جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۵۰۰۰۰۴۹

ناتو ( NATO ) چیست و چه وظایفی دارد؟

ناتو,کشور های عضو ناتو,کشورهای عضو ناتو کدامندسازمان پیمان آتلانتیک شمالی نام دیگر ناتو میباشد
در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۲۸ سازمانی به نام سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو با هدف دفاع جمعی در واشینگتن، دی.سی.  بوجود آمد. در این مطلب از سرپوش با پیمان ناتو و اعضای آن آشنا می شوید.

ناتو

سازمان ناتو، نوعی ائتلاف نظامی تلقی میشود که در سال ۱۹۴۹ میلادی توسط ۱۲ کشور نطیر ایالات متحده آمریکا ، کانادا، بریتانیا و فرانسه ایجاد شد. بر اساس این پیمان، اگر به یکی از کشورهای عضو، حمله مسلحانه شود؛ اعضا برای کمک به آن کشور موافقت می کنند. این پیمان با هدف مقابله با تهدید روسیه برای پیشروی در اروپای دوران پس از جنگ، تشکیل شد. جماهیر شوروی در سال ۱۹۵۵ ائتلاف نظامی خود را در واکنش به تشکیل ناتو، با کمک کشورهای کمونیستی اروپای شرقی تشکیل داد و تحت عنوان پیمان ورشو معرفی شد. بعضی از اعضای پیمان ورشو به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به ناتو پیوستند.

تأسیس ناتو

پس از مذاکراتی که در واشینگتن در تاریخ ژوئیه ۱۹۴۸ شروع شد؛ پیمان آتلانتیک شمالی  در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میان ایالات متحده آمریکا، اعضای پیمان بروکسل ( بریتانیا،  فرانسه،  هلند،  بلژیک و لوکزامبورگ) و دیگر کشورهای بلوک سرمایه داری که به این پیمان دعوت شده بودند( کانادا،  دانمارک،  ایسلند،  ایتالیا،  نروژ و پرتغال) به امضاء رسید.

پیش از آن سنای آمریکا، قطعنامه واندنبرگ- کنالی را در پاسخ به دخالت شوروی در کودتای چکسلواکی در تاریخ ۱۱ ژوئن ۱۹۴۸ تصویب کرد و اجازه پذیرفتن تعهداتی در خارج از مرزهای آمریکا را به دولت آمریکا داد. از این رو شوروی، پیمان ورشو را در پاسخ به ناتو تشکیل داد.

مقر ناتو,ماموریت های ناتو,کشورهای عضو ناتو کدامندناتو، یک ائتلاف نظامی است که متشکل از ۱۲ کشور میباشد

تقویت پیمان ناتو و سپردن امور آن به دست ایالات متحده آمریکا برای جلوگیری از حمله نیروهای آلمان شرقی و شوروی به آلمان غربی، امری ضروری بود. ترکیه و یوناندر سال ۱۹۵۲  به ناتو پیوستند و برای الحاق آلمان طرحی به نام طرح پلون جامعه دفاع اروپا پیشنهاد شد که در سال ۱۹۵۴ با مخالفت فرانسه شکست خورد و در سال ۱۹۵۵ آلمان از طریق اتحادیه اروپای غربی عضو ناتو شد. ۱۰ کشور کمونیستی سابق در طول سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۴ میلادی، در ناتو عضو شدند. 

کشورهای عضو ناتو

در حال حاضر پیمان ناتو دارای ۳۰ عضو می باشد که عبارتند از:

_ ایالات متحده آمریکا

_ آلبانی

_ بلژیک

_ بلغارستان

_ کانادا

_ کرواسی

_ جمهوری چک

_ دانمارک

_ استونی

_ فرانسه

_ آلمان

_ یونان

_ مجارستان

_ ایسلند

_ ایتالیا

_ لتونی

_ لیتوانی

_ لوکزامبورگ

_ مونته‌نگرو

_ جمهوری مقدونیه شمالی

_ هلند

_ نروژ

_ لهستان

_ پرتغال

_ رومانی

_ اسلواکی

_ اسلوونی

_ اسپانیا

_ ترکیه

_ بریتانیا

ماده ۵ پیمان ناتو

از مهمترین کارکرد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی می توان به« دفاع جمعی» یا ماده ۵ پیمان ناتو اشاره کرد. حمله به هر یک از اعضای ناتو طبق ماده ۵ پیمان ناتو، حمله به تمام اعضا محسوب می شود و کلیه کشورها موظفند که در مقابل آن اقدام کنند. این ماده صرفا یک مرتبه پس از حملات ۱۱ سپتامبر به برج های دوقلو و پنتاگون در آمریکا فعال شد.

مقر ناتو

در ابتدا مقر ناتو، در لندن بود ولی بعدها به پاریس منتقل شد و برای مدتی در پایتخت فرانسه بود ولی مقر ناتو از سال ۱۹۶۶ در بروکسل واقع شده است. در ابتدا فرانسه به عنوان مرکز فرماندهی نیروهای ناتو در اروپا محسوب میشد ولی پس از گذشت مدتی به بلژیک منتقل شد.

وظایف ناتو

یکی از مهم ترین وظایف ناتو، دفاع نظامی دربرابر حملات نظامی به کشورهاییست که عضو این سازمان و اتحادیه هستند.

این سازمان در سال ۱۹۹۰ در نخستین مأموریت رسمی اش پس از حمله عراق به ترکیه، از مرزهای هوایی ترکیه دفاع کرد. یکی دیگر از مأموریت های رسمی ناتو، مأموریت کنترل تحریم ها برعلیه صربستان و مونته نگرو بود که دو سال پس از مأموریت اول ناتو صورت گرفت و سازمان ناتو، کنترل آن ها را برعهده داشت و درنتیجه این عملیات و مأموریت نیز با موفقیت پایان یافت.

ماموریت های ناتو

ناتو هیچ مأموریت نظامی در دوران جنگ سرد نداشت ولی عملیاتش با پایان آن شروع شد. ناتو نخستین عملیات خود را در سال ۱۹۹۰ و پس از حمله عراق به کویت، انجام داد که به آن عملبات« نگهبان لنگر» می گفتند. درواقع این سازمان در چنین عملیاتی وظیفه ی حفاظت و پوشش هوایی اسمان ترکیه را بر عهده داشت.

عملیات« شارپ گارد»، یکی از نخستین مأموریت های مهم ناتو در سال ۱۹۹۳ بود که همراه با سازمان همکاری اروپای غربی وظیفه داشتند که تحریم های صربستان و مونته نگرو را در دریای آدریاتیک کنترل کنند. مهمترین عملیات ناتو شاملعملیات دریایی و هوایی علیه لیبی که به سرنگونی معمر قذافی انجامید، بمباران صربستان و مداخله نظامی برای جلوگیری از نسل کشی و اموزش نیروهای نظامی در افغانستان است.

ارکان ناتو

شورای اتلانتیک شمالی در سطح نمایندگان دائم کشورها که همواره در بروکسل حضور دارند، برگزار می شود. یک تا دوجلسه از این اجلاس در هر هفته برپا میشود.

ارتش ناتو,کشور های عضو ناتو,پیمان ناتوناتو در سال ۱۹۴۹ میلادی تشکیل شد

بر اساس اتفاق آراء در شورای ناتو تصمیم گیری میشود و هر کشور، صرفا می تواند یک رأی بدهد. ناتو از لحاظ ساختاری، متشکل از سه ساختار زیر میباشد :

> ساختار سیاسی

> ساختار نظامی 

> سازمان ها و نهادها

دبیرکل سازمان ناتو

طول دوره دبیرکلی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بمدت ۴ سال می باشد. در حال حاضر ، نخست وزیر پیشین نروژ به نام ینس استولتنبرگ به عنوان دبیر کل ناتو محسوب میشود. وی این سمت را در سال ۲۰۱۴ کسب کرد و در سال ۲۰۱۸ ماموریتش برای یک دوره دیگر تمدید شد. بنابراین وی در این سمت تا پایان سپتامبر سال ۲۰۲۲ میلادی فعالیت میکند.

کشورهای مختلف به چه شکل می توانند عضو ناتو شوند؟

نخستین شرط برای عضویت در ناتو، شرط جغرافیایی است؛ یعنی کشوری که قصد عضویت در ناتو را دارد باید در داخل قاره اروپا از نظر جغرافیایی قرار داشته باشد. توجه کنید که کشورهای کانادا و آمریکا تنها کشورهای خارج از اروپا هستند که در ناتو عضو شده اند. شرط دیگر عضویت در ناتو اینست که دولت کشوری که میخواهد عضو ناتو شود باید یک دولت دموکراسی و حکومت دموکراسی داشته باشد.

یکی دیگر از شروط بسیار مهم عضویت یک کشور خاص در اتحادیه ناتو، نشان دادن پتانسیل های حمایتی آن کشور، جهت تامین امنیت کشورهای عضو این اتحادیه می باشد. در واقع این مسأله باید توسط متخصصانی تائید شود که در حوزه های امنیتی فعالیت دارند.

نیروی واکنش سریع

ناتو دارای یک نیروی واکنش سریع، شامل۴۰ هزار نظامی میباشد که بعنوان نظامیان کشورهای عضو به شمار میروند و در کشورهای خودشان مستقر هستند. با این وجود می توانند ظرف حداکثر ۲ تا ۳ روز در صورت لزوم به محل عملیات بیایند. ۲۰ هزار نیروی زبده کماندو در این گروه حضور دارند که می توانند هرگونه عملیات زمینی، دریایی و هوایی را انجام دهند.

هفتادمین سالگرد ناتو

آئین بزرگداشت هفتادمین سالگرد تاسیس ناتو در ۴ آوریل ۲۰۱۹ در واشینگتن دی سی آمریکا برگزار شد.

 معاون رئیس جمهوری آمریکا ( دونالد ترامپ)  به نام مایک پنس در جریان سخنرانی در مراسم سالگرد تاسیس ناتو، ناتو را یکی از موفق ترین پیمان و معاهده ها در تاریخ بشر معرفی کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده به نام مایک پمپئو در این مراسم گفت:« درحال حاضر، اعضای ناتو شامل شش اقتصاد بزرگ و فعال جهان هستند. ناتو برای نخستین بار ، پس از حملات یازدهم سپتامبر، اصل پنجم را فعال کرد و به ایالات متحده کمک کرد. بیایید تا با مشارکت و همکاری یکدیگر، کاری کنیم که ناتو همان سپر دفاعی باشد و پرزیدنت هری ترومن از آن در زمان تشکیل ناتو یاد کرد.»

در نشست مشترک کنگره آمریکا، اظهارات ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو به این شرح بود:« ۷۰ سال صلح و ثبات به این معنیست که ناتو در تاریخ، باسابقه ترین و موفقترین پیمان محسوب میشود.»

پیمان ناتو,وظایف ناتو,ناتو چیست,اعضای پیمان ناتوناتو ابتدا در لندن مستقر بود

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 32
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گوستاوو بلانکو بیوگرافی گوستاوو بلانکو بازیکن مهاجم آرژانتینی

تاریخ تولد: ۵ نوامبر ۱۹۹۱

محل تولد: مندوسا، آرژانتین

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: استقلال

شماره پیراهن: ۹

ادامه
جواد خواجوی بیوگرافی جواد خواجوی کمدین پرطرفدار ایرانی (+تصاویر)

چکیده بیوگرافی جواد خواجوی

نام کامل: جواد خواجوی

تاریخ تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۷۱

محل تولد: مشهد

حرفه: کمدین، بازیگر و دوبلور

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته سینما

ادامه
کیم تهیونگ کیم تهیونگ از اعضای گروه محبوب BTS

تاریخ تولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵

محل تولد: دگو، کره جنوبی

حرفه: خواننده، ترانه سرا، بازیگر و مدل 

ژانر: آراندبی، نئو سول، ایندی پاپ، کی-پاپ

ساز تخصصی: آواز

آغاز فعالیت: ۲۰۱۳ تاکنون

ادامه
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش