جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۰۳۶

بیوگرافی شهید یوسف کلاهدوز، قائم مقام کل سپاه پاسداران (+ تصاویر)

شهید یوسف کلاهدوز,بیوگرافی شهید یوسف کلاهدوز,شهید یوسف کلاهدوز کیستیوسف کلاهدوز اوقات فراغتش را به ورزش ومطالعه اختصاص میداد
شهید یوسف کلاهدوز، به عنوان قائم مقام فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس و از چهره های درخشان و ممتاز سپاه پاسداران به شمار می رفت که در جریان پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی، نقش تاثیرگذاری داشت و سرانجام به درجه ی شهادت نائل آمد. در این مطلب از سرپوش زندگینامه شهید یوسف کلاهدوز آورده شده است.

چکیده ای از بیوگرافی شهید یوسف کلاهدوز

نــام:یوسف کلاهدوز

تـاریخ تـولـد:۱ دی ۱۳۲۵

مـحل تـولـد:قوچان

دیـن و مـذهب:اسلام شیعه

وضـعیت تاهل:متاهل

شـغل:قائم مقام کل سپاه پاسداران

مـلّیـت:ایرانی

بیوگرافی شهید یوسف کلاهدوز

یوسف کلاهدوز، زاده ی روز اول دی ۱۳۲۵ در شهرستان« قوچان» می باشد. پدر و مادر او از هیچ کوششی در تربیت و پرورش فرزندشان کوتاهی نکردند. تربیت و هوشمندی او در طول دوران تحصیل، بگونه ای بود که باعث توجه معلمین و مسؤولین آن مدارس شد.

تحصیلات شهید یوسف کلاهدوز

یوسف کلاهدوز توانست به مجموعه آگاهی های علمی و معلومات مذهبی اش در مقطع دبیرستان بیفزاید. او با احکام اسلام، از طریق مطالعه کتب مذهبی آشنایی کاملی پیدا کرد. این مطالعات باعث شد تا وی کتابخانه ای را با همیاری دوستانش در دبیرستان، تأسیس نماید و جوانان علاقه مند به مطالعه را گرد هم آورد. یوسف سعی در گسترش هرچه بیشتر فرهنگ اسلام در محیط زندگی داشت. از این رو شهید یوسف کلاهدوز پیشنهاد داد که نماز جماعت را در محیط دبیرستان برگزار کنند که دیگران از پیشنهادش استقبال خوبی کردند.

شهید کلاهدوز، صرفا مطالعه نمیکرد، بلکه سعی در انتقال آموخته ها و خصلت های نیکوی خود به دیگران بود. او خصوصیاتی همچون ایثار و فداکاری و از خود گذشتگی را در سنین جوانی، به دیگران یاد می داد و رفتار و حرکاتش برای همگان، سرمشق و الگو بود.

ویژگی های اخلاقی شهید یوسف کلاهدوز,زندگینامه شهید یوسف کلاهدوزشهید یوسف کلاهدوز عاشق مطالعه بود

وقتی که شهید یوسف کلاهدوز، تحصیلات دبیرستانی خود را تمام کرد به دانشکده افسری رفت، با این که ارتش آن زمان برای افراد مذهبی، مناسب نبود. او این لباس را با اهداف خاصی انتخاب کرد و در ظاهر، خود را معتقد به رژیم شاه نشان می داد اما در عمل، اصول و ارزش های اسلامی را ترویج میداد و افراد دارای رگه های مذهبی را به تشکل های اسلامی و مبارز پیرو خط امام پیوند می داد تا بتوانند از این راه به مبارزاتشان وسعت ببخشند و بر پیکره حاکمیت آن زمان ، ضربات اساسی را وارد نمایند.

علایق شهید یوسف کلاهدوز

شهید یوسف کلاهدوز به مطالعه علاقه بسیاری داشت و بیشتر اوقات فراغتش را به ورزش، نقاشی و مطالعه اختصاص میداد. او دوست داشت که داستان و رمان، مطالعه کند و همچنین علاقه وافری به داستان های« جلال آل احمد» و همسرش« سیمین دانشور» داشت. همچنین او بخاطر علاقه ای که به کتاب های مذهبی داشت؛ توانست به کمک دوستانش، کتابخانه ای در دبیرستان تاسیس کند و جوانان علاقمند به مطالعه را گرد هم آورد.

علت اهمیت این اقدام شهید یوسف کلاهدوز، چنین بود که ماموران رژیم پهلوی در آن دوره در اشاعه فرهنگ اسلامی مانع تراشی می کردند. کلاهدوز با وجود این اقدامات، وقتی که مدرک دیپلم خود را گرفت وارد دانشکده افسری شد و در لشکر شیراز به مدت هفت سال خدمت کرد و در جهت تحقیق و به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، اقداماتی را انجام داد.

زندگی شخصی شهید یوسف کلاهدوز

شهید یوسف کلاهدوز، زندگی مشترکی را با یک همسر متقی و پاکدامن تشکیل داد. با این که وضعیت شغلی او به گونه ای بود که می توانست سرمایه و ثروت زیادی را بدست‌آورد و دارای زندگی تجملاتی باشد اما بخاطر ایمانش به خدا، هرگز ثروتی را برای خود نمی خواست.

مونس و همدم شهید یوسف کلاهدوز در تمام اوقات، قرآن کوچکی بود که همیشه به دنبالش بود و در هر زمان که میتوانست آنرا می گشود و می خواند. او بخاطر پیروی از احکام الهی و دستورات قرآن، زندگی پر خیر و برکتی داشت.

اقدامات شهید یوسف کلاهدوز

شهید یوسف کلاهدوز، پس از وقوع انقلاب، اقداماتی انجام داد که از آن ها می توان به مشارکت در تشکیل سپاه پاسداران و راه اندازی واحدهای اموزشی سپاه اشاره کرد. همچنین وی نقش بسزایی در تدوین اساسنامه این نهاد داشت. آخرین مسئولیتی که به وی سپرده شده بود، قائم مقامی فرمانده کل سپاه پاسداران بود. او نیز اعضای شورای عالی دفاع به شمار می رفت.

همکاری برای تشکیل سپاه پاسداران

شهید یوسف کلاهدوز در ادامه فعالیت های جهادی خود، نه تنها اجازه نداد که ارتش، منحل شود بلکه به همراهی چند نفر از نیروهای متعهد، تشکیلاتی را ایجاد کرد که به آن« پاسداران انقلاب» می گفتند. هنگامی که سپاه به امر امام خمینی( ره) به صورت منظم بعنوان یک نهاد ایجاد شد؛ کلاهدوز، اولین کسی بود که با میل و رغبت خود، عضو سپاه شد و تبدیل به یکی از اعضای شورای عالی سپاه شد.

یکی از محورها و بنیانگذاران سپاه، شهید یوسف کلاهدوز بود که از طرف نماینده شورای انقلاب به امر اموزش پرداخت و در نتیجه فعالیت های چشمگیرش، به عنوان قائم مقام فرمانده سپاه انتخاب شد. او توانست سپاه را در مقابل تمامی توطئه های داخلی و خارجی حفظ کند و پس از مدتی ارتش و سپاه برای حفظ امنیت و تحقق اهداف نظام اسلامی، فعالیت کردند. کلاهدوز، همیشه با ارتش در ارتباط بود و به برگزاری جلسات متعدد با افراد رده بالای ارتش و سپاه پرداخت و تأثیر به سزایی در نزدیک شدن این ۲ نهاد داشت.

تصاویر شهید یوسف کلاهدوز,زندگینامه شهید یوسف کلاهدوز,عکس های شهید یوسف کلاهدوزشهید یوسف کلاهدوز اهل افراط و تفریط نبود

عقیده و باور شهید کلاهدوز چنین بود که سپاه باید دارای نیروی منظم زمینی و هوایی باشد و بر همین اساس توانست طرح تشکیل یگان هوایی را با کمک افراد متخصص و متعهد در سپاه، تهیه کند. سرانجام شهید کلاهدوز که در حفظ نیروهای معتقد به امام خمینی در ارتش، نقش بسزایی داشت؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی با موافقت سرلشگر قرنی، از ارتش وارد سپاه شد و در جهت تشکیل و سازمان دهی سپاه پاسداران خدمات بسیاری انجام داد.

ویژگی های اخلاقی شهید یوسف کلاهدوز

شهید یوسف کلاهدوز، اهل افراط و تفریط نبود. او کاملاً حساب شده و سنجیده برخورد میکرد. او در تمام زمینه ها عملکرد فعالی داشت و کنجکاو و نمونه بود. از دیگر خصوصیات این شهید می توان به راستی، درستی و صداقت در کارهایش اشاره کرد.

عقیده ی بسیاری از دوستان و همرزمان شهید یوسف کلاهدوز، چنین بود که او عصاره و خلاصه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و مجموع ویژگی های انقلاب برای یک سپاهی و یک پاسدار اسلام را داشت. او هیچ علاقه ای به تظاهر و خودنمایی نداشت و در تلاش بود که وظایف اجتماعی، اعتقادی و مذهبی را انجام دهد و تنها بدون ریا و برای رضای خدا کارها را انجام میداد و همسایگانش به خاطر همین صفت حسنه اش متوجه نشدند که او قائم مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است وتمامی اهل محل و همسایگان، حسرت می خوردند که چرا او را بهتر و بیشتر نشناخته اند.

شهید یوسف کلاهدوز، پایبندی خاصی به انجام فرمان های الهی داشت و همیشه آن ها را انجام میداد. اودر محیط خانواده آرام و متین و دوستداشتنی بود. در زمان انجام کارهایش بسیار جدی بود و احساس مسئولیت می کرد. از دیگر خصوصیات او می توان به مردم دار، خوش فکر ، مؤدب و پاکیزه اشاره کرد.

درگذشت یوسف کلاهدوز

شهید کلاهدوز در ۷ مهر ۱۳۶۰ هنگامی که از عملیات غرور آفرین ثامن الائمه( ع) برمی گشت بهمراه تعدادی از فرماندهان( جهان آرا، فکوری، فلاحی و نامجوی) که قصد ارائه گزارش خدمت امام( ره) را داشتند، در منطقه کهریزک و در نزدیکی تهران براثر سقوط هواپیمای سی ۱۳۰ شهید شد.

نشانی مزار شهید یوسف کلاهدوز

بهشت زهرا( س)/ گـلزار شهدا/ قطعه:۲۴/ ردیف:۶۹/ شماره:۲۵

آدرس مزار شهید یوسف کلاهدوز,اقدامات شهید یوسف کلاهدوز,درگذشت یوسف کلاهدوزشهید کلاهدوز سال ۱۳۶۰ شهید شد

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش