پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
۱۱:۰۷ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۰۹۵۴
شهری و روستایی

تصویب افزایش اعتبار پیاده روی اربعین در شورای شهر تا سقف ۳۰ میلیارد تومان

افزایش اعتبار پیاده روی اربعین,بودجه پیاده روی اربعین
امسال شهرداری تهران زودهنگام اقدامات خود را برای راهپیمایی اربعین آغاز کرد، اما با تأخیر زیاد لایحه مجوز هزینه‌کرد شهرداری تهران برای مشارکت در برگزاری مراسم اربعین در سال ۱۴۰۱را به شورای شهر ارائه کرد. روز گذشته یک‌فوریت این لایحه تصویب و سقف ۳۰ میلیارد تومانی برای آن پیش‌بینی شد.

به گزارش شرق،از ماه گذشته سفرهای مدیران شهری با همراهی برخی از اعضای شورای شهر تهران به کشور عراق آغاز شده بود، می‌گویند بعد‌ عبور از کرونا قرار است مراسم پیاده‌روی اربعین با حضور پنج‌ میلیونی زائران ایرانی انجام شود. پرویز سروری مدتی پیش اعلام کرده بود که سهم اربعین امسال از بودجه شهرداری تهران افزایش پیدا می‌کند.

او گفته بود با توجه به اینکه امسال اربعین در تابستان است و مواجهه‌شدن با فصل گرما را داریم، سیستم راهپیمایی با تغییراتی همراه است و بیشتر راهپیمایی در شب انجام می‌شود؛ بنابراین باید در اسکان در روز تمهیدات بیشتری انجام شود؛ بنابراین موکب‌ها باید نسبت به سال‌های قبل برای اسکان زائران آماد‌ه‌تر باشند. از آنجایی که بخش اعظم زائران ایرانی از تهران هستند؛ چرا‌که تهران جمعیت بیشتری در میان شهرها و استان‌های دیگر دارد، شهرداری قرار است لایحه‌ای متفاوت از سال‌های گذشته بدین‌منظور اختصاص دهد. به احتمال زیاد از‌آنجایی‌که قیمت‌ها افزایش یافته و امسال پیش‌بینی می‌کنیم که جمعیت بیشتری برای پیاده‌روی اربعین اقدام کنند، قطعا میزان بودجه نسبت به سال‌های قبل افزایش چندبرابری خواهد داشت. در دوره گذشته مدیریت شهری تلاش شد این هزینه‌ها از سوی خیرین تأمین و کمتر از خزانه شهرداری هزینه شود.

براساس گزارش تهیه‌شده در سال ۹۷ از هزینه‌کردهای مراسم اربعین، مشخص شده بود که در سال‌های گذشته هفت تا هشت برابر بودجه مصوب، در جریان برگزاری مراسم اربعین هزینه شده است. همچنین گزارش آسیب‌شناسی نشان می‌داد که در زمینه برگزاری مراسم اربعین، هیچ‌گونه برنامه مدونی توسط شهرداری تهران وجود ندارد. به دلیل نبود برنامه مدون بودجه به‌صورت تنخواه در اختیار مناطق مختلف شهرداری تهران، سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته و افراد قرار می‌گرفته و آنها براساس یک عملیات جهادی و نیازی که خودشان تشخیص می‌دادند، بودجه را هزینه می‌کردند.

یعنی هیچ شرح وظایف و برنامه‌ای برای هزینه‌کرد این بودجه وجود نداشته است و نمی‌دانستند که باید در حوزه‌های مختلف ازجمله حمل‌ونقل، اسکان عوامل شهرداری و کارگران و... چقدر هزینه کنند. مدیران گذشته شهر معتقد بودند وقتی تشکل‌های مردم‌نهاد و هیئت‌های مذهبی حاضرند رقم‌های بالاتر از مصوب شورای شهر تهران (۱۰ میلیارد تومان در سال‌های ۹۶، ۹۷ ،۹۸ و شش میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰) را برای این مراسم هزینه کنند، ورود شهرداری بدون توجیه است.

به اعتقاد آنها شهرداری باید برای بهتر برگزار‌شدن این مراسم با‌شکوه نقش سیاست‌گذار و راهبر را داشته باشد و هرقدر که مراسمی این‌چنین، به سمت دولتی‌شدن پیش بروند، در اصل به فلسفه اصلی برگزاری آنها لطمه می‌خورد.

در متن مصوبات شورای شهر پنجم برای هزینه‌های اربعین هم این رویکردها منعکس و بر جذب کمک‌های مردمی برای تأمین مالی خدمات تأکید شده است. در این مصوب شورای پنجم آمده است که شهرداری موظف است حساب مستقلی برای جذب کمک‌های مردمی اختصاص دهد و از امکانات تبلیغاتی خود برای دعوت شهروندان برای واریز کمک‌های مالی به این حساب استفاده کند و پس از پایان مراسم اربعین گزارش مستندی از منابع جمع‌آوری‌شده در این حساب و نحوه هزینه‌کرد آن به‌صورت عمومی منتشر کند‌.

همچنین شهرداری تهران موظف شده بود هزینه‌هایی را که بر اساس تکالیف ستاد مرکزی اربعین به انجام می‌رساند، در ردیف مستقل تحت عنوان طلب شهرداری تهران از دولت بابت هزینه‌های مراسم اربعین حسینی ثبت و نسبت به وصول آن اقدام کند. همچنین در ماده دوم این مصوبه تأکید شده بود مسئولیت‌های شهرداری در این حوزه به هیئت‌های مذهبی و سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران واگذار شده تا آنجا که تصدی‌گری و انجام هزینه‌های مستقیم و غیر‌مستقیم از محل منابع شهرداری تهران در مراسم اربعین تا سال ۱۴۰۰ به صفر برسد.

بهروز شیخ‌رودی، معاون محاسبات و پایش عملکرد شورای پنجم درباره اعتبارات پیش‌بینی‌شده برای مراسم اربعین در دوره گذشته مدیریت شهری به «شرق» گفت: شورای پنجم در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ که شرایط کرونایی بر جهان حاکم نبود، به شهرداری تهران اجازه مشارکت در مراسم اربعین حسینی(ع) را داد و فقط در سال ۱۳۹۹ این شورا برای کمک شهرداری تهران به اربعین حسینی مصوبه ندارد و البته در سال ۱۴۰۰ هم شورای ششم پس از استقرار برای مشارکت در اربعین مصوبه کمک شش‌ میلیارد تومانی را تصویب کرد.

شورای پنجم با تصویب مجموعا ۳۰ میلیارد تومان برای سال‌های ۹۶ تا ۹۸ یعنی هر سال ۱۰ میلیارد تومان تلاش کرد به حضور و مشارکت شهرداری تهران در مراسم اربعین حسینی(ع) جهت بدهد؛ یعنی با هدف صیانت و حفظ مردمی‌بودن این حرکت عظیم، حضور شهرداری را محدود به بخش‌های خدمات شهری و فراهم‌کردن زیرساخت‌ها کند و از تصدی‌گری شهرداری در بخش‌های فرهنگی و تبلیغی جلوگیری کند تا شهرداری با توسعه خدمات زیرساختی خود بستر حضور هیئت‌ها و موکب‌های مردمی را در بخش فرهنگی و تبلیغی فراهم کند، در حقیقت تفاوت نگاه شورای پنجم و ششم در همین بخش است که شورای پنجم معتقد به خدمات زیرساختی شهرداری بود اما شورای ششم نگاهش این است که شهرداری در همه ابعاد در اربعین مشارکت داشته باشد.

او ادامه داد :‌حرکت اربعین حسینی(ع) و راهپیمایی عظیم آن یک حرکت مردمی است و باید مردمی‌بودن آن حفظ شود، شهرداری و دیگر دستگاه‌ها هم در بخش خدمات زیرساختی و تخصصی خودشان باید تسهیلگر حضور مردم باشند نه اینکه تصدی‌گر و رقیب موکب‌های مردمی و بر همین اساس در بند ۳ تبصره یک ماده ۲ مصوبه مجوز مشارکت شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی (ع) سال ۱۳۹۸ که به تصویب شورای پنجم رسیده است می‌بینیم که شورا تأکید دارد تا شهرداری تهران نشان «خدمتگزاری اربعین حسینی(ع)» را طراحی و همه‌ساله در مراسمی به هیئت‌های مذهبی و مواکبی که در برگزاری مراسم اربعین مشارکت دارند و با شهرداری همکاری می‌کنند اهدا کند که به علت شیوع کرونا اجرائی و عملیاتی نشد.

شیخ‌رودی یادآوری شد‌: به‌منظور ترویج داوطلبانه‌بودن حضور کارکنان شهرداری تهران شورای پنجم هرگونه پرداخت حق مأموریت و هزینه‌کرد در قالب فعالیت‌ها به‌جز فعالیت‌های ستاد اربعین شهرداری تهران را ممنوع اعلام کرد و با ثبت هزینه‌ها از طریق یک مرکز هزینه و نه همه واحدهای اجرائی که در ستاد اربعین فعالیت می‌کردند، انضباط مالی و مدیریت هزینه‌ها را بر فعالیت‌ها حاکم کرد. از سوی دیگر یکی از زیر‌ساخت‌های ایجاد‌شده توسط شهرداری تهران موکب علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) عمود ۷۰۷ بود که تا پیش از شورای پنجم برای نگهداشت و توسعه و تجهیز این موکب هیچ ردیف بودجه‌ای پیش‌بینی نشده بود که با تصویب شورای پنجم از سال ۱۳۹۸ توسعه و تجهیز این موکب هم به عنوان یک ردیف بودجه مستقل در میان ردیف‌های بودجه شهرداری تهران پایدار شد و هزینه‌های نگهداشت و توسعه آن از ستاد اربعین مستقل شد تا به عنوان یک زیرساخت همواره مورد توجه باشد.

به گفته شیخ‌رودی همه مردم ما محب و دوستدار اهل بیت (ع) هستند و این موضوع در انحصار یک فرد نیست و اربعین هم به خاطر ماهیت مردمی‌اش ماندگار است نه تصدی‌گری شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرائی، اینکه ارادت و محبت به اهل بیت(ع) را منحصر به شورای چهارم و ششم بدانیم و بگویند شورای پنجم یا بخشی از جامعه به اهل بیت (ع) و امام حسین(ع) کمتر ارادت دارند، به گمانم خیلی درست نباشد.

روز گذشته در صحن شورای شهر تهران یک‌فوریت مجوز هزینه‌کرد رویداد فرهنگی عطر سیب در سال ۱۴۰۱ هم به تصویب اعضای شورای شهر رسید‌. این لایحه درست در زمانی به شورای شهر ارسال شد که روز آخر نمایشگاه عطر سیب در‌ حال برگزاری بود. شورا یک‌فوریت مجوز هزینه‌کرد ۳۰‌ میلیاردی برای این رویداد را هم به شهرداری داد.

حبیب کاشانی هم توضیح داد‌: ما غفلت کردیم و عطر سیب را در بودجه ۱۴۰۱ لحاظ نکردیم و حال روش درستی نیست که کار انجام شده و پس از پایان مبلغ ناچیزی بپردازیم. امیدوارم این آخرین باری باشد که مجوز پس از انجام فعل صادر می‌شود.

ناصر امانی هم در‌این‌باره گفت: سال گذشته ما شهرداری تهران را برای برگزاری عطر سیب اجبار کردیم اما حالا همه کسانی که دستور دادند، امضا کردند و چک دادند، در مرجع قضائی پرونده دادند و یک سال است که درگیرند. علت آن این است که سازمان بازرسی به‌درستی می‌گوید که بدون مجوز شورا هزینه کردید.

او خطاب به چمران گفت: من از شما خواستم که نامه بدهید اما نمی‌دانم نامه شما مؤثر واقع شد یا خیر و شاید هم حالا حل شده باشد اما تا یکی، دو ماه گذشته مرتب مدیران شهروند و سازمان فرهنگی به ما پیام می‌دادند که شما به ما فشار آوردید که اجرا کنیم حالا ما پاسخ مرجع قضائی را می‌دهیم. امسال هم همان اتفاق افتاده است. فکر نکنید با این مصوبه مشکل حل می‌شود. امانی اضافه کرد: نمایشگاه اجرا شده اما حالا به شهرداری مجوز می‌دهیم. تاریخش گذشته و هزینه شده و این مجوزها قبل از هزینه‌شدن باید از شورای اسلامی شهر تهران گرفته می‌شد. برای کسانی که زحمت کشیدند، دردسر درست می‌کند. این موارد موضوعاتی نیستند که مدیران شهرداری اطلاع ندارند و خیلی روشن باید در بودجه شهرداری بیاید و قبل از هزینه‌کرد اجازه شورا را بگیرد.

  • 12
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش