چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۴۵

همه چیز درباره گل لاله؛ نحوه کاشت تا نگهداری

گل لاله,نحوه رشد گل لاله,نگهداری از گل لالهگل لاله
یکی از معروف ترین و زیباترین گل هایی که بیشتر مردم آن را می شناسند لاله است. این گل از خانواده سوسنی ها است و از جمله گیاهان پیازدار محسوب می شود. تنوع رنگی بسیار بالای این گل سبب شده در مراسمات مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

گل لاله:

این گل از خانواده سوسنیان محسوب می شود و در این جایگاه قرار دارد. محل اصلی رویش لاله خودرو به آسیای مرکزی برمی گردد. در قسمت هایی از کشورهایی مانند غرب سوریه، سواحل دریاچه آرال، دریاچه خزر و دریای سیاه، یونان، ایتالیا، اسپانیا و سواحل دریای مدیترانه در شمال آفریقا لاله های خودرو مشاده می شود. 

از اطلاعاتی که از دوران کهن به دست آمده به لاله گل شقایق هم گفته می شده به طوری که بیشتر مردم ایران با عنوان کردن لاله به یاد دشتی پر از شقایق وحشی می افتادند. 

نام گل لاله از کلمه لال یا همان لعل در زنان سانسرکریت می آید که معنای قرمز می دهد، اما امروزه لاله گل های پیازداری هستند که نام علمی آنها تولیپا است و از راسته سوسن سانان هستند، همچنین از کاسه و جام تشکیل می شوند. 

شکی در این نیست که کلمه لاله به معنای سرخ است و گلی که لاله خوانده می شود به دلیل سرخی آن نامگذاری شده است. گل های لاله تاریخ طولانی دارند. این گل در ایران و ترکیه به صورت وحشی در کوهپایه ها وجود داشته است.

گل لاله,نحوه رشد گل لاله,پرورش گل لالهدرباره گل لاله

نماد گل لاله:

هر گل لاله با رنگی خاص نماد یک مطلب است. مثلا گل های لاله نشانه از از عشق، لاله زرد نشانه شادی، سفید نشانه عذرخواهی و بنفش نشانه ای از وفاداری است. در شعرهای فارسی لاله همواره نشانه ای از عشق بوده است. در داستان های شیرین و فرهاد هم آمده است که بعد از مرگ فرهاد از هر قطره خون او یک گل لاله رویش پیدا می کند، همین داستان است که لاله سرخ را نشانه ای از عشق بی پایان به معشوق معرفی می کند. 

گیاه‌شناسی گل لاله و نحوه رشد و نمو آن:

گل لاله ازجمله گل هایی محسوب می شود که تنوع شکلی و رنگی دارند. این گل در سرتاسر دنیا بیشتر از ۱۶۰ گونه متفاوت دارد. این گیاه در زمره گیاهان پیازدار است و گل های دائمی و سوخ دار را خواهد داد. 

انواع گل های لاله به جهت گل کاری و زراعت در رده گیاهان یکساله هستند، اما این گیاه به صورت سالانه با یک سوخ جدید جایگزین خواهد شد. لاله در مناطق سردسیری گلی دائمی خواهد بود اما در مناطقی که گرمسیر باشند سوخ های تیمار شده دارد که با سرما کشت می شوند و بعد از آن شروع به گلدهی می کنند. 

هلند کشور اصلی تولیدکننده این گل در جهان است، دوام اصلی این گل نهایت تا ۲ ماه می باشد. 

نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که بعد از خشک شدن گل لاله پیاز آن در خام می ماند به همین دلیل می توانید ساقه آن را قطع کرده و پیاز را در جای خشک تاریک نگهداری کنید تا در سال آینده مجددا کاشته شود و دوباره گل می دهد. توجه کنید که پیاز گل لاله هلندی تنها دوسال گل می دهد زیرا هلندی ها گل را عقیم می کنند. 

درصورتی که از پیاز لاله ایرانی استفاده کنید می توانید به صورت سالانه از پیاز آن استفاده کرده و گل داشته باشید.

برای کاشت گل لاله به این روش باید پیاز مرغوب را در گلدان یا زمین بگذارید. زمان گلدهی لاله فروردین و اردیبهشت است. از لحاظ گیاه شناسی انواع گل لاله به دو گروه بزرگ لاله های پرورشی و لاله های خودرو تقسیم می شود.

لاله های پرورشی دارای گل ها بزرگ، جام گل بزرگتر و تنوع رنگی بیشتری نسبت به گل های خودرو هستند. به طورکلی لاله ها را در ۴ طبقه قرار می دهد که شامل؛ زود گل‌دهنده، میان رس، دیر گل دهنده و گونه ها می شوند. 

گل لاله,نحوه رشد گل لاله,کاشت لالهگیاه شناسی گل لاله

کاشت لاله:

کاشت گل لاله در باغچه:

برای کاشتن لاله در فضای باز بهتر است فصل پاییز را انتخاب کنید. پیش از کاشت باید شرایط محیطی را بررسی کنید در صورت که از کیفیت محیط مطمئن شدید زهنشی کرده و سپس پیاز را بکارید. از طرفی باید کیفیت خود پیاز هم بررسی شود. 

پیش از اینکه گل را بکارید مقدار کود حیوانی و ماسه به خاک باغچه اضافه کنید، لاله در محلی اضافه کنید که

نورکافی وجود دارد از طرفی نور مستقیم باشد اما موجب آسیب نشود. 

زمان کاشت حفره هایی در خاک باغچه ایجاد کرده و پیازهای گل را در عمق ۱۰ سانتی متری خاک بگذارید. پیازها برای جوانه زدن به هوای سرد احتیاج دارند پس درباره سرمازدگی نگران نباشید، زیرا دمای پایین برای جوانه زدن ضروری است. 

کاشت گل لاله در گلدان:

پیش از اینکه کاشت لاله در گلدان را انجام دهید ابتدا باید خاک مناسبی داشته باشید که مخلوطی از ۷۰ درصد خاک باغچه، ۲۰ درصد ماسه و ۱۰ درصد کود شیمیایی است. از طرفی به گلدان هایی با قطر ۱۰، ۱۲ و ۱۴ نیاز دارید.

اندازه گلدان نباید خیلی کوچک یا بزرگ باشد. درصورتی که قصد دارید چند پیاز را در یک گلدان داشته باشید باید از نوع بزرگتر استفاده کنید. پیش از کاشت یک سوم از گلدان را با خاک مناسب پر کنید، بعد از آن پیاز را داخل خاک گذاشته و روی آن را خاک بریزید، دقت داشته باشید که باید قسمتی از پیاز از خاک بیرون بماند. 

بعد از کاشت آبیاری را انجام داده و گلدان را در مکانی خنک بگذارید. بعد از جوانه زنی بهتر است گیاه به مکانی گرم تر برده شود تا به مرحله گلدهی برسد. 

گل لاله,نحوه رشد گل لاله,کاشت گل لاله در گلدانکاشت گل لاله در گلدان

تکثیر گل لاله: 

تکثیر گل لاله را می توان با دو روش کلی انجام داد که شامل تکثیر به وسیله پیازچه و تکثیر با بذر می باشد. در ادامه به توضیح هرکدام از آنها پرداخته ایم: 

تکثیر به کمک پیازچه‌ها:

تکثیر از طریق پیازچه را می توان از طریق سوخ های کوچکی که از سوخ اصلی جدا می شوند، انجام داد. برای این کار باید چند هفته بعد از اتمام مرحله گلدهی پیاز را از زمین خارج کرده و در مجاورت هوا قرار دهید. این کار زمانی انجام می شود که بوته گل کم کم زرد شود، در این صورت سوخ ها به راحتی از گل جدا می شوند. 

بعد از اینکه سوخ ها را بیرون آوردید صبر کنید تا هوا رطوبت آنها را بخشکاند. فصل پاییز بهترین زمان برای کاشتن سوخ های گل لاله است. پیازچه ها را درفاصله ۱۵ الی ۱۸ سانتی متری و در عمق ۱۰ سانتی متری خاک فرو ببرید. در ادامه باید با مراقبت از گل منتظر زیبا شدن هر روزه آن باشید. 

کاشت بذر:

کاشتن بذر به مدت زمان زیادی حدود ۵ سال نیاز دارد و غالبا در منازل انجام نمی شود. این روش برای تولید واریته های جدید از گل لاله مورد استفاده است. 

خواص گل لاله:

- از این گل برای از بین بردن کرم های معده، افزایش قوای جنسی به صورت دم کرده استفاده می شود.

- تهیه داروهای خواب آورد.

- درمان آسم، برونشیت، سیاه‌سرفه، سرفه‌های مقاوم

- رفع خشکی صورت، رفع جوش‌های صورت، چین چروک 

- درمان سیاتیک

- کاهش درد معده

- بهبود زخم های چرکی

- موضوعی که باید درخصوص لاله به آن توجه داشت ریشه آن است، زیرا ریشه لاله سمی است و درخصوص استفاده از آن باید جوانب احتیاط را دانست. 

گل لاله,نحوه رشد گل لاله,فواید استفاده از گل لالهفواید استفاده از گل لاله

نگهداری از گل لاله:

گل لاله ماندگاری زیادی ندارد و حداکثر ماندگاری آن یک ماه است. البته بعد از اینکه گل از بین رفت می توانید پیاز آن را از خاک چدا کنید و بعد از قطع کردن ساقه آن را در مکانی خشک و تاریک بگذارید. در ادامه به نکات نگهداری از لاله اشاره می شود: 

آبیاری:

لاله از جمله گیاهانی است که به آبیاری منظم احتیاج دارد به طوری که خاک آن باید همواره مرطوب بوده اما خیس نباشد.

نور:

گل لاله برای گلدهی به نور خوب نیاز دارد. این گل اگر در منزل نگهداری می شود باید نور کافی را دریافت کند. برای این کار بهتر است گلدان گل لاله عباسی را پشت پنجره جنوبی خانه قرار دهید.

دما:

گل های لاله می توانند سرما را تحمل کنند از طرفی نسبت آن مقاوم هم هستند. این گل در دمای ۱۵ الی ۱۸ درجه به خوبی رشد می کند و دمای ۹ درجه را برای ریشه دادن پیاز گل لازم می دانند، درصورتی که دمای محیط خیلی بالا باشد گلدهی گل لاله به مشکل می‌خورد. پس بهتر است آن را در مکانی خنک نگهداری کنید.

گل لاله,نحوه رشد گل لاله,نگهداری از گل لالهنگهداری از گل لاله؛ وضعیت دمایی

خاک:

برای پرورش دادن گل لاله باید از خاکی سبک استفاده کنید، برای سبک شدن خاک می توانید مقداری ماسه و شن را هم به ترکیب اضافه کنید. بهترین خاکی که برای لاله درنظر می گیرند کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت است. البته مخلوط خاک برگ، خاک باغچه و ماسه هم مناسب خواهد بود. 

کوددهی:

درصورتی که قصد دارید پیاز لاله را سال بعد هم مجددا بکارید باید زمان رویش مجدد آن در بهار آن را با کودها مخصوص تقویت کنید. 

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 17
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش