پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
۱۲:۲۳ - ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۲۰۷۷۶۲
طبیعت و محیط زیست

ماجرای قطع ۲ هزار درخت درسایه غفلت مسئولان

قطع درختان,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
به تازگی دو هزار اصله درخت در سایه غفلت مسئولان در روستایی واقع در گلبهار قطع شد.

به گزارش خراسان، حدود ۳۰۰ متر مانده به روستای ۶۰ خانواری سفید سنگ گلمکان انبوهی از شاخه ها و تنه درختان بادام را می بینی که در یک زمین زراعی رها شده اند. به لابه لای این شاخ و برگ ها می روم اثری از باقی مانده تنه و ریشه درختان در این زمین دیده نمی شود. 

 

مشخص است که این شاخ و برگ ها را از جای دیگری به این مکان انتقال داده اند. بیشتر آن ها درخت بادام هستند که قطع  و خشک شده اند و آفت هایی همچون کرم خراط یا کرم ساقه خوار گرفته اند. فقط اندک درختان جوان توت گویا سرزنده و شاداب بودند. 

 

سن درختان بادام همان ۱۵-۱۰ سال به نظر می آید، کشاورزی را دیدم که با تراکتور زمین مجاور را شخم می زند؛ از او درباره باغ بادام که درختانش قطع شده می پرسم که با اشاره دست زمینی در ۱۰۰ متر آن طرف تر را نشانم می دهد. درختان تقریبا از انتهای تنه بریده شده اند، به گونه ای که فقط از فاصله چند متری می توانی بفهمی که این باغ قلع و قمع  شده است. 

 

از باقی مانده تنه ها عکس می گیرم و در عین حال گودال های کوچکی که گویا برای حفر نهال کنده شده اند؛ به ناگاه مالک زمین سر می رسد و داد وبیداد می کند که چرا عکس می گیری و...

 

با صحبت، آرامش می کنم و از او می خواهم در باره ماجرای  باغ بادام بگوید. وی که خود را حسینی معرفی کرد، پاسخ داد: بیش از ۱۵ سال پیش گویا منابع طبیعی این زمین را به فردی به نام حمید رضا جمعه زاده اجاره داده است و وی را در همان زمان دیدیم که در زمین نهال می کارد.

 

 به او گفتیم زمین متعلق به ماست و مدارک مالکیت داریم، ولی توجهی نکرد.ابوالقاسم حسینی افزود: از همان زمان پیگیر شکایت و اخذ سند دفترچه ای شدیم و به دادگاه و پاسگاه رفتیم تا این که همین چند ماه پیش  دادگاه حکم خلع ید داد و زمین را به ما واگذار کرد.

 

وی بیان کرد: برای تصاحب زمین مان چندین بار پرونده قضایی تشکیل دادیم. هیئت های کارشناسی مختلف آمدند و همه به نفع ما رای دادند، حتی سه بار جمعه زاده که زمین را اجاره کرده بود، درخواست تجدید نظر داد و هر سه بار دادگاه  مرا صاحب زمین تشخیص داد و حکم صادر و اعلام کرد این حکم دیگر قابل تجدید نظر خواهی نیست و باید اجرا شود.

 

وی درباره اجرای حکم هم گفت: روز اجرای حکم به حمید جمعه زاده اطلاع دادند ولی او درمحل حضور نیافت، حتی درباره درختان در حکم آمده که برای جلوگیری از قطع درختان با او مصالحه کنیم  و مبالغی بابت آن به وی بپردازیم که وی قبول نکرد و در نهایت باحضور ماموران پلیس حکم قطع درختان در حضور نماینده جمعه زاده و کارگرانش اجرا شد و شاخ و برگ درختان نیز به داخل زمین خودش که چندین متر آن طرف تر است، انتقال داده شد.

 

حسینی گفت: به درختان رسیدگی نمی شد و برای  همین بیشتر درختان خشک شده بود. از او در باره گودال های حفر شده در زمین پرسیدم که گفت هم اکنون تراکتور در حال کار روی زمین است و قرار است به جای درختان بریده شده نهال میوه جدید بکاریم.

 

در اسناد و مدارک ارائه شده از سوی وی نیز مشخص بود که او از سال ۹۰ پیگیر باز پس گیری این زمین حدود پنج و نیم هکتاری بوده است، همچنین اسناد و مدارک آرای قضایی، از جمله دادگاه گلبهار، تجدید نظر استان و همچنین حکم نهایی و دستور اجرای حکم نیز دیده شد که نزد خراسان محفوظ است.

 

موجر سابق زمین: دادگاه برای جلوگیری از قطع درختان تلاش چندانی نکرد

اما حمید جمعه زاده که این زمین از او خلع ید شده است، به خبرنگار ما گفت: سال ۷۹ این زمین را از  منابع طبیعی وسپس جهاد کشاورزی اجاره کرده بودم. قرارداد اجاره ها سه ساله بود تا این که از سال ۹۵ دیگر تمدید نشد. وی افزود: چند سال پیش به من اعلام شد که فردی برای زمین مذکور سند گرفته و درخواست خلع ید کرده است که اولین حکم خلع ید سه سال پیش صادر شد و من به آن اعتراض و حتی اعلام کردم زمین جزو منابع طبیعی است و جهاد کشاورزی استان هم مدعی است و از طرفی بخشی از زمین نیز در بستر رودخانه واقع شده است که دادگاه توجهی نکرد.وی مدعی شد این زمین را به شیوه اجاره به شرط تملیک گرفته و در آن درخت کاشته است. وی گفت: سه ، چهار بار به رای دادگاه اعتراض کردم، ولی فایده ای نداشت و در کارشناسی ها هم اصلا مرا به حساب نیاوردند.جمعه زاده مدعی است: دادگاه از لحاظ شکلی پرونده را رسیدگی کرده و از لحاظ ماهوی به ادعاهای من رسیدگی نکرده است. 

 

وقتی از اومی پرسم  چرا با حسینی مالک زمین  برای جلوگیری از قطع درختان و بر مبنای حکم دادگاه مصالحه نکردی پاسخ داد: به من گفتند برای هر درخت به شما  مبلغ ده هزارتومان می دهیم تا درختان قطع نشود ولی ده هزار تومان،  پول قابل توجهی نیست.از وی سوال کردم چرا در حفظ و مراقبت از درختانی که سال ها برای آن زحمت کشیدید، جدیت نداشتید که به خشک شدن ۹۰ درصد آن ها منجر نشود، پاسخ داد: من این کاره نبودم و دام پزشک هستم و از طرفی آن زمین مرغوب نیست و درختان آن ثمره خوبی نمی دادند و کلا توجیه اقتصادی ندارد.

 

جمعه زاده گفت: تمام حرف من این است که چرا مسئولان  تلاش خود را برای جلوگیری از قطع درختان ۱۸ ساله نکردند.درخور ذکر است تلاش خبرنگار ما برای  کسب اطلاع از وضعیت این پرونده با وجود مراجعه به دادستان و دادگستری گلبهار به نتیجه ای نرسید و دادستان از آن اظهار بی اطلاعی کرد ولی این موضوع را بیان کردکه اگر چنین حکمی هم صادرشده در راستای احقاق حق مردم بوده و نیاز به رسانه ای شدن آن نیست.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چناران نیز در این باره به خراسان رضوی گفت: چندین سال قبل این زمین به فردی به نام جمعه زاده واگذار شده بود، اما با توجه به ارائه مدارک توسط حسینی، مراجع قضایی حکم به رفع تصرف و خلع ید جمعه زاده می‌دهند. حاجی‌نژاد افزود: پس از این رای درخواست تجدیدنظری برای درختان این باغ توسط جمعه‌زاده داده شد که دادگاه با دادن مهلت قانونی اجازه انتقال درختان این باغ را صادر کرد اما در این مدت زمان هیچ انتقالی انجام نگرفت و دوباره دادگاه و مراجع قضایی حکم قلع و قمع مستحدثات باغ را نیز صادر کردند و این کار انجام شد.

 

وی از نامه جهاد کشاورزی استان درباره  این پرونده نیز با تایید وجود دو هزار درخت، گفت: به دلیل جلوگیری از قطع این درختان در زمانی که رای اولیه صادر شد، این نامه به همراه درخواست تجدید نظر جمعه زاده به دادگاه ارسال شد که پیرو آن همان مهلت قانونی نیز داده شد ولی متاسفانه به دلیل کوتاهی موجر قبلی و البته نبود امکانات و فناوری مورد نیاز برای انتقال درختان ۱۵ساله، این کار انجام نگرفت. 

 

آن چه مسلم است این که دادگاه بر اساس مستندات قضایی به این موضوع ورود و رای خود را صادر کرده است با این حال  به نظر می رسد شاید این امکان وجود داشت که حیات این درختان ادامه پیدا می کرد و  دستگاه قضایی به عنوان مدافع حقوق عمومی،  دستگاه  های اجرایی مربوط  از جمله جهاد کشاورزی و اداره منابع طبیعی را مکلف به حفظ ونگهداری این درختان می کرد.این نکته نیز مهم است که اداره منابع طبیعی و جهاد کشاورزی برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات  باید مکان هایی را برای کاشت درخت به این گونه افراد واگذار کند که شبهه ای در زمینه مالکیت آن  وجود نداشته باشد.

 

 

khorasannews.com
  • 19
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ویژه سرپوش