چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۶۴

دولت کامله الوداد چیست؟

دولت کامله الوداد چیستدولت کامله الوداد در بسیاری از معاهدات بین‌المللی و بیشتر در پیمان‌های بازرگانی به چشم می‌خورد
اهمیت آگاهی از اصل دولت کامله الوداد براساس مواردی افزایش می یابد که از آن ها می توان به تأثیر روز افزون آن در مباحث مهم در شاخه های حقوق بین الملل عمومی و تجارت بین الملل اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش درباره دولت کامله الوداد توضیح داده شده است.

دولت کامله الوداد

در بسیاری از معاهدات بین المللی و پیمان های بازرگانی از شرط ملت بهین دوست یا ملت کامِلَةالوداد یا ملت بِه خواه (Most favoured nation) استفاده شده است.

براساس وجود این شرط در معاهده، هر معاهده ای که یکی از دولت ها با دولت ثالث منعقد کرده، حقوق و امتیازاتی را در آن به کشور دیگر تقدیم می کند تا کشور طرف قرارداد اول بتواند از همان امتیازات برخوردار شود. انتقال چنین امتیازاتی بصورت خودکار، نیازی به تصویب موافقت نامهٔ جدید یا تشریفات دیگر ندارد.

تاریخچه دولت کامله الوداددولت کامله الوداد نیاز به تصویب موافقت‌نامهٔ جدید یا تشریفات دیگری ندارد

دولت های کامله الوداد در سازمان تجارت جهانی

اعضای سازمان تجارت جهانی ، متعهد به رعایت مقررات دولت کاملةالوداد دربرابر یکدیگر هستند. اصل دولت دوست بهره مند از هنگام تاسیس گات در ۱۹۴۷ تابحال برقرار بوده است.

وضع قراردادهای ترجیحی با کشورهای در حال توسعه از مهمترین استثنای این اصل به شمار می رود. این استثناء در سال ۱۹۷۱ به توافق اعضای گات برای لغو تعهدات ماده اول موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت در یک دوره ده ساله به وجود آمد که پس از آن دولت های توسعه یافته ، مجوز استفاده از نرخ های ترجیحی تعرفه ای برای کشورهای در حال توسعه را داشتند.

اتحادیه های گمرکی و مناطق آزاد تجاری، استثنای دیگر اصل دولت کاملةالوداد در سازمان تجارت جهانی می باشد. کشورها به موجب ماده ۲۴ گات ۱۹۹۴ میتوانند نرخ های تعرفه ای پائین تری را در قالب ترتیبات منطقه ای و وحدت اقتصادی، در روابط تجاری خود اعمال کنند.

اصل دولت کامله الوداد چیستاستثنای اصل دولت کامله الوداد در سازمان تجارت جهانی اتحادیه‌های گمرکی و مناطق آزاد تجاری هستند

تاریخچه ای مختصر از حضور اصل دولت کامله الوداد در معاهدات به طرفیت ایران

با توجه به این که به اصل دولت کامله الوداد در بسیاری از معاهدات منعقده اشاره شده است، در این جا برخی از مهم ترین آنان را ذکر می کنیم:براساس فصل هجده معاهده با دولت شوروی در سال ۱۳۰۰، این اصل برای تبعه هر یک از دولت های طرف قراردادی برقرار است که به کشور دیگر مسافرت کنند.( یعنی دولت ها دربرابر اتباع یکدیگر، متعهد به رفتار مطلوب شدند.)

در سال ۱۳۰۷ در عهدنامه مودت در مورد محصولات کشاورزی و صنعتی دولت ایران و لهستان، بیان شده است که درصورت ورود هر یک از آن ها به زمین های گمرک طرف دیگر( چه برای مصرف داخلی و یا صادرات از آن کشور باشد)، حقوق، عوارض و رسومی که بر تولید و مصرف محصولات خودِ آن کشور اعمال می شود، بر آن ها نیز اعمال خواهدشد.

ایران درخصوص رفتار متقابل با مأمورین و نمایندگان سیاسی طرف مقابل، قرارداد با کشورهای ایتالیا و هلند، منعقد کرد( به موجب عهدنامه منعقده در سال ۱۳۰۹). بدین ترتیب، خود را به رعایت اصول معمول در حقوق بین الملل عمومی موظف کردند.

همچنین ایران در برابر اتحاد جماهیر شوروی، قراردادی را امضاء کرد و از این رو در خصوص شرکتهای تجاری و دیگر مؤسسات اقتصادی این دولت، ملزم به رفتار مطابق با اصل دولت کامله الوداد شد. در قرارداد همکاری اقتصادی و فنی بین دولت ایران و لیبی، اصل دولت کامله الوداد در خصوص حقوقی از قبیل حق تخلیه کالا و عوارض بندری و رفتار مطلوب با کشتی های حامل پرچم کشور دیگر، اعمال شده است.

تفسیر جایگاه کنونی اصل دولت کامله الوداد در حقوق تجارت بین الملل

لغو تمام تبعیض های تجاری اصلی در سازمان تجارت جهانی ، مهم و محوری است که مقررات مربوط به آن برطبق اصل دولت کامله الوداد بیان شده است. به موجب این اصول، اولا در خصوص انواع کالاها و محصولات وارداتی و صادراتی به کشورهای عضو، رفتار یکسانی مقرر شده است. درواقع، زمانی که از سایر کشورها کالا و محصولات مشابه( با فاکتورهای مخصوص به خود در احراز شباهت) دریافت میشود یا به آن ها صادر می گردد، باید در اعمال قواعدی ازجمله معافیت ها و امتیازات صادراتی و یا اعمال عوارض گمرکی برای کالاهای وارداتی بدون شرط و تبعیض، آنرا بر تمامی اعضای سازمان تجارت جهانی اعمال کنند.( یعنی نمی تواند بین کشورهای عضو، تفاوت قائل شود.) ثانیا پس از ورود این کالاها و محصولات( با رعایت برابری بین کشورهای صادرکننده) به بازار خود، نباید مالیات و یا قوانین و امتیازاتی را وضع کنند که با رقم مالیاتی کالاهای مشابهش( تولید داخلی) تفاوت داشته باشد.

شرط دولت کامله الوداد,معنی دولت کامله الوداددولت کامله الوداد از سال ۱۹۴۷ تا به حال برقرار بوده‌است

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش