یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۶۴

دولت کامله الوداد چیست؟

دولت کامله الوداد چیستدولت کامله الوداد در بسیاری از معاهدات بین‌المللی و بیشتر در پیمان‌های بازرگانی به چشم می‌خورد
اهمیت آگاهی از اصل دولت کامله الوداد براساس مواردی افزایش می یابد که از آن ها می توان به تأثیر روز افزون آن در مباحث مهم در شاخه های حقوق بین الملل عمومی و تجارت بین الملل اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش درباره دولت کامله الوداد توضیح داده شده است.

دولت کامله الوداد

در بسیاری از معاهدات بین المللی و پیمان های بازرگانی از شرط ملت بهین دوست یا ملت کامِلَةالوداد یا ملت بِه خواه (Most favoured nation) استفاده شده است.

براساس وجود این شرط در معاهده، هر معاهده ای که یکی از دولت ها با دولت ثالث منعقد کرده، حقوق و امتیازاتی را در آن به کشور دیگر تقدیم می کند تا کشور طرف قرارداد اول بتواند از همان امتیازات برخوردار شود. انتقال چنین امتیازاتی بصورت خودکار، نیازی به تصویب موافقت نامهٔ جدید یا تشریفات دیگر ندارد.

تاریخچه دولت کامله الوداددولت کامله الوداد نیاز به تصویب موافقت‌نامهٔ جدید یا تشریفات دیگری ندارد

دولت های کامله الوداد در سازمان تجارت جهانی

اعضای سازمان تجارت جهانی ، متعهد به رعایت مقررات دولت کاملةالوداد دربرابر یکدیگر هستند. اصل دولت دوست بهره مند از هنگام تاسیس گات در ۱۹۴۷ تابحال برقرار بوده است.

وضع قراردادهای ترجیحی با کشورهای در حال توسعه از مهمترین استثنای این اصل به شمار می رود. این استثناء در سال ۱۹۷۱ به توافق اعضای گات برای لغو تعهدات ماده اول موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت در یک دوره ده ساله به وجود آمد که پس از آن دولت های توسعه یافته ، مجوز استفاده از نرخ های ترجیحی تعرفه ای برای کشورهای در حال توسعه را داشتند.

اتحادیه های گمرکی و مناطق آزاد تجاری، استثنای دیگر اصل دولت کاملةالوداد در سازمان تجارت جهانی می باشد. کشورها به موجب ماده ۲۴ گات ۱۹۹۴ میتوانند نرخ های تعرفه ای پائین تری را در قالب ترتیبات منطقه ای و وحدت اقتصادی، در روابط تجاری خود اعمال کنند.

اصل دولت کامله الوداد چیستاستثنای اصل دولت کامله الوداد در سازمان تجارت جهانی اتحادیه‌های گمرکی و مناطق آزاد تجاری هستند

تاریخچه ای مختصر از حضور اصل دولت کامله الوداد در معاهدات به طرفیت ایران

با توجه به این که به اصل دولت کامله الوداد در بسیاری از معاهدات منعقده اشاره شده است، در این جا برخی از مهم ترین آنان را ذکر می کنیم:براساس فصل هجده معاهده با دولت شوروی در سال ۱۳۰۰، این اصل برای تبعه هر یک از دولت های طرف قراردادی برقرار است که به کشور دیگر مسافرت کنند.( یعنی دولت ها دربرابر اتباع یکدیگر، متعهد به رفتار مطلوب شدند.)

در سال ۱۳۰۷ در عهدنامه مودت در مورد محصولات کشاورزی و صنعتی دولت ایران و لهستان، بیان شده است که درصورت ورود هر یک از آن ها به زمین های گمرک طرف دیگر( چه برای مصرف داخلی و یا صادرات از آن کشور باشد)، حقوق، عوارض و رسومی که بر تولید و مصرف محصولات خودِ آن کشور اعمال می شود، بر آن ها نیز اعمال خواهدشد.

ایران درخصوص رفتار متقابل با مأمورین و نمایندگان سیاسی طرف مقابل، قرارداد با کشورهای ایتالیا و هلند، منعقد کرد( به موجب عهدنامه منعقده در سال ۱۳۰۹). بدین ترتیب، خود را به رعایت اصول معمول در حقوق بین الملل عمومی موظف کردند.

همچنین ایران در برابر اتحاد جماهیر شوروی، قراردادی را امضاء کرد و از این رو در خصوص شرکتهای تجاری و دیگر مؤسسات اقتصادی این دولت، ملزم به رفتار مطابق با اصل دولت کامله الوداد شد. در قرارداد همکاری اقتصادی و فنی بین دولت ایران و لیبی، اصل دولت کامله الوداد در خصوص حقوقی از قبیل حق تخلیه کالا و عوارض بندری و رفتار مطلوب با کشتی های حامل پرچم کشور دیگر، اعمال شده است.

تفسیر جایگاه کنونی اصل دولت کامله الوداد در حقوق تجارت بین الملل

لغو تمام تبعیض های تجاری اصلی در سازمان تجارت جهانی ، مهم و محوری است که مقررات مربوط به آن برطبق اصل دولت کامله الوداد بیان شده است. به موجب این اصول، اولا در خصوص انواع کالاها و محصولات وارداتی و صادراتی به کشورهای عضو، رفتار یکسانی مقرر شده است. درواقع، زمانی که از سایر کشورها کالا و محصولات مشابه( با فاکتورهای مخصوص به خود در احراز شباهت) دریافت میشود یا به آن ها صادر می گردد، باید در اعمال قواعدی ازجمله معافیت ها و امتیازات صادراتی و یا اعمال عوارض گمرکی برای کالاهای وارداتی بدون شرط و تبعیض، آنرا بر تمامی اعضای سازمان تجارت جهانی اعمال کنند.( یعنی نمی تواند بین کشورهای عضو، تفاوت قائل شود.) ثانیا پس از ورود این کالاها و محصولات( با رعایت برابری بین کشورهای صادرکننده) به بازار خود، نباید مالیات و یا قوانین و امتیازاتی را وضع کنند که با رقم مالیاتی کالاهای مشابهش( تولید داخلی) تفاوت داشته باشد.

شرط دولت کامله الوداد,معنی دولت کامله الوداددولت کامله الوداد از سال ۱۹۴۷ تا به حال برقرار بوده‌است

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش