دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
۱۳:۱۷ - ۱۴ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۳۵۷۱
طبیعت و محیط زیست

اجداد حیوانات امروزی در گذشته های دور چه شکلی بودند؟

چه در نتیجه ی اهلی سازی بوده باشد چه کار طبیعت؛ دنیای حیوانات همیشه در حال تغییر و تکامل بوده است. بعضی از حیوانات گرچه تکامل یافته اند اما شبیه به نیاکان خود به نظر می رسند، در حالی که بعضی دیگر از آن ها به قدری تغییر کرده اند که دیگر به سختی می توان شباهتی بین آن ها و نیاکان شان پیدا کرد. در ادامه می خواهیم ببینیم اجداد حیوانات امروزی در گذشته های دور چه شکلی داشتند.

 

۱- گوسفندها

اجداد حیوانات امروزی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

موفلون ها یا همان قوچ های کوهی را عمدتاً نیاکان گوسفندها می دانند. در نتیجه ی این تکامل، گوسفندهای امروزی اهلی تر از نیاکان خود هستند. قوچ های کوهی گرچه معمولا قهوه ای رنگ بودند، اما رنگ گوسفندهای اهلی از سفید خالص تا قهوه ای شکلاتی تیره متغیر است. زادگیری گزینشی باعث شده که گوسفندهای امروزی سفید رنگ باشند، چون با توجه به کاربردهای پشم گوسفندان، رنگ سفید راحت تر رنگ می گیرد.

 

۲- خوک ها

اجداد حیوانات امروزی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

بیشتر گونه های خوک های اهلی از نوادگان گرازهای وحشی هستند. شواهد باستان شناختی نشان می دهد که از ۱۳ هزار تا ۱۲۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، گرازهای وحشی را اهلی کردند. این حیوانات از گذشته تا حال عمدتاً کاربرد غذایی داشته اند، اما تمدن های اولیه از پوست خوک ها به عنوان پوشش محافظ، از موهای آن ها برای درست کردن برس و از استخوان های آن ها برای درست کردن ابزار و سلاح هم استفاده می کردند. در جریان روند تکاملی ای که در نتیجه ی اهلی سازی این حیوانات رخ داد، آن ها موهای زبر و عاج خود را از دست دادند.

 

۳- گاوها

اجداد حیوانات امروزی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

نیاگاوها یا اروخص ها (Aurochs)، گونه ای منقرض شده از گاوهای بزرگ وحشی بودند که در اروپا، آسیا و افریقای شمالی می زیستند و دانشمندان گمان می کنند آن ها نیاکان گاوهای اهلی امروزی بودند. کارشناسان همچنین می گویند این حیوانات نیاکان بایسون های اروپایی یا همان گاومیش های وحشی هم بودند. بیشتر گاوهایی که امروزه می بینیم یا گاو شیرده (گاوهایی که به طور ویژه برای تولید شیر در مقادیر زیاد زادگیری می شوند) و یا گاو گوشتی (گاوهایی که برای تولید گوشت زادگیری می شوند) هستند.

 

۴- زرافه ها

اجداد حیوانات امروزی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

نزدیک ترین خویشاوند شناخته شده برای زرافه ها که حالا منقرض شده سموتریوم (Samotherium) است. آناتومی این حیوان نشان می دهد که در روند تکامل، گردن آن دستخوش تغییراتی شده است. سموتریوم ها که حدود ۷ میلیون سال پیش در جنگل های اوراسیا زندگی می کردند، گردنی به طول حدوداً یک متر داشتند که تقریباً به اندازه ی نصف گردن زرافه های امروزی است. عمدتاً اعتقاد بر این است که کمبود مواد غذایی در سطح زمین باعث شد که گردن این حیوانات به قدری بلند شود که بتوانند به گیاهانی که در ارتفاع بالاتری قرار داشتند دسترسی پیدا کنند.

 

۵- اسب ها

اجداد حیوانات امروزی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

اسب های امروزی نوادگان یوروهیپوس ها (Eurohippus) هستند که امروزه منقرض شده اند. یوروهیپوس ها حیوانات کوتاه قدی بودند، به طوری که قد آن ها تا شانه بین ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر بود و فقط حدود ۱۰ کیلوگرم وزن داشتند. تکامل رخ داده در این حیوانات به دلیل تغییر رژیم غذایی آن ها از برگ درختان به علف بود. یک دلیل دیگر این تکامل هم این بود که یوروهیپوس ها برای آنکه بتوانند از دست حیوانات شکارچی فرار کنند، باید سرعت خود را بیشتر می کردند.

 

۶- فیل ها

اجداد حیوانات امروزی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

موئریتریوم ها (Moeritherium) حیواناتی مرداب زی شبیه به اسب های آبی بودند که دانشمندان تصور می کنند خویشاوند باستانی فیل ها بودند. این حیوانات از نظر اندازه تقریباً مانند تاپیرها (پستانداری بزرگ با ظاهری شبیه به یک خوک یا گراز بزرگ و پوزه ای شبیه به مورچه خوار) یعنی با قدی به اندازه ی ۷۴ تا ۱۰۷ سانتیمتر تا شانه بودند.

 

۷- خرگوش ها

اجداد حیوانات امروزی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

نیاکان خرگوش ها هیچ شباهتی به آن ها ندارند. نورالگاس ها (Nuralagus) که امروزه آن ها را اجداد خرگوش ها می دانند، ۶ برابر سنگین تر از خرگوش های امروزی بودند. آن ها حیوانات فرزی نبودند و نمی توانستند بجهند. خرگوش های امروزی از نورالگاس های باستانی تا شکل امروزی خود راه طولانی ای را طی کرده اند. با افزایش تمایل انسان ها به پرورش حیوانات، نورالگاس ها در نتیجه ی تلاقی نژادهای مختلف، دچار تکامل و تبدیل به موجودی منحصر به فرد اما در اشکال و اندازه های مختلف شدند.

 

۸- پرندگان

اجداد حیوانات امروزی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

مهندسی ژنتیک معکوس و مطالعه بر روی فسیل های به جا مانده نشان می دهند پرنده های امروزی همان دایناسورهای پردار هستند که در طول اواخر دوره ی ژوراسیک دچار تکامل شدند. جالب آنکه نزدیک ترین خویشاوند حال حاضر و زنده ی پرندگان، کروکودیل ها هستند.

 

۹- دلفین ها

اجداد حیوانات امروزی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

دلفین ها با ایندوهیاس ها (Indohyus) نسبت دارند، حیواناتی خشکی زی ای که گونه ی دلفین ها حدود ۴۸ میلیون سال قبل از آن ها منشعب شد. ایندوهیاس ها تقریبا به اندازه ی یک راکون یا گربه ی خانگی و حیواناتی همه چیزخوار بودند و ویژگی هایی سازگار با زندگی آبی داشتند، مثل لایه ی ضخیم و سنگین بیرونی بدن شان و استخوان هایی که باعث می شد کمتر روی آب شناور بمانند و بتوانند زیر آب باقی بمانند.

 

ایندوهیاس ها با نهنگ ها هم نسبت دارند.

 

۱۰- کوسه ها

اجداد حیوانات امروزی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

کوسه ها موجودات اسرار آمیزی هستند و هنوز هم چیز زیادی در مورد خود آن ها یا نحوه ی تکامل شان نمی دانیم. با این حال، بسیاری از دانشمندان، هلیکوپرین ها (Helicoprion) یا همان کوسه های اره مارپیچی را نیاکان کوسه های امروزی می دانند. با این وجود، دندان های مارپیچی هلیکوپرین ها همیشه مورد بحث دانشمندان بوده است. در حقیقت برخی معتقدند این دندان ها در فک بالا و برخی دیگر تصور می کنند در فک پایین این حیوانات قرار داشتند. البته اینکه چرخش دندان ها به سمت داخل بوده یا بیرون هم هنوز مورد بحث است.

 

۱۱- جغدهای جنگلی

اجداد حیوانات امروزی,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

جغدهای جنگلی نمونه ای از نقش تغییرات آب و هوایی در تکامل هستند. در گذشته، تعداد جغدهای جنگلی خاکستری بیشتر از نوع قهوه ای آن ها بود. اما با گرم شدن هوا، به دلیل اینکه جغدهای خاکستری کمتر می توانستند خود را در میان برف ها استتار کنند، جمعیت جغدهای جنگلی قهوه ای بیشتر شد. این مسأله احتمالاً شیوه ی طبیعت برای تکامل جغدها بوده تا با تغییرات در حال وقوع محل زندگی خود سازگار شوند و همچنان بتوانند خود را استتار کنند.

 

 

  • 23
  • 12
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
علی نصیریان بیوگرافی علی نصیریان؛ پیشکسوت صنعت بازیگری ایران

تاریخ تولد: ۱۵ بهمن ۱۳۱۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر، نویسنده و کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۲۹ تاکنون

تحصیلات: دانش آموخته مدرسه تئاتر در رشته هنرپیشگی

ادامه
هنری موزلی زندگینامه هنری موزلی دانشمند و شیمیدان تاثیرگذار جهان

تاریخ تولد: ۲۳ نوامبر ۱۸۸۷

محل تولد: ویموث، دورست، بریتانیا

ملیت: انگلیسی

زمینه فعالیت: فیزیک و شیمی

دلیل شهرت: کشف عدد اتمی برخی از اتم ها، رفع ابهامات جدل مندیلف، بیان قانون موزلی

درگذشت: ۱۰ اوت ۱۹۱۵

ادامه
ویژه سرپوش