یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
۰۰:۰۸ - ۱۲ مهر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۷۰۳۱۵۲
محیط زیست و گردشگری

افزایش ۲ تا ۶ درجه ای دما، ایران را تهدید می کند

خشکسالی در ایران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور با تاکید برلزوم ارائه راهکارهایی برای سازگاری با تغییرات اقلیمی، گفت: بر اساس سناریوهای هیات بین الدول تغییر اقلیم (IPCC) انتظار داریم دمای کشور تا سال ۲۰۹۰ بین ۲ تا ۶ درجه افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، صادق ضیائیان چهارشنبه در همایش ملی مدیریت منابع آب و سازگاری با خشکسالی در سالن همایش سازمان آب و برق خوزستان، پیش بینی های هواشناسی را شامل پیش بینی اقلیمی برای دهه های آینده و پیش بینی های بلندمدت ماهانه و فصلی عنوان کرد و گفت: با توجه به تاثیر انتشار گازهای گلخانه ای بر افزایش دما، در صورت ادامه وضعیت فعلی انتشار این گازها شاهد بدترین شرایط دمایی خواهیم بود اما در صورت کاهش انتشار گازها، روند افزایش دما کندتر می شود.

 

وی با اشاره به پیش بینی سناریوهای اقلیمی برای دهه های آینده کشور، اظهار داشت: در بدبینانه ترین حالت، در صورتی که انتشار گازهای گلخانه ای افزایش یابد، دما در اغلب نقاط کشور ۶ درجه افزایش می یابد که ۲ برابر نرم جهانی است.

 

ضیائیان افزود: در خوشبینانه ترین حالت، در صورتی که انتشار گازهای گلخانه ای افزایش نیابد و محدود شود، دمای کشور ۲ درجه سانتیگراد بیشتر می شود.

 

همچنین وی اضافه کرد: در بدبینانه ترین حالت، بارش های کشور تا سال ۲۰۹۰ حدود ۲۰ درصد کاهش می یابد.

 

ضیائیان با اشاره به پیامدهای تغییر اقلیم در خوزستان، تصریح کرد: بیشترین کاهش بارندگی برای منطقه زاگرس و شرق کشور و بیشترین افزایش دما نیز برای همین مناطق پیش بینی شده است که زاگرس سرمنشاء آب های خوزستان است.

 

وی در ادامه گفت: افزایش یک درجه ای دما در جهان برای سال های آینده پیش بینی شده، به این معنی که تعداد دفعات وقوع حداکثر دما بیشتر شده و به تبع آن شاهد افزایش پدیده های مخرب جوی نیز خواهیم بود.

 

ضیائیان پدیده تغییر اقلیم در کشور را یادآور شد و با بیان اینکه از نیم قرن پیش تا کنون در هر دهه ۲۰ میلیمتر از بارش ها کاهش یافته است، افزود: در دهه ۴۰ متوسط بارش ها ۲۷۰میلیمتر بوده که ۳۰ سال پیش به ۲۳۰ میلیمتر و ۱۰ سال پیش به ۲۱۰ میلیمتر کاهش یافته است.

 

وی شاخص های منابع آب را نشان دهنده کاهش این منابع از سال ۸۰ تا کنون دانست و اظهار داشت: افزایش دما و کاهش بارش در حالی اتفاق افتاده که روند تبخیر نیز رشد داشته است.

 

ضیائیان در ادامه با بیان اینکه همه خوزستان در سال گذشته درگیر خشکسالی بوده است گفت: بررسی های یک دوره ۱۰ ساله نشان می دهد که ۴۸ درصد از مساحت خوزستان، خشکسالی بسیار شدید و ۵۱ درصد مساحت آن را خشکسالی شدید دربرگرفته است.

 

وی همچنین گفت: پیش بینی ها نشان می دهد که بارش های پاییز امسال نرمال خواهد بود اما با توجه به خشکسالی های متوالی و کاهش منابع آب در خوزستان، این بارش ها به هیچ عنوان کمبود آب در خوزستان را جبران نمی کند.

 

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه این نشست گفت: ساخت بندهای خاکی و جاده، عامل ایجاد کانون های بحرانی گرد و خاک در جنوب و جنوب شرق اهواز است.

 

احمد لندی افزود: این بندهای خاکی در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ توسط اداره کل منابع طبیعی در حوزه رودخانه کوپال احداث شده است، همچنین دستکاری های انسانی در حوزه رودخانه زهره نیز، کانون های گرد و غبار را شکل داده است.

 

بر اساس این گزارش، اداره کل منابع طبیعی خوزستان، متولی اجرای طرح مهار کانون های گرد و غبار است.

 

وی اضافه کرد: در این منطقه ۲ تالاب محلی موسوم به «هور شریفیه» و «هور منصوره» که به کانون گرد و خاک تبدیل شده اند که برای مهار آن طرح آبرسانی و مرطوب سازی اجرا شده است.

 

لندی با اشاره به دیگر کانون های بحرانی گرد و خاک خوزستان اظهار داشت: تصاویر ماهواره ای از تالاب هورالعظیم در فاصله سال های ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۷ نیز تغییرات این تالاب و روند خشک شدن و تبدیل شدن آن به کانون گرد و غبار را نشان می دهد.

 

مشاور استاندار خوزستان، همچنین گرد و غبار را از مهمترین آلاینده های هوا دانست که شرایط اقلیمی و خصوصیات خاک منطقه عامل شکل گیری آن است.

 

به گفته وی، اهواز به دلیل شدت پدیده گرد و غبار از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان آلوده ترین شهر دنیا معرفی شده است.

 

لندی تثبیت کانون های گرد و غبار، توجه جدی به احیای تالاب ها، جلوگیری از انتقال آب بین حوزه ای، ایجاد مرکز پایش مخاطرات منطقه ای و ارتباط با کشورهای همسایه برای اجرای راهکارهای مشترک را از جمله راه حل های مقابله با پدیده گرد و غبار عنوان کرد.

 

همایش ملی «مدیریت منابع آب و سازگاری با خشکسالی» با همکاری استانداری خوزستان، سازمان آب و برق خوزستان و اداره کل مدیریت بحران استانداری برگزار شد.

 

دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز که قطب علمی آب کشور به شمار می رود، غایب بزرگ این همایش بود و هیچکدام از اساتید و محققان این دانشگاه جزو سخنرانان نبودند.

 

 

  • 18
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
ویژه سرپوش