سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
۱۲:۱۳ - ۱۳ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۲۶۳۳
رفاه و آسیب های اجتماعی

علی ضرابی:

روزانه ۲ نفر به معلولان ضایعه نخاعی ایران اضافه می‌شود/ مردم عادی از پس هزینه بنزین ۳ هزار تومانی بر نمی‌آیند، چه رسد به معلولان

معلولان نخاعی ایران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی

قانون حمایت از حقوق معلولان سال گذشته تصویب نهایی و به دولت ابلاغ شد، قانونی که نور امید را در دل افراد دارای معلولیت و فعالان این حوزه روشن کرد، اما برای اجرای این قانون ۳۰ ماده‌ای ساده، اما مهم و ضروری که برای اجرای آن نیاز به میلیارد‌ها تومان وجه رایج کشور بود، اما کمبود منابع مالی مانع از تخصیص بودجه لازم به آن شد. در این بین گرانی بنزین و افزایش تورم هم مسائل را برای جامعه هدف این قانون پیچیده‌تر کرد به صورتی که امروز بیماران ضایعه نخاعی در کنار معلولان با وضعیت شدید بخشی از قربانیان شرایط اقتصادی فعلی جامعه و عدم اجرای قانون حمایت از معلولان هستند.

به گزارش رویداد۲۴، افراد مبتلا به ضایعه نخاعی، یکی از پیچیده‌ترین انواع معلولیت‌ها را تجربه می‌کنند؛ تجربه‌ای تلخ که نه تنها فرد آسیب‌دیده را تحت فشار زیادی قرار می‌دهد که خانواده او را نیز دچار آسیب می‌کند. درمان این افراد فرآیندی طولانی مدت و هزینه‌بر است که معمولا هم به بهبود کامل منجر نمی‌شود.

هزینه ایاب و ذهاب این معلولان، عدم پوشش بیمه خدمات توانبخشی، فیزیوتراپی آن‌ها که باید مستمر و مداوم باشد، عدم توانایی برای اشتغال و ... همگی از مواردی هستند که زندگی آن‌ها و اطرافیانشان را با چالش جدی مواجه می‌کند. حال در میان این همه مخارج و مشکلات باید گرانی بنزین و تبعات اقتصادی بعدی این ماجرا را نیز به مشکلات این افراد اضافه کرد.

علی ضرابی مدیر عامل مرکز حمایت از معلولین ضایعه نخاعی ایران به رویداد۲۴ می‌گوید: حدود ۲۷ هزار بیمار ضایعه نخاعی در کشور زندگی می‌کنند و با توجه به نرخ بالای تصادفات و بلایای طبیعی در کشور روزانه ۲ نفر نیز به این جمعیت اضافه می‌شود؛ این درحالی است که این گروه حتی یک درصد هم نمی‌توانند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند، زیرا بستر‌های لازم برای استفاده این گروه از اتوبوس و مترو فراهم نیست.

او ادامه می‌دهد: خودروی یک معلول برای او مانند ویلچیر است زیرا با این وسیله به تمامی امور زندگی‌اش رسیدگی می‌کند اما با افزایش قیمت بنزین و در نظر نگرفتن سهمیه مناسب برای معلولان زندگی آن‌ها به مخاطره افتاده است به همین دلیل خواسته ما از رئیس‌جمهور و مسئولان پیش‌بینی سهمیه مناسب بنزین برای خودروی معلولان است.

مدیر عامل مرکز حمایت از معلولین ضایعه نخاعی با بیان اینکه ما سال‌های تلاش کردیم تا قانون جامع حمایت ازحقوق معلولان در مجلس تصویب و به دولت ابلاغ شد، اظهار می‌کند: امروز آیین‌نامه‌های اجرایی این قانون از سوی دولت به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است، اما مهم‌ترین مشکلی که برای افراد دارای معلولیت وجود دارد، عدم اجرای این قانون است.

وی می‌افزاید: براساس این قانون پرداخت حق معیشتی معادل حداقل حقوق کار برای معلولان شدید، بی‌سرپرست و فاقد شغل پیش‌بینی شده است این در حالی است که بودجه‌های لازم برای این کار اختصاص پیدا نکرده و مشکلات عدید‌ه‌ای را برای معلولان ایجاد کرده است. 

ضرابی می‌افزاید: تا کنون بسیاری از افراد دارای معلولیت از عهده مخارج درمانی و توانبخشی خود برنیامده و آن را نیمه‌کاره رها کرده‌اند حال با شرایط کنونی وضعیت پیچیده‌تر شده و فرد معلول، خانواده وی و جامعه به دلیل تشدید بیماری در این افراد که نمی‌توانند به امور درمانی خود برسند، هزینه‌های بیشتری را متحمل خواهند شد.

ضرابی توضیح می‌دهد: بیمار ضایعه نخاعی که در گذشته می‌توانست با بنزین لیتری هزار تومان و البته با حمایت خانواده به مسائل خود برسد امروز شرایطش تغییر کرده است. این افراد باید هر روز تحت خدمات توانبخشی و درمانی باشند و به همین دلیل هم ضروری است هر روز در سطح شهر تردد کنند، اما در نبود سوخت به اندازه و به قیمت مناسب ادامه درمان برایشان سخت می‌شود، زیرا نسبت مصرف سوخت یک بیمار ضایعه نخاعی نسبت به یک فرد معمولی چند برابر است. همانطور که گفتم این افراد برای ایاب و ذهاب خود قادر به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نیستند و پیاده هم که نمی‌توانند سطح شهر را طی کنند لذا ضروری است که سهمیه این افراد افزایش یابد تا بتوانند به مسائل خود رسیدگی کنند.

قیمت تجهیزات توانبخشی ۶ تا ۷ برابر شده است

مدیرعامل مرکز حمایت از معلولین ضایعه نخاعی کشور با تاکید براینکه براساس اعلام سازمان‌های متولی مانند بهزیستی و وزارت بهداشت ضایعه نخاعی شدید‌ترین نوع معلولیت است، عنوان می‌کند: عموما افرادی که دچار آسیب نخاعی می‌شوند به لحاظ حرکتی، حسی، جنسی و گوارشی با مشکل مواجه بوده ممکن است دچار زخم بستر یا افسردگی شوند. با توجه به افزایش قیمت دلار، بهای وسایل کمک‌توانبخشی و بهداشتی نیز ۶ تا ۷ برابر شده است که ادامه درمان این بیماران را با مشکلاتی مواجه کرده است. این درحالی است که مبلغ مستمری بهزیستی از ۵۶ هزار تومان طی یکی دوسال گذشته به ۱۷۰ هزار تومان رسیده است که با این مبلغ تنها می‌توان چند بسته پوشینه تهیه کرد.

وی تصریح می‌کند: بیمه‌ها نیز به این بیماران کمک نمی‌کنند در حالیکه فیزیوتراپی که جزو ملزومات درمانی این بیماران است برای تعداد محدودی تحت پوشش بیمه قرار دارد.

این فعال حقوق معلولان با تاکید بر ضرورت اجرای کامل قانون حمایت از حقوق معلولان می‌گوید: سال گذشته برای اجرای این قانون به ۱۲ هزار میلیارد تومان نیاز بود، اما تنها ۱۱۰۰ میلیارد تومان آن تصویب شد که از این مبلغ هم تا امروز تنها ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای قانون به بهزیستی تخصیص یافته که کافی نیست.

او با بیان اینکه باید نسبت به موضوع افراد دارای معلولیت نگاه ملی در دولت و مجلس وجود داشته باشد، می‌افزاید: امروز افراد دارای معلولیت در جامعه حضور داشته و حقوق خود را مطالبه می‌کنند و این حق واقعی، شرعی و قانونی است و دولت موظف است این حقوق را ادا کرده و به آن‌ها بدهد.

ضرابی مساله پرستاری از این گروه معلولان را یکی دیگر از هزینه‌های سخت زندگی این افراد توصیف کرده و اظهار می‌کند: دولت برای نگهداری از معلولان نخاعی در منزل یک حق پرستاری در نظر گرفته است که سقف آن در گذشته ۱۷۵ هزار تومان تا ۲۲۰ هزار تومان بود. اما بعد از تصویب قانون جامع و براساس ماده ماده ۷ آن دولت موظف شد از طریق سازمان بهزیستی برای بیمارانی که نیاز به پرستاری در منزل دارند براساس نرخ‌های تعریف شده مبالغی را در اختیار این افراد قرار دهد. سرانجام چند روز پیش این ماده اجرا و مقرر شد حق پرستاری در منزل این بیماران ۲ برابر شود یعنی این مبلغ از ماهانه ۲۲۰ هزار تومانی که برای شدیدترین بیماران نخاعی در نظر گرفته شده بود به ۵۴۴ هزار تومان افزایش یافت که البته کافی، زیرا یک پرستار برای نگهداری از یک بیمار آسیب نخاعی گردن ۳ تا ۳ و نیم میلیون تومان طلب می‌کند.

  • 18
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
ویژه سرپوش