سه شنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۴۱

دستمال مخدر چیست و چه عوارضی را بهمراه دارد؟

ترک ماده مخدر دستمال,عوارض مخدر دستمال,ماده توهم زا در دستمال مخدردر مخدر دستمال، اغلب ماده توهم‌زا روی کاغذی در ابعاد یک در یک سانتی متر آغشته میشود
امروزه مخدرهای گوناگونی باتوجه به گسترش مواد صنعتی در بازار وجود دارد. یکی از این مواد صنعتی، ماده مخدر دستمال است که جوانان و قشر کم درآمد جامعه به آن گرفتار شده اند. این نوع دستمال بر روی سیستم عصبی افراد، اثرات بسیار مخربی دارد.

دستمال مخدر

بیش از ۷۰۰ نوع مواد مخدر و توهم زا در جهان وجود دارد که بیشترین سنینی که در سراسر جهان به مصرف انواع مواد مخدر و روانگردان ها روی آورده اند مربوط به سن زیر ۳۹ سال است. بنابراین باید حساسیت خود را نسبت به مسأله مصرف مواد مخدر و روانگردان ها نشان دهیم و برای جلوگیری از افزایش این امار، برنامه ریزی اصولی داشته باشیم.

متأسفانه الگوی مصرف مواد مخدر افراد در سال های اخیر دچار تغییراتی شده و گرایش بیشتر افراد به سمت مواد مخدر صنعتی مانند شیشه است. زیان مواد مخدر صنعتی، بیشتر از مواد مخدر سنتی است و عوارض آن هم بیشتر است. باتوجه به انواع مختلف این نوع مواد، روزانه با اسامی مختلفی از آنها اشنا میشویم. بنابراین می توانید با کسب اطلاعات کافی، خود و خانواده تان را نسبت به این مسأله باخبر کنید تا از خطر این مواد در امان بمانند.

مواد صنعتی جدیدی به بازار وارد شده که به آن ماده مخدر دستمال یا NPS می گویند. این ماده دارای کانابینوئید میباشد که اثرات توهم زایی را بهمراه دارد. با این حال دستمال مخدر، بسیار قوی تر از مواد توهم زای طبیعی نظیر حشیش و ماریجوانا میباشد به این خاطر که در ازمایشگاه، کانابینوئید موجود در دستمال مخدر دستکاری شده و میزان دوز آن فراتر است. اثرات مخرب این دستمال حدود ۲۰ تا ۸۰ برابر حشیش است؛ از این رو عوارض آن مخرب تر است. هزینه ی کم دستمال مخدر از معایب آن به شمار می رود؛ به همین خاطر قشر ضعیف جامعه با اندک پولشان به راحتی معتاد میشوند. دستمال مخدر از نظر ظاهری به دستمال مرطوب آرایشی زنانه شباهت دارد.

دستمال مخدر,عکس مواد مخدر دستمال,نحوه مصرف ماده مخدر دستمالنام دیگر مخدر دستمال، NPS میباشد

شکل ظاهری مخدر دستمال

این ماده مخدر را نمیتوان به راحتی از دستمال کاغذی معمولی تشخیص داد؛ چون مشابه دستمال کاغذی است. این مخدر به شکل مربع و شبیه دستمال مرطوب در اندازه نیم سانت نیم سانت به بازار ارائه میشود و در نظر داشته باشید که صرفا به شکل دستمال نیست بلکه به صورت قرص و اسپری هم میباشد و حتی در زمان آينده احتمال دارد ، به صورت عطریات و بخوریات عرضه شود. البته توصیه ی پلیس باتوجه به تنوع مواد مخدر و روانگردان اینست که نباید الزاما به دنبال شکل ظاهری خاصی باشید، بلکه باید مشکوک به هر چیزی در انواع مختلف قرص، شربت و … باشید مگر این که پزشک، آن را تجویز کند.

ماده مخدر دستمال توسط چه کسانی بیشتر مصرف می شود؟

با توجه به قیمت ارزان دستمال مخدر براحتی میتوان آن را تهیه کرد. علت رواج این ماده مخدر در بین جوانان و خصوصا دختران، قیمت پائین و در دسترس بودن آن می باشد.

فروشندگان به معرفی دستمال مخدر بعنوان یک ماده ی لاکچری و بی ضرر می پردازند و با همین ترفند موجب جذب جوانان به سمت مصرف آن میشوند. حتی برخی از آنها درخصوص این دستمال تبلیغاتی می کنند؛ به این شرح که استفاده از دستمال مخدر، پوست را زیبا و جوان می کند و به این ترتیب دختران جوان، این مواد خطرناک را مصرف می کنند.

جوانان به عنوان آینده سازان کشور، مورد هجوم و نشانه سوداگران اعتیاد قرار می گیرند و هرروز ، این افراد سودجو یک ماده مخدر صنعتی جدید را عرضه می کنند. بیشتر، سنین ۱۶ تا ۲۵ سال به مصرف این ماده مخدر، گرایش پیدا کرده اند. از این رو توصیه میشود که خانواده ها باید بیشتر از جوانانشان مراقبت کنند و دائما اطلاعات جدیدی درخصوص شناخت انواع مواد مخدر داشته باشند تا اگر موارد مشکوکی را دیدند سریعا نسبت به آن اقدام کنند. در سال ۱۳۹۵ دستمال مخدر برای نخستین بار در یکی از استان های کشور، دیده شد. خوش بختانه تاکنون طبق آماری ستاد مبارزه با مواد مخدر ، هنوز به صورت مستقیم نتوانسته اند دستمال مخدر را وارد کشور نشده و از آن کشفیاتی گزارش نشده و تنها در حد موارد محدود و شخصی گزارش شده است.

نحوه مصرف ماده مخدر دستمال

ماده توهم زا را در دستمال مخدر، بر روی کاغذی که ابعاد آن یک در یک سانتیمتر است؛ آغشته می کنند و مصرف کنندگان ، سیگارشان را روی این کاغذ قرار میدهند درحالیکه بعضی دیگر با خرد کردن آن و ترکیبش با توتون، آن را مصرف می کنند. فرد با مصرف دستمال مخدر، تمامی مهارت هایش را از دست میدهد. این ماده حتی به صورت عطر و بخور در مهمانی ها امکان دارد مورد استفاده قرار بگیرد.

ترک ماده مخدر دستمال

فرد با یک بار مصرف دستمال مخدر، شدیدا معتاد میشود و نسبت به این ماده مخدر، وابستگی شدیدی پیدا میکند. اثرات بسیار قوی این ماده مخدر به شدت اعتیادآور است و عوارضی همچون وابستگی های جسمانی و روانی را بهمراه دارد. باتوجه به کم بودن زمان اثر گذاری دستمال مخدر، فرد ناچارا در طول روز به دفعات زیادی از این ماده مخدر استفاده می کند. ترک این ماده مانند سایر مواد توهم زا است و به درمانهای روان شناختی، بیش از هر چیز دیگری وابسته است. به همین خاطر برای این که بخواهید این ماده مخدر را ترک کنید؛ لازم است که برای سم زدایی بدن خود در کنار برنامه ریزی در حیطه اعتیاد به یک روانشناس متخصص مراجعه کنید تا بتواند با ارزیابی عوارض روانی ناشی از مصرف این ماده، کاری را به منظور پیشگیری از وسوسه های احتمالی بعدی انجام دهد.

ترک ماده مخدر دستمال,عوارض مخدر دستمال,ماده توهم زا در دستمال مخدراثرات مخرب دستمال مخدر چیزی حدود ۲۰ تا ۸۰ برابر حشیش باشد

مصرف مواد مخدر دستمال در ایران

با توجه به این که ماده مخدر دستمال در دسته NPS ها قرار دارد؛ به روش های مختلف کاری می توان براحتی از آن استفاده کرد. NPS ها به موادی گفته میشود که با اضافه شدن به دستمال، خاصیت توهم زایی را بوجود می آورند. ممکن است این موارد را با اسم های LSD در بازار بشنوید. NPS ممکن است به عنوان یک ماده توهم زا با مواردی مثل دستمال، قند، عطر ... استفاده شود.

دستمال مخدر را ممکن است به صورت عطر یا بخور در مهمانی ها و پارتی ها به همه افراد بدهند. این دستمال ها میتواند توسط فروشندگان زن در اماکن عمومی و به خصوص مترو ها به منظور رفع خستگی پوست تبلیغ شود که بیشتر دختران جوان را به دلیل ظاهر زیبا و تزئینی مورد هدف قرار دهد. فروشندگان، این دستمال ها را با نام" عالیا" عرضه می کنند که نه تنها پوست را شاداب و جوان نمیکند بلکه فرد را معتاد میکند. این ماده مخدر با وارد شدن از طریق پوست بدن، فرد را معتاد میکند.

عوارض مخدر دستمال

شاید در ابتدا بگویید که دستمال مخدر، بدون عوارض است ولی باید بدانید که اثر دستمال مخدر، خیلی قوی تر از حشیش و مارجوانا است و از عوارض آن می توان به بالا رفتن تپش قلب ، خشکی دهان و فراموشی، خنده زیاد، تحریک قوای جنسی و توهم کاذب در دختران اشاره کرد. از مهمترین عوارض مصرف آن می توان، داشتن افکار توهم زا را نام برد. این ماده دارای مورفین زیادی میباشد که اگر فرد از آن استفاده نکند به بدن درد، مبتلا می شود. همچنین دستمال مخدر بر اساس تجربه مصرف کنندگان ، با ایجاد یک حالت مستی، فرد را در حد ده دقیقه در حالت نئشگی می برد.

شاید تصور شما این باشد که با مصرف یک بار دستمال مخدر به آن وابستگی پیدا نمی کنید و معتاد نمیشوید، ولی بهتر است بدانید که فرد حتی با یکبار مصرف کردن آن هم معتاد میشود. افراد در اغلب موارد با شروع از یک قطعه، کم کم مصرف خود را به ۷۰ قطعه در روز می رسانند. در ماه اول بر اساس تجربه مصرف کنندگان ، ظاهر افراد، تغییری نمیکند ولی چهره و اندام فرد، پس از گذشت یکسال دچار تغییراتی می شوند. از دیگر نکات قابل توجه اینست که فرد پس از شش ماه درصورت مصرف مداوم از این ماده، فوت میکند. بی حالی و کسلی، یکی از مشکلاتیست که افراد پس از ترک این ماده مخدر با آن مواجه میشوند.

عکس مواد مخدر دستمال,شکل ظاهری مخدر دستمال,دستمال مخدرمخدر دستمال در اندازه نیم سانت نیم سانت به شکل مربع و شبیه دستمال مرطوب است

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
حبیب ابن مظاهر,زندگینامه حبیب ابن مظاهر,بیوگرافی حبیب ابن مظاهر زندگینامه حبیب ابن مظاهر از شهدای صحرای کربلا در روز عاشورا

تولد: ۶۰۵ میلادی

محل زندگی: مدینه کوفه 

صحابی: امام علی، امام حسن و سپس امام حسین

تاریخ شهادت: روز عاشورا در سال ۶۱ هجری قمری

محل دفن: در کنار حرم امام حسین

ادامه
یورگن لوکادیا,بیوگرافی یورگن لوکادیا,زندگینامه یورگن لوکادیا بیوگرافی یورگن لوکادیا فوتبالیست هلندی (+ تصاویر)

زاده:۷ نوامبر ۱۹۹۳

زادگاه:هلند

سمت:فوتبالیست

ملیت:هلندی

قد:۱۸۵ سانتی متر

ادامه
ابوحمزه ثمالی,زندگینامه ابوحمزه ثمالی,ابوحمزه ثمالی که بود زندگینامه ابوحمزه ثمالی

تاریخ تولد: احتمالا پیش از سال ۸۲ قمری

محل زندگی: کوفه

مذهب: شیعه

صحابی: امام سجاد(ع) و امام باقر(ع) و امام صادق(ع)

وفات: ۱۵۰ هجری قمری

ادامه
یونس شاکری,بیوگرافی یونس شاکری,عکس های یونس شاکری بیوگرافی یونس شاکری + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۰ دی ۱۳۶۸

محل تولد: نیشابور ایران

حرفه: فوتبالیست

تیم کنونی: گل گهر

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۴

ادامه
کوکو شنل,زندگینامه کوکو شنل,زندگی نامه گابریل کوکو شنل بیوگرافی کوکو شنل طراح لباس برند کوکو شنل

تاریخ تولد: ۱۹ آگوست ۱۸۸۳

محل تولد: سامور فرانسه

حرفه: موسس برند معروف کوکو شنل

درگذشت: ژانویۀ سال ۱۹۷۱

نام مستعار: کوکو شنل

ادامه
احمد وحیدی,احمد وحیدی کیست,بیوگرافی احمد وحیدی بیوگرافی و عکس های احمد وحیدی

تاریخ تولد: ۶ تیر ۱۳۳۷

محل تولد: شیراز

تحصیلات: لیسانس الکترونیک ، فوق لیسانس صنایع و دکترای رشته علوم استراتژیک دانشگاه امام حسین

منصب: وزیر کشور

آغاز به کار: ۳ شهریور ۱۴۰۰

ادامه
ویژه سرپوش