پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۶۰۰۵۰

زندگینامه فرمانده شهید ولی مزارعی

شهید ولی مزارعیشهید ولی مزارعی
شهید ولی مزارعی یکی از شهیدان دوران دفاع مقدس می باشد که اصالت وی به روستای گلستان شهرستان کازرون برمی گردد. این شهید در عملیات کربلای چهار به شهادت رسید و پیکر مطهر او در محل تولدش به خاک سپرده شد. در ادامه این مقاله از سرپوش به زندگینامه این شهید می پردازیم.

چکیده بیوگرافی شهید ولی مزارعی:

نام کامل: ولی مزارعی

تاریخ تولد: خرداد ۱۳۳۷

تاریخ اعزام به جبهه: ۱۱ اسفند ۱۳۶۱

محل تولد: روستای گلستان شهرستان کازرون

تاریخ شهادت: ۴ دی ۱۳۶۵

آرامگاه: زادگاهش روستای گلستان

 شهید ولی مزارعی در کنار دوستشبیوگرافی شهید ولی مزارعی

بیوگرافی شهید ولی مزارعی:

شهید ولی مزارعی در خرداد ۱۳۳۷ در روستای گلستان به دنیا آمد. این روستا در سه کیلومتر جنوب شهرستان کازرون واقع شده است. این شهید در یک خانواده متدین به دنیا آمد و از همان دوران کودکی خود آرزوی شهادت را در درون خود رشد داد، همین موضوع سبب شد شمع وجود او روز به روز روشن تر شود و میل او برای رسیدن به تکامل در اسلام رشد کرد. او تصمیم گرفت برای پیشرفت در این مورد به فراگیری و گسترش علم اسلام خود بپردازد. 

شهید ولی مزارعی درس شهادت را از سرور آزادگان جهان امام حسین(ع) آموزش دید، او متوجه شد که چگونه باید زندگی کند و چگونه باید از دنیا رفت. 

شهید ولی مزارعی و همرزمانشزندگینامه شهید ولی مزارعی

ولی مزارعی دوران ابتدایی خود را در همان زمان کودکی طی کرد اما به دنبال مشکلات زندگی و نبود امکانات آموزشی نتوانست تحصیلات عالیه خود را پشت سر بگذارد. البته ایشان از هوش و استعداد بسیار زیادی برخوردار بود و بسیاری از دوستانش اعلام کرده بودند که میزان سواد او از تحصیلاتش بسیار بیشتر بوده است. 

شهید ولی مزارعی علاوه بر پیشرفت علمی از لحاظ فنی هم در سطح بسیار بالایی قرار داشت. ایشان در حوزه مکانیک، ماشین‌آلات، جوشکاری، لوله‌کشی و معماری مهارت بسیار زیادی داشت و در تمامی این رشته ها مشغول به کار بود درنتیجه درآمد بسیار خوبی از این جهت به دست می آورد. 

شهید ولی مزارعی بیشتر زمان و درآمد خودش را در راه خدا و کارهای خیر صرف می کرد و به عنوان یک بازوی قوی در روستای خود به خصوص برای برادران پایگاه مقاومت محسوب می شد. آنها از وجود شهید استفاده می کردند و در تمامی قسمت های روستا وجود او به شدت احساس می شد. تنها چیزی که شهید به آن فکر نمی‌کرد منافع شخصی بود، به همین علت زندگی پیامبرگونه و ساده‌ای داشت.

شناسنامه شهید ولی مزارعیشناسنامه شهید ولی مزارعی

سبک زندگی و خصوصیات اخلاقی شهید ولی مزارعی به گونه ای بود که همه از وی به عنوان الگو و نمونه از او یاد می کردند. درصورتی که از کسی طلب داشت ممکن بود پرداخت آن چندین ماه حتی چند سال تاخیر داشته باشد و هیچگاه از کسی طلب خواهی نکرد. شهید ولی مزارعی در امور خیریه مانند ساخت مسجد، مدرسه، جاده، آب آشامیدنی کمک مادی و مالی می کرد و اگر در فعالیت ها نیاز به کمک داشتند، یکی از پیش قدم ها محسوب می شد. در هر قسمت از روستا می توانستند آثار خیریه این شهید را مشاهده کرد. 

شهید ولی مزارعی یکی از افراد بود که پیش از انقلاب، همراه با افراد فعال در مسجد علیه رژیم شاهنشاهی اقداماتی انجام داد و در کلاس های قرآنی و سخنرانی های شب جمعه در مسجد صاحب الزمان روستای خود شرکت می کرد. بعد از انقلاب نیز، وی یکی از افرادی بود که در پیشبرد اهداف انقلاب فعالیت می کرد تا زمانی که جنگ تحمیلی آغاز شد. 

شهید ولی مزارعی و برادرششهید ولی مزارعی و برادرش

شهید ولی مزارعی در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۶۱ به جبهه جنگ رفت و در منطقه عملیاتی عین خوش، همراه با سایر هم رزمانش برای مبارزه با نیروهای متجاوز تلاش کرد. او فردی ساکت، آرام و کم صحبت بود که بسیار کم از حالت ناراحتی خود صحبت می کرد یا آن را نشان بدهد. بیشتر زمان ها صورت خود را با تبسم زینت می داد و خود را با اخلاق پسندیده زیبا می کرد. شهید ولی مزارعی از سمت بسیج به عنوان فرمانده پایگاه مقاومت شهید فلاحی انتخاب شد و مخلصانه فعالیت می کرد. 

بعد از اینکه ماموریت این شهید در جبهه تمام شد به روستای خود برگشت و همواره روح و فکر خود را در جبهه جا گذاشت و هیچگاه از جبهه جنک غافل نشد. هر هفته با همکاری برادران پایگاه مقاومت و مردم کمک‌های نقدی و جنسی اهالی روستا را جمع‌آوری و به جبهه می‌فرستاد.

شهید ولی مزارعی با وجود گرفتاری های بسیار زیاد هیچگاه ارتباط خود را با جبهه قطع نکرد، به صورت هفته ای به بسیج سپاه می رفت و فعالیت می کرد، تا زمانی که مسئولین اعلام کردند که کاروان یکصد هزار نفری محمد رسوالله(ص) روانه جبهه می‌گردد، ایشان که عاشق جبهه و جنگ بودند همراه با تعدادی از برادران خود برای ثبت نام داوطلبانه نام نویسی کرد. 

تابوت شهید ولی مزارعیتابوت شهید ولی مزارعی

شهادت شهید ولی مزارعی:

شهید ولی مزارعی در ۸ بهمن همراه با کاروان سپاهیان محمد(ص) به‌عنوان فرمانده دسته عازم میدان‌های نبرد شد. چند روز بیشتر طول نکشید که عملیات کربلای ۴ آغاز شد. 

شهید در کربلای ۴ شرکت کرد و درنهایت در سحرگاه پنجشنبه در تاریخ ۴ دی ۱۳۶۵ بعد از جنگیدن شجاعانه در شلمچه شهید شد. 

پیکر پاک این شهید در تاریخ ۸ دی ۱۳۶۵ به زادگاه خود روستای گلستان برده و به خاک سپرده شد. آخرین باری که شهید به جبهه رفت یک ماه طول کشید که یادآور جمله‌ای می‌شود که خود شهید به دوستانش گفته بود: «یک ماه که در جبهه ماندم، برمی‌گردم.» 

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 15
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش