چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
۲۰:۲۰ - ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۱۰۸۶
نجوم و فضا

ایجاد آب‌نبات غول‌پیکر کیهانی بر اثر برخورد ۲ کهکشان «تافی»

کهکشان تافی,ایجاد آب‌نبات غول‌پیکر کیهانی بر اثر برخورد ۲ کهکشان تافی
برخورد ۲ کهکشان «تافی» باعث ایجاد یک «آب‌نبات» غول‌پیکر کیهانی شد.

برخورد دو کهکشان موسوم به کهکشان های «تافی» در فاصله ۱۸۰ میلیون سال نوری از زمین، یک آب نبات غول پیکر کیهانی را ایجاد کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، برخورد شدید دو کهکشان در فاصله ۱۸۰ میلیون سال نوری از زمین، برای یکی از قوی ترین تلسکوپ های جهان، مانند یک پروانه فریبنده کیهانی در حال تکان دادن بال ها یا یک تکه آب نبات غول پیکر بنظر می رسد.

کهکشان های در حال برخورد که «UGC ۱۲۹۱۴» و «UGC ۱۲۹۱۵» نامیده میشوند، نام مستعار کهکشان های «تافی» (Taffy) را از برند معروف شیرینی هایی گرفته اند که به شکل آن ها شباهت دارند. این شکل پیچ خورده و کشیده، نتیجه برخوردی است که حدود ۲۵ میلیون سال پیش از نمایش در تصویر آغاز شد. این تصویر، نتیجه برخورد کهکشان ها و دور شدن آن ها از یکدیگر را نشان می دهد.

تصویر برخورد این کهکشان ها که در جهت صورت فلکی «اسب بزرگ» (Pegasus) قرار دارند، با «تلسکوپ شمالی جمنای» (Gemini North) در هاوایی گرفته شده است که همراه با همتای خود «تلسکوپ جنوبی جمنای»( Gemini South) در شیلی، یکی از بزرگ ترين و پیشرفته ترین تلسکوپ های جهان برای تشخیص نور و پرتو فروسرخ است.

برخوردهای رخ داده بین کهکشان هایی از این دست، رویدادهایی عمیقا دگرگون کننده هستند و تکامل کیهان را پیش می برند. این برخوردها، هم تشکیل ستارگان را شروع می کنند و هم آنرا متوقف می سازند. ادغام ماده ستاره ای دو کهکشان از طریق برخورد می تواند ابرهای مولکولی غول پیکری از گاز و غبار بوجود بیاورد که به مکان هایی برای تشکیل ستاره های بزرگ تبدیل می شوند. در هر حال، همان گونه که این تصویر خیره کننده نشان می دهد، این برخوردها می توانند مناطقی را نیز ایجاد کنند که تولد ستاره ها در آن ها محدود شده است.

اگرچه شکل گیری ستاره در بال های این پروانه کیهانی بزرگ ادامه دارد ولی داستان در بدن و دم پروانه متفاوت است. بدن، یک پل گسترده از مواد را شامل می شود که بین UGC ۱۲۹۱۴ و UGC ۱۲۹۱۵ کشیده شده است و طبیعت بسیار متلاطمی دارد. اگرچه این پل بین کهکشانی مملو از عناصر مورد نیاز برای شکل گیری ستاره ها است اما با برخورد و گرم شدن شدید، تولد ستارگان متوقف می شود.

همان گونه که تصویر تلسکوپ شمالی جمنای نشان می دهد، این منطقه از رشته های قرمز و قهوه ای تشکیل شده است که توده های هیدروژن و رشته های گاز مولکولی هستند و با جدا شدن کهکشان ها پس از برخورد کشیده می شوند. چنین رویدادی، این تصور را ایجاد می کند که یک تافی گرم از هم جدا شده است.

کهکشان ها به روش های گوناگونی با هم برخورد می کنند

برخورد بین کهکشان ها ممکن است به روش های گوناگون و با نتایج متفاوت رخ دهد. گاهی اوقات بازوهای مارپیچی کهکشان های بزرگتر به سمت کهکشان های کوچک تر کشیده میشوند و در نهایت ، برخورد را به همراه دارند. کهکشان های کوچک میتوانند با کهکشان های بزرگ تر برخورد کنند. پس از برخورد، مدار آن ها با بدنه اصلی کهکشان بزرگ تر تلاقی می کند و باعث ایجاد اعوجاج قابل توجهی در ساختار هر دو کهکشان می شود.

اگر هر دو کهکشان در حال برخورد فاقد نیروی حرکتی برای دور شدن از ادغام باشند، با هم ادغام می شوند. همان گونه که ابرهای گازی کهکشان ها در تعامل قرار می گیرند، گاز میتواند به صورت تکه های متراکم فشرده شود و در نتیجه، ستاره را تشکیل دهد. چنین برخوردهایی با برخوردی در این تصویر بین UGC ۱۲۹۱۴ و UGC ۱۲۹۱۵ مشاهده می شود، متفاوت هستند.

در مورد کهکشان های تافی، قرص های کهکشانی و عناصر گازی هر دو کهکشان به شدت با یکدیگر برخورد کردند و باعث تزریق انرژی به گاز شدند و آنرا بسیار متلاطم کردند. همان طور که UGC ۱۲۹۱۴ و UGC ۱۲۹۱۵ پس از این برخورد از یکدیگر دور شدند، گاز با سرعت بالا از هر کهکشان بیرون کشیده شد. این امر، یک پل گازی بزرگ را بین آن ها پدید آورد. با تلاطم مواد ستاره ای در سراسر پل، از تجمع و فشرده شدن گاز به تکه های متراکم که برای تولد ستارگان جدید لازم است، جلوگیری شد.

  • 12
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش