سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۱۱۵

بیمه اتکایی چیست؟/ معرفی انواع بیمه اتکایی

بیمه اتکایی بطور کلی هدف اصلی بیمه اتکایی کاهش ریسک از دیدگاه آماری میباشد
یکی از اصول مهم بیمه در کلیه رشته ها، پخش شدن ریسک بیمه شده در سطح وسیع میباشد. مفهوم پوشش اتکایی بیمه اتکایی، توزیع جهانی ریسک است. این بیمه برای شرکت بیمه واگذارنده، به خسارت هایی پاسخ می دهد که در طول زمان اعتبار قرارداد، رخ می دهد.

بیمه اتکایی

به قرارداد بیمه ای که بیمه گر به موجب آن، تمام یا قسمتی از نتایج مالی تعهدات بیمه ای خود را به بیمه گر دیگری انتقال می دهد، بیمه اتکایی میگویند.

بیمه اتکایی با هدف کاهش ریسک از دیدگاه آماری و به حداقل رساندن خسارت برای بیمه گر بوجود آمد. بیمه گران به منظور کاهش حجم کل ریسکهای متعهد شده ی خود، ریسک را واگذار میکنند. درواقع بیمه گر اتکایی موظف است که از شرکتهای بیمه واگذارنده در مقابل خسارتهای سنگین و توزیع جهانی ریسک، حمایت کند.

انواع مختلف قرارداد های بیمه اتکایی

بیمه اتکایی به منظور ارائه ی پوشش ها و مزیت های بیشتر، انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

- بیمه اتکایی اختیاری( Facultative Reinsurance):

شرکت های بیمه بر اساس قوانین بیمه گری، که از طرف بیمه مرکزی به شرکت های بیمه داخل هر کشور ابلاغ میشود، موظف هستند. آن ها باید ریسکهای مازاد بر سرمایه خود را در هر لول بیمه ای به شرکت بیمه ای منتقل کنند که مجوز اتکایی دارد.

بیمه اتکایی اختیاری بر اساس نیاز هر شرکت و سیاستهای داخلی آن ها در شرکتهای بیمه به صورت موضعی تعيين میشود. این نوع بیمه باعث افزایش هزینه های شرکتهای بیمه میشود و مقرون به صرفه نیست. در نظر داشته باشید که شرکتهای بیمه اتکایی در خصوص پذیرش یا عدم پذیرش شرکتهای بیمه مستقیم، مختار بوده و یا ممکن است ریسک هایی را بپذیرند که با اهداف داخلی آن ها همسو باشد.

بیمه اتکایی چیستوظیفه بیمه گر اتکایی حمایت از شرکتهای بیمه واگذارنده است

- بیمه اتکایی قراردادی( Treaty Reinsurance):

به نوعی از عملیات بیمه اتکایی که بر اساس قرارداد بین بیمه گر واگذارنده و بیمه گر اتکایی، برای مدت محدود و یا نامحدود انجام میشود؛ بیمه اتکایی قراردادی میگویند.

- بیمه اتکایی اختیاری اجباری( Facultative/‎ Obligatory):

بیمه گر واگذارنده براساس بیمه اتکایی اختیاری اجباری می تواند به صورت اختیاری، ریسک های خود را در محدوده قرارداد واگذار کند لیکن بیمه گر اتکایی در صورت واگذاری باید آن را بپذیرد. به عبارت دیگر این قرارداد، باز می باشد و بیمه گر واگذارنده در هر زمان که نیاز به پوشش اتکایی داشته باشد مجوز استفاده از آنرا دارد. همچنین این بیمه تحت عنوان بیمه اتکایی باز شناخته میشود.

- بیمه اتکایی به روش صندوق( Reinsurance Pool):

تعدادی از شرکتهای بیمه در این روش به تشکیل صندوقی در یک کشور یا منطقه می پردازند و به صورت قرارداد مشارکت و یا مازاد سرمایه، تمام یا بخشی از پرتفوی خود را به این صندوق واگذار می کنند. این صندوق باتوجه به دو فاکتور میزان واگذاری هر یک از اعضا و سودآوری پرتفوی واگذار شده، مجموعه قبولی خود از شرکتهای بیمه عضو را مجددا بین آن ها تقسیم می کند .در چنین شرایطی میزان آسیب پذیری این شرکت ها با تقسیم و توزیع خطرات بیمه شده بین شرکتهای عضو صندوق، کاهش می یابد. از نمونه های صندوق های اتکایی می توان به صندوق بیمه اکو اشاره کرد.

- بیمه شیوه صندوق:

سازمان های بیمه در این نوع بیمه، به تشکیل یک صندوق در یک منطقه یا کشور می پردازند که در این طرح، همه یا بخشی از شرکتهای بیمه در یک کشور یا منطقه شرکت می کنند. شرکت هایی که دچار بروز حادثه میشوند ، قابلیت استفاده از این صندوق و پرداخت خسارت ها را دارند.

- بیمه نیم اتوماتیک:

بیمه گر در این نوع از بیمه، خطرات را به صورت کامل و خود مختار پیشنهاد می کند و در صورت پذیرفته شدن توسط بیمه اتکایی، واگذارنده را عضوی از پرتفوی توافقنامه میداند. همچنین بیمه گر واگذارنده، ریسک را به صورت اختیاری پیشنهاد می دهد وگرنه جز توافقنامه به شمار نمی رود. این بیمه نامه در این گونه توافقنامه ها برای بیمه گر اتکایی مزیت دارد و قادر به تحلیل و بررسی نوع توافقنامه است.

انواع مختلف قرارداد های بیمه اتکاییبه حداقل رساندن خسارت برای بیمه گر از اهداف بیمه اتکایی میباشد

برخی از اصطلاحات در بیمه اتکایی

هر بیمه نامه ای باید تعاریف مشخصی قبل از اجرا شدنش داشته باشد تا بیمه گزار و بیمه گر در طول مدت قرارداد، اطلاعات درستی بطور شفاف داشته باشند.

> بیمه واگذارنده:

بیمه واگذارنده به شرکت بیمه مستقیم یا بیمه گر اولیه( اعم از داخلی یا خارجی) گفته میشود كه قرارداد اتكایی را برای واگذاری بخشی از ریسک های خود با شرکت بیمه پذیرنده منعقد می کند.

> بیمه پذیرنده( اتکایی):

شرکت بیمه پذیرنده یا اتكایی( اعم از داخلی یا خارجی) درصورتی می تواند ریسک را از شرکت بیمه واگذارنده بپذیرد كه حق بیمه مشخصی را دریافت کرده باشد.

> بیمه گر اتکایی مجدد:

شرکت بیمه پذیرنده( اتکایی) میتواند بیمه اتکایی را به صورت اتکایی و مجدد منعقد کند.

> شرط Cut Throu:

در صورت ناتوانی شرکت بیمه گر اولیه براساس شرط Cut Throu، بیمه گر اتکایی باید خسارت را مستقیما مطابق با شرایط مندرج در قرارداد بیمه اتکایی، به بیمه گزار بپردازد.

شرکت های بیمه در ایران

شرکت های بیمه در ایران، متشکل از ۳ دسته اصلی شرکتهای بیمه مسقیم، شرکت های بیمه اتکایی و شرکت های بیمه ای تلفیقی از دو شرکت دیگر می باشند. شرکت های بیمه مستقیم می توانند از طریق بیمه مرکزی ، انواع بیمه نامه را صادر کنند و همچنین مستقیما نسبت به صدور تمامی لول های بیمه ای اقدام کنند.

شرکت های بیمه ای اتکایی، باید ریسک های شرکت های بیمه مستقیم را بیمه کنند و از بیمه مرکزی ، مجوز فعالیتشان را دریافت کنند. شرکتهای تلفیقی از لحاظ مالی، توانایی خوبی دارند و علاوه بر دریافت مجوز صدور انواع بیمه نامه، بر اساس توانایی مالی خود مجوز اتکایی کردن شرکت های بیمه مستقیم از بیمه مرکزی را دارند.

بیمه اتکایی به روش صندوقبیمه‌ اتکایی باعث ایجاد مبادلات پولی بین کشورها میشود

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش