دوشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۸۲

انواع اعاده دادرسی و نحوه رسیدگی به دادخواست آن

اعاده دادرسی,قانون اعاده دادرسی,دادخواست اعاده دادرسیبرای اینکه رأی دادگاه‎ها مصون از خطا باشد، اعاده دادرسی پیش‎ بینی شده است
اعاده دادرسی در بین روش های فوق العاده شکایت از آراء از خصوصیت منحصر به فردی برخوردار است. هدف اصلی از دادرسی حفظ حق و اجرای عدالت است و دادرس هم مثل دیگران در معرض خطا و اشتباه قرار دارد. در صورتی که در نتیجه دادرسی حکمی صادر شود که با خطا همراه باشد، تردیدی نیست که باید دوباره مورد رسیدگی قضایی قرار گیرد.

اعاده دادرسی چیست؟

آرایی که به وسیله دادگاه ها صادر میشوند را میتوان به دو گروه کلی احکام و قرارها تقسیم بندی نمود. بر فرض این که احکام صادر شده به وسیله دادگاه ها طبق مقررات قانونی و با رعایت تمامی شرایط شکلی و ماهوی صادر شده باشند، باز هم امکان دارد که محکوم علیه یک دعوا نسبت به آن اعتراض داشته باشد. به همین علت، مقررات قانونی روش های اعتراض به آراء دادگاهها را پیش بینی کرده اند. یکی از این روش ها اعاده دادرسی می باشد. اعاده دادرسی از جمله روش های شکایت از احکام است که راهی برای برگشت به دادگاه صادرکننده حکم قبلی محسوب می شود؛ با این هدف که دادگاه از رأی قطعی سابق خود بازگردد، به دلیل آنکه شاکی ادعا دارد صادر کردن آن رأی از روی اشتباه بوده و به دلایل موجود اجازه نمی دهد که چنین حکمی بماند.

چه افرادی حق تجدید نظر را دارا می باشند؟

برطبق قانون تجدید نظر آراء دادگاه ها، علاوه بر طرفین دعوا، وکیل و یا نمایندگان قانونی آنان هم قادر به نظر خواهی هستند. البته باید توجه داشت که این افراد در یک مهلت قانونی که به وسیله دادگاه تعیین می شود میتوانند برای تجدید نظر از آراء صادره مبادرت نمایند.

دادخواست اعاده دادرسی,اعاده دادرسی,نحوه اعاده دادرسیمرجع صلاحيت‎دار در رسيدگی به درخواست اعاده دادرسی دادگاهیست كه حكم قطعی را صادر کند

انواع اعاده دادرسی

اعاده دادرسی با توجه به نحوه‎ اقامه آن به دو نوع اعاده دادرسی اصلی و اعاده دادرسی طاری تقسیم می شود:

۱. اعاده دادرسی اصلی:

برابر بند الف ماده ۴۳۲ قانون آیین دادرسی مدنی، اگر متقاضی اعاده دادرسی بطور مستقل آنرا تقاضا کند، این درخواست، اعاده دادرسی اصلی محسوب می‎شود. یعنی درصورتی که بدون این که دعوایی در جریان رسیدگی باشد، یکی از دو طرف حکمی که سابقا صادر شده است، درخواستی را بعنوان اعاده دادرسی مطرح کند، این درخواست، اعاده دادرسی اصلی خواهد بود که باید ضمن دادخواست به دادگاه صلاحیت ‎دار تقدیم شود.

۲. اعاده دادرسی طاری:

در مقابل اعاده دادرسی اصلی، اعاده دادرسی طاری قرار دارد که عبارتست از اینکه زمانی که در اثنای دادرسی، حکمی بعنوان دلیل ارائه شود و کسی که حکم یاد شده علیه او ابراز شده، نسبت به آن درخواست اعاده دادرسی کند. در این زمان شخصی که رأی استنادی علیه او است و ادعا می کند که رأی به عنوان مثال بر اساس سند جعلی صادر شده است میتواند با مراجعه به شعبه دادگاه صادرکننده رأی قطعی نسبت به آن درخواست اعاده دادرسی کند.

انواع اعاده دادرسی,جها ت اعاده دادرسی,اعاده دادرسیمهلت درخواست اعاده دادرسی برای اشخاص مقیم ایران ۲۰ روز است

جهات درخواست اعاده دادرسی

برای این که موارد اعاده دادرسی به صورت دقیق مشخص باشد و افراد نتوانند به بهانه های واهی پرونده های مختومه را دوباره به جریان انداخته و دستگاه قضایی را با چالش رو به رو کنند جهات اعاده دادرسی عینا در قانون آیین دادرسی مدنی ذکر شده است. محکوم علیه (فرد محکوم شده) حق دارد تا در صورت وجود یک یا چند تا از این جهات، درخواست اعاده دادرسی کند. جهات اعاده دادرسی عبارتند از:

- موضوع حکم، مورد ادعای خواهان نبوده باشد. مثل این‎که خواسته خواهان تقاضای صدور حکم مبنی بر تخلیه باشد، لکن دادگاه علاوه بر صدور حکم تخلیه، حکم به اجرت‎المثل نیز صادر نماید.

- حکم به میزان بیش از خواسته صادر شده باشد. به طور مثال درخواست کننده اعاده دادرسی خواهان پنج میلیون تومان از خوانده مطالبه کند و دادگاه خوانده را به پرداخت ۱۰ میلیون تومان محکوم کند.

- در صورتی که حکم قطعی دادگاه مخالف باشد با حکم قطعی دیگری که قبلا همان دادگاه در مورد همان دعوا و بین همان اصحاب دعوا صادر کرده بدون این که سبب قانونی موجب این تضاد و مغایرت باشد. این جهت اعاده دادرسی موقوف به ۵ شرط است: وحدت دعوا، وحدت اصحاب دعوا، وحدت دادگاه، معارضۀ دو حکم، قطعی بودن دو حکم.

- طرف مقابل درخواست‎کننده اعاده دادرسی حیله و تقلبی به‎کار برده که در حکم دادگاه مؤثر بوده است. حیله و تقلب می‎تواند مصادیق متعددی داشته باشد. مثل این‎که خواهان کاری کند که شخصی به جز خوانده به‎عنوان خوانده در دادگاه حاضر شود و برخلاف واقع به صحت ادعاهای خواهان اعتراف نماید یا صدور حکم مبتنی بر شهادت کذب، یا مانند تبانی با وکیل طرف مقابل، عدم درج مواردی در نسخه دوم دادخواست اعاده دادرسی، معرفی محل دیگری جهت تحقیق محلی و معاینه محل، باشد.

- حکم دادگاه مستند به اسنادی بوده که بعد از صدور حکم، جعلی بودن آن ها ثابت شده باشد. بعد از صدور حکم، اسناد و مدارکی بدست می‎آید که علت حقانیت درخواست‎کننده اعاده دادرسی باشد و ثابت شود اسناد و مدارک یاد شده در جریان دادرسی مکتوم بوده و در اختیار متقاضی نبوده است. مثل این‎که صدور حکم قبلی مبتنی بر استعلامی بوده که متعاقباً آن مرجع، موضوع را نادرست دانسته و نسبت به تصحیح آن اقدام کرده است.

اعاده دادرسی,موارد اعاده دادرسی,اعاده دادرسی طاریاعاده دادرسي به استحكام احكام لطمه مي‎زند و اعتبار احكام را سست می‎كند

چگونگی رسیدگی به دادخواست اعاده دادرسی

دادگاه بعد از بررسی دادخواست اعاده دادرسی، موضوع را صورت‎جلسه کرده و به همین وسیله قرار قبول یا رد دادخواست را صادر می‎کند. اگر قرار قبولی دادخواست صادر شود، دادگاه دستور تعیین وقت رسیدگی و ابلاغ آن به همراه نسخه دوم دادخواست به طرف مقابل و ابلاغ وقت به درخواست‎کننده را صادر می‎کند. هر موقع قرار رد درخواست صادر شود، این قرار به دو طرف ابلاغ می‎شود.

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش