک خود فرو می‌روند.

وی افزود: علت این مسئله این است که به کادرسازی در احزاب توجهی نشده است. اگر در قالب نشست‌های هم فکری بتوانیم زمینه کادرسازی را فراهم کنیم دیگر حرکات شب امتحانی که آسیب‌های جدی به  جریان های سیاسی می زند، اتفاق نمی‌افتد.

  • 14
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.4 stars from 16 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید