دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۱۱:۳۸ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۲۰۱۹۲۳
حقوقی، قضایی و انتظامی

هشدار درباره ترفندهای نوروزی کلاهبرداری / اخطار درباره خریدهای آنلاین

کلاهبرداری اینترنتی,روشهای کلاهبرداری اینترنتی
ه روز تا پایان سال بیشتر باقی نمانده و همین زمان کوتاه فرصت مناسبی برای کلاهبرداران است تا با ترفندهای جدید و فریبنده از شهروندان کلاهبرداری کنند. پلیس فتا درباره انواع این شگردها هشدار داده تا در دام شیادان نیفتید.

کلاهبرداری با عنوان برنده شدن جایزه ویژه نوروز

رییس پلیس فتای آذربایجان شرقی درباره یکی از شگردهای نوروزی شیادان اخطار داد و گفت:شهروندان هرگز فریب پیام هایی با عنوان« برنده شدن جایزه ویژه نوروز» را نخورند و در صورت رویارویی با هرگونه موارد مشکوک، آن را به پلیس فتا خبر دهند. سرهنگ محسن محمودی، در تشریح این خبر اظهار کرد :با توجه به نزدیک شدن به سال نو، افراد سودجو و کلاهبرداران با ترفندهای مختلف و با سوءاستفاده از اعتماد کاربران و اغفال آنان، به دنبال کلاهبرداری از شهروندان هستند.

او افزود:مجرمان سایبری با عنوان هایی مانند شما برنده قرعه کشی ویژه عید نوروز یا برنده مبلغی پول، خودرو، سکه، تخفیفات ویژه نوروز شده اید، کاربران را فریب داده و نظر آنان را جلب می کنند. این مقام انتظامی به همه کاربران فضای مجازی توصیه کرد:شهروندان به هیچ وجه نباید فریب این گونه تماس ها یا پیامک هایی با عناوین مذکور را بخورند و باید نسبت به این طور موارد بی اعتنا باشند یا قبل از هرگونه اقدام، درستی مسئله را از منابع و مراکز رسمی پیگیری کنند.

نگهداری از رمز کارت

در این چند روز حجم خریدها افزایش می یابد. در این بین ضروری است از رمز کارت خود بیشتر مراقبت کنید.

رئیس پلیس فتای استان سمنان در این باره گفت:با توجه به ایام پیش رو و افزایش خرید کالا، شهروندان سعی کنند از واگذاری کارت و اعلام رمز کارت بانکی به فروشندگان خودداری کرده تا گرفتار دستگاه اسکیمر نشوند. سرهنگ حسین صادقی گفت:رعایت نکات امنیتی در استفاده از کارت های بانکی از سوی شهروندان به منظور جلوگیری از سرقت و برداشت غیرمجاز وجه، امری ضروری برای شهروندان است.

وی ادامه داد:در ایام پیشرو و روزهای منتهی به پایان سال، خریدهای شهروندان برای اقلام مایحتاج افزایش پیدا می کند، برخی کاربران با استفاده از دستگاه های کارت خوان اقدام به پرداخت وجه می کنند که اگر با علم و دانش سایبری همراه نباشد باعث شکل گیری یک جرم سایبری می شود. سرهنگ صادقی ادامه داد :با توجه به اینکه امروزه شهروندان کمتر پول نقد همراه خود دارند و بیشتر از طریق کارت های بانکی خریدهای خود را انجام می دهند ، سعی کنند در هنگام پرداخت بهای کالاها و خدمات خریداری شده خود اقدام به کشیدن کارت و واردکردن رمز عبور کرده و اطلاعات کارت خود را در اختیار فروشنده قرار ندهند.

این مقام سایبری در توصیه به شهروندان گفت:در صورت کشیدن کارت در دستگاه های کارت خوان مراقب باشند دستگاه های کارت خوان سالم باشد و مواردی مثل چسب خوردن یا قطعات اضافی روی آن نباشد؛ چراکه در صورت چسب خوردگی یا قطعات اضافه امکان اسکیمربودن آن وجود دارد. رئیس پلیس فتای استان سمنان گفت:برای استفاده از دستگاه های کارت خوان موجود در فروشگاه ها، طبق قانون بانک مرکزی ورود رمز کارت بانکی الزاما باید توسط مشتری انجام شود، بنابراین اگر فروشنده ای از شما تقاضای رمز کارت را کرد، از او بخواهید که دستگاه را در اختیار شما قرار دهد تا رمز را وارد کنید. این مقام مسئول، امنیت رمز عبور را یکی از راه های جلوگیری از افتادن در دام اسکیمرها دانست و بیان کرد :واردکردن رمز عبور توسط مشتری می تواند تضمین کننده امنیت کارت بانکی باشد؛ چرا که حتی در صورت نصب اسکیمر روی دستگاه کارت خوان، بدون اطلاع از رمز عبور، امکان برداشت از کارت بانکی امکان پذیر نخواهد بود.

کلاهبرداری اینترنتی,روشهای کلاهبرداری اینترنتی

اخطار درباره خریدهای آنلاین

رئیس اداره تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای استان خراسان رضوی نیز در هشداری تازه از شهروندان خواست:در هنگام خریدهای آنلاین و به ویژه در خریدهای نوروز مراقب تبلیغات فریبنده و سایت های جعلی باشند تا در دام مجرمان سایبری قرار نگیرند.

سرهنگ هادی شرکا گفت:خریدهای آنلاین از جمله موضوعاتی است که امروزه به واسطه شیوع ویروس کرونا بیش از پیش مورد استفاده کاربران قرار می گیرد و در این میان دانستن نکات و توصیه های کاربردی برای داشتن یک خرید اینترنتی ایمن بسیار ضروری است.

وی افزود:یکی از نکات مهمی که شهروندان باید در هنگام خرید اینترنتی به آن توجه کنند، اعتبار فروشگاه و فروشنده ای است که قصد خرید از آن را دارند؛ فروشنده باید شماره تماس و آدرس مشخصی داشته و امکان مراجعه حضوری داشته باشد و درباره سایت های اینترنتی نیز فروشگاه باید دارای نماد اعتماد الکترونیک بوده که فهرست فروشگاه های دارای ایی نماد در سایت https:‎//enamad.ir قابل دسترس است. این مقام انتظامی ادامه داد :درصورتی که شهروندان قصد خرید از یک سایت برای اولین بار را دارند و از اعتبار آن اطمینان ندارند، حتی الامکان برای پرداخت وجه مورد نظر از گزینه دریافت حضوری که به ازای دریافت محصول در هنگام دریافت، وجه پرداخت می شود، استفاده کنند؛ اما اگر قصد دارند مبلغ خرید را به صورت آنلاین پرداخت کنند، حتما در هنگام ثبت اطلاعات مالی و کارت بانکی خود به آدرس درگاه پرداخت دقت داشته تا در دام صفحات جعلی و فیشینگ قرار نگیرند.

وی خاطرنشان کرد :در برخی از کلاهبرداری های اینترنتی شاهدیم که به خاطر یک سهل انگاری و عدم توجه کافی شهروندان، متأسفانه مبالغ هنگفتی از حساب بانکی افراد توسط مجرمان سایبری برداشت شده است؛ بنابراین به شهروندان گرامی توصیه می کنیم برای خریدهای آنلاین و پرداخت های الکترونیک از یک کارت بانکی مجزا با موجودی محدود استفاده کنند تا در صورت افشای احتمالی اطلاعات کارت، امکان برداشت مبالغ هنگفت از حساب آنان وجود نداشته باشد. سرهنگ شرکا به شهروندان توصیه کرد:درصورتی که قصد دارید برنامه یا اپلیکیشن یک فروشگاه اینترنتی را روی تلفن همراه خود نصب کنید، حتما این گونه برنامه ها را از سایت های رسمی دانلود کرده و به لینک های ارسالی به ویژه در شبکه های اجتماعی اطمینان نکنید.

کلاهبرداری به بهانه تکالیف نوروزی

یکی دیگر از شگردهای مجرمان هدف قراردادن دانش آموزان است. رئیس پلیس فتای استان خراسان جنوبی گفت:بعضی از کلاهبرداران با عنوان فروش تکالیف نوروزی، اقدام به کلاهبرداری از هم وطنان عزیز می کنند. سرهنگ علی محمد پور گفت:با توجه به مجازی بودن آموزش برای دانش آموزان در سال تحصیلی، امسال متأسفانه برخی از افراد سودجو با تبلیغ فروش تکالیف نوروزی در سایت ها، کانال ها و گروه های شبکه های اجتماعی اقدام به کلاهبرداری از معلمان و دانش آموزان می کنند.

وی ادامه داد :در این روش از کلاهبرداری، مجرمان سایبری با تبلیغات گسترده اعتماد معلمان و دانش آموزان را جلب می کنند و از آنها می خواهند مبلغی برای دریافت تکالیف نوروزی واریز کنند و بعد از واریز وجوه به حساب کلاهبردار، نه تنها هیچ نوع تکلیفی دریافت نمی کنند، بلکه دیگر کسی پاسخ گوی تماس های آنها نیست.

سرهنگ محمدپور درباره دیگر ترفند این مجرمان سایبری گفت:در پی تبلیغات فروش تکالیف نوروزی، شاهد ارسال لینک های جعلی در کانال ها و شبکه های اجتماعی هستیم که با سرقت اطلاعات بانکی شهروندان، حساب بانکی آنان را خالی می کنند. این مقام انتظامی به شهروندان توصیه کرد:با توجه به اینکه حضور مداوم دانش آموزان در کلاس های مجازی برای سلامت دانش آموزان آسیب هایی را به دنبال دارد و همچنین با توجه به اعلام منابع رسمی از سوی وزارت آموزش و پرورش در عید نوروز امسال هیچ گونه تکالیف نوروزی برای دانش آموزان تعیین نشده است، هرگونه پیام و تبلیغات منتشرشده در فضای مجازی با وعده فروش تکلیف نوروزی، کلاهبرداری است.

sharghdaily.com
  • 18
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش