یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
۱۳:۲۰ - ۱۹ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۴۱۸۶
محیط زیست و گردشگری

سهم وزارت گردشگری از لایحه بودجه ۹۹ بررسی شد

سبقت هزینه‌ها در وزارت گردشگری

لایحه بودجه ۹۹ کل کشور,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست

دولت در لایحه بودجه ۹۹ کل کشور برای سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعتبار ۱۲۸۰ میلیارد تومانی در نظر گرفته است به‌طوری‌که میزان هزینه‌های وزارتخانه مسوول این سه حوزه به لحاظ نرخ رشد از اعتبارات سرمایه‌گذاری سبقت گرفته است. اعتبار هزینه‌ای پیش‌بینی شده در لایحه بودجه ۹۹ برای وزارت گردشگری حدود ۵۴۷ میلیارد تومان است که نسبت به بودجه هزینه‌ای امسال (۴۴۴ میلیارد تومان) ۲۳ درصد رشد داشته است. این در حالی است که اعتبار سرمایه‌ای در نظر گرفته شده برای پروژه‌های وزارت گردشگری در سال ۹۹ حدود ۷۳۳ میلیارد تومان است که نسبت به بودجه اعتبار سرمایه‌ای امسال (۶۸۳ میلیارد تومان) از رشد ۵/ ۱۳ درصدی برخوردار است. کل بودجه این وزارتخانه در سال ۹۸ حدود ۱۱۲۷ میلیارد تومان بوده است.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» تبدیل سازمان میراث‌فرهنگی به وزارتخانه یکی از عمده دلایل افزایش چشمگیر هزینه‌های دولت در این بخش می‌تواند محسوب شود اما در جریان تبدیل سازمان به وزارت گردشگری، هدف بر تحول ساختار و چابکسازی و سبک کردن این بخش بدون افزایش هزینه‌ها در نظر گرفته شده بود. اما با افزایش ۲۳ درصدی هزینه‌ها در لایحه بودجه ۹۹ نه‌تنها هزینه‌ها کاهش نمی‌یابد؛ بلکه مانع افزایش موثر اعتبار سرمایه‌گذاری می‌شود و این کمبود اعتبارات در بخش سرمایه‌گذاری زیرساخت‌ها و توسعه گردشگری اثرگذار خواهد بود. اکنون این وزارتخانه برای سرمایه‌گذاری‌های اولیه همچون تبلیغات در جهت جذب گردشگر در کشورهای دیگر که دولت مسوول آن است با کمبود اعتبارات مواجه است و به نوعی هزینه‌های بالا، اعتبارات سرمایه‌گذاری را می‌بلعد. با توجه به تمرکز کشور بر بازار گردشگری در طرح جایگزینی اقتصاد نفتی، کاهش هزینه‌های دولت و افزایش اعتبارات سرمایه‌گذاری در گسترش ایجاد زیرساخت‌ها و رونق و توسعه بازار گردشگری و در نتیجه رشد اقتصادی کشور تاثیرگذار است.

بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» از لایحه بوجه ۹۹ نشان می‌دهد: بیشترین سهم بودجه وزارت گردشگری در لایحه بودجه ۹۹ در بخش اعتبارات سرمایه‌گذاری به حوزه «میراث‌فرهنگی» به دلایلی همچون بالا بودن هزینه‌های مرمت، احیا و نگهداری آثار تاریخی و فرهنگی تعلق دارد. حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری با رشد بودجه‌ای همراه بوده اما سهم بودجه صنایع‌دستی کاهش یافته است.

سهم فصل میراث‌فرهنگی از لایحه بودجه ۹۹ دولت حدود ۴۱۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نسبت به بودجه امسال با مبلغ ۴۰۴ میلیارد تومان از رشد ۲ درصدی برخوردار می‌شود. سهم بودجه حوزه صنایع‌دستی در بخش اعتبارات سرمایه‌گذاری با مبلغ ۱۰ میلیارد دلار نسبت به بودجه سال ۹۸ که حدود ۱۱ میلیارد دلار بوده، حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است. بودجه حوزه گردشگری در لایحه ۹۹ نیز با ۱۴ درصد رشد بیشترین افزایش در حوزه اعتبارات سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داد. مبلغ بودجه پیش‌بینی شده برای این حوزه ۳۳۷ میلیارد دلار است و این رقم در بودجه امسال ۲۹۶ میلیارد دلار بوده است.

در بخش هزینه‌های وزارت میراث‌فرهنگی در لایحه بودجه ۹۹ دولت که رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد حوزه میراث‌فرهنگی با مبلغی معادل ۲۴۱ میلیارد تومان ۵/ ۲۷ درصد رشد داشته که این رقم در بودجه ۹۸ حدود ۱۸۹ میلیارد تومان بوده است. میزان هزینه‌های درنظر گرفته شده در لایحه بودجه ۹۹ در حوزه گردشگری حدود ۱۷۰ میلیارد تومان است که این رقم در سال ۹۸ حدود ۱۳۵ میلیارد تومان بوده و با رشدی ۲۶ درصدی همراه است و همچنین سهم بودجه هزینه‌های حوزه صنایع‌دستی در لایحه بودجه ۹۹ با ۲۱ درصد رشد، حدود ۱۰۳ میلیارد تومان درنظر گرفته شده است که این مبلغ در سال ۹۸ حدود ۸۶ میلیارد تومان بوده است.

به این ترتیب، اعتبار مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری حوزه گردشگری در سال آینده افزایش پیدا کرده اما در مقابل، اعتبار مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری حوزه صنایع‌دستی با کاهش مواجه شده است. اما در مقابل، رشد بودجه هزینه‌ای حوزه صنایع‌دستی قابل‌توجه (بیش از ۲۰ درصد) بوده است.

آنچه «شفافیت» اقدامات و هزینه‌کردهای دولت در حوزه گردشگری طی سال آینده را می‌تواند رقم بزند، اعلام «گزارش کار یا گزارش اقدامات سیاستی و سرمایه‌ای» در این حوزه از سوی وزارت گردشگری است. لازم است مشخص شود اعتبارات در چه زیرحوزه‌هایی و برای تحقق چه اهدافی صرف می‌شود. متولی گردشگری طی ماه‌های اخیر یکی از اقدامات خود را «تبلیغات در کشورهای هدف جذب گردشگر» قرار داده است. بخشی از اعتبارات سرمایه‌ای بودجه سال ۹۹ علی‌القاعده قرار است در این مسیر صرف شود. اعلام عمومی جزئیات آنها باعث مشارکت کارشناسان این حوزه از بابت راهنمایی به وزارتخانه برای سرمایه‌گذاری هدفمند و با بازدهی بالا خواهد شد.

لایحه بودجه ۹۹ کل کشور,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست

  • 14
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
ویژه سرپوش