پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
۱۵:۳۳ - ۱۴ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۰۸۳۸
شهری و روستایی

۱۷ هزار میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری تهران گم شد؟/ واکنش عضو شورای شهر به تحریف صحبت‌هایش درباره شهرداری

عضو شورای شهر از گم شدن ۱۷ هزار میلیارد تومان در شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش فارس، حبیب کاشانی خزانه دار شورای شهر تهران در یکصد و نود و هشتمین جلسه شورا در جریان بررسی گزارش حساب درآمد و هزینه شهرداری تهران تا پایان مهرماه سال ۱۴۰۲ با بیان اینکه بودجه مصوب شهرداری در سال جاری ۷۵ هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان است، گفت: در جدول هفت ماهه امسال مجموع منابع نقدی و غیرنقدی ۳۹ هزار و ۲۹۹ میلیارد تومان بودجه که نسبت وصولی به کل بودجه ۵۱ درصد است.

وی با بیان اینکه از این میزان عملکرد نقد و غیر نقد، ۳۶ هزار و ۸۷۴ میلیارد تومان نقد و سه هزار و ۴۲۴ میلیارد تومان عملکرد نقد است، یادآور شد: ۴۴ هزار و ۹۶۹ میلیارد تومان وصول می‌شد که ۳۹ هزار و ۲۹۹ میلیارد تومان وصول شد که درصد تحقق ۸۷ درصد بوده است.

کاشانی با تأکید بر اینکه در فروردین و اردیبهشت ۱۰ هزار و ۴۰، خردادماه ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان، تیرماه ۶ هزار و ۱۰۰، مردادماه ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، شهریورماه ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و مهرماه چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده و شیب نزولی دارد، گفت: قرار بوده از محل عوارض نوسازی هفت هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشیم که سه هزار میلیارد تومان محقق شده است.

وی افزود: در درآمد حاصل از آگهی‌های تجاری و سازه‌های متعلق به شهرداری قرار بوده هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشیم که ۲۰۰ میلیارد تومان محقق شده است، خاطرنشان کرد: پرسش بنده این است که در یکی از کد‌ها با توجه به اینکه برگزاری مجمع اتفاق افتاده و تقسیم سود صورت گرفته، چرا درآمد به حساب متمرکز واریز نشده است؛ برای مثال سازمان بهشت زهرا و فروشگاه شهروند باید از درآمد حاصله، مبالغی را به حساب شهرداری واریز می‌کردند که انجام نشده است.

خزانه دار شورا با بیان اینکه با توجه به عملکرد ردیف‌های درآمدی، سهم بیمارستان آتیه و مژده فروخته شده، اما در جدول ثبت نشده است، یادآور شد: در عوارض کالا و خدمات و ارزش افزوده ۱۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد داشتیم و در عوارض قطع درختان ۳۶۹ میلیارد تومان درآمد ثبت شده که روند افزایش داشته و در جرائم ترافیکی پنج هزار میلیارد تومان درآمد به ثبت رسیده است.

کاشانی همچنین تصریح کرد: در بخش عوارض کسر پارکینگ، قرار بوده هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشیم که تا امروز ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد ثبت شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه در هزینه‌ها در بخش نقد و غیرنقد اعتبار ابلاغی در سه بخش تملک دارایی هزینه ای، سرمایه‌ای و مالی ۸۰ هزار و ۸۶۸ میلیارد تومان ابلاغ شده و با پرداخت نقدینگی ۴۱ هزار و ۸۹۷ مییلارد تومانی و عملکرد ۲۱ هزار مییلارد تومانی، درصد تحقق ۳۳ درصد است و وضعیت بهتری نسبت به سال قبل دارد، گفت: با این وجود انتظار داریم که مبالغ از جمله پرداخت حقوق ثبت شود.

وی با اعلام اینکه ۳۹ هزار و ۲۹۹ میلیارد تومان به صورت نقد و غیر نقد وصول شده است، یادآور شد: پنج هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان نسبت به مبلغ مصوب با عقب ماندگی مواجه هستیم.

کاشانی با بیان اینکه بر اساس آنچه اعلام کردیم بودجه ۷۵ هزار میلیارد تومانی محقق خواهد شد، تصریح کرد: با این وجود با توجه به صتویب هزینه ۴۴ هزار میلیارد تومانی پنج هزار میلیارد تومان عقب هستیم.

احمد صادقی رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا با بیان اینکه باید راستی آزمایی در برخی ردیف‌های درآمدی صورت بگیرد، اظهار کرد: درآمد سال قبل ۸۰ همت بوده و مطابق با گزارش مصارف بودجه در سامانه شفافیت ۴۹.۴ همت هزینه شده است که با احتساب سایر هزینه‌ها به ۵۲ همت می‌رسد و از این رقم نزدیک به ۱۷ همت درآمد حاصل در هیچ محلی هزینه نشده و سوال ما این است که این درآمد کجاست؟ اگر مخارج خارج از چارچوب وجود داشته باید گزارش آن به شورا ارائه شود.

وی با بیان اینکه در خصوص درآمد‌ها ۱۹ پروژه سازمان نوسازی در یک لیست ۹.۳ همتی و ۹ پروژه در یک لیست ۲.۳ همتی قید شده است، یادآور شد: در مجموع درآمد‌ها ۲۰ همت محاسبه شده و در هر دو لیست، پروژه‌ها در حال انعقاد قرار داد است و تفاهم نامه‌هایی رد و بدل شده که ۳.۴ همت عوارض این پروژه‌ها کارسازی شده و مشخص نیست که این پروژه‌های در حال انعقاد تفاهم نامه، چرا در لیست درآمد‌ها لحاظ شده است؟

مهدی بابایی رئیس کمیته ایمنی شورا نیز با اشاره به تحقق ۸۴ درصدی بودجه در نتیجه تلاش شبانه روزی همکاران در شهرداری تهران، تصریح کرد: عوارض قطع درختان مربوط به جرائم متخلفینی است که بدون مجوز شهرداری نسبت به قطع و جابجایی درختان اقدام کردند و نشان می‌دهد که نظارت بر این موضوع دقیق‌تر شده است.

وی افزود: نقطه قوت گزارش این بود که آیتم‌های درآمدی که در لیست سال قبل درآمد صفر داشته اند، کاهش یافته اند، گفت: تراکم تا حد مجاز مصوبات کمیسیون ماده پنج عدد کاهشی نسبت به مصوبه داشته و این نشان می‌دهد که تهمت تراکم فروشی در شهر صحت ندارد. باید تلاش کنیم عدد به مبلغ مصوب برسد.

بابایی با اشاره به تحقق ۱۵ درصدی عوارض کمیسیون ماده ۱۰۰ یادآور شد: مناطق عملکرد ضعیفی در این بخش داشته اند و باید به صورت ویژه در این حوزه تلاش کنند.

رئیس شورای شهر تهران نیز با تأکید بر اینکه از ظرفیت کمیسیون ماده ۱۰۰ به خوبی استفاده نشده است، اظهار کرد: یا مردم اطلاع ندارند و یا تلاش کم بوده است؛ لذا باید اطلاع رسانی بیشتری صورت بگیرد تا مردم در جریان قرار بگیرند و از ظرفیت این کمیسیون استفاده شود.

مهدی چمران تأکید کرد: درآمد حاصل از عوارض قطع درختان ناشی از جرائمی است که افراد برای قطع درخت به صورت غیرقانونی پرداخت کرده اند. باغ‌ها باید سر جای خود باشند و حتی یک درخت نیز نباید درخت شوند. این قانون که به ازای جریمه، درختان را قطع کنند، یک هشدار است و درختان قطع شده قابل بازگشت نیستند.

حبیب کاشانی خزانه دار شورا با بیان اینکه در آذرماه ۱۶ جلسه کمیسیون ماده ۷۷ برگزار شد، اظهار کرد: چهار روز در هفته موارد بررسی می‌شود تا افراد دچار مشکل نشوند. فرصت قانونی طلایی ایجاد شده که کسانی که حکم قانونی کمیسیون ماده ۱۰۰ را تا پایان سال ۱۴۰۰ برای قلع دارند، از این فرصت استفاده کنند.

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز ضمن تقدیر از شهردار و معاون مالی و اقتصادی شهرداری برای نزدیک کردن درآمد‌ها به مبلغ مصوب، اظهار کرد: نگرانی ما در خصوص کاهش درآمد‌های شهرداری از خردادماه به بعد است و سیر نزولی را شاهد هستیم و از ۱۰ هزار میلیارد تومان به چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در مهرماه رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه برخی ارقام در ردیف‌های درآمدی منفی هستند، یادآور شد: تعداد آیتم‌های کاهشی درآمدی نسبت به سال قبل افزایش یافته است و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند بودجه مصوب شورا نیز محقق نخواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه ما عوارض زیربنای مسکونی داریم که دوستان می‌گویند چهار برابر نسبت به مبلغ مصوب افزایش یافته است، تصریح کرد: وقتی به آیتم‌های کاهشی مراجعه می‌کنیم عوارض مازاد بر پایه با کاهش مواجه است و این دو ردیف با هم ارتباط دارند. نمی‌شود که عوارض زیربنا سه برابر شود و عوارض مازاد روند کاهشی داشته باشد.

وی افزود: برخی افراد بدبین می‌گویند شهرداری عناوین ردیف‌ها را جابجا کرده اند و بنده این بدبینی را ندارم. باید در خصوص افزایش سه تا چهار برابری عوارض زیربنا توضیح داده شود.

امانی با بیان اینکه در بخش درآمد پایدار و ناپایدار درصد‌ها ۳۹ به ۶۱ است، یادآور شد: مبلغ مصوب ۳۰ به ۷۰ درصد است، اما سوال ما این است که در چه آیتم‌هایی درآمد پایدار افزایشی بوده است. تفکیک ۴۰ درصد درآمد پایدار باید مشخص شود تا بدانیم چه میزان به مالیات بر ارزش افزوده ارتباط دارد و چه میزان به سایر بخش ها.

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا با بیان اینکه تقاضای ما این است که در عوارض حفظ و گسترش فضای سبز، درآمد‌ها تنها برای حفظ و گسترش باغات هزینه شود، تصریح کرد: ۶ تا ۷ باغ در سال جاری تملک شده و ۲۱ باغ نیز در فرآیند تملک هستند و اگر بودجه تأمین شود، عملیاتی خواهد شد و تقاضا داریم که در بودجه سال آینده لحاظ شود تا نقطه قوتی در این بخش باشد.

وی افزود: چند ملک به عنوان بوستان محله‌ای توسط شهرداری تهران تملک شده و در اختیار شهروندان قرار گرفته و این‌ها مواردی هستند که به عنوان باغ در اختیار افرادی بوده اند که در تعامل شهرداری و مالکان باغات به ویژه در مناطق جنوبی در مدار خدمات رسانی قرار گرفته است.

محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا تأکید کرد: گزارش آبان و آذرماه باید ارائه شود تا ببینیم ارقام کسب شده تغییری داشته یا خیر. تا جایی که در جریان هستیم در ۴۵ روز گذشته بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب شده و بر اساس آخرین گزارشات، بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب شده است.

وی افزود: از شهرداری تهران درخواست داریم بر اساس درآمد خوبی که کسب کرده، به همان نسبت بودجه به پروژه‌ها تزریق کند تا طرح‌ها عملیاتی شوند.

لطف اله فروزنده معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران هم در جریان بررسی گزارش حساب درآمد و هزینه شهرداری تهران تا پایان مهرماه سال ۱۴۰۲ با بیان اینکه درصد تحقق درآمد پایدار ۴۰ درصد بود که امیدواریم افزایش پیدا کند، اظهار کرد: تخصیص هفت ماه ۴۰ هزار و ۲۶۱ میلیارد تومان بوده که ۱۷ هزار میلیارد تومان تملک دارایی سرمایه‌ای و دو هزار و ۲۹۴ میلیارد تومان از محل تملک دارایی مالی است.

وی با بیان اینکه ۲۰ هزار میلیارد تومان برای حقوق پرسنل و امور جاری بوده و مابقی آن به پروژه‌ها اختصاص یافته است، یادآور شد: ۶ هزار و ۶۷۲ میلیارد تومان پرداختی به پروژه‌ها از سال قبل هنوز در سامانه ثبت نشده است. باید هزینه‌های جاری سریعتر ثبت شود، اما هزینه پروژه‌ها زمان بر است.

فروزنده با بیان اینکه پروژه‌های آتیه و مژده به پایان رسیده، اما باید در سامانه ثبت شود، تصریح کرد: وضعیت عملکرد غیرنقد ما با مجوز شورا بسیار بهتر خواهد شد و درصد تحقق بودجه با این عملکرد، از ۱۰۰ درصد بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۵۱ درصد بودجه نسبت به تخصیص به پروژه‌ها تزریق شده است، اظهار کرد: معاونت خدمات شهری ۸۸ درصد، معاونت حمل و نقل نزدیک به ۱۵۹ درصد، معاونت امور مناطق ۸۰ درصد، معاونت فرهنگی و اجتماعی ۸۸درصد، معاونت شهرسازی ۹۸ درصد، معاون مالی بیش از ۲۰۰ درصد، منابع انسانی ۱۰۱ درصد، فنی و عمرانی ۲۱۶ درصد، املاک و مستغلات ۲۳۲ درصد و سایر واحد‌ها ۸۸ درصد نقدینگی از شهرداری دریافت کرده اند.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران با تأکید بر اینکه با توجه به عملکرد آبان ماه نگرانی در خصوص کسب درآمد‌ها در برخی ردیف‌های اعتباری رفع خواهد شد، خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم که تا پایان آذرماه از تبصره ۶ ماده ۱۰۰ درآمد خوبی حاصل و ثبت شود.

وی افزود: اگر مسئله غیرنقد در اصلاحیه بودجه رفع شود حتما به ۱۰۰ درصد تحقق بودجه دست خواهیم یافت و با توجه به اینکه در سه ماه پایانی سال، معمولاً وضعیت کسب درآمد بهبود می‌یابد، روند تحقق بودجه رو به رشد خواهد شد.

فروزنده با بیان اینکه غیر از هزینه‌های اجتناب ناپذیر تمام همت ما این است درآمد‌ها به سمت پروژه‌ها سوق داده شود، اعلام کرد: در تأمین اتوبوس‌ها تأمین اعتبار به صورت ۲۵ درصد نقد، ۲۵ درصد ملک و ۵۰ درصد تسهیلات است و برای یکی از تولیدکنندگان، بانک ۳.۵ همت رژیم پرداخت مشخص کرده تا تعهدات عملیاتی شود.

علی خوشنود مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران با بیان اینکه در عوارض نوسازی و روند کاهشی آن در مهرماه اظهار کرد: فیش‌های توزیعی معمولا به سه ماه پایانی سال مربوط می‌شود، اما امسال تا ۱۰ مردادماه به مردم مجوز داده شده بود که جرائم خود را بپردازند و قشر زیادی با تبلیغات صورت گرفته، عوارض نوسازی را پرداختند و به همین دلیل وصولی افزایش یافت، اما در شهریورماه و مهرماه با افت روبه رو بود و مجدداً تلاش می‌شود که روند افزایشی باشد.

وی با اعلام اینکه ۹ هزار میلیارد تومان در ارزش افزوده کالا‌های داخلی و چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از محل واردات است و در مجموع بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان درآمد پایدار از محل مالیات بر ارزش افزوده وصول شده است، یادآور شد: در جرائم رانندگی ۴۸۱ میلیارد تومان، در حمل و نقل ریلی ۹۸۶ میلیارد تومان، درآمد‌های ناشی از قانون درآمد پایدار ۵۶۴ میلیارد تومان درآمد ثبت شده است.

خوشنود همچنین تصریح کرد: هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد در آبان ماه ثبت شده و درصد تحقق تا پایان این ماه به ۹۴ درصد رسیده است.

واکنش عضو شورا به تحریف صحبت‌هایش درباره شهرداری

احمد صادقی رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران، در خصوص انتشار مطلبی منتسب به خود در برخی رسانه‌ها مبنی بر گم شدن ۱۷ هزار میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری تهران، اظهار کرد: بنده هرگز صحبتی از ناپدیدشدن و یا گم شدن پول نکرده‌ام و مطرح کردن چنین مباحثی بدفهمی یک موضوع کارشناسی و یا متاسفانه شیطنت رسانه‌ای است.

وی با بیان اینکه صوت و مستندات مباحث و پرسش‌هایی که بنده در شورا مطرح کردم موجود است، یادآور شد: علاقمندان و رسانه‌ها می‌توانند به این مباحث رجوع کنند و پاسخ معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران را نیز مدنظر داشته باشند.

صادقی همچنین تصریح کرد: آنچه که بنده امروز در شورا عنوان کردم این بود که بر اساس گزارشات ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب شده و از این میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان در سامانه شفافیت به ثبت رسیده و شهرداری باید گزارش هزینه مابقی آن را نیز ارائه دهد و در سامانه به ثبت برساند.

وی ادامه داد: بنابر اعلام معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری این تفاوت اعداد در میزان ثبت در سامانه ناشی از پرداخت علی الحساب در پروژه‌های عمرانی و خرید ماشین‌آلات و تجهیزات است، خاطرنشان کرد: ما از معاون مالی درخواست کردیم که در اولین فرصت گزارش مبسوطی از این پرداخت‌ها را به شورا ارائه دهد.

صادقی با اشاره به اظهارات معاون مالی در صحن شورا مبنی بر طبیعی بودن تفاوت پرداخت و ثبت در سامانه‌های مالی در اواسط سال مالی و پیش از جمع‌بندی پایان سال گفت: انتظار ما این است که سرعت انتشار اسناد مالی و گزارش‌های مالی در سامانه شفافیت و بازتاب آن در گزارش خزانه‌دار شورا شتاب بیشتری بگیرد.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران در پایان افزود: چه کسی کلمه گم شدن پول را در شورا به کار برد؟ به هیچ عنوان مسئله گم شدن مطرح نشد و شیطنت رسانه‌ای صورت گرفته است.

  • 19
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
خوب معلومهجند روز دیگه یک جیب بر را دستگیر می کنند میاد تلوزیون میگه من دزدیدم ....
اى بابا حالا بايد غصه اين رو هم بخوريم هنوز چاى دبش از گلومون پايين نرفته
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش