دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۵۷

آموزش کاشت فلفل و شرایط مناسب برای این محصول

کاشت فلفل,زمان کاشت فلفل دلمه ای,کاشت فلفل دلمه ای در گلدانیکی از فاکتورهای مهم در کاشت فلفل در منطقه جدید، آب و هوا می باشد
بسیاری از افراد به کاشت فلفل و پرورش آن به خصوص فلفل های تند (چیلی) علاقه دارند. یکی از سبزیجات بسیار خوش طعم، فلفل میباشد که از آن تقریباً در تمامی غذاها و خوراک ها استفاده می کنیم و کاربرد فراوانی دارد.

همه چیز در مورد کاشت فلفل

کاشت فلفل در منزل مثل تهیه یک محصول ارگانیک و سالم است. فلفل ویتامین ث دارد و سبزی خوش طعمیست که در بسیاری از غذاها و سالاد ها مورد استفاده قرار گرفته و ارزش غذاییش را بالا می برد؛ علاوه بر این که ویتامین موجود در آنها برای درمان برخی از بیماریها مناسب است که از آن می توان به جلوگیری از سرماخوردگی و نیز در مان آفت اشاره کرد.

فلفل انواع مختلفی نظیر شیرین، تند، چیلی، سفید، زرد، نارنجی، قرمز، سبز، بنفش و حتی قهوه ای دارد. فلفل ها اندازه های بزرگ یا کوچک، کشیده و قلمی، چاق و گرد دارند. به طور کلی، خانواده فلفل ها بسیار وسیع و گسترده است و طرفداران بیشماری در سراسر دنیا دارند ولی به طور کلی، فلفل ها به دو دسته تند یا شیرین تقسیم می شوند. فلفل دلمه ای، بهترین نمونه فلفل شیرین است. ولی فلفل های دیگری نیز وجود دارند که شیرین هستند اما فلفل دلمه ای همیشه و در هر شرایطی شیرین است. کپسای سین( نوعی الکالوئید)،   دلیل تند بودن فلفل های چیلی است که در آن ها وجود دارد. ميزان تندی فلفل ها نیز با هم فرق دارد. به عنوان نمونه، در زمان کاشت فلفل توجه کنید که فلفل های قرمز نسبت به فلفل سبز بسیار تندتر  هستند.

روش کاشت فلفل در گلدان,کاشت فلفل,کاشت فلفل در آپارتمانفصل بهار زمان مناسبی برای کاشت فلفل دلمه ای می باشد

شرایط کاشت فلفل

* بهترین زمان کاشت فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای دربرابر سرما مانند گوجه فرنگی و بادمجان بسیار آسیب پذیر است به همین علت میتوان این محصول را در سبزی های فصل گرم دسته بندی کرد. فصل بهار زمان مناسبی برای کاشت فلفل دلمه ای می باشد. بهتر است این گیاه در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد بدین دلیل که کمبود نور سبب میشود که پژمرده شود.

* سازگاری محیطی فلفل

یکی از فاکتورهای مهم در کاشت فلفل در منطقه جدید، آب و هوا می باشد. رشد فلفل به طول فصل رشد و دمای متوسط آن بستگی دارد. در دماهای پائین تر از ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رشد گیاه متوقف می شود و در ۶ درجه سانتیگراد برگها از بین میروند و ریزش گلها اتفاق می افتد البته در دماهای بالاتر از ۳۵ درجه هم همین اتفاق می افتد. دمایی مناسب است که بین کم ترین و بيش ترین دما اختلاف زیادی نباشد. دمای روز ۲۵ تا ۲۸ درجه و دمای شب ۱۶ تا ۱۸ درجه مناسب است. فلفل های تند نسبت به فلفل های شیرین مقاومت بیشتری به دماهای بالاتر دارند.

کاشت فلفل دلمه ای در خانه,طرز کاشت فلفل در گلدان,کاشت فلفل۶ تا ۸ هفته پیش از کاشت فلفل ، باید بذر آن را در گلدانی کوچک در خانه بکارید

* کود دهی

بهتر است در ماه دو مرتبه برای تامین نیازهای گیاه دست بکار شوید. این مسأله مقاومت گیاه را به دنبال دارد. برای تامین نیازهای اساسی گیاه، یک کود ارگانیک گزینه ای مناسب به حساب می آید. برای بهره مندی از کود به شکل اصولی عمل کنید و باتوجه به دستور العمل ها میزان استفاده از آنرا در نظر داشته باشید. کودهای مایع برای کاشت فلفل نتیجه بهتری دارند.

* خاک مناسب

خاک مناسب برای کاشت فلفل، خاک های لوم شنی هستند که رطوبت را تا اندازه ای در خود نگه می دارند. فلفل نسبت به کودهای آلی و شیمیایی عکس‌العمل مثبت نشان می دهد. برای رشد آن  pHبین ۵/۶ تا ۵/۷ مناسب است؛ ولی در pH کم تر از ۵/۶ تا ۵/۵ هم بخوبی میتواند رشد کند و محصول دهد. فلفل pH کمی اسیدی را بهتر از گوجه فرنگی و بادمجان تحمل می کند. ولی میتوان با استفاده از آهک، خاک های کمی اسیدی را اصلاح نمود.

کاشت فلفل,کاشت فلفل دلمه ای,طریقه ی کاشت فلفلبستر مناسب برای کاشت فلفل، شن و ماسه حاوی کود کمپوست و پرلیت است

نحوه ی پرورش و کاشت فلفل

 فلفل را میتوانید به راحتی بخرید، ولی اگر خودتان دانه ی فلفل را بکارید علاوه بر این که انواع مختلفی از آنرا خواهید داشت، همینطور می توانید در هزینه هایتان صرفه جویی کنید. در فروردین ماه دانه های فلفل را بطور تک تک به عمق یک سانتیمتر در گلدان ۸ سانتی متری که خاک گلدان ان محتوی کود پوسیده و خاکبرگ می باشد بکارید و در محیط گرم خانه ، گلدان را نزدیک به دریچه شمالی قرار دهید. درجه حرارت مناسب برای کاشت فلفل در خانه ۱۸ درجه می باشد. وقتی نشا فلفل به ۱۳- ۱۵ سانتیمتر رسید سرشاخه ان را قطع نموده و به گلدان ۱۳ سانتی متری منتقل کنید و این گلدان نیز باید کود پوسیده و و پیت داشته باشد و گلدان را در اوایل مردادماه به محیط آزاد برده و در مدت کوتاهی میتوان آنرا به گلدان ۱۸ سانتی متری منتقل نمود.

گلدان را در محل آفتاب گیر قرار داده و بهتر است یک قیم ۱۰ سانتی متری سانتیمتری در مجاور بوته نصب شود و گیاه را به قیم تکیه دهید تا سنگینی محصول بیش از حد به بوته فشار نیاورد. در دوره ای که گیاه گل می دهد بهتر است که برگهای آنرا با غبار پوش مرطوب نمود تا موجبات تشکیل میوه تشدید گردد. در این مرحله از کاشت فلفل، بجای آبیاری با کود هر دو هفته یک بار مایع گلدان را تقویت نمایید. دانه ی فلفل برای رشد کردن ( به اندازه ای که بتوان آنرا جا به جا کرد و در جای دیگری کاشت) به ۸ الی ۱۰ هفته زمان نیاز دارد.

بعد از این که فلفل ها چند سری برگ دادند، میتوانید آنها را از محلی که تا الان در آن رشد کرده اند ، جا به جا کنید و به ظرف هایی که برای پرورش آن ها انتخاب نموده اید انتقال دهید و در ردیف هایی سه تایی ظرف ها را کنار هم بچینید. درصورت تمایل به کاشت فلفل زیاد، به ظرف های زیادی احتیاج دارید. ولی اگر تعداد فلفل هایی که می کارید کم باشد، میتوانید آنها را داخل لیوان پلاستیکی بگذارید و برای این که از زیرشان، آب اضافه خارج شود، باید انتهای لیوان را سوراخ کنید. بعد از این که هوا گرم شد، میتوانید فلفل ها را در باغچه بکارید. برعکس گوجه فرنگی، فلفل ها را میتوانید با فاصله ای نزدیک به هم یعنی ۷ سانتیمتر بکارید ولی در بعضی منابع فاصله ی مناسب را ۳۰ سانتیمتر می دانند.

روش کاشت فلفل,کاشت فلفل,طرز کاشت فلفل دلمه ایاز زمان کاشت فلفل در گلدان تا برداشت میوه‌ها، ۶۰ تا ۱۲۰ روز طول می‌کشد

پس از کاشت فلفل در زمان برداشت این محصول بهتر است که از دستکش استفاده نموده و بعد دست‎هایتان را خوب بشورید( در غیر اینصورت با برخورد دست با اعضای حساس بدن شدیداً احساس سوزش خواهید داشت). ماده‎ ای که سبب می ‎شود فلفل تند شود، کاپسایسین نام دارد. در تمامی میوه‎ ها این ماده پروتئینی وجود دارد ولی در اغلب مواقع در هسته آن ها متمرکز است.

کاپسایسین در آب قابل انحلال نیست، لذا نوشیدن آب برای رفع سوزش دهان ناشی از تندی فلفل کار بیهوده‎ ایست. برترین کار در این مواقع برای از بین بردن سوزش دهان نوشیدن شیر است( و یا هر نوشیدنی دیگری که دارای مواد چرب و یا الکل باشد). برای جدا کردن فلفل از ساقه گیاه، حتماً از قیچی استفاده کنید. پس از کاشت فلفل وقتی که زمان برداشتش رسید، آنرا از ساقه جدا کنید، در صورتیکه فلفل شما تند باشد و رنگ آن قرمز یا زرد باشد، صبر کنید رنگ آن بطور کامل تغییر کند تا آماده برداشت شود.

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 15
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
هادی ساعی,هادی ساعی در نقش,زندگینامه هادی ساعی زندگینامه هادی ساعی تکواندوکار پیشین و بازیگر ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ خرداد ۱۳۵۵

محل تولد:شهرستان بستان آباد

ملیت:ایرانی

سال های فعالیت:۱۳۸۷ – ۱۳۶۵

پیشه:مدیر ورزشی، بازیگر

ادامه
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش