پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۴۵

بیوگرافی شهید محمد جهان آرا و وصیت نامه ی او

وصیت نامه شهید محمد جهان آرا,شخصیت شهید محمد جهان آرا,زندگینامه شهید محمد جهان آراشهید محمد جهان آرا از خودنمایی، تظاهر و شهرت طلبی گریزان بود
در جنگ ایران و عراق، یکی از فرمانده های نظامی ایرانی که در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عضو بود، شهید محمد جهان آرا نام داشت. وی فعالیت خود را در سال های ابتدایی جنگ ایران و عراق بعنوان فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر آغاز کرد.

چکیده ای از بیوگرافی شهید محمد جهان آرا

نام:محمد جهان آرا

زاده:۹ شهریور ۱۳۳۳

زادگاه:خرمشهر، خوزستان، ایران

تاریخ شهادت:۷ مهر ۱۳۶۰

ملیت:ایرانی

محل دفن:بهشت زهرا، تهران، ایران

بیوگرافی شهید محمد جهان آرا

محمد علی جهان آرا متولد ۹ شهریور ماه ۱۳۳۳ خورشیدی در خرمشهر می باشد. شهید محمد جهان آرا، برادر بزرگ تری داشت که او را در تهاجم نیروهای عراقی به خرمشهر، اسیر کردند و از آن پس دیگر، پیدایش نکردند. نام برادر دیگر شهید محمد، علی جهان آرا بود که در سال ۱۳۵۶ او را زندانی کردند و عاقبت در ۲ اردیبهشت ۱۳۵۷ کشته شد. برادر کوچکتر شهید محمد، حسن جهان آرا نام داشت که به اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق ایران، در سال ۱۳۶۰ بمدت ۷ سال زندانی شد و در تابستان ۱۳۶۷در جریان اعدام زندانیان سیاسی، او را اعدام کردند. تنها دختر خانواده جهان آرا به نام مه میباشد که همسرش، شهید شده است.

عکس های شهید محمد جهان آرا,سخن های آخر شهید محمد جهان آرا,تصاویر شهید محمد جهان آراشهید محمد جهان آرا از ۱۵ سالگی به صف مبارزه بر ضد طاغوت پیوست

پدر خانواده ی جهان آرا، سید هدایت الله نام دارد که وقتی ۹۰ ساله شد؛ به دلیل عارضه قلبی در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۴ فوت کرد و پیکر او را در قطعه ۲۵ بهشت زهرا به خاک سپردند.

ازدواج شهید محمد جهان آرا

محمد جهان آرا در سال ۵۸ با خانمی به نام صغری اکبرنژاد و با تعيين مهریه یک جلد کلام الله مجید و یک سکه طلا در خرمشهر، زندگی مشترکشان را تشکیل دادند. صغری اکبرنژاد در سال ۱۳۳۵ در تهران دیده به جهان گشود و از دانشگاه تربیت معلم تهران، مدرک لیسانس زیست شناسی خود را دریافت کرده است. اکبرنژاد بعد از این که متاهل شد؛ مشغول به تدریس در دبیرستان ایراندخت شد. ثمره ی ازدواج این زوج، دو پسر به نامهای حمزه متولد۱۰ مهر ۵۹ و محمد سلمان که یک ماه پس از شهادت پدرش بدنیا آمد؛ می باشد.

فعالیت های شهید محمد جهان آرا

محمد جهان آرا بعد از این که ۱۵ ساله شد؛ در گروه مبارزه بر ضد طاغوت قرار گرفت و در گروه حزب الله خرمشهر در سال ۱۳۴۹، عضو شد و برای براندازی رژیم پهلوی، تلاش بسیاری کرد. محمد جهان آرا، دوران جوانی خود را در حکومت پهلوی سپری کرد و آرزوی دیرینه ی او با پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷، به تحقق پیوست و کوشش بی وقفه ای را به خاطر پیروزی انقلاب اسلامی، در راه حراست از دستاوردهای انقلاب آغاز کرد. او در تشکیل سپاه پاسداران خرمشهر، نقش بسیار مهمی را ایفا کرد. او با عوامل استکبار و منافقان، پس از تشکیل سپاه خرمشهر مبارزه کرد و به جنگ با عوامل مزدور خارج از مرزها پرداخت. جهان آرا به خاطر عملکرد خوبش بعنوان فرمانده ی سپاه خرمشهر انتخاب شد و توانست توطئه های مطرح شده بر ضد نظام اسلامی را خنثی کند.

محمد جهان آرا ضربه های کمرشکنی را در جبهه های نبرد به خصوص در سنگرهای گرم آبادان و خرمشهر، بر متجاوزان بعثی وارد کرد. او به خاطر داشتن خصلت هایی همچون تلاش، مجاهدت، استقامت، صبر، پایداری و فرماندهی خردمندانه، نقش عمده ای در پیروزی بر دشمن متجاوز داشت.

وقتی که جنگ تحمیلی شروع شد و رژیم صدام بر ایران، حمله کرد و همچنین ارتش بعث به خرمشهر حمله کرد، فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر به نام شهید جهان آرا در مقابل دشمن مقاومت کرد. شهید جهان آرا در جبهه نبرد، بمدت یکسال حضور داشت و به یک متفکر نظامی و برنامه ریز در میدان جهاد تبدیل شد. از این رو ، او علاوه بر سمت فرماندهی سپاه خرمشهر در اوایل سال ۱۳۶۰، در سمت های دیگری مشغول به فعالیت شد که از آن ها می توان به فرماندهی سپاه پاسداران اهواز و سرپرستی ستاد منطقه هشت سپاه اشاره کرد.

پیام امام خمینی (ره) به مناسبت شهادت جهان آرا

امام خمینی (ره) در پیامی به مناسبت وقوع سانحه هوایی و شهید شدن جهان آرا و یاران هم سنگرش، فرمود:« این خدمت گزاران رشید و متعهدی با سرافرازی و شجاعت در انقلاب و پس از پیروزی انقلاب، در راه هدف و در حال خدمت به میهن اسلامی به درجه ی شهادت نائل آمدند. بدون تردید همه ی ما باید ادامه دهنده ی راه آن ها باشیم و بسوی حق بشتابیم، پس چه سعادتی بالاتر از آن که در حال جهاد با دشمنان اسلام و خدمت به حق و خلق و مجاهدت در راه هدف و شرف این راه طی شود و این شهیدان، چه سعادت مند بودند که دینشان را به اسلام و ملت شریف ایران ادا کردند و به جایگاه مجاهدین و شهدای اسلام رسیدند...»

خصوصیات اخلاقی شهید محمد جهان آرا

شهید محمد جهان آرا اهل تظاهر، خودنمایی کردن یا شهرت طلبي نبود بلکه مرد فضیلت و تقوا و نمونه ای از مردان خدا به شمار می رفت. او در مرتبه ای عالی از نظر فروتنی قرار داشت و احترام و ارزش فراوانی برای دیگران، قائل بود و پدری مهربان و شایسته برای رزمندگان سپاه خرمشهر و اهواز محسوب میشد. او با سخن گفتن درمورد خدا پیوسته به یادش بود.

خواهر شهید محمد جهان آرا در این باره می گوید:« از آنجا که محمد جهان آرا اسلام و امام خمینی را خیلی دوست داشت، آرامش نداشت و شبانه روز برای مردم، کار می کرد. وقتی درباره امام با او بحث می کردند، به گونه ای به وصف خصوصیات امام می پرداخت که انگار در مقابلش نشسته بود. او، امام را با تمام وجودش درک میکرد ».

وصیت نامه شهید محمد جهان آرا

بارپرودگارا، ای رب العالمین، ای غیاث المستغیثین و ای حبیب قلبو الصالحین. تو را شکر می گویم که شربت شهادت اینگونه راه رسیدن انسان به خودت را به من بنده فقیر و حقیر و گناهکار خود ارزانی داشتی.

تصاویر شهید محمد جهان آرا,زندگی نامه شهید محمد جهان آرا,شهید محمد جهان آراشهید محمد جهان آرا نقش مهمی در تشکیل سپاه پاسداران خرمشهر ایفا کرد

من هیچ وصیتی برای کسی ندارم فقط می خواهم در این صفحه کاغذ، درد و رنج هایی را که مانند تیری بر قلب سیاه دلانی که این آزادی را حس نکرده اند و ملت، امت و جهان را بر سر اموال این دنیا به نیستی و نابودی می کشانند، فرو آورم.

خداوندا! تو میدانی که من با گذراندن تمام وقت و هستی خویش، تعهد این آزادی را ارج نهادم. من نسبت به تمام دردها و رنج های بعد از انقلاب، صبر کردم ولی نسبت به این مسأله آگاهم که این سران تازه به دوران رسیده ، نعمت آزادی را درک نکرده اند به این خاطر که آن ها دربند نبوده اند و معمولاً عمرشان را در گوشه های تریاهای لندن، پاریس و هامبورگ گذرانده اند و یا در...

و تو ای امامم! ای که متحمل سختی ها و رنج های زیادی از دست این نابخردان خرد همه چیزدان به اندازه تمام قرن ها شده ای! لحظه لحظه این زندگی بر تو همچون نوح، موسی و عیسی و محمد( ص) گذشت. ولی تو ای امام و ای عصاره تاریخ بدان که حرکت اسلام را با حرکتت، در تاریخ جدید شروع کردی و ضامن آزادی مستضعفان شدی ولی چه کسی قابلیت درک این همه رنج و درد کشیدن تو را دارد؟! چه کسی می داند که لحظه ای کوتاهی از این حرکت به هر عنوان، خیانتی به تاریخ انسانیت و کلیه انسان های حاضر و آینده تاریخ می باشد؟

شهادت محمد جهان آرا

محمد جهان آرا همراه با یارانش در مسیر بازگشت از اهواز به تهران، پس از سالها خدمت به وطن در تاریخ ۷ مهر ۱۳۶۰خورشیدی بر اثر سانحه هوایی سقوط هواپیمای سی ۱۳۰ ارتش جمهوری اسلامی در منطقه کهریزک تهران شهید شد.

عنوان« پنج فرمانده ارتش و سپاه که لایق شهادت بودند» در سرتیتر روزنامه جمهوری اسلامی شامل محتوای زیر بود:پنجم مهر ۱۳۶۰ مردم مومن ایران در اوج شادی ناشی از حماسه بزرگ شکست حصر آبادان توسط رزمندگان دلیر اسلام بودند که ناگهان در کم تر از ۴۸ ساعت بعد، بروز خبر ناگواری موجب جاری شدن اشک ها شد؛ دل ها با خبر سقوط هواپیمای سی ۱۳۰ ارتش جمهوری اسلامی ایران به غم فرونشست، رخدادی که ۴۹ تن از سرنشینان هواپیما در آن شهید شدند که از آن ها می توان به« امیر سرلشکر ولی الله فلاحی»،« امیر سرلشکر سید موسی نامجو» وزیر دفاع؛« امیر سرلشکر جواد فکوری»، جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش؛« سردار سرلشکر یوسف کلاهدوز» و« سردار شهید محمد علی جهان آرا»، فرمانده سرافراز سپاه در خرمشهر اشاره کرد. همچنین این فرمانده نامدار پس از شهادت به علت دفاع و شکستن حصر آبادان به درجه سرلشکری رسید.

شهید محمد جهان آرا,همسر محمد جهان آرا,بیوگرافی شهید محمد جهان آراشهید محمد جهان آرا بر اثر سانحه هوایی به شهادت رسید

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش