دوشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۹
۰۱:۴۷ - ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۲۴۸۴
شهری و روستایی

عضو شورای شهر تهران:

حضور در مراسم رمضان و محرم، همان زیست‌شبانه است

حضور در مراسم رمضان و محرم,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا

پس از تجمع جمعیتی اندک (گفته می‌شود ۲۳نفر) در برابر شورای شهر تهران برای مخالفت با طرح موسوم به «زیست شبانه»، کاربران موافق و مخالف این طرح در شبکه اجتماعی توییتر با یکدیگر به مجادله پرداختند. «حجت نظری»، عضو شورای شهر تهران ازجمله این افراد بود که در واکنشی توییتری از مخالفان این طرح دعوت کرد در دیداری مشترک، دلایل‌شان را برای مخالفت با خواست اکثریت شهروندان تهرانی مطرح کنند. مخالفان اما با توییت‌هایی مدعی شدند این طرح باعث ایجاد آسیب‌های اجتماعی خواهد شد. در مقابل، موافقان گفتند که استانداردهای دوگانه‌ای وجود دارد که باعث شده مخالفان این طرح با وجود تعداد اندک، فرصت تجمع علیه این طرح را به دست آورند.

شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران در دفاع از طرح «زیست شبانه» در حساب توییتری خود نوشت: «‌دغدغه برخی شهروندان درخصوص ‎زیست شبانه را درک می‌کنم، اما به دلیل این دغدغه‌ها نمی‌توان خواسته اکثریت ‎شهروندان و ‎آزادی آنان را نادیده گرفت. ما شرایط را تامین می‌کنیم و شهروندان آزاد هستند براساس فرهنگ و نیاز خود از آن استفاده کنند.» این توئیت عضو شورای شهر تهران باب تازه‌ای را برای گفت‌وگوی مخالفان و موافقان باز کرد. به همین دلیل هم «شهروند» در گفت‌وگو با او هم به دغدغه مخالفان و موافقان پرداخت و هم از برنامه‌های جدید شورای شهر در مورد این طرح پرسید.

از جمله دلایلی که مخالفان طرح زیست شبانه مطرح می‌کنند دامن زدن آن به ناهنجاری‌ها و بزهکاری‌هاست، نظر شما در این مورد چیست؟

نخست این‌که طرح زیست شبانه یک مصوبه قانونی است که شورای شهر و نهاد شهرداری اجرا یا عملیاتی کردن آن را برعهده دارند و طبیعتا در نهادینه‌‌کردن این طرح ما تابع قانون خواهیم بود و همه عناصر و ابعاد قانونی را در مسیر عملیاتی‌کردن آن در نظر خواهیم گرفت. ناگفته نماند که مسئولیت محیط اجتماعی، خیابان و محیط شهری با نهاد شهرداری و شورای شهر است و در مدیریت آن هماهنگی‌های لازم با نهادهای مختلف صورت گرفته است. در اجرایی‌کردن طرح زیست شبانه مراحل قانونی آن در شورای شهر طی شده است، حتی برای اجرایی‌کردن این طرح ما دست به آزمایش‌های میدانی زده‌ایم یا از نزدیک تجاربی را کسب کرده‌ایم تا تردیدها یا مشکلات احتمالی را در نظر داشته و درصدد رفع آن برآییم. در بازدیدهای مختلفی که در ماه مبارک رمضان به همراه شهردار از مناطق مختلف تهران داشتیم، مزایا یا مواهب این طرح را لمس کردیم.

بر این اساس تمهیدات و امکانات لازم برای عملیاتی کردن یا نهادینه‌کردن این طرح را در نظر گرفتیم. در همین بازدیدهای شبانه‌ای که به همراه شهردار داشتیم، شاهد بودیم که موسیقی زنده وجود دارد، توزیع مواد غذایی در میان شهروندان در برخی از پارک‌ها و اماکن تفریحی، همچنین بساط فروشندگی وجود داشت و حتی در بسیاری از پارک ها و اماکن تفریحی و سیاحتی مشاهده کردیم که برخی از مردم از ساعت ۱۱ یا ۱۲ به بعد تازه بساط پهن می‌کنند، حتی برخی از مردم و شهروندان شب را به صبح می‌رسانند و خواب خود را در چادر می‌گذرانند. از طرفی هم برای مثال نظارتی بر توزیع‌کنندگان مواد غذایی به لحاظ بهداشت غذایی که با سلامتی شهروندان در ارتباط است، وجود نداشت، یعنی حتی یخچال برای نگهداری مواد غذایی نداشتند. زمانی هم که می‌گفتیم برای فروش مواد غذایی‌تان به این سبک از کجا مجوز گرفته‌اید؟ می‌گفتند مجوزی نداریم. در این‌جا دو نکته وجود دارد؛ یکی این‌که زیست شبانه در بسیاری از نقاط تهران به شکل طبیعی وجود دارد و دوم این‌که نظارت کافی برای ساماندهی این نوع زیست وجود نداشت. در این‌جا به یک نکته مهم هم اشاره می‌کنم؛ مگر نه این است که در بستر جامعه به تناسب شیوه، شرایط و سبکی که برخی از شرکت‌ها، نهادها، کارخانجات و … دارند، بحث شب‌کاری و روزکاری در آنها مطرح می‌شود. درواقع در بسیاری از نقاط کشور یا اماکن شرایط زیست مردم به گونه‌ای است که طرح زیست شبانه ناخودآگاه اتفاق افتاده و جریان دارد، بنابراین معتقدم که هر جا مردم و خانواده‌ها حضور دارند، به تبع آن امنیت وجود دارد و با کاهش هنجارها، شرایط برای ارزش‌های اجتماعی فراهم می‌شود.

مخالفان طرح زیست شبانه معتقدند که این طرح مناسب فرهنگ ما نیست و در این فرهنگ جای خانواده در شب خانه است، نه بیرون از خانه، در این مورد نظر شما چیست؟

اولا این‌که شرایط زیست جامعه در هر کشوری به تناسب گذر عمر و شرایط زمانه تغییر و به صورت طبیعی پوست‌اندازی می‌کند. آیا نیازها و مطالبات و سبک زندگی جامعه ایرانی با صد‌سال گذشته را می‌توان در یک راستا قرار داد؟ قطعا این‌گونه نیست. اشاره کردم که هر جا مردم حضور دارند، امنیت هم وجود دارد، جای پاتوق‌های شبانه بزهکاران را پاتوق خانواده می‌گیرد. خانواده‌ها در طرح زیست شبانه می‌دانند فرزندانشان کجا می‌روند، چه کار می‌کنند و به چه مشغول هستند. براساس مطالعات انجام‌شده، همزمان با اجرایی‌شدن این طرح، ارتباطات اجتماعی مردم هم قوی‌تر می‌شود و تعامل شهروندان و خانوادها با یکدیگر در حوزه‌های مختلف رونق می‌گیرد. الان که در آستانه ماه محرم هستیم، دستجات عزاداری و حضور مردم در مساجد در شب به گونه‌ای است که در راستای زیست شبانه تعریف می‌شود. ماه رمضان هم همین‌طور و بسیاری از مناسک و آیین‌های ملی و مذهبی ایرانیان که در شب جریان دارد، زیست شبانه در آن اتفاق می‌افتد. برخی از مناسبات تجاری، مالی، اقتصادی و بازاری که مستقیم با معاش مردم و البته برخی شهروندان در ارتباط است، در شب جریان دارد. وجود این چرخه را اگر نادیده بگیریم، هم حق شهروندانی را ضایع کرده‌ایم که تمایل به زیست شبانه دارند و هم معاش و مناسبات مالی و اقتصادی برخی از مردم را به خطر انداخته‌ایم.

با توجه به این‌که نیروی انتظامی هم چندان روی خوشی به این طرح نشان نداده، برنامه‌تان برای تامین امنیت آن چیست؟

در جلساتی که شهرداری و شورای شهر برای این طرح برگزار می‌کنند، نماینده محترم نیروی انتظامی هم حضور دارد و این مسأله نشان‌دهنده این است که امنیت شهروندان برای ما و پلیس در اولویت قرار دارد.

اما گویا پلیس مخالف طرح زیست شبانه بوده است؟

نه، پلیس مخالف طرح نبوده، بلکه دغدغه‌هایی داشته که آن هم با توجه به این‌که کارشناسان و صاحب‌نظران، راهکارهای لازم را در حوزه‌های مختلف بیان و تبیین کرده‌اند، طبیعتا از دغدغه‌های پلیس هم کاسته خواهد شد.

خیلی از مخالفان خواست اکثریت شهروندان را برای اجرای طرح زیست شبانه نمی‌پذیرند، چه دلایل دیگری برای پافشاری بر آن وجود دارد؟

مشهد یک شهر توریستی ـ مذهبی است؛ رفت‌وآمد زوار که به تبع آن معیشت مردم بهبود و چرخه اقتصادی این شهر توسعه پیدا کرده، ما شاهد یک «شهر زنده» هستیم. واقعا مشهد یک شهر زنده است. طبیعتا تهران هم ظرفیت این را دارد که به‌عنوان یک شهر زنده، ساحت زنده‌بودن آن را برجسته‌تر کرده و توسعه دهیم. از طرفی با ورود تکنولوژی و توسعه موبایل که به تبع آن مردم زمان بیشتری را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند، این روند موجب شده کانون خانواده‌ها سست شده و اعضای خانوادها عملا ارتباط چندانی با هم ندارند و در یک فضایی سیر می‌کنند که کاملا مجازی و واقعی نیست. زیست شبانه می‌تواند ارتباطات مجازی شهروندان و خانواده‌ها را به ارتباطات زنده و واقعی برگرداند.

  • 19
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
غلامرضا تختی,غلامرضا تختی کیست,بیوگرافی غلامرضا تختی از کودکی تا قهرمانی غلامرضا تختی

نام:غلامرضا تختی

لقب:جهان پهلوان

تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

زادگاه:تهران، کشور ایران

فوت:‏ ۱۷ دی ۱۳۴۶

قد:۱۸۵ سانتیمتر 

ادامه
ویژه سرپوش