جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳
۱۱:۴۰ - ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۲۵۸۶
محیط زیست و گردشگری

قطع شدن جریان آب زاینده رود باعث فرونشست زمین در اصفهان شد

پدیده فرونشست زمین در ایران، ۹۰ برابر میانگین کشور‌های توسعه یافته!

پدیده فرونشست زمین در ایران,عامل اصلی پدیده فرونشست زمین کاهش آب‌های زیر زمینی
نماینده اصفهان در شورای عالی استان‌ها به پدیده فرونشست در این استان اشاره کرد و گفت: هم اکنون در خود مرکز شهر اصفهان پدیده فرونشست متاسفانه صدمات بسیاری را به آثار تاریخی ما که ثروت‌های ملی کشور هستند از جمله سی و سه پل و میدان نقش جهان وارد کرده است. در این اماکن تاریخی فرونشست‌هایی به وجود آمده و آسیب‌هایی وارد شده که قابل جبران نیستند.

به گزارش ایلنا، محمدرضا فلاح اظهار داشت: عامل اصلی پدیده فرونشست زمین کاهش آب‌های زیر زمینی است که متاسفانه در بسیاری از کشور‌ها این پدیده اتفاق میافتد و پدیده فرونشست زمین در ایران تقریبا به میزان ۹۰ برابر میانگین کشور‌های توسعه یافته است که متاسفانه شامل بسیاری از شهر‌ها و به ویژه کلانشهر اصفهان، تهران، گیلان، مازندران و ... شده که عامل اصلی این فرونشست افت آب‌های زیرزمینی و کسری مخازن آبخوان‌ها است که در بسیاری از شهر‌ها رخ داده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر به پدیده فرونشست زمین بسیاری از کارشناس‌ها و افرادی که در این زمینه تخصص دارند ورود پیدا کرده‌اند و تلاش می‌کنند که از پیشرفت این پدیده جلوگیری کنند. تحقیقات زیادی را انجام داده‌اند که عمده اصلی این فرونشست همین کاهش آب‌های زیرزمینی است. در کشور ما که دارای اقلیمی گرم و خشک است و به ویژه شهر‌های مرکزی کشور مانند اصفهان که یک اقلیم گرم و خشک جغرافیایی را نسبت به بعضی از استان‌های دیگر دارد و تقریبا استانی کم آب است، این فرونشست‌ها بیشتر رخ داده که بسیاری از کارشناسان و افرادی که در زمینه محیط زیست فعالیت دارند تلاش می‌کنند که راه کاری را برای این مشکل پیدا کنند.

عضو شورای عالی استان‌ها ادامه داد: فرونشست یک عامل طبیعی است و ما تلاش می‌کنیم که در آینده این فرونشست‌ها به حداقل برسد و ساخت و ساز‌ها به ویژه در کلانشهر اصفهان در جا‌هایی صورت بگیرد که فرونشست در آنجا کمتر است و از لحاظ سازه‌ای باید به سمت و سویی برویم که فرونشست‌ها به این ساختمان‌ها کمتر آسیب برساند. ضمن اینکه در اصفهان تلاش کرده‌ایم که از ارتفاع ساختمان‌ها کاهش یابد که حداقل در تشدید فرونشست تاثیر آنچنانی نداشته باشد.

فلاح تصریح کرد: باید تلاش شود که جریان آب مداومی در زاینده رود جاری شود. چرا که یکی از عوامل اصلی فرونشست زمین در اصفهان قطع شدن این جریان مداوم آب در زاینده رود است که متاسفانه حدودا از سال ۱۳۹۷ صورت گرفت. قطع شدن جریان آب زاینده رود همچنین باعث تخریب محیط زیست و آسیب به کشاورزان منطقه، تولید و لطمه به تامین آب شرب در اصفهان شد.

عضو شورای عالی استان‌ها ادامه داد: اگر بخواهیم در اصفهان تا حدودی از فرونشست زمین جلوگیری بکنیم مدیران کشوری و متولیان امر و بویژه وزارت نیرو باید تلاش کنند جریان مداوم زاینده رود را برقرار کنند. اگر این جریان برقرار شود شاید تا حدودی آبخوان‌ها تغذیه و از پدیده فرونشست جلوگیری شود.

فلاح گفت: البته جاری شدن آب زاینده رود صرفا برای شهر یا استان اصفهان نیست و مانند دریاچه ارومیه یکی از رگ‌های حیاتی کشور است. امیدورایم زاینده رود هم مثل دریاچه ارومیه پرآب و آب در آن جاری شود. اگر این اتفاق بیافتد فرو نشست در کل کشور تا حدود زیادی کاهش می‌یابد.

نماینده اصفهان در شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: در خصوص پدیده فرونشست زمین در شورای عالی استان‌ها طرحی در کمیسیون‌ها مطرح شده که از این پدیده جلوگیری شود. همچنین برای این طرح دبیرخانه‌ای در کل کشور تشکیل می‌شود و با تشکل اعضای بسیاری از وزارت خانه‌ها از جمله نیرو، کشاورزی، وزارت کشور و ... می‌توانند نقش اساسی در جلوگیری از پدیده فرونشست را داشته باشند. امیدوارم این دبیرخانه شکل بگیرد و در تمام استان‌ها نقش آفرینی کند و همه دستگاه‌ها بتوانند به پدیده فرونشست ورود پیدا کنند.

وی عنوان کرد: هم اکنون در خود مرکز شهر اصفهان پدیده فرونشست متاسفانه صدمات بسیاری را به آثار تاریخی ما که ثروت‌های ملی کشور هستند از جمله سی و سه پل و میدان نقش جهان وارد کرده است. در این اماکن تاریخی فرونشست‌هایی به وجود آمده و آسیب‌هایی وارد شده که قابل جبران نیستند.

فلاح ادامه داد: در محدوده منطقه ۱۱ و ۱۵ شهر اصفهان متاسفانه با پدیده فرونشست زمین مواجه‌ایم همچنین در اطراف اصفهان از جمله شاهین شهر، فلاورجان و نجف آباد و اطراف فرودگاه شهید بهشتی نیز متاسفانه فرونشستگی زمین را به وفور مشاهده می‌کنیم. در اطراف شهر خورزوق که نزدیک اصفهان است فرونشست را داشته ایم. ضمن اینکه در خود محله‌های مرکزی شهر هم پدیده فرونشست را داریم و همه این فرونشست‌ها بر اثر کاهش آب‌های زیر زمینی رخ داده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به آخرین وضعیت تالاب بین المللی گاو خونی هم اشاره کرد و گفت: گاوخونی یکی از تالاب‌های بی نظیر در دنیا است که به ثبت رسیده است. متاسفانه به دلیل عدم جاری بودن آب زاینده رود این تالاب هم خشک شده و این خشک شدن تالاب گاوخونی علاوه بر اینکه مشکلات محیط زیستی را برای کل کشور و بویژه برای خود استان اصفهان و اهالی منطقه ایجاد کرده، امراض و بیماری‌هایی را هم به همراه داشته که متاسفانه این‌ها هیچ کدام شان قابل جبران نیست. همچنین تاثیر بسزایی هم در فرونشست زمین داشته و خود کارشناسان در حوزه زمین شناسی و محیط زیست اعلام کرده‌اند که خود تالاب هم چند درصدی فرونشست نشست داشته است. حدودا با توجه به این بارش‌هایی که داشته‌ایم باعث شده که تقریبا ۵ درصد از ظرفیت تالاب پر شود.

  • 10
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش