سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
۲۲:۰۰ - ۱۱ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۱۰۵۰
زنان، جوانان و خانواده

فهرستی از مهریه‌های غیرمتعارف/ از توب تنیس تا بال مگس!

مهریه,فهرستی از مهریه‌های غیرمتعارف

همشهری نوشت: «کی داده کی گرفته»؛ کنایه‌ای طنزآمیز اما تلخ که در طول ۴دهه بسیاری از شوهران را در لحظه امضای برگه طلاق به دام انداخت.

در گذشته در بیشتر مراسم خواستگاری خانواده داماد خیلی به بها و نوع مهریه‌ای که تعیین می‌شد اهمیتی نمی‌داد و با تصور این که پس‌دادنی در کار نیست زیر بار هر تعهد سنگینی می‌رفت اما به مرور افزایش آمار طلاق و بی‌ارزش‌ شدن ریال و اصرار بیشتر زنان برای مطالبه حق خود و پیگیری قانونی آن موجب شد تا خانواده داماد برای قبول مهریه پیشنهادی خانواده عروس چرتکه به‌دست باشند و ببینند آیا قادر به زیر بار رفتن چنین تعهدی هستند یا خیر. 

البته در این میان گاه مهریه عجیب و غریبی هم از آقا دامادها مطالبه می‌شود که گاه خنده‌دار، گاه شوک‌برانگیز و غیرمعقول و گاه قشنگ و پر از معناست؛ ۲ هزار قطعه نبات، ۱۱۰ کیلوگرم گل‌یاس، ۱۰۰ هزار لیتر بنزین، سفر به ۱۲۰ پایتخت جهان، هزار بار سفر به کربلا با پای پیاده، اعضای بدن داماد، دریافت یک و نیم‌ تن گل مریم، ۲ هزاﺭ قطعه شکلات و تهیه یک کتابخانه پر از کتاب‌های فلسفی نمونه‌ای از این نوع مهریه‌هاست که با انگیزه‌های متفاوتی مطالبه می‌شوند. 

در ادامه به چند مورد مهریه جنجال‌برانگیز مطالبه شده در دادگاه قضا اشاره می‌کنیم:

سفر به پنج‌ قاره جهان

در این عقدنامه هزینه ۵ سفر به قاره‌های جهان شامل کشورهای برزیل، کانادا، چین، هندوستان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، آلمان، تانزانیا و استرالیا، معادل با نرخ روز مؤسسات توریستی معتبر در تهران برای تورهای ۱۵ روزه رایج در این مؤسسات، به‌عنوان مهریه نوشته شده است. حالا اگر عروس خانم بخواهد مهریه‌اش را اجرا بگذارد، داماد باید او را روانه ۱۰ کشور با هزینه میلیاردی کند.

۱۹۷۸ توپ تنیس

ورزشکار حرفه‌ای رشته تنیس برای این که نشان دهد مادیات برایش مهم نیست ۱۹۷۸ توپ تنیس را به‌عنوان مهریه تعیین کرد اما در نهایت مهریه‌اش را در دادگاه بخشید.

۱۰۰ تابلوی نقاشی

مهریه زن جوان ۱۰۰ تابلوی نقاشی شوهرش از منظره‌ها بود. زمانی که شقایق درخواست طلاق داد همسرش متعهد شد تا ۱۰۰ ماه، هر ماه یک تابلوی نقاشی از منظره به همسرش بدهد.

۵۰۰۰ مرجان دریایی

نیلوفر، مرد رؤیاهایش را در سفر شمال پیدا کرده بود و چون زندگی با او را رؤیایی می‌دید ۵۰۰۰ مرجان دریایی را به‌عنوان مهریه تعیین کرد اما این مهریه در دادگاه به‌دلیل تعلق نگرفتن مالیات به آن قابل‌ دریافت از سوی سعید نبود.

یک‌ کیلوگرم بال مگس

تنها درصورتی حاضر به طلاق می‌شد که همسرش مهریه‌اش که یک کیلوگرم بال مگس بود را بدهد. او که سومین ازدواج خود را شکست خورده می‌دید دلیل جدایی از همسرش را فریبکاری او عنوان می‌کرد.

۱۰ راس آهو از کوه‌های منطقه

مهناز ۲۶ ساله به‌دلیل علاقه‌ای که به طبیعت داشت مهریه‌اش را ۱۰ راس آهوی وحشی انتخاب کرد. بعد از مهاجرت اجباری به تهران تصمیم گرفت مهریه‌اش را اجرا بگذارد تا شوهرش را مجبور کند تا زمانی که این تعداد آهوی وحشی را از دشت‌های شهرستان محل سکونتشان شکار نکرده، به تهران برنگردند؛ این هم ازجمله مهریه‌هایی بود که قابلیت اجرا نداشت.

۱۰۰ لپ‌تاپ

عشق زن جوان به کامپیوتر و این که کارش نیز مرتبط با آن است موجب شد تا ۱۰۰ لپ‌تاپ آخرین مدل روز در عقدنامه را به ثبت برساند و نهایتا آن را در دادگاه مطالبه کرد.

یک‌ میلیون شاخه گل‌ رز

زن جوان کرمانی از دادگاه تقاضا کرد شوهرش مهریه‌اش را که یک‌ میلیون شاخه گل‌ رز بود به او بدهد. سرانجام مرد جوان یک‌ میلیون شاخه گل رز قرمز را از چند شهر با ۵۰۰ میلیون تومان خرید و با کامیون برای همسر سابقش فرستاد.

۱۲۰۰ نان بربری

مهریه زن جوان در مراجعه به دادگاه ۱۲۰۰ نان بربری بود که به‌علت بی‌مسئولیتی و معتاد بودن شوهرش آن را مطالبه کرده بود و در نهایت شوهر ۲۹ ساله یکجا این تعداد نان را برای همسرش خرید.

حفظ دیوان حافظ

هر دو عاشق شعر و ادبیات بودند و از آنجا که برای شیدا مادیات مهم نبود، مهریه‌اش را حفظ دیوان حافظ قرار داد اما در دادگاه به‌خاطر این که مهریه شیدا مالیات نداشت قرار شد خودش مهریه‌ای را تعیین کند که قابل‌ پرداخت باشد.

چشم‌هاﻯ داماد

برای نگه‌ داشتن همیشگی هومن که تاجر بود از او خواست چشم‌هایش را مهر او کند. اما از آنجا که امکان سلب‌ حیات یا نقص‌ عضو به‌عنوان مهریه قانونی و شرعی نبود، مرد تاجر را تنها به پرداخت سکه‌های طلا محکوم کردند.

۱۰۰۰ بار سفر پیاده به کربلا

یکی دیگر از مهریه‌های عجیبی که در عقدنامه یکی از دختران ایرانی به ثبت رسیده است ۱۰۰۰ سفر پیاده به کربلاست. این مهریه ارزش مالی ندارد اما کاری است که طبق تقاضای عروس‌خانم، داماد باید آن را انجام دهد تا حکم طلاق صادر شود.

صعود به ۱۰ قله جهان

این مهریه عجیب هم چند سال پیش به درخواست عروس و داماد کوهنورد در عقدنامه ثبت شد؛ زوجی که طی زندگی مشترک خود کوه‌های زیادی را با یکدیگر فتح کردند اما از منظر حقوقی از آنجا که نام قله‌ها مشخص نیست، مهریه به‌دلیل مبهم‌ بودن باطل است.

شمش طلا، هم‌وزن عروس‌خانم

کار از سکه طلا به تعداد سال تولد عروس خانم نیز گذشته است. البته این مهریه برای خانواده‌های بسیار مرفه است و یکی از گرانبهاترین و عجیب‌ترین مهریه‌هایی است که تاکنون ثبت شده. گرچه این مهریه هم مطالبه شده، اما از آنجا که ارزش مالی آن بسیار بالاست می‌تواند جزو مهریه‌های باطل به شمار رود.

۱۰۰ هزار لیتر بنزین

این مهریه عجیب نیز در دفاتر عقد به ثبت رسیده است. این مهریه نیز درصورت مطالبه از سوی زوجه، اگر نظام اقتصادی بنزین یک منطقه را با مشکل مواجه کند می‌تواند از سوی دادگاه باطل شود.

مهریه‌ای با عیار بیت‌کوین

در شرایط کنونی مهریه دختران به‌صورت تعدادی سکه، سفر زیارتی و یا هر دوی این موارد تعیین می‌شود و تعداد سکه‌ها نیز با توجه به موارد متفاوتی تعیین می‎شود. 

محل زندگی افراد، نوع خانواده‌ای که دختر و پسر در آن زندگی می‌کنند و مواردی از این دست در مشخص شدن مهریه عروس نقش‌آفرینی می‌کند. در برخی از شهرهای کوچک و همچنین در روستاها از مبلغی پول نقد به‌عنوان مهریه استفاده می‌شود و گاهی نیز یک قطعه زمین یا خانه مهریه زنان را شامل می‌شود. 

البته اخیرا پای بیت‌کوین هم به‌دلیل رونق بازار ارزهای دیجیتال به عقدنامه‌ها باز شده است؛ به‌عنوان مثال اخیرا مهریه یک عروس ایرانی از جنس بیت‌کوین به یکی از جنجالی‌ترین اخبار بدل‌شد. در عقدنامه این عروس خانم یک جلد کلام‌الله مجید، یک شاخه نبات، ۰.۰۵ بیت‌کوین، ۲.۵۰۰ دیجی‌بایت، ۵ مثقال طلا و ۳۰ عدد ربع سکه بهار آزادی به‌عنوان مهریه ثبت شده است. 

البته برخی کاربران هنوز این سبک مهریه را نمی‌پسندند و در مقابل جمعی از کاربران این اتفاق را پیوند سنت و مدرنیته عنوان می‌کنند. برخی هم ارزش مادی آن را ناچیز می‌دانند و معتقدند با نرخ امروز دلار این مهریه زیر ۲۰۰میلیون تومان می‌شود درحالی‌که امروزه نرمال مهریه ۱۰۰ عدد سکه است که مبلغی بیش از یک‌میلیارد تومان می‌شود.

  • 9
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
اینها که واسه به ظاهر آقازاده هاست که نمیدونن بااین پول های باد آورده چکار کننده ،اما دولت ومجلس باید یک فکری واسه جایگزین برای سکه مهریه بکند چون که تاالان نتونسته جلوی بالا رفتن قیمت سکه وازبین رفتن ارزش پول را بگیرد چرا مردها بدبخت جور این بی تدبیری رو پس بدن با این قوانین مهریه مطمئنا باشید که نتنها ازدواج ها به پاین ترین حد خود می‌رسد بلکه همونهایی هم که ازدواج کردن به خاطر طمع مهریه طلاق خواهند گرفت واین آغاز بی بندو باری وفساد در جامعه خواهد شد
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
ویژه سرپوش
X