چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
۱۱:۳۰ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۰۸۰۸
شهری و روستایی

آغاز جمع‌آوری فضای بیرونی رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها در مشهد

جمع‌آوری فضای بیرونی رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها در مشهد,مشهد
از روز گذشته جمع‌آوری فضای بیرونی رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها آغاز شده و تاکنون فضای بیرونی ۱۱۰ واحد جمع‌آوری شده است.

به گزارش ایسنا، شورای اسلامی شهر مشهد در فروردین ماه سال ۹۷ آیین‌نامه ساماندهی بهره‌برداری اصناف از پیاده‌رو‌ها و فضا‌های شهری را تصویب کرد. این طرح از آن زمان تاکنون در مشهد در حال اجرا بود، اما در تاریخ ۳۰ خرداد ماه، نامه محمد جواد مشیری، مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد با موضوع ابلاغ جمع‌آوری طرح بهره‌برداری از فضای پیاده‌روی واحد‌های صنفی در فضای مجازی منتشر شد که حاکی از پایان یافتن اجرای این طرح بود.

در این نامه عنوان شده بود که با توجه به اتمام تاریخ بهره‌برداری از فضای پیاده‌رو در پایان سال ۱۴۰۱ و پیرو تغییر سیاست‌های شهری، بدین وسیله ابلاغ می‌گردد حداکثر ظرف مدت یک هفته از زمان دریافت این نامه نسبت به جمع‌آوری فضای تحت بهره‌برداری خویش از پیاده‌رو اقدام نمایید. در غیر این صورت سازمان نسبت به جمع‌آوری اقدام و هزینه‌های مربوط از آن واحد صنفی دریافت خواهد شد.

یک روز پس از انتشار این نامه، محمدجواد مشیری اظهار کرد: «قرارداد کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و سایر واحد‌های صنفی این حوزه برای استفاده از پیاده‌رو‌ها تا پایان سال ۱۴۰۱ بوده است. مصوبه استفاده از پیاده‌رو‌ها مربوط به سال ۹۷-۹۸ و دوره قبل شورا بوده که مدت آن بعد از ابلاغ درآمد‌های پایدار منقضی شده بود. از ابتدای سال ۱۴۰۲ براساس سیاست‌های بالادستی و ابلاغ مراجع بالادستی نمی‌توانیم قرارداد را تمدید کنیم؛ بنابراین مصداق سد معبر است و باید جمع‌آوری شود. مانند خانه‌ای که امسال صاحبخانه بیان کرده اجاره نمی‌دهیم و قرارداد را تمدید نمی‌کنیم».

ماجرای جمع‌آوری فضای پیاده‌روی واحد‌های صنفی تنها به سخنان مشیری ختم نشده و در تاریخ ۱ تیر ماه سال جاری رئیس کل وقت دادگستری خراسان رضوی در خصوص این موضوع اظهار کرد: «پلمب و یا جمع‌آوری فضا‌های مقابل کافی‌شاپ‎ها، تصمیم دادسرا نیست، بلکه در قرارگاه عفاف و حجاب استانی و بعد در شهرستان مشهد تصمیماتی گرفتند که این موضوعات در راستای اجرای آن مصوبات است».

حال پس از گذشت حدود ۴۰ روز از ابلاغ این نامه و اخطار‌هایی که به واحد‌های صنفی داده شد، از روز گذشته شهرداری با مراجعه به واحد‌های صنفی اقدام به جمع‌آوری فضای بیرونی این واحد‌ها کرده است.

محمدجواد مشیری، مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد در این خصوص اظهار کرد: طبق نامه‌ای که به کسب‌وکار‌ها ارسال کرده بودیم و با توجه به اتمام مهلت مقرر قانونی، واحد‌های صنفی اجازه استفاده از فضای بیرونی نداشته و قراردادی با سازمان ندارند؛ بنابراین استفاده از فضای پیاده‌رو مصداق سد معبر بوده و در حال جمع‌آوری آن هستیم.

وی افزود: این جمع‌آوری از روز گذشته آغاز شده و در روز گذشته منطقه یک و امروز منطقه ۹ اقدام به جمع‌آوری این موارد کرده‌اند. وسایل واحد‌ها به انبار منتقل نشده و تاکید شده با این اصناف همکاری شود تا خسارتی نبینند و صرفا به جمع‌آوری وسایل کمک کرده و آن‌ها را به صاحبان مشاغل تحویل داده و آن را صورت جلسه کنند.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه از ۲۷۰ واحد صنفی، ۱۱۰ واحد جمع‌آوری شده و تمرکز ما در منطقه ۱، ۹ و ۱۱ است، عنوان کرد: ما چندین جلسه با اتحادیه‌ها داشتیم، اما این موضوع قانون بوده و همه باید قانون را رعایت کنند. زمانی می‌شد مجوز داد، اما در حال حاضر قانون درآمد‌های پایدار اعلام شده و ما نیز از ابتدای سال از حق شهرداری گذشتیم و اجاره‌ای گرفته نشده است.

سعید شریف‌زاده، رئیس اتحادیه فروشندگان آبمیوه، فالوده و بستنی مشهد نیز در خصوص جمع‌آوری فضای بیرونی واحد‌های صنفی اظهار کرد: من نیز مانند شما اطلاع ندارم؛ البته ما و اتحادیه اغذیه و رستوران‌دار‌ها پیگیری کردیم که یا در این زمینه تجدید نظر شود و یا به طور موقت اجاره پیاده‌رو‌ها را تمدید کنند. قرار بود جلسه‌ای برگزار شود، اما اخطار‌هایی از قبل داده شده و اماکن نیز کار خود را انجام می‌دهد. پیگیر تجدید نظر بودیم، اما تا این لحظه نتیجه مشخصی حاصل نشده است.

وی ادامه داد: من زمانی می‌توانم پاسخگو باشم که دستورالعمل و جلسه مشخصی باشد و اطلاع خاصی به من داده شود، اما من نیز مانند یک فرد عادی هستم و نمی‌دانم جریان چیست. اطلاعات کلی را شنیدم و اعضا بیان می‌کنند که در حال جمع‌آوری فضای بیرونی هستند.

رئیس اتحادیه فروشندگان آبمیوه، فالوده و بستنی مشهد بیان کرد: قرارداد واحد‌ها از سال گذشته تمام شده و از یک ماه پیش شهرداری به اعضا اخطار داده بود که باید فضای بیرون خود را جمع‌آوری کنند. ظاهرا مسئولان ذیربط در حال برخورد هستند.

  • 16
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش