چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲
۰۸:۳۸ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۱۲۰۰۰۹۸
رفاه و آسیب های اجتماعی

خرید اینترنتی انواع اسلحه و مشروب / اسلحه گرم فقط ۲۰۰ هزار تومان

اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی,خرید اینترنتی انواع اسلحه
خريد و فروش انواع برندهاي مشروبات الكلي و سلاح گرم از ۲۰۰ هزار تومان تا چند ميليون تومان در صفحات اينترنتي امنيت جامعه ايراني را به خطر انداخته است

اينجا اسلحه‌فروشي و مشروب‌فروشي مجازی ايران است و شما تنها يك كليك با خريد اسلحه گرم يا انواع و اقسام مشروبات الكلي فاصله داريد. ‌كانال‌هاي تلگرامي، صفحات اينستاگرامي و سايت‌ها و صفحات موجود در انواع و اقسام شبكه‌هاي اجتماعي مجازي فروشگاه‌هايي امن و در دسترسي است كه حتي افراد غير‌حرفه‌اي هم به آساني مي‌توانند آنها را پيدا كنند و براي خريد انواع مشروبات الكلي يا سلاح گرم اقدام كنند.

 

برون داد اين خريد و فروش آنلاين را هم مي‌توان در رشد آمار جنايت با سلاح گرم و آمار تأمل برانگيز مصرف مشروبات الكلي مشاهده كرد؛ آماري كه نشان مي‌دهد فضاي مجازي امنيت فضاي عمومي جامعه را به بازي گرفته است.

 

آمار درگيري و قتل با سلاح گرم به ۳۴ درصد رسيده است و آنطور كه علي اكبر سياري، معاون وزير بهداشت در ديدار با مقامات ناجا خبر داده بود، در ايران سالانه ۴۲۰ ميليون ليتر الكل مصرف مي‌شود، آن هم توسط ۱۳۰ تا ۴۰۰ هزار الكلي‌! از سوي ديگر فروردين ماه سال جاري بود كه دادستان تهران از دستگيري ۲ هزار و ۹۰۰ راننده مست تنها در تهران طي سال گذشته خبر داد. آمار و ارقام تأمل برانگيز در دسترس بودن مشروبات الكلي و اسلحه گرم در حالي است كه اين كالاها در قانون فعلي ايران جزو ممنوعه‌ها هستند، با وجود اين تهيه اين ممنوعه‌ها چندان سخت نيست و گران تمام نمي‌شود.

 

بارهاي مجازي

كافي است تا به يكي از شبكه‌هاي اجتماعي سري بزنيد و در بخش جست‌وجو اسلحه گرم يا مشروبات الكلي را تايپ كنيد تا دنيايي متفاوت پيش رويتان گشوده شود؛ ‌دنيايي كه شك مي‌كنيد آيا هم اكنون در ايران هستم؟! انواع و اقسام مشروبات الكلي با برندهاي متفاوت باري مجازي را پيش رويتان مي‌چيند. شرط سفارش آن است كه فالو كنيد تا در قدم بعدي بتوانید دايركت شويد.

 

براي تحويل سفارش گاهي بايد تا يكي از شهرهاي مرزي برويد، اما گاهي وقت‌ها هم مي‌توانيد با ترفندهايي سفارش را در شهر خودتان و حتي دم در منزل تحويل بگيريد. ماجراي خريد و فروش اسلحه‌هاي گرم هم همين طور است. در اقدامی هماهنگ شده برای اطمینان از انجام کار، خبرنگار «جوان» با واریز مبلغی یک شیشه از برندهای معروف مشروب را سفارش داد که در محل روزنامه جوان آن را دریافت کرد!

 

اسلحه گرم با ۲۰۰ هزارتومان!

در يكي از اسلحه‌فروشي‌هاي اينستاگرامي با چنين پيامي مواجه مي‌شويم: «فروش اسلحه، كلت، كمري، سلاح جنگی! لطفاً مشتري پيام بده

در يكي ديگر از صفحات هم آمده «اسلحه كلت كمري، سلاح جنگي فروش،‌ كليه پيج موجود و فروشي هستند، از طريق دايركت پيام بگذاريد، ما در آدرس شما سلاح را تحويل و پول را مي‌گيريم، همه كارها آك هستند‌.» برخي صفحات هم ايراني و فارسي نيستند، اما در ميانشان مي‌توانيد حتي اسلحه حراجي پيدا كنيد!

 

كاليبر ١٤ شكاري ١٢‌ميليون تومان، پنج تير بلژيكي تميز ٤ ميليون، خفيف آلماني دست نخورده به شرط كارشناسي ١٤ ميليون، شكاري تك لول روسي ٤‌ميليون و ٨٠٠‌هزار تومان، پنج لول بنلي سوپر اسپرت ايتاليايي ٥٠‌ميليون؛ اين مظنه قيمت اسلحه‌هاي فروشي در اينستاگرام و تلگرام است. مشخصات فني گرفته تا قيمت و ‌سال ساخت همراه با تصاوير دقيق از حالت‌هاي مختلف اسلحه يك فروشگاه مجازي تمام عيار را راه‌اندازي كرده است.

 

اسلحه‌هايي كه در فضاي مجازي تبليغ مي‌شود، عمدتاً بدون جواز هستند، به همين دليل هم قيمت پايين‌تري دارند. البته كلاهبرداري عادي‌ترين اتفاقي است كه در فضاي مجازي رخ مي‌دهد و بسياري از اين صفحات مي‌توانند تنها ترفندي براي خالي كردن جيب افرادي باشد كه در پي اينگونه كالاها هستند، اما حرفه‌اي‌هاي اين حوزه به خوبي مي‌توانند گليم خود را از آب بيرون بكشند. اين را مي‌توان از اعترافات افرادي كه مرتكب قتل با سلاح گرم شده‌اند، متوجه شد؛‌افرادي كه مي‌گويند سلاحشان را با ۲۰۰ هزار تومان از همين تهران خودمان تهيه كرده‌اند.

 

بيش از ۳ ميليون سلاح در دست مردم

«محمدرضا مقيمي» رئيس پليس آگاهي ناجا مهرماه گذشته در مصاحبه‌اي با بيان آمار جرم‌هاي اجتماعي در جامعه گفت: طبق آمار به دست آمده در يك سال گذشته، ۶/۳۴ درصد درگيري منجر به قتل به وسيله اسلحه گرم رخ داده است. معاون محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست١٦ مهر سال ٩٤ فرهاد دبيري درباره وضع سلاح‌هاي موجود در دست مردم گفت: «در حال حاضر حدود يك‌ميليون و ٦٠٠‌هزار قبضه اسلحه غيرمجاز در ميان مردم داريم و نزديك به همين ميزان هم اسلحه مجاز در دست مردم است.‌»

 

منع قانوني

استفاده از سلاح گرم كه براساس آمارها به شكل‌گيري يك سوم قتل‌ها در جامعه منجر مي‌شود، در حالي افزايش يافته است كه بر پايه قوانين كيفري و مدني، حمل غيرمجاز اسلحه گرم و سرد در ايران جرم است. بر اساس بند چهارم «قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غيرمجاز» وارد كردن هر نوع سلاح، مهمات، اقلام و مواد تحت كنترل به كشور، خارج كردن آنها از كشور، ساخت، مونتاژ، نگهداري، حمل، توزيع، تعمير و هرگونه معامله آنها بدون مجوز مراجع ذي‌صلاح جرم است و مرتكب اين امر، به مجازات‌هاي مندرج در اين قانون محكوم مي‌شود.

 

بر اساس ماده ۶۶۴ قانون مجازات اسلامي، «هركس عالماً عامداً براي ارتكاب جرمي اقدام به ساخت كليد يا تغيير آن كند يا هرنوع وسيله‌اي براي ارتكاب جرم بسازد، يا تهيه كند، به حبس از سه ماه تا يك سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محكوم خواهد شد.‌»

 

علاوه بر اين در قانون تشديد مجازات قاچاق اسلحه و مهمات آمده است، هرگاه قاچاقچيان اسلحه كه يك نفر از آنان مسلح باشد و در مقابل قواي دولتي مقاومت مسلحانه كند به اعدام و اگر مقاومت نكند به حبس از سه تا ۱۵ سال محكوم مي‌شود.  حتي اگر قاچاقچيان اسلحه بدون سلاح دستگير شوند، بين سه تا ۱۰ سال حبس براي آنها تعيين مي‌شود.

 

به راستي چرا پليس فتا و ساير نهادهاي نظارتي – امنيتي با اين موارد برخورد نمي‌كنند‌؟ يا اگر برخوردي صورت گرفته است، چرا همچنان و به راحتي سلاح گرم و مشروبات الكلي در دسترس برخي ايراني‌هاي هنجارشكن است‌؟!

 

 

javanonline.ir
  • 56
  • 120
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
لعنت به مشروب فروشان
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش