شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۴۵

همه چیز درباره گل لاله؛ نحوه کاشت تا نگهداری

گل لاله,نحوه رشد گل لاله,نگهداری از گل لالهگل لاله
یکی از معروف ترین و زیباترین گل هایی که بیشتر مردم آن را می شناسند لاله است. این گل از خانواده سوسنی ها است و از جمله گیاهان پیازدار محسوب می شود. تنوع رنگی بسیار بالای این گل سبب شده در مراسمات مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

گل لاله:

این گل از خانواده سوسنیان محسوب می شود و در این جایگاه قرار دارد. محل اصلی رویش لاله خودرو به آسیای مرکزی برمی گردد. در قسمت هایی از کشورهایی مانند غرب سوریه، سواحل دریاچه آرال، دریاچه خزر و دریای سیاه، یونان، ایتالیا، اسپانیا و سواحل دریای مدیترانه در شمال آفریقا لاله های خودرو مشاده می شود. 

از اطلاعاتی که از دوران کهن به دست آمده به لاله گل شقایق هم گفته می شده به طوری که بیشتر مردم ایران با عنوان کردن لاله به یاد دشتی پر از شقایق وحشی می افتادند. 

نام گل لاله از کلمه لال یا همان لعل در زنان سانسرکریت می آید که معنای قرمز می دهد، اما امروزه لاله گل های پیازداری هستند که نام علمی آنها تولیپا است و از راسته سوسن سانان هستند، همچنین از کاسه و جام تشکیل می شوند. 

شکی در این نیست که کلمه لاله به معنای سرخ است و گلی که لاله خوانده می شود به دلیل سرخی آن نامگذاری شده است. گل های لاله تاریخ طولانی دارند. این گل در ایران و ترکیه به صورت وحشی در کوهپایه ها وجود داشته است.

گل لاله,نحوه رشد گل لاله,پرورش گل لالهدرباره گل لاله

نماد گل لاله:

هر گل لاله با رنگی خاص نماد یک مطلب است. مثلا گل های لاله نشانه از از عشق، لاله زرد نشانه شادی، سفید نشانه عذرخواهی و بنفش نشانه ای از وفاداری است. در شعرهای فارسی لاله همواره نشانه ای از عشق بوده است. در داستان های شیرین و فرهاد هم آمده است که بعد از مرگ فرهاد از هر قطره خون او یک گل لاله رویش پیدا می کند، همین داستان است که لاله سرخ را نشانه ای از عشق بی پایان به معشوق معرفی می کند. 

گیاه‌شناسی گل لاله و نحوه رشد و نمو آن:

گل لاله ازجمله گل هایی محسوب می شود که تنوع شکلی و رنگی دارند. این گل در سرتاسر دنیا بیشتر از ۱۶۰ گونه متفاوت دارد. این گیاه در زمره گیاهان پیازدار است و گل های دائمی و سوخ دار را خواهد داد. 

انواع گل های لاله به جهت گل کاری و زراعت در رده گیاهان یکساله هستند، اما این گیاه به صورت سالانه با یک سوخ جدید جایگزین خواهد شد. لاله در مناطق سردسیری گلی دائمی خواهد بود اما در مناطقی که گرمسیر باشند سوخ های تیمار شده دارد که با سرما کشت می شوند و بعد از آن شروع به گلدهی می کنند. 

هلند کشور اصلی تولیدکننده این گل در جهان است، دوام اصلی این گل نهایت تا ۲ ماه می باشد. 

نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که بعد از خشک شدن گل لاله پیاز آن در خام می ماند به همین دلیل می توانید ساقه آن را قطع کرده و پیاز را در جای خشک تاریک نگهداری کنید تا در سال آینده مجددا کاشته شود و دوباره گل می دهد. توجه کنید که پیاز گل لاله هلندی تنها دوسال گل می دهد زیرا هلندی ها گل را عقیم می کنند. 

درصورتی که از پیاز لاله ایرانی استفاده کنید می توانید به صورت سالانه از پیاز آن استفاده کرده و گل داشته باشید.

برای کاشت گل لاله به این روش باید پیاز مرغوب را در گلدان یا زمین بگذارید. زمان گلدهی لاله فروردین و اردیبهشت است. از لحاظ گیاه شناسی انواع گل لاله به دو گروه بزرگ لاله های پرورشی و لاله های خودرو تقسیم می شود.

لاله های پرورشی دارای گل ها بزرگ، جام گل بزرگتر و تنوع رنگی بیشتری نسبت به گل های خودرو هستند. به طورکلی لاله ها را در ۴ طبقه قرار می دهد که شامل؛ زود گل‌دهنده، میان رس، دیر گل دهنده و گونه ها می شوند. 

گل لاله,نحوه رشد گل لاله,کاشت لالهگیاه شناسی گل لاله

کاشت لاله:

کاشت گل لاله در باغچه:

برای کاشتن لاله در فضای باز بهتر است فصل پاییز را انتخاب کنید. پیش از کاشت باید شرایط محیطی را بررسی کنید در صورت که از کیفیت محیط مطمئن شدید زهنشی کرده و سپس پیاز را بکارید. از طرفی باید کیفیت خود پیاز هم بررسی شود. 

پیش از اینکه گل را بکارید مقدار کود حیوانی و ماسه به خاک باغچه اضافه کنید، لاله در محلی اضافه کنید که

نورکافی وجود دارد از طرفی نور مستقیم باشد اما موجب آسیب نشود. 

زمان کاشت حفره هایی در خاک باغچه ایجاد کرده و پیازهای گل را در عمق ۱۰ سانتی متری خاک بگذارید. پیازها برای جوانه زدن به هوای سرد احتیاج دارند پس درباره سرمازدگی نگران نباشید، زیرا دمای پایین برای جوانه زدن ضروری است. 

کاشت گل لاله در گلدان:

پیش از اینکه کاشت لاله در گلدان را انجام دهید ابتدا باید خاک مناسبی داشته باشید که مخلوطی از ۷۰ درصد خاک باغچه، ۲۰ درصد ماسه و ۱۰ درصد کود شیمیایی است. از طرفی به گلدان هایی با قطر ۱۰، ۱۲ و ۱۴ نیاز دارید.

اندازه گلدان نباید خیلی کوچک یا بزرگ باشد. درصورتی که قصد دارید چند پیاز را در یک گلدان داشته باشید باید از نوع بزرگتر استفاده کنید. پیش از کاشت یک سوم از گلدان را با خاک مناسب پر کنید، بعد از آن پیاز را داخل خاک گذاشته و روی آن را خاک بریزید، دقت داشته باشید که باید قسمتی از پیاز از خاک بیرون بماند. 

بعد از کاشت آبیاری را انجام داده و گلدان را در مکانی خنک بگذارید. بعد از جوانه زنی بهتر است گیاه به مکانی گرم تر برده شود تا به مرحله گلدهی برسد. 

گل لاله,نحوه رشد گل لاله,کاشت گل لاله در گلدانکاشت گل لاله در گلدان

تکثیر گل لاله: 

تکثیر گل لاله را می توان با دو روش کلی انجام داد که شامل تکثیر به وسیله پیازچه و تکثیر با بذر می باشد. در ادامه به توضیح هرکدام از آنها پرداخته ایم: 

تکثیر به کمک پیازچه‌ها:

تکثیر از طریق پیازچه را می توان از طریق سوخ های کوچکی که از سوخ اصلی جدا می شوند، انجام داد. برای این کار باید چند هفته بعد از اتمام مرحله گلدهی پیاز را از زمین خارج کرده و در مجاورت هوا قرار دهید. این کار زمانی انجام می شود که بوته گل کم کم زرد شود، در این صورت سوخ ها به راحتی از گل جدا می شوند. 

بعد از اینکه سوخ ها را بیرون آوردید صبر کنید تا هوا رطوبت آنها را بخشکاند. فصل پاییز بهترین زمان برای کاشتن سوخ های گل لاله است. پیازچه ها را درفاصله ۱۵ الی ۱۸ سانتی متری و در عمق ۱۰ سانتی متری خاک فرو ببرید. در ادامه باید با مراقبت از گل منتظر زیبا شدن هر روزه آن باشید. 

کاشت بذر:

کاشتن بذر به مدت زمان زیادی حدود ۵ سال نیاز دارد و غالبا در منازل انجام نمی شود. این روش برای تولید واریته های جدید از گل لاله مورد استفاده است. 

خواص گل لاله:

- از این گل برای از بین بردن کرم های معده، افزایش قوای جنسی به صورت دم کرده استفاده می شود.

- تهیه داروهای خواب آورد.

- درمان آسم، برونشیت، سیاه‌سرفه، سرفه‌های مقاوم

- رفع خشکی صورت، رفع جوش‌های صورت، چین چروک 

- درمان سیاتیک

- کاهش درد معده

- بهبود زخم های چرکی

- موضوعی که باید درخصوص لاله به آن توجه داشت ریشه آن است، زیرا ریشه لاله سمی است و درخصوص استفاده از آن باید جوانب احتیاط را دانست. 

گل لاله,نحوه رشد گل لاله,فواید استفاده از گل لالهفواید استفاده از گل لاله

نگهداری از گل لاله:

گل لاله ماندگاری زیادی ندارد و حداکثر ماندگاری آن یک ماه است. البته بعد از اینکه گل از بین رفت می توانید پیاز آن را از خاک چدا کنید و بعد از قطع کردن ساقه آن را در مکانی خشک و تاریک بگذارید. در ادامه به نکات نگهداری از لاله اشاره می شود: 

آبیاری:

لاله از جمله گیاهانی است که به آبیاری منظم احتیاج دارد به طوری که خاک آن باید همواره مرطوب بوده اما خیس نباشد.

نور:

گل لاله برای گلدهی به نور خوب نیاز دارد. این گل اگر در منزل نگهداری می شود باید نور کافی را دریافت کند. برای این کار بهتر است گلدان گل لاله عباسی را پشت پنجره جنوبی خانه قرار دهید.

دما:

گل های لاله می توانند سرما را تحمل کنند از طرفی نسبت آن مقاوم هم هستند. این گل در دمای ۱۵ الی ۱۸ درجه به خوبی رشد می کند و دمای ۹ درجه را برای ریشه دادن پیاز گل لازم می دانند، درصورتی که دمای محیط خیلی بالا باشد گلدهی گل لاله به مشکل می‌خورد. پس بهتر است آن را در مکانی خنک نگهداری کنید.

گل لاله,نحوه رشد گل لاله,نگهداری از گل لالهنگهداری از گل لاله؛ وضعیت دمایی

خاک:

برای پرورش دادن گل لاله باید از خاکی سبک استفاده کنید، برای سبک شدن خاک می توانید مقداری ماسه و شن را هم به ترکیب اضافه کنید. بهترین خاکی که برای لاله درنظر می گیرند کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت است. البته مخلوط خاک برگ، خاک باغچه و ماسه هم مناسب خواهد بود. 

کوددهی:

درصورتی که قصد دارید پیاز لاله را سال بعد هم مجددا بکارید باید زمان رویش مجدد آن در بهار آن را با کودها مخصوص تقویت کنید. 

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 17
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش