دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
۱۱:۴۰ - ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۲۵۸۶
محیط زیست و گردشگری

قطع شدن جریان آب زاینده رود باعث فرونشست زمین در اصفهان شد

پدیده فرونشست زمین در ایران، ۹۰ برابر میانگین کشور‌های توسعه یافته!

پدیده فرونشست زمین در ایران,عامل اصلی پدیده فرونشست زمین کاهش آب‌های زیر زمینی
نماینده اصفهان در شورای عالی استان‌ها به پدیده فرونشست در این استان اشاره کرد و گفت: هم اکنون در خود مرکز شهر اصفهان پدیده فرونشست متاسفانه صدمات بسیاری را به آثار تاریخی ما که ثروت‌های ملی کشور هستند از جمله سی و سه پل و میدان نقش جهان وارد کرده است. در این اماکن تاریخی فرونشست‌هایی به وجود آمده و آسیب‌هایی وارد شده که قابل جبران نیستند.

به گزارش ایلنا، محمدرضا فلاح اظهار داشت: عامل اصلی پدیده فرونشست زمین کاهش آب‌های زیر زمینی است که متاسفانه در بسیاری از کشور‌ها این پدیده اتفاق میافتد و پدیده فرونشست زمین در ایران تقریبا به میزان ۹۰ برابر میانگین کشور‌های توسعه یافته است که متاسفانه شامل بسیاری از شهر‌ها و به ویژه کلانشهر اصفهان، تهران، گیلان، مازندران و ... شده که عامل اصلی این فرونشست افت آب‌های زیرزمینی و کسری مخازن آبخوان‌ها است که در بسیاری از شهر‌ها رخ داده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر به پدیده فرونشست زمین بسیاری از کارشناس‌ها و افرادی که در این زمینه تخصص دارند ورود پیدا کرده‌اند و تلاش می‌کنند که از پیشرفت این پدیده جلوگیری کنند. تحقیقات زیادی را انجام داده‌اند که عمده اصلی این فرونشست همین کاهش آب‌های زیرزمینی است. در کشور ما که دارای اقلیمی گرم و خشک است و به ویژه شهر‌های مرکزی کشور مانند اصفهان که یک اقلیم گرم و خشک جغرافیایی را نسبت به بعضی از استان‌های دیگر دارد و تقریبا استانی کم آب است، این فرونشست‌ها بیشتر رخ داده که بسیاری از کارشناسان و افرادی که در زمینه محیط زیست فعالیت دارند تلاش می‌کنند که راه کاری را برای این مشکل پیدا کنند.

عضو شورای عالی استان‌ها ادامه داد: فرونشست یک عامل طبیعی است و ما تلاش می‌کنیم که در آینده این فرونشست‌ها به حداقل برسد و ساخت و ساز‌ها به ویژه در کلانشهر اصفهان در جا‌هایی صورت بگیرد که فرونشست در آنجا کمتر است و از لحاظ سازه‌ای باید به سمت و سویی برویم که فرونشست‌ها به این ساختمان‌ها کمتر آسیب برساند. ضمن اینکه در اصفهان تلاش کرده‌ایم که از ارتفاع ساختمان‌ها کاهش یابد که حداقل در تشدید فرونشست تاثیر آنچنانی نداشته باشد.

فلاح تصریح کرد: باید تلاش شود که جریان آب مداومی در زاینده رود جاری شود. چرا که یکی از عوامل اصلی فرونشست زمین در اصفهان قطع شدن این جریان مداوم آب در زاینده رود است که متاسفانه حدودا از سال ۱۳۹۷ صورت گرفت. قطع شدن جریان آب زاینده رود همچنین باعث تخریب محیط زیست و آسیب به کشاورزان منطقه، تولید و لطمه به تامین آب شرب در اصفهان شد.

عضو شورای عالی استان‌ها ادامه داد: اگر بخواهیم در اصفهان تا حدودی از فرونشست زمین جلوگیری بکنیم مدیران کشوری و متولیان امر و بویژه وزارت نیرو باید تلاش کنند جریان مداوم زاینده رود را برقرار کنند. اگر این جریان برقرار شود شاید تا حدودی آبخوان‌ها تغذیه و از پدیده فرونشست جلوگیری شود.

فلاح گفت: البته جاری شدن آب زاینده رود صرفا برای شهر یا استان اصفهان نیست و مانند دریاچه ارومیه یکی از رگ‌های حیاتی کشور است. امیدورایم زاینده رود هم مثل دریاچه ارومیه پرآب و آب در آن جاری شود. اگر این اتفاق بیافتد فرو نشست در کل کشور تا حدود زیادی کاهش می‌یابد.

نماینده اصفهان در شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: در خصوص پدیده فرونشست زمین در شورای عالی استان‌ها طرحی در کمیسیون‌ها مطرح شده که از این پدیده جلوگیری شود. همچنین برای این طرح دبیرخانه‌ای در کل کشور تشکیل می‌شود و با تشکل اعضای بسیاری از وزارت خانه‌ها از جمله نیرو، کشاورزی، وزارت کشور و ... می‌توانند نقش اساسی در جلوگیری از پدیده فرونشست را داشته باشند. امیدوارم این دبیرخانه شکل بگیرد و در تمام استان‌ها نقش آفرینی کند و همه دستگاه‌ها بتوانند به پدیده فرونشست ورود پیدا کنند.

وی عنوان کرد: هم اکنون در خود مرکز شهر اصفهان پدیده فرونشست متاسفانه صدمات بسیاری را به آثار تاریخی ما که ثروت‌های ملی کشور هستند از جمله سی و سه پل و میدان نقش جهان وارد کرده است. در این اماکن تاریخی فرونشست‌هایی به وجود آمده و آسیب‌هایی وارد شده که قابل جبران نیستند.

فلاح ادامه داد: در محدوده منطقه ۱۱ و ۱۵ شهر اصفهان متاسفانه با پدیده فرونشست زمین مواجه‌ایم همچنین در اطراف اصفهان از جمله شاهین شهر، فلاورجان و نجف آباد و اطراف فرودگاه شهید بهشتی نیز متاسفانه فرونشستگی زمین را به وفور مشاهده می‌کنیم. در اطراف شهر خورزوق که نزدیک اصفهان است فرونشست را داشته ایم. ضمن اینکه در خود محله‌های مرکزی شهر هم پدیده فرونشست را داریم و همه این فرونشست‌ها بر اثر کاهش آب‌های زیر زمینی رخ داده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به آخرین وضعیت تالاب بین المللی گاو خونی هم اشاره کرد و گفت: گاوخونی یکی از تالاب‌های بی نظیر در دنیا است که به ثبت رسیده است. متاسفانه به دلیل عدم جاری بودن آب زاینده رود این تالاب هم خشک شده و این خشک شدن تالاب گاوخونی علاوه بر اینکه مشکلات محیط زیستی را برای کل کشور و بویژه برای خود استان اصفهان و اهالی منطقه ایجاد کرده، امراض و بیماری‌هایی را هم به همراه داشته که متاسفانه این‌ها هیچ کدام شان قابل جبران نیست. همچنین تاثیر بسزایی هم در فرونشست زمین داشته و خود کارشناسان در حوزه زمین شناسی و محیط زیست اعلام کرده‌اند که خود تالاب هم چند درصدی فرونشست نشست داشته است. حدودا با توجه به این بارش‌هایی که داشته‌ایم باعث شده که تقریبا ۵ درصد از ظرفیت تالاب پر شود.

  • 10
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش