۰۸:۳۱ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۱۰۰۰۲۱
محیط زیست و گردشگری

چرا زیرساخت‌های گردشگری در توسعه توریسم ورودی اهمیت دارد؟

گردشگر,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست

 نتایج یک تحقیق نشان داده است که از سه شاخص کلی مربوط به ویژگی‌های مقاصد گردشگری، یعنی «زیرساخت‌های گردشگری و فضای کسب‌وکار»، «قوانین و مقررات مربوط به گردشگری»، و «منابع انسانی، طبیعی و فرهنگی»، شاخص زیرساخت‌های گردشگری و فضای کسب و کار مانند زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی، هوایی و زمینی و همچنین رقابت‌پذیری قیمتی اثر معناداری در جذب گردشگر خارجی دارند.

 

در بین ۱۳ شاخص جزئی سه شاخص ایمنی و امنیت، شاخص منابع فرهنگی و طبیعی و شاخص رقابت‌پذیری قیمتی در صنعتگردشگری و مسافرت اثر معناداری در جذب گردشگران خارجی دارند. در سال‌های اخیر، گردشگری به‌عنوان یک منبع درآمد درتجارت جهانی و عامل مهمی در تنظیم تراز پرداخت‌ها و همچنین ارزآوری و تقویت پول ملی مطرح بوده است. از این رو، باتوجه به اهمیت این صنعت در رشد و توسعه اقتصادی و فرهنگی کشورها، شناسایی عوامل موثر در جذب گردشگران خارجی و تجزیه و  تحلیل تفاوت کشورها در جذب گردشگر اهمیت زیادی دارد.

 

با اینکه در گذشته منابع فرهنگی و طبیعی نقش بسیار مهمی در جذب گردشگران خارجی داشته‌اند، اما امروزه سایر عوامل مانند قوانین و مقررات و زیرساخت‌های مرتبط با گردشگری نقش مهم‌تری پیدا کرده‌اند.  مطالعات مختلف نشان داده‌اند عوامل موثر بر جذب گردشگران بین‌المللی مختلف و متنوع هستند؛ قوانین و مقررات مرتبط با گردشگری و مسافرت، زیرساخت‌های هوایی و زمینی و دریایی در زمینه حمل ونقل، منابع فرهنگی و طبیعی، درجه باز بودن بین‌المللی و رقابت‌پذیری قیمتی از آن جمله‌اند.

 

اثبات علمی اهمیت زیرساخت‌

یک پژوهش داخلی که توسط حبیب مروت، علی اصغر سالم و محبوبه خادم نعمت‌اللهی در دانشگاه علامه طباطبایی صورت گرفته، نشان داده که از بین شاخص‌های کلی اثرگذار در جذب گردشگر خارجی، «شاخص مربوط به زیرساخت‌های گردشگری و فضای کسب‌وکار» مانند زیرساخت‌های حمل‌ونقل ریلی، هوایی و زمینی و همچنین رقابت‌پذیری قیمتی اثر معنا‌داری در جذب گردشگر خارجی دارند. البته این به معنای بی‌اهمیت بودن سایر شاخص‌ها نیست، اما در مقایسه با شاخص زیرساخت‌ها و فضای کسب‌وکار اهمیت کمتری در جذب گردشگر خارجی دارد.  

 

در بین ۱۳ شاخص جزئی نتایج تحقیق نشان داده که سه شاخص ایمنی و امنیت شامل «هزینه‌های تروریسم»، «اعتبار خدمات پلیس»، «هزینه‌های جرم و جنایت»؛ شاخص منابع فرهنگی و طبیعی شامل «تعدادمیراث فرهنگی جهانی» و «نواحی حفاظت شده ملی» و زیرشاخص رقابت‌پذیری قیمت در صنعت گردشگری و مسافرت، شامل مواردی مانند «مالیات بر بلیت و هزینه‌های فرودگاهی»، «برابری قدرت خرید»، «دامنه و اثرگذاری مالیات» و «قیمت سوخت‌ها» بر جذب گردشگران خارجی اثر معنا‌دار دارند.

 

این تحقیق از اطلاعات مربوط به ۱۴۷ کشور جهان در ۶ سال یعنی حدفاصل سال‌های ۲۰۰۷تا۲۰۱۵، استفاده کرده است.  این پژوهش  در نهایت این نتیجه کلی را گرفته که امروزه اهمیت زیرساخت‌های گردشگری در جذب گردشگر خارجی بسیار زیاد است و با وجود آنکه شاید وجود منابع طبیعی و فرهنگی شرط لازم در جذب گردشگر خارجی باشد، اما کافی نیست.

 

بر همین اساس با وجود آنکهایران از منابع طبیعی و فرهنگی به نسبت غنی در جذب گردشگر برخوردار است، اما نتوانسته از این مزیت خود استفاده کند و رتبه مناسبی در جذب گردشگر خارجی در بین کشورهای مختلف جهان داشته باشد.  محققان در نهایت به سیاست‌گذاران توصیه کرده‌اند تا با سرمایه‌گذاری مناسب در زیرساخت‌های مربوط به گردشگری مانند گسترش و بهبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل، افزایش کمیت و کیفیت هتل‌ها، اصلاح قوانین و مقررات مربوط به صنعت گردشگری تلاش کنند تا کشور به جایگاه واقعی خود در جذب گردشگر ارتقا یابد. اهمیت رشد صنعت گردشگری برای کشور ما به دلیل اینکه وابستگی شدیدی به درآمدهای ارزی نفتی دارد و  منابع ارزی آن متنوع نیست دو چندان است.

 

چالش‌های سه‌گانه

اما به گزارش «دنیای اقتصاد»، نتایج این تحقیق در حالی منتشر می‌شود که ایران با چالش‌های عمده‌ای در زیرساخت‌های گردشگری خود دست و پنجه نرم می‌کند؛ چالش‌هایی که در برخی مقاطع نظیر ایام پس از برجام که ایران با افزایش ناگهانی گردشگران خارجی روبه‌رو شده بود، خود را بیش از پیش نشان داد. کارشناسان داخلی و خارجی، معتقدند ایران در سه بخش اقامت،حمل و نقل و سرویس بهداشتی با مشکلات متعددی روبه‌رو است که بر جذب گردشگر خارجی نیز اثر می‌گذارد.

 

برخی فعالان گردشگری پیش از این به «دنیای اقتصاد» گفته‌اند با توجه به کمبود ظرفیت هتل‌ها و مراکز اقامتی در فصل‌هایی که اوج سفر گردشگران ورودی است، این گردشگران پشت درهای بسته می‌مانند و برخی از آژانس‌های مسافرتی به‌دلیل تکمیل ظرفیت این هتل‌ها، مجبور هستند به بسیاری از درخواست‌ها جواب منفی بدهند. از سوی دیگر به گفته آنها نه تنها زیرساخت‌های حمل‌ونقل ویژه گردشگران در کشور فراهم نشده، بلکه ناوگان حمل‌ونقل بین شهری برای تردد گردشگران‌خارجی آموزش ندیده‌اند؛ موضوعی که چالش‌های زیادی را به‌وجود می‌آورد.

 

علاوه بر این، نبود سرویس‌های بهداشتی فرنگی در اکثر توقفگاه‌ها و بهداشت نامناسب آنها نیز همچنان یکی از معضلات تاسف‌آور در زیرساخت‌های گردشگری است. به گفته تورگردانان، معمولا گردشگرهای خارجی که به ایران می‌آیند گردشگران فرهنگی‌اند و بیش از ۶۰-۵۰ سال سن دارند. بنابراین نیاز دارند در طول روز بارها از سرویس‌بهداشتی استفاده‌کنند.

 

با این همه سرویس‌های بهداشتی از یکسو کم تعداد و از سوی دیگر بسیاری از آنها سرویس‌های سنتی هستند که یک مسافر خارجی طرز استفاده از آن را بلد نیست و این برای کشور امتیاز منفی محسوب می‌شود. رئیس سازمان میراث فرهنگی چندی پیش در توییتر خود وعده داد که با افزایش هتل‌های ۵ستاره و توسعه زیرساخت‌ها، گردشگری جای نفت را در اقتصاد کشور بگیرد. با این همه به نظر می‌رسد تحقق  چشم‌اندازی که علی‌اصغر مونسان به تصویر کشیده، احتمالا سال‌ها به طول خواهد انجامید.

 

donya-e-eqtes​ad.‎​com
  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.3 stars from 15 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید