سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۲
۲۱:۲۳ - ۰۴ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۰۳۰۲
محیط زیست و گردشگری

آخرین جزئیات ماجرای گرگ‌های ناژوان

گرگ در ناژوان,آخرین جزئیات ماجرای گرگ‌های ناژوان
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: عملیات ردیابی برای زنده‌گیری چند قلاده گرگ در پارک جنگلی ناژوان اصفهان در پنج مرحله انجام شده و این موضوع مهم طی ۱۰ روز آینده، برای جلوگیری از بروز هرگونه خسارت از سوی سازمان محیط‌زیست به اتمام خواهد رسید.

منصور شیشه‌فروش در گفت‌وگو با ایمنا، با بیان اینکه گزارش‌های شهروندان به محیط‌زیست حاکی از رؤیت چند قلاده گرگ در مناطق محدوده صحرای دستگرد و قائمیه (ناژوان) است، اظهار کرد: نیروهای آتش‌نشانی با همکاری شهرداری منطقه و مدیریت پارک ناژوان با محوریت اداره محیط‌زیست استان در پنج عملیات گرگ‌ها را ردیابی کردند، اما تاکنون موفق به گرفتن آن‌ها نشدند.

وی افزود: در گشت‌زنی‌های شبانه‌روزی گاهی این چند قلاده گرگ در اطراف و بلوار نیروگاه اصفهان رؤیت شده است، اما تا این لحظه تیم‌های گشت موفق به گرفتن آن‌ها نشدند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه تاکنون حمله گرگ به شهروندان گزارش نشده است، تصریح کرد: تیم‌های گشت‌زنی‌های شبانه‌روزی درگیر این موضوع مهم برای جلوگیری از هرگونه بروز خسارت به مردم مناطق محدوده صحرای دستگرد و قائمیه (ناژوان) هستند.

وی گفت: براساس گزارش‌های مردمی، خسارت‌هایی توسط گرگ‌ها بر دامداری‌های صحرای دستگرد و قائمیه وارد شده است، لذا مقرر شد شهرداری با همکاری آتش‌نشانی منطقه ناژوان را ایمن‌سازی و هشدارهای لازم را به ساکنان آن مناطق اطلاع‌رسانی کنند.

شیشه‌فروش با تاکید بر اینکه عملیات ردیابی برای زنده‌گیری چند قلاده گرگ در پارک جنگلی ناژوان اصفهان در پنج مرحله انجام شده است و این موضوع مهم در ۱۰ روز آینده برای جلوگیری از بروز هرگونه خسارت از سوی سازمان محیط‌زیست به اتمام خواهد رسید، اظهار کرد: اداره محیط‌زیست در صدد است که با عملیات زنده‌گیری بتوانند این چند قلاده گرگ را از محدوده ناژوان خارج کرده و در زیستگاه خود رهاسازی کنند.

وی با اشاره به اینکه براثر خشکسالی‌های متوالی، تغییرات اقلیمی و اکوسیستم مناطق، گونه‌های پوشش گیاهی کاهش یافته است، افزود: با توجه به کمبود غذا و سردی هوا حیوانات مانند گرگ و روباه از مسیر رودخانه زاینده‌رود به سمت شهرها رسیدند، اما تاکنون هیچ‌گونه خسارت جانی از مردم مناطق محدوده صحرای دستگرد و قائمیه (ناژوان) گزارش نشده است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان اصفهان طی اواسط آذرماه درباره تلاش محیط‌بانان برای زنده‌گیری گرگ‌های مشاهده شده در منطقه ناژوان توضیحاتی ارائه داد.

احمدرضا لاهیجان‌زاده با بیان اینکه بیش از دو هفته محیط‌بانان با تمام انرژی و گشت‌زنی‌های شبانه‌روزی درگیر این موضوع مهم برای جلوگیری از بروز خسارت‌های جانی به مردم مناطق محدوده صحرای دستگرد و قائمیه (ناژوان) هستند، اظهار کرد: محیط‌بانان طی گزارش‌های شهروندان با اسلحه‌های بیهوشی در مناطق مورد گزارش، مستقر شده‌اند تا این قلاده گرگ را با عملیات بیهوشی بتوانند در زیستگاه خودش رهاسازی کنند، اما تاکنون موفق به مشاهده مستقیم نشدند.

وی افزود: این عملیات مهم با تیم ۱۰ تا ۱۵ نفره از محیط‌بانان طی این مدت اجرایی شده و تاکنون وقت و انرژی بسیاری از مأموران گرفته است و محیط‌بانانی که باید در مناطق حفاظت شده حضور داشته باشند، برای حفاظت از جان شهروندان در مناطق مورد نظر در حال گشت‌زنی هستند.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان اصفهان با تاکید بر اینکه گزارش‌های شهروندان به محیط زیست حاکی از رؤیت چند قلاده گرگ است، اما تاکنون محیط‌بانان موفق به مشاهده آن‌ها نشده‌اند، تصریح کرد: مشاهده این حیوان تنها مد نظر مأموران نیست، بلکه در یک فاصله مناسب باید بتوانیم با اسلحه بیهوشی آن‌ها بیهوش کنیم.

وی گفت: مأموران به محض تماس و گزارش مردم در مناطق مورد نظر با اسلحه‌های بیهوشی حضور داشته‌اند و چندین شب متوالی تا ساعات ۵:۰۰ بامداد گشت‌زنی کردند و طی این گشت‌زنی‌ها تنها روباه و شغال در آن محدوده مشاهده شده و تا این لحظه گرگ رؤیت نشده است، به محض رؤیت قلاده گرگ‌ها عملیات زنده‌گیری توسط مأموران انجام خواهد شد.

لاهیجان‌زاده در پاسخ به اینکه گشت‌زنی‌ها تا چه زمانی تداوم دارد، اضافه کرد: درحال‌حاضر مأموران طی گزارش و تماس مردم در مناطق مورد نظر حضور شبانه‌روزی دارند تا بتوانند به محض رؤیت، آن‌ها را با اسلحه‌های بیهوشی در دام گرفتار کنند.

گفتنی است درحالی‌که براساس گزارش‌های مردمی چند ماهی است در محدوده صحرای دستگرد و قائمیه (ناژوان) چند قلاده گرگ مشاهده شده است، در تاریخ ۲۵ مهرماه از طرف مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اداره کل حفاظت محیط زیست و معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان مکاتبه جهت پیشگیری و کنترل خطر انجام گرفته است.

مردم محلی نیز اطلاع دادند که پس از گذشت حدود ۴۵ روز از مکاتبات، هنوز این چند قلاده گرگ جمع‌آوری نشده‌اند و ضمن خساراتی که به دامداران در این مدت وارد کرده‌اند، با توجه به حضور این حیوانات در مجاورت مناطق مسکونی، احتمال بروز خسارت جانی برای شهروندان وجود دارد.

  • 9
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
میخائیل گورباچف,بیوگرافی میخائیل گورباچف بیوگرافی میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی

تاریخ تولد: ۲ مارس ۱۹۳۱

محل تولد: روستای پریولنوی، جمهوری فدراتیو سوسیالیستی روسیه شوروی، اتحاد شوروی

ملیت: شوروی، روسیه

حرفه: سیاستمدار

حزب سیاسی: اتحاد سوسیال دموکرات‌ها

محل تحصیل: دانشگاه دولتی مسکو

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
ویژه سرپوش