سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۱۰۰۷۴

نماز تهجد (نماز شب) چیست و به چه صورت خوانده میشود؟

نحوه خواندن نماز تهجد,زمان خواندن نماز تهجد,فضیلت نماز تهجدبه نمازی که در قسمت واپسین شب خوانده می شود، نماز تهجّد می گویند
یکی از عباداتی که موجب اماده سازی بنده برای دیدار معبودش میشود؛ نماز و راز و نیاز در دل تاریکی شب است. این نماز مستحبی از آثار و برکات فراوانی برخوردارست و خوشبختی در دنیا و آخرت را بهمراه دارد و تنها کسی به مقامات معنوی میرسد که شب زنده دار باشد.

نماز تهجد

نماز تهجّد به نمازی اطلاق میشود که در قسمت واپسین شب( سحر) خوانده می شود. معنی کلمه تهجّد درحقیقت، شب زنده داری برای عبادت می باشد. نماز تهجد، حتماً باید در شب خوانده شود. نماز تهجد دارای نام های متعددی میباشد که از آن ها می توان به صلاة اللیل/ نماز شب، قیام اللیل/ شب بیداری، صلاة التطوع باللیل/ نماز نفل شبانه، صلاة السحر/ نماز سحر، نماز پاکان، نماز کرّوبیان و نماز انبیا و غیره اشاره کرد.

اهمیت نماز تهجد

نماز تهجد از اهمیت بیشتری نسبت به نماز های نفل دیگر برخوردارست؛ بدین دلیل که همانند نماز تهجد نوافل دیگری نداریم که به مدت یک سال بر همه فرض شده باشد، یا بر شخص پیامبر فرض شده باشد، یا فرضیتش در نزد بعضی از ائمه هنوز هم باقی باشد. البته نماز تهجد، صرفا بدین دلیل ، اهمیت ندارد بلكه رسول اکرم صلّی الله علیه وسلّم، تأکید بسیاری بر نماز تهجد نسبت به دیگر نوافل داشت و برای آن فضائل ویژه ای را بیان کرد.

بر طبق روایتی، شخصی از پرسید که بهترین عمل چیست، آن حضرت فرمود:قیام طولانی در حضور پروردگار در نماز به عنوان بهترین عمل محسوب میشود ( یعنی تلاوت كردن طولانی در حال قیام) و همین طور نماز تهجد از بهترین نمازهایی به شمار میرود که باید بعداز فرایض، ادا شود.

پیامبر اکرم صلّی الله علیه وسلّم در روایتی دیگر فرمود:« علیکم بقیام اللیل فانه من دأب الصالحین قبلکم» ؛ نماز شب را بر خود لازم بگیرید كه شیوه ی نیکانِ قبل از شماست.( ترمذی) هیچ پرده ای در وقت ادای نماز تهجد، بین نماز گزار و خداوند نیست و هر دعایی خوانده شده در این نماز، بیشتر به استجابت میرسد و همچنین برطبق گفته ی علماء، افراد علاقه مند برای رسیدن به درجه اولیاء و کرامت باید نماز تهجد را بطور مداوم بخوانند.

بهترین زمان خواندن نماز شب یا تهجد

نماز تهجد از بارز ترین مصادیق تهجد و شب زنده داری ، محسوب میشود که به آن نماز شب می گویند. بهترین زمان برای خواندن نماز تهجد، آخر شب می باشد؛ بدین دلیل که خداوند می فرماید:پرهیزگاران باید به استغفار در سحرگاهان بپردازند و همچنین امام صادق علیه السلام در حدیثی فرمود:« کانوا یستغفرون اللّه فی الوتر و سبعین مرة فی السحر» ؛ نیکوکارانِ بهشتی در نماز وتر به هنگام سحر هفتاد مرتبه از خدا طلب آمرزش می کردند.

منبع قرآنی نماز تهجد

۱۱۲ مرتبه در ۴۵ سوره از قرآن کریم، به شرح اوامری درباره نماز پرداخته است و نیز درباره نماز شب و دعوت بندگان برای اداء آن در ۱۷ اشاره شده است که بیانگر اهمیت فراوان خلوت شبانه با معبود است. یکی از عبادات مهم دین اسلام ، نماز تهجد میباشد که به آن نماز شب می گویند. پیامبر اسلام ( صلی الله علیه و آله) برطبق آیه شریفه ۷۹ سوره اسراء یعنی:”و مِنَ الَّیلِ فَتَهَجَّد بِهِ نافِلَةً لَکَ…” از جانب خداوند، موظف است که این نماز را بخواند ولی نماز تهجد برای سایر مسلمانان، یک نماز مستحبی می باشد.

احادیث و روایاتی در مورد نماز شب

* مردی نزد امیرمؤمنان (ع) رفت و از از او سؤال کرد:" من، توفیق ندارم که شب زنده دار باشم!" امام فرمود:« گناهانت باعث شده که تو به چنین توفیقی دست نیابی.

* فرموده ی امام صادق ( ع) درخصوص نماز تهجد اینست که:نماز شب دارای برکاتی میباشد که باعث میشود چهره ی فرد را زیبا، اخلاق را نیکو، بو را خوش، روزی را فراوان و قرض را ادا‏ کند. این نماز، موجب غم ‏زدایی میشود و دیده را جلا می ‏دهد. براساس چنین روایتی شب ‏زنده‏ داری در جسم وجان، اخلاق و رفتار، حتی مقام معیشتی افراد از تأثیر مستقیم و عمیقی برخوردارست.

* پیامبر خدا حضرت محمد ( ص) فرمود:

کسی در روز آبرومند میشود که نماز تهجد بخواند.

زمان خواندن نماز شب,نماز تهجد,اهمیت نماز تهجدنماز شب، قيام الليل و ... از دیگر نام های نماز تهجد میباشد

* امام صادق ( ع) در حدیثی می فرماید:

نماز شب به عنوان شرف مؤمن محسوب میشود و در آزار و اذیت نکردن مردم، اثر دارد. طبق فرموده ی امام صادق ، نماز شب بحدی پاداش دارد که خداوند می فرماید:« هیچ کس از پاداش نماز تهجد با خبر نیست» همانگونه که در آیه ۱۷ سوره سجده می خوانیم:مردان خدا از بستر گرم فاصله می گیرند تا نیایش سحرگاهان و نماز شب را به جا آورند، این نماز به غیر از بهشت و حوریان و ... پاداش دیگری دارد که خداوند به منظور روشنی دیدگان برایش ذخیره کرده است.

* از امام صادق ( ع) روایت شده است که فرمود:

از عنایات مخصوص خداوند می توان به باز کردن روزه روزه دار ، نماز و نیایش شبانگاهی و دیدار برادران اشاره کرد. امام صادق مجددا فرمودند:نماز شب، موجب از بین بردن گناهان روز میشود.

رکعت های نماز شب

نماز تهجد دارای یازده رکعت میباشد به این شرح که چهار نماز دو رکعتی به نیت نماز شب، یک نماز دو رکعتی به نیت نماز شفع و یک نماز یک رکعتی به نیت نماز وتر می باشد.

نحوه خواندن نماز تهجد یا شب

۱. هشت رکعت اول:

هشت رکعت اول نماز تهجد را باید به صورت چهار نماز دو رکعتی همانند نماز صبح( سوره حمد و سوره قل هو الله احد ) به جا آورد.

۲. نماز شفع:

نحوه ی خواندن نماز شفع که یک نماز دو رکعتی اس؛ این چنین میباشد :پس از خواندن سوره حمد، در رکعت اول باید سوره ناس تلاوت شود و پس از خواندن سوره حمد، در رکعت دوم باید سوره فلق خوانده شود.

۳. نماز وتر:

آداب بخصوصی برای نماز وتر که بک نماز یک رکعتی است؛ بیان شده ، به این صورت که سه بار سوره توحید و یك بار سوره فلق و یك بار سوره ناس را باید بعد از سوره ی حمد بخوانید یا می توانید یك سوره تنها بخوانید، سپس برای قنوت، دستها را بسوی آسمان ببرید و حاجاتتان را طلب کنید.

سپس برای چهل مؤمن دعا كنید؛ به این صورت که ذکر( اَللّهُمَّ اِغْفِر لِلْمومِنینَ وَ اَلْمومِناتْ وَ اَلْمُسلِمینَ وَ اَلْمُسلِماتْ) را چهل بار بگویید و از خداوند، طلب مغفرت كنید. در این زمان با گفتن هفتاد مرتبه ذکر:« استغفرالله ربّی و اتوبُ الیه». از پروردگارتان طلب آمرزش کنید.

آن گاه ۷ بار ذکر« هذا مقامُ العایذٍٍِ بكَ منَ النّارِ» ؛( این است مقام كسی كه از آتش قیامت به تو پناه می برد) را بگویید و پس از آن ۳۰۰ مرتبه ذکر:« العفو» و درآخر، یک مرتبه ذکر:« ربّ اغفرلی و ارحمنی وتُب عَلیَّ انّكَ انتَ التّوابُ الغفُورُ الرّحیم» را بگویید. وقتی که این ذکرها را گفتید نمازتان را تمام کنید و تسبیحات فاطمة زهرا( س) ( ۳۴ مرتبه، الله اكبر، ۳۳ مرتبه، الحمد لله و ۳۳ مرتبه، سبحان الله) را بگویید.

تعداد رکعات نماز تهجد,زمان خواندن نماز شب,نماز تهجدنماز تهجد در برابر ديگر نماز‌های نفل اهميت بيشتری دارد

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 20
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
منم انور بلوچ نماز شب را خیلی دوست دارم و به خدای خود ایمان دارم
نماز تهجّد چگونه خوانده میشود و چه ثوابی دارد؟
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش