شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۴۱

دستمال مخدر چیست و چه عوارضی را بهمراه دارد؟

ترک ماده مخدر دستمال,عوارض مخدر دستمال,ماده توهم زا در دستمال مخدردر مخدر دستمال، اغلب ماده توهم‌زا روی کاغذی در ابعاد یک در یک سانتی متر آغشته میشود
امروزه مخدرهای گوناگونی باتوجه به گسترش مواد صنعتی در بازار وجود دارد. یکی از این مواد صنعتی، ماده مخدر دستمال است که جوانان و قشر کم درآمد جامعه به آن گرفتار شده اند. این نوع دستمال بر روی سیستم عصبی افراد، اثرات بسیار مخربی دارد.

دستمال مخدر

بیش از ۷۰۰ نوع مواد مخدر و توهم زا در جهان وجود دارد که بیشترین سنینی که در سراسر جهان به مصرف انواع مواد مخدر و روانگردان ها روی آورده اند مربوط به سن زیر ۳۹ سال است. بنابراین باید حساسیت خود را نسبت به مسأله مصرف مواد مخدر و روانگردان ها نشان دهیم و برای جلوگیری از افزایش این امار، برنامه ریزی اصولی داشته باشیم.

متأسفانه الگوی مصرف مواد مخدر افراد در سال های اخیر دچار تغییراتی شده و گرایش بیشتر افراد به سمت مواد مخدر صنعتی مانند شیشه است. زیان مواد مخدر صنعتی، بیشتر از مواد مخدر سنتی است و عوارض آن هم بیشتر است. باتوجه به انواع مختلف این نوع مواد، روزانه با اسامی مختلفی از آنها اشنا میشویم. بنابراین می توانید با کسب اطلاعات کافی، خود و خانواده تان را نسبت به این مسأله باخبر کنید تا از خطر این مواد در امان بمانند.

مواد صنعتی جدیدی به بازار وارد شده که به آن ماده مخدر دستمال یا NPS می گویند. این ماده دارای کانابینوئید میباشد که اثرات توهم زایی را بهمراه دارد. با این حال دستمال مخدر، بسیار قوی تر از مواد توهم زای طبیعی نظیر حشیش و ماریجوانا میباشد به این خاطر که در ازمایشگاه، کانابینوئید موجود در دستمال مخدر دستکاری شده و میزان دوز آن فراتر است. اثرات مخرب این دستمال حدود ۲۰ تا ۸۰ برابر حشیش است؛ از این رو عوارض آن مخرب تر است. هزینه ی کم دستمال مخدر از معایب آن به شمار می رود؛ به همین خاطر قشر ضعیف جامعه با اندک پولشان به راحتی معتاد میشوند. دستمال مخدر از نظر ظاهری به دستمال مرطوب آرایشی زنانه شباهت دارد.

دستمال مخدر,عکس مواد مخدر دستمال,نحوه مصرف ماده مخدر دستمالنام دیگر مخدر دستمال، NPS میباشد

شکل ظاهری مخدر دستمال

این ماده مخدر را نمیتوان به راحتی از دستمال کاغذی معمولی تشخیص داد؛ چون مشابه دستمال کاغذی است. این مخدر به شکل مربع و شبیه دستمال مرطوب در اندازه نیم سانت نیم سانت به بازار ارائه میشود و در نظر داشته باشید که صرفا به شکل دستمال نیست بلکه به صورت قرص و اسپری هم میباشد و حتی در زمان آينده احتمال دارد ، به صورت عطریات و بخوریات عرضه شود. البته توصیه ی پلیس باتوجه به تنوع مواد مخدر و روانگردان اینست که نباید الزاما به دنبال شکل ظاهری خاصی باشید، بلکه باید مشکوک به هر چیزی در انواع مختلف قرص، شربت و … باشید مگر این که پزشک، آن را تجویز کند.

ماده مخدر دستمال توسط چه کسانی بیشتر مصرف می شود؟

با توجه به قیمت ارزان دستمال مخدر براحتی میتوان آن را تهیه کرد. علت رواج این ماده مخدر در بین جوانان و خصوصا دختران، قیمت پائین و در دسترس بودن آن می باشد.

فروشندگان به معرفی دستمال مخدر بعنوان یک ماده ی لاکچری و بی ضرر می پردازند و با همین ترفند موجب جذب جوانان به سمت مصرف آن میشوند. حتی برخی از آنها درخصوص این دستمال تبلیغاتی می کنند؛ به این شرح که استفاده از دستمال مخدر، پوست را زیبا و جوان می کند و به این ترتیب دختران جوان، این مواد خطرناک را مصرف می کنند.

جوانان به عنوان آینده سازان کشور، مورد هجوم و نشانه سوداگران اعتیاد قرار می گیرند و هرروز ، این افراد سودجو یک ماده مخدر صنعتی جدید را عرضه می کنند. بیشتر، سنین ۱۶ تا ۲۵ سال به مصرف این ماده مخدر، گرایش پیدا کرده اند. از این رو توصیه میشود که خانواده ها باید بیشتر از جوانانشان مراقبت کنند و دائما اطلاعات جدیدی درخصوص شناخت انواع مواد مخدر داشته باشند تا اگر موارد مشکوکی را دیدند سریعا نسبت به آن اقدام کنند. در سال ۱۳۹۵ دستمال مخدر برای نخستین بار در یکی از استان های کشور، دیده شد. خوش بختانه تاکنون طبق آماری ستاد مبارزه با مواد مخدر ، هنوز به صورت مستقیم نتوانسته اند دستمال مخدر را وارد کشور نشده و از آن کشفیاتی گزارش نشده و تنها در حد موارد محدود و شخصی گزارش شده است.

نحوه مصرف ماده مخدر دستمال

ماده توهم زا را در دستمال مخدر، بر روی کاغذی که ابعاد آن یک در یک سانتیمتر است؛ آغشته می کنند و مصرف کنندگان ، سیگارشان را روی این کاغذ قرار میدهند درحالیکه بعضی دیگر با خرد کردن آن و ترکیبش با توتون، آن را مصرف می کنند. فرد با مصرف دستمال مخدر، تمامی مهارت هایش را از دست میدهد. این ماده حتی به صورت عطر و بخور در مهمانی ها امکان دارد مورد استفاده قرار بگیرد.

ترک ماده مخدر دستمال

فرد با یک بار مصرف دستمال مخدر، شدیدا معتاد میشود و نسبت به این ماده مخدر، وابستگی شدیدی پیدا میکند. اثرات بسیار قوی این ماده مخدر به شدت اعتیادآور است و عوارضی همچون وابستگی های جسمانی و روانی را بهمراه دارد. باتوجه به کم بودن زمان اثر گذاری دستمال مخدر، فرد ناچارا در طول روز به دفعات زیادی از این ماده مخدر استفاده می کند. ترک این ماده مانند سایر مواد توهم زا است و به درمانهای روان شناختی، بیش از هر چیز دیگری وابسته است. به همین خاطر برای این که بخواهید این ماده مخدر را ترک کنید؛ لازم است که برای سم زدایی بدن خود در کنار برنامه ریزی در حیطه اعتیاد به یک روانشناس متخصص مراجعه کنید تا بتواند با ارزیابی عوارض روانی ناشی از مصرف این ماده، کاری را به منظور پیشگیری از وسوسه های احتمالی بعدی انجام دهد.

ترک ماده مخدر دستمال,عوارض مخدر دستمال,ماده توهم زا در دستمال مخدراثرات مخرب دستمال مخدر چیزی حدود ۲۰ تا ۸۰ برابر حشیش باشد

مصرف مواد مخدر دستمال در ایران

با توجه به این که ماده مخدر دستمال در دسته NPS ها قرار دارد؛ به روش های مختلف کاری می توان براحتی از آن استفاده کرد. NPS ها به موادی گفته میشود که با اضافه شدن به دستمال، خاصیت توهم زایی را بوجود می آورند. ممکن است این موارد را با اسم های LSD در بازار بشنوید. NPS ممکن است به عنوان یک ماده توهم زا با مواردی مثل دستمال، قند، عطر ... استفاده شود.

دستمال مخدر را ممکن است به صورت عطر یا بخور در مهمانی ها و پارتی ها به همه افراد بدهند. این دستمال ها میتواند توسط فروشندگان زن در اماکن عمومی و به خصوص مترو ها به منظور رفع خستگی پوست تبلیغ شود که بیشتر دختران جوان را به دلیل ظاهر زیبا و تزئینی مورد هدف قرار دهد. فروشندگان، این دستمال ها را با نام" عالیا" عرضه می کنند که نه تنها پوست را شاداب و جوان نمیکند بلکه فرد را معتاد میکند. این ماده مخدر با وارد شدن از طریق پوست بدن، فرد را معتاد میکند.

عوارض مخدر دستمال

شاید در ابتدا بگویید که دستمال مخدر، بدون عوارض است ولی باید بدانید که اثر دستمال مخدر، خیلی قوی تر از حشیش و مارجوانا است و از عوارض آن می توان به بالا رفتن تپش قلب ، خشکی دهان و فراموشی، خنده زیاد، تحریک قوای جنسی و توهم کاذب در دختران اشاره کرد. از مهمترین عوارض مصرف آن می توان، داشتن افکار توهم زا را نام برد. این ماده دارای مورفین زیادی میباشد که اگر فرد از آن استفاده نکند به بدن درد، مبتلا می شود. همچنین دستمال مخدر بر اساس تجربه مصرف کنندگان ، با ایجاد یک حالت مستی، فرد را در حد ده دقیقه در حالت نئشگی می برد.

شاید تصور شما این باشد که با مصرف یک بار دستمال مخدر به آن وابستگی پیدا نمی کنید و معتاد نمیشوید، ولی بهتر است بدانید که فرد حتی با یکبار مصرف کردن آن هم معتاد میشود. افراد در اغلب موارد با شروع از یک قطعه، کم کم مصرف خود را به ۷۰ قطعه در روز می رسانند. در ماه اول بر اساس تجربه مصرف کنندگان ، ظاهر افراد، تغییری نمیکند ولی چهره و اندام فرد، پس از گذشت یکسال دچار تغییراتی می شوند. از دیگر نکات قابل توجه اینست که فرد پس از شش ماه درصورت مصرف مداوم از این ماده، فوت میکند. بی حالی و کسلی، یکی از مشکلاتیست که افراد پس از ترک این ماده مخدر با آن مواجه میشوند.

عکس مواد مخدر دستمال,شکل ظاهری مخدر دستمال,دستمال مخدرمخدر دستمال در اندازه نیم سانت نیم سانت به شکل مربع و شبیه دستمال مرطوب است

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش