یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
۱۱:۳۸ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۲۰۱۹۲۳
حقوقی، قضایی و انتظامی

هشدار درباره ترفندهای نوروزی کلاهبرداری / اخطار درباره خریدهای آنلاین

کلاهبرداری اینترنتی,روشهای کلاهبرداری اینترنتی
ه روز تا پایان سال بیشتر باقی نمانده و همین زمان کوتاه فرصت مناسبی برای کلاهبرداران است تا با ترفندهای جدید و فریبنده از شهروندان کلاهبرداری کنند. پلیس فتا درباره انواع این شگردها هشدار داده تا در دام شیادان نیفتید.

کلاهبرداری با عنوان برنده شدن جایزه ویژه نوروز

رییس پلیس فتای آذربایجان شرقی درباره یکی از شگردهای نوروزی شیادان اخطار داد و گفت:شهروندان هرگز فریب پیام هایی با عنوان« برنده شدن جایزه ویژه نوروز» را نخورند و در صورت رویارویی با هرگونه موارد مشکوک، آن را به پلیس فتا خبر دهند. سرهنگ محسن محمودی، در تشریح این خبر اظهار کرد :با توجه به نزدیک شدن به سال نو، افراد سودجو و کلاهبرداران با ترفندهای مختلف و با سوءاستفاده از اعتماد کاربران و اغفال آنان، به دنبال کلاهبرداری از شهروندان هستند.

او افزود:مجرمان سایبری با عنوان هایی مانند شما برنده قرعه کشی ویژه عید نوروز یا برنده مبلغی پول، خودرو، سکه، تخفیفات ویژه نوروز شده اید، کاربران را فریب داده و نظر آنان را جلب می کنند. این مقام انتظامی به همه کاربران فضای مجازی توصیه کرد:شهروندان به هیچ وجه نباید فریب این گونه تماس ها یا پیامک هایی با عناوین مذکور را بخورند و باید نسبت به این طور موارد بی اعتنا باشند یا قبل از هرگونه اقدام، درستی مسئله را از منابع و مراکز رسمی پیگیری کنند.

نگهداری از رمز کارت

در این چند روز حجم خریدها افزایش می یابد. در این بین ضروری است از رمز کارت خود بیشتر مراقبت کنید.

رئیس پلیس فتای استان سمنان در این باره گفت:با توجه به ایام پیش رو و افزایش خرید کالا، شهروندان سعی کنند از واگذاری کارت و اعلام رمز کارت بانکی به فروشندگان خودداری کرده تا گرفتار دستگاه اسکیمر نشوند. سرهنگ حسین صادقی گفت:رعایت نکات امنیتی در استفاده از کارت های بانکی از سوی شهروندان به منظور جلوگیری از سرقت و برداشت غیرمجاز وجه، امری ضروری برای شهروندان است.

وی ادامه داد:در ایام پیشرو و روزهای منتهی به پایان سال، خریدهای شهروندان برای اقلام مایحتاج افزایش پیدا می کند، برخی کاربران با استفاده از دستگاه های کارت خوان اقدام به پرداخت وجه می کنند که اگر با علم و دانش سایبری همراه نباشد باعث شکل گیری یک جرم سایبری می شود. سرهنگ صادقی ادامه داد :با توجه به اینکه امروزه شهروندان کمتر پول نقد همراه خود دارند و بیشتر از طریق کارت های بانکی خریدهای خود را انجام می دهند ، سعی کنند در هنگام پرداخت بهای کالاها و خدمات خریداری شده خود اقدام به کشیدن کارت و واردکردن رمز عبور کرده و اطلاعات کارت خود را در اختیار فروشنده قرار ندهند.

این مقام سایبری در توصیه به شهروندان گفت:در صورت کشیدن کارت در دستگاه های کارت خوان مراقب باشند دستگاه های کارت خوان سالم باشد و مواردی مثل چسب خوردن یا قطعات اضافی روی آن نباشد؛ چراکه در صورت چسب خوردگی یا قطعات اضافه امکان اسکیمربودن آن وجود دارد. رئیس پلیس فتای استان سمنان گفت:برای استفاده از دستگاه های کارت خوان موجود در فروشگاه ها، طبق قانون بانک مرکزی ورود رمز کارت بانکی الزاما باید توسط مشتری انجام شود، بنابراین اگر فروشنده ای از شما تقاضای رمز کارت را کرد، از او بخواهید که دستگاه را در اختیار شما قرار دهد تا رمز را وارد کنید. این مقام مسئول، امنیت رمز عبور را یکی از راه های جلوگیری از افتادن در دام اسکیمرها دانست و بیان کرد :واردکردن رمز عبور توسط مشتری می تواند تضمین کننده امنیت کارت بانکی باشد؛ چرا که حتی در صورت نصب اسکیمر روی دستگاه کارت خوان، بدون اطلاع از رمز عبور، امکان برداشت از کارت بانکی امکان پذیر نخواهد بود.

کلاهبرداری اینترنتی,روشهای کلاهبرداری اینترنتی

اخطار درباره خریدهای آنلاین

رئیس اداره تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای استان خراسان رضوی نیز در هشداری تازه از شهروندان خواست:در هنگام خریدهای آنلاین و به ویژه در خریدهای نوروز مراقب تبلیغات فریبنده و سایت های جعلی باشند تا در دام مجرمان سایبری قرار نگیرند.

سرهنگ هادی شرکا گفت:خریدهای آنلاین از جمله موضوعاتی است که امروزه به واسطه شیوع ویروس کرونا بیش از پیش مورد استفاده کاربران قرار می گیرد و در این میان دانستن نکات و توصیه های کاربردی برای داشتن یک خرید اینترنتی ایمن بسیار ضروری است.

وی افزود:یکی از نکات مهمی که شهروندان باید در هنگام خرید اینترنتی به آن توجه کنند، اعتبار فروشگاه و فروشنده ای است که قصد خرید از آن را دارند؛ فروشنده باید شماره تماس و آدرس مشخصی داشته و امکان مراجعه حضوری داشته باشد و درباره سایت های اینترنتی نیز فروشگاه باید دارای نماد اعتماد الکترونیک بوده که فهرست فروشگاه های دارای ایی نماد در سایت https:‎//enamad.ir قابل دسترس است. این مقام انتظامی ادامه داد :درصورتی که شهروندان قصد خرید از یک سایت برای اولین بار را دارند و از اعتبار آن اطمینان ندارند، حتی الامکان برای پرداخت وجه مورد نظر از گزینه دریافت حضوری که به ازای دریافت محصول در هنگام دریافت، وجه پرداخت می شود، استفاده کنند؛ اما اگر قصد دارند مبلغ خرید را به صورت آنلاین پرداخت کنند، حتما در هنگام ثبت اطلاعات مالی و کارت بانکی خود به آدرس درگاه پرداخت دقت داشته تا در دام صفحات جعلی و فیشینگ قرار نگیرند.

وی خاطرنشان کرد :در برخی از کلاهبرداری های اینترنتی شاهدیم که به خاطر یک سهل انگاری و عدم توجه کافی شهروندان، متأسفانه مبالغ هنگفتی از حساب بانکی افراد توسط مجرمان سایبری برداشت شده است؛ بنابراین به شهروندان گرامی توصیه می کنیم برای خریدهای آنلاین و پرداخت های الکترونیک از یک کارت بانکی مجزا با موجودی محدود استفاده کنند تا در صورت افشای احتمالی اطلاعات کارت، امکان برداشت مبالغ هنگفت از حساب آنان وجود نداشته باشد. سرهنگ شرکا به شهروندان توصیه کرد:درصورتی که قصد دارید برنامه یا اپلیکیشن یک فروشگاه اینترنتی را روی تلفن همراه خود نصب کنید، حتما این گونه برنامه ها را از سایت های رسمی دانلود کرده و به لینک های ارسالی به ویژه در شبکه های اجتماعی اطمینان نکنید.

کلاهبرداری به بهانه تکالیف نوروزی

یکی دیگر از شگردهای مجرمان هدف قراردادن دانش آموزان است. رئیس پلیس فتای استان خراسان جنوبی گفت:بعضی از کلاهبرداران با عنوان فروش تکالیف نوروزی، اقدام به کلاهبرداری از هم وطنان عزیز می کنند. سرهنگ علی محمد پور گفت:با توجه به مجازی بودن آموزش برای دانش آموزان در سال تحصیلی، امسال متأسفانه برخی از افراد سودجو با تبلیغ فروش تکالیف نوروزی در سایت ها، کانال ها و گروه های شبکه های اجتماعی اقدام به کلاهبرداری از معلمان و دانش آموزان می کنند.

وی ادامه داد :در این روش از کلاهبرداری، مجرمان سایبری با تبلیغات گسترده اعتماد معلمان و دانش آموزان را جلب می کنند و از آنها می خواهند مبلغی برای دریافت تکالیف نوروزی واریز کنند و بعد از واریز وجوه به حساب کلاهبردار، نه تنها هیچ نوع تکلیفی دریافت نمی کنند، بلکه دیگر کسی پاسخ گوی تماس های آنها نیست.

سرهنگ محمدپور درباره دیگر ترفند این مجرمان سایبری گفت:در پی تبلیغات فروش تکالیف نوروزی، شاهد ارسال لینک های جعلی در کانال ها و شبکه های اجتماعی هستیم که با سرقت اطلاعات بانکی شهروندان، حساب بانکی آنان را خالی می کنند. این مقام انتظامی به شهروندان توصیه کرد:با توجه به اینکه حضور مداوم دانش آموزان در کلاس های مجازی برای سلامت دانش آموزان آسیب هایی را به دنبال دارد و همچنین با توجه به اعلام منابع رسمی از سوی وزارت آموزش و پرورش در عید نوروز امسال هیچ گونه تکالیف نوروزی برای دانش آموزان تعیین نشده است، هرگونه پیام و تبلیغات منتشرشده در فضای مجازی با وعده فروش تکلیف نوروزی، کلاهبرداری است.

sharghdaily.com
  • 18
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
الساندرو جوزپه,فوت الساندرو جوزپه,بیوگرافی الساندرو جوزپه بیوگرافی الساندرو جوزپه مخترع باتریهای امروزی (+ تصاویر)

زاده:۱۸ فوریهٔ ۱۷۴۵

زادگاه:کومو٬دوک نشین میلان

ملیت:ایتالیایی 

شناخته شده برای:اختراع باتری، الکتروفور، متان، ولت، ولتاژ، ولت سنج

رشته( های) فعالیت:فیزیک و شیمی

درگذشت:۵ مارس ۱۸۲۷

ادامه
اسکندر مقدونی,اسکندر مقدونی فرمانروای قدرتمند مقدونیه,داستان زندگی اسکندر مقدونی زندگینامه اسکندر مقدونی و حمله ی او به ایران

زاده:۲۰ ژوئیه ۳۵۶ پ.م.

زادگاه:پلا، مقدونیهٔ

ملیت:ایرانی

دین و مذهب:چندخدایی یونانی

درگذشته:۱۰ یا ۱۱ ژوئن ۳۲۳ پ.م.

ادامه
ویژه سرپوش