جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
۱۰:۲۹ - ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۱۹۸۵
شهری و روستایی

مناسب‌سازی ۲۰۰ کیلومتری در تهران؛ شورای شهر سند و مدرکی ندارد!/ «کنتور که نمی‌اندازد بگویند ۲۰۰۰ کیلومتر»

مناسب سازی در تهران,شورای شهر تهران
عضو شورای شهر تهران می‌گوید : «شهرداری در بیلبوردها اعلام می‌کند که ۲۰۰ کیلومتر از معابر برای معلولین مناسب‌سازی شده است.اما تا این لحظه نقشه‌ای از معابر مناسب‌سازی شده به شورای شهر تحویل داده نشده است. گزارش‌ها را طوری بیان کنید که قابل اندازه‌گیری باشد، حداقل برای خود معلولین قابل لمس باشد.»

آیدا صالحی: «اصلا چرا ۲۰۰ کیلومتر مناسب‌سازی از معابر ویژه معلولین، شهرداری بنویسد ۲ هزار کیلومتر کنتور که نمی‌اندازد! » این جمله بخشی از گفتگوی فعال حقوق افراد دارای معلولیت با خبرآنلاین است.

این‌روزها در خیابان و اتوبان‌های پایتخت بیلبوردهایی را با شعار «برای ایران» می‌بینید که عملکرد شهرداری تهران را برای عموم به نمایش می‌گذارد. در یکی از تصویرها عددی عجیب و غیرقابل باور در کنار مردی خندان بر روی ویلچر است که خبر از ۲۰۰ کیلومتر مناسب‌سازی معابر و فضای عمومی ویژه معلولین در شهر تهران را نشان می‌دهد.

اینکه صرفا یک عدد در بیلبوردی نوشته شود اما هیچ نشانی از خیابان یا کوچه‌های مناسب سازی شده پشت آن نیاید و شفاف‌سازی نشود، قطعا برای مخاطب شبه و سوال پیش می‌آورد. پایتخت‌نشینان دارای معلولیت متوجه عدم تطابق این عدد با مکان‌هایی عمومی که هر روز مشاهده می‌کنند، شده‌اند. در همین‌باره بهروز مروتی ، مدیرکمپین معلولان در گفتگو با خبرآنلاین می‌گوید : «شهرداری مطابق تبصره‌ی ۲۷ بودجه‌ سال ۱۴۰۱ موظف است که نقشه‌ی مناسب‌سازی معابر شهری را در سایت شهرداری به نمایش بگذارد و محدوده‌ها را مشخص کند تا صحت ماجرا راستی‌آزمایی شود. اما متاسفانه هیچ‌کدام از مسائلی که بیان می‌کنند در نقشه قابل ردیابی نیست. اینکه در کدام مناطق و چه مقدار مناسب‌سازی شده، مشخص نشده است. »

مناسب سازی در تهران,شورای شهر تهران

ابهام در نقشه‌ی مناسب‌سازی معابر

شفاف‌سازی در آمار و ارقام سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی مسئله‌ای مهم است که تائیدی بر عملکرد درست آن‌ها است. صرفا شعار و حرف راه به جایی نمی‌برد و مشکلات را حل نمی‌کند چه بسا اعتبارزدایی هم دارد.

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران درباره‌ی عدم انتشار لیست مناطق مناسب‌سازی به خبرآنلاین می‌گوید : «در روز نام‌گذاری شده به اسم معلولین اعضای شهرداری بیان کردند که ۲۰۰ کیلومتر از معابر برای معلولین مناسب‌سازی شده است. من گفتم گزارش‌ها را به‌گونه‌ای بیان کنید که قابل اندازه‌گیری باشد، حداقل برای خود معلولین قابل لمس باشد. باید دقیق اسم خیابان ، کوچه و معبر منطقه به منطقه ذکر شود که اگر مردم خواستند راستی‌آزمایی کنند به راحتی بروند و ناحیه‌ها را ببینند. این به نفع تبلیغ شهرداری هم است ولی تا این لحظه ما چنین نقشه و شفاف‌سازی ندیده‌ایم . از شهرداری خواستیم که در اختیار ما قرار دهد که تا این لحظه لیست و نقشه‌ای منتشر نشده است و ما اطلاعی نداریم.»

در همین باره مدیر کمپین معلولان نیر موضوع مشابهی را عنوان می‌کند: « این یک تکلیف قانونی است که نقشه‌ی راه‌ها طبق تبصره ۲۷ لایحه‌ی بودجه ۱۴۰۱ باید در سایت شهرداری تهران مشخص شود و در دسترس همگان قرار بگیرد. ما طبق این می‌گوییم که این اتفاق ۲۰۰ کیلومتر دور از ذهن است. با توجه به شعارهایی که می‌دهند، ممکن است معابر را بهسازی کرده‌ و اسم آن را مناسب‌سازی ویژه معلولین گذاشتند. اما مطمئن هستیم با استانداردها و روابط و مقررات شهرداری و قانون حمایت از معلولان استانداردسازی نشده است. »

بودجه به اسم معلولان و به‌کام پروژه‌های دیگر شهرداری

در نظرگرفتن امکانات مناسب برای حضور معلولین در مکان‌های عمومی مانند پارک‌ها، مراکز خرید ‌و مراکز درمانی کمک عمده‌ای به رفع نیاز این افراد می‌کند وباعث بهبود جنبه‌های فردی و اجتماعی آن‌ها می‌شود.

متاسفانه معمولان نه فقط دربرنامه‌ریزی‌ها که حتی در آمارها هم غایب هستند، آمار مشخصی از جمعیت معلولان در تهران وجود ندارد اما با توجه به اینکه چندی پیش معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران در گفت‌وگو با ایلنا آمار معلولان تحت پوشش بهزیستی را اعلام کرد، می‌توان تخمین زد که جمعیت معلولان در تهران دست‌کم چند صدهزار نفر است.

به گفته یوسف رضایی فقط آمار تعداد معلولان تحت پوشش بهزستی در استان تهران بر حسب جنسیت شامل ۹۲۸۶۹ نفر معلول مرد و ۵۶۸۲۱ نفر افراد دارای معلولیت زن هستند و در مجموع ۱۴۹ هزار و ۶۹۰ نفر افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان قرار گرفته‌اند.

از این آمار تعداد ۶۸ هزار و ۵۵ معلول جسمی حرکتی، ۴۵۶۲۰ معلول ذهنی، ۱۸۷۸۸ نابینا، ۲۵۰۸۶ ناشنوا، ۱۲۶۳۱ بیمار اعصاب و روان، ۳۰۵۸۸ فرد دارای مشکل صوت و گفتار هستند.

از همین آمارها می‌شود فهمید که چه جمعیت زیادی در تهران نیازمند مناسب‌سازی معابر و خیابان‌ها هستند اما متاسفانه ای افراد از امکانات لازم برای یک زندگی عادی بی‌نصیب هستند. این افراد با شرایط خاص برای عبور از پیاده‌روها و خیابان‌های شهر به مشکل برمی‌خورند و طبیعی‌است که انگیزه‌ی کار و مشارکت اجتماعی خود را از دست می‌دهند.

مناسب سازی در تهران,شورای شهر تهران

فعال حقوقی افراد دارای معلولیت در این‌باره می‌گوید:« پارسال وقتی ما درخواست افزایش بودجه کردیم. شورای شهر تهران ۱۵ درصد از جمع اعتبارات را به ۲۵ درصد افزایش داد که اتفاق خوبی بود اما نکته‌ای وجود دارد که نمی‌دانیم این بودجه‌های ناچیزی که به این حوزه اختصاص می‌دهند چه قدر آن محقق می‌شود و در چه زمینه‌هایی پرداخت می‌شود. هیچ شفافیتی وجود ندارد. خیلی می‌شنویم که شهرداران مناطق این بودجه را در جاهایی غیر از مکانی که قانون بودجه برای آن مشخص شده، استفاده کرده‌اند. متاسفانه پروژه‌هایی که افتتاح می‌کنند نصفه‌کاره است، مانند نصب آسانسور در ایستگاه‌های مترو برای استفاده افراد دارای معلولیت. پروژه برای مردم عادی افتتاح می‌شود و می‌گویند آسانسورهایی برای معلولان افتتاح خواهد شد اما اجرایی نمی‌کنند.»

افق روشنی برای معلولان وجود ندارد

در بودجه‌ی سال ۱۴۰۲ معلولان نادیده گرفته و از ردیف بودجه حذف شدند. به همین علت چندی‌پیش در مقابل بهارستان تمجع کردند و خواستار بازگشت ردیف بودجه و افزایش اعتبار آن شدند. مروتی بیان می‌کند : «در لایحه‌ی بودجه ۱۴۰۲ تبصره ۲۷ را که مربوط به مناسب‌سازی معابر است، حذف کردند. با حذف این تبصره مشخص شد که رویکرد مثبتی نسبت به حقوق افراد دارای معلولیت وجود ندارد. از سال ۹۵در بحث حمل و نقل عمومی مصوبه‌ای داشتیم که باید ۶۰ دستگاه خودرو ون مناسب‌سازی شده معلولین به سامانه‌ی حمل و نقل عمومی اضافه می‌شد اما این اتفاق‌ها نیفتاد و در نهایت امسال توانستیم فقط ۲۰ دستگاه وارد کنیم.»

  • 12
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش