سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۲۱:۰۸ - ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۰۷۸۱
اختراعات و پژوهش های علمی

ابداع روشی برای آموزش خانه‌داری به ربات‌ها

آموزش خانه‌داری به ربات‌ها,خانه داری ربات
محققان روشی برای آموزش خانه‌داری به ربات‌ها ابداع کردند.

پژوهشگران روشی را طراحی کردند که با استفاده از آن ربات ها کارهای خانه را از طریق نگاه کردن یاد می گیرند و پس از چند بار تمرین همان کارها را انجام می دهند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس دِیلی (Science Daily)، ربات به دانشمندی نگاه کرد که درِ یخچال را باز کرد. حرکات او، چرخش در، مکان یخچال و بقیه داده ها را ضبط کرد. سپس، این داده ها را تجزیه و تحلیل و خود را برای تقلید از آنچه او انجام داده بود، آماده کرد. در ابتدا، شکست خورد. گاهی اوقات نمی توانست دسته یخچال را در دستش بگیرد، آنرا از جای اشتباهی می گرفت یا به اشتباه آنرا می کشید؛ اما پس از چند ساعت تمرین، موفق شد و در را باز کرد.

شیکار بال (Shikhar Bahl) دانشجوی دکتری در موسسه روباتیکز دانشکده علوم کامپیوتر دانشگاه کارنگی ملون در آمریکا است. بال و همکارانش تلاش می کنند یک روش یادگیری جدید برای ربات ها طراحی کنند که وِرل (whirl) نامیده می شود. این کلمه مخفف «آموزش ربات تقلیدکننده از انسان در طبیعت» است. وِرل یک الگوریتم کارآمد برای تقلید بصری تک شات است.

او می گوید: یادگیری ربات ها از طریق تماشای مستقیم انسان ها یک مشکل حل نشده است؛ اما این پژوهش گامی مهم در ایجاد این توانایی است.

ربات ها میتوانند به صورت مستقیم از ویدیوهای تعامل انسانی بیاموزند و آن اطلاعات را به کارهای جدید تعمیم دهند. این کار، ربات ها را برای یادگیری کارهای خانه مناسب سازی می کند.

مردم بطور مداوم، کارهای مختلفی را در خانه های خود انجام می دهند. با روش یادگیری ورل، ربات ها میتوانند آن وظایف را مشاهده و داده های ویدیویی لازم را جمع آوری کنند تا در نهایت نحوه تکمیل کار برای آن ها مشخص شود.

این گروه پژوهشی یک دوربین و نرم افزارشان را به یک ربات آماده استفاده اضافه کردند. ربات یاد گرفت که چگونه بیش از ۲۰ کار را انجام دهد: از باز و بسته کردن وسایل و درهای کابینت و کشوها گرفته تا گذاشتن در روی قابلمه ها، هل دادن صندلی ها و حتی خارج کردن کیسه زباله از سطل.

هر بار، ربات یک انسان را تماشا میکرد که کاری را انجام می دهد؛ سپس آن کار را تمرین می کرد و یاد می گرفت تا آنرا به تنهایی انجام دهد. این گروه پژوهشی، تحقیقات خود را در کنفرانس رباتیک:علم و سیستم ها (Robotics:Science and Systems) در نیویورک ارایه کرد.

پژوهشگران می گویند: این کار، راهی را ارائه می کند تا به وسیله آن ربات ها را به خانه ها بیاوریم. به جای اینکه منتظر بمانیم ربات ها برنامه ریزی شوند یا آموزش ببینند تا وظایف مختلفی را با موفقیت انجام دهند و سپس در خانه های مردم به کار گرفته شوند، می توانیم با این فناوری در حالی که ربات ها در خانه های مردم هستند به آنها آموزش دهیم چگونه کارها را انجام دهند و هم زمان با محیط خود سازگار شوند و فقط با نگاه کردن ارتقا پیدا کنند.

روش های فعلی برای آموزش یک کار به ربات، معمولاً مبتنی بر تقلید یا یادگیری تقویتی است. یادگیری تقلیدی یکی از گرایش های یادگیری ماشینی است که از روانشناسی رفتارگرایی الهام می گیرد. در یادگیری تقلیدی، انسان ها به صورت دستی یک ربات را به کار می گیرند تا به آن آموزش دهند چگونه یک کار را کامل کند.

این فرایند باید چندین بار برای یک کار واحد قبل از یادگیری ربات انجام شود. در یادگیری تقویتی، ربات معمولاً در شبيه سازي روی میلیون ها مثال آموزش می بیند و سپس از آن خواسته می شود تا آموزش را با دنیای واقعی تطبیق دهد.

با روش ورل، ربات میتواند از هر ویدیویی که یک انسان را در حال انجام کار نشان می دهد، یاد بگیرد. به راحتی مقیاس پذیر است، به یک کار خاص محدود نمی شود و می تواند در محیط های خانگی واقع گرایانه عمل کند.

  • 19
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش