شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
۱۱:۴۶ - ۲۷ آذر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۹۰۷۳۸۹
سایر حوزه های اجتماعی

جوانی که با مبلغی حدود ۴۰ میلیون تومان از چوبه دار نجات می‌یابد

خانواده جوانی که سه سال پیش مرتکب قتل شده و به‌گفته آنها فقط یک هفته برای نجات جانش فرصت باقی‌ مانده است، از هم‌وطنان و خیران کمک خواستند تا مبلغ درخواستی اولیای دم کامل شود.  این جوان به نام پیمان، اکنون ٢٥ ساله است و به‌گفته خواهرش در آخرین روزهای خدمت سربازی با شلیک گلوله، یکی از کادری‌های مافوق خود را به قتل رسانده و پس از رسیدگی قانونی به پرونده‌اش محکوم به قصاص شده ‌است. پیمان که در زمان این اتفاق ٢٢ ساله بود، پس از انجام تحقیقات لازم و قانونی در کیفرخواست صادره، متهم به قتل عمدی مافوق خود با تیراندازی برخلاف مقررات با شلیک سه تیر فشنگ جنگی شد. 

 

در نهایت جلسه محاکمه در شعبه اول دادگاه نظامی یک استان قزوین برگزار شد و دادگاه پیمان را مرتکب رفتار مجرمانه واحد با نتایج مجرمانه متعدد تشخیص داد و او را به اتهام تیراندازی برخلاف مقررات و قتل عمدی مافوق با استناد به مواد متعددی از قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ و همچنین موادی از قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح به قصاص نفس با چوبه دار در محوطه زندان مرکزی قزوین محکوم کرد.

 

همچنین دادگاه پیمان را براي جنبه عمومی تیراندازی برخلاف مقررات -علاوه‌بر جبران خسارت وارده بابت شلیک سه تیر فشنگ جنگی کلاش که مبلغ ٢١٠‌هزار ریال تعیین شده است- به هفت‌ونیم ماه حبس تعزیری و  براي جنبه عمومی قتل عمدی مافوق به ٩ سال حبس تعزیری محکوم کرد. در ادامه اولیای‌دم بعد از پرداخت سهم فرزند صغیر مقتول که ۱۵ ساله بود، خواهان قصاص قاتل شدند و سهم صغیر را به حساب امانی دادگستری واریز کردند.

 

سرانجام با توجه به درخواست اولیای‌دم دستور اجرای این حکم صادر شد.  قرار بود این حکم پس از طی مراحل قانونی در مهر یا آبان سال جاری اجرا شود که با تلاش واحد صلح و سازش و بزرگواری اولیای‌دم قرار شد خانواده قاتل مبلغ ٤٥٠‌میلیون تومان به اولیای‌دم بپردازند و آنها نیز از حق قصاص گذشت کنند.

 

در ادامه نیز خانواده مقتول با اصرار واحد صلح و سازش شعبه اجرای احکام و خواهش‌های خانواده پیمان که می‌گفتند همه تلاش خود را کرده‌اند اما نمی‌توانند مبلغ ٤٥٠‌میلیون را فراهم کنند، بار دیگر اولیای دم در تصمیم خود تجدیدنظر کردند و مبلغ را به ٣٥٠‌میلیون تومان کاهش دادند، اما به‌گفته خواهر پیمان که هنوز بین مرگ و زندگی سرگردان است، آنها  همه تلاششان را کرده‌اند اما در نهایت توانسته‌اند مبلغی حدود ٣٠٠‌میلیون تومان را فراهم کنند و فرد یا گروهی از خیران نیز قول حدود ١٥‌میلیون را به آنها داده است و با وجود همه تلاش‌ها، حدود ٤٠‌میلیون تا رسیدن مجموع مبالغ، به مبلغ مورد نظر اولیای دم‌ کم است. 

 

خواهر پیمان می‌گوید: ما برای فراهم‌کردن این پول هر کاری بگویید کرده‌ایم، من غیر از پیمان یک برادر دیگر هم دارم و پدر و مادرم هم پیر و در قید حیات هستند، ما چند نفر هرچه طلا و خانه داشتیم فروختیم، اما چون در شهرستان خانه ارزان است، خانه پدر و مادرم را بیشتر از ٥٠‌ میلیون تومان نخریدند، در مجموع ٢٩٣‌میلیون تومان فراهم کردیم و اولیای‌دم هم که ابتدا ٤٥٠‌میلیون خواسته بودند راضی شدند ٣٥٠‌میلیون بگیرند اما هنوز هم ٥٠ و چند‌میلیون کم است که برخی از اقوام و خیران قول داده‌اند كه ١٠ يا شاید هم ٢٠‌میلیون به ما بدهند اما فرصت زیادی نداریم و فقط چند روز مانده، با وجود این، هنوز قطعی نشده و ما همچنان امیدواریم که موفق شویم. 

 

او درباره ماجرای قتل هم می‌گوید: اردیبهشت سال ٩٣ فقط ٢٠ روز به پایان خدمت پیمان مانده بود که این اتفاق افتاد، البته اختلاف برادرم با مقتول که ستوان سوم ٥٠ ساله بود، به خیلی قبل از روز قتل مربوط است که ما از دلیل آن اطلاع نداریم و فقط می‌دانیم که در آن پاسگاه، مقتول مافوق برادرم بود و اوایل ارتباط خوبی با هم داشتند، جوری که برادرم از خانه برای مقتول اتو می‌برد و تا زمانی که در آشپزخانه بود و آشپزی می‌کرد، برای او غذای جداگانه درست می‌کرد.

 

اما نمی‌دانم چه شد که بین آنها اختلاف پیش آمد و برادرم درخواست انتقال از آنجا را مطرح کرد اما فرمانده پادگان با آن مخالفت کرد و ماجرا ادامه پیدا کرد و به قتل منجر شد. البته این اتفاق یک‌روزه نیفتاد و مدت‌ها بود درگیری لفظی و فیزیکی داشتند، ‌حتی برادرم از آشپزخانه به نگهبانی منتقل شد و در نهایت ما می‌دانیم در روز حادثه برادرم صبح نگهبان بود و با مقتول درگیری لفظی داشتند.

 

بعد از نماز ظهر هم دوباره با هم درگیر شدند و برادرم از دست او عصبانی شد و با اسلحه دنبال او کرد و چون عصبانی بود چند گلوله به‌سوی او شلیک کرد که بعدها گفت اصلا نمی‌خواسته آن مرد را بکشد و فقط می‌خواسته او را بترساند.  خواهر پیمان همچنین می‌گوید: برادرم اصلا نمی‌خواست به خدمت سربازی برود، اما یک برگه اشتباهی که برایش صادر شده بود باعث شد او نتواند ادامه تحصیل بدهد و به سربازی رفت، او فوق‌دیپلم مدیریت بازرگانی دارد و می‌خواست ادامه تحصیل بدهد.

 

او همچنین درباره برادرش می‌گوید: او سابقه درگیری نداشت. گاهی فکر می‌کنم چرا به فردی با شرایط او که مدت زیادی با مافوقش درگیری داشته و روز قبل از آن هم موضوع بالا گرفته بود، اسلحه داده بودند یا او را برای نگهبانی گذاشته بودند. به‌هرحال اتفاقی افتاده است كه هم‌ پیمان و هم ما از آن به‌شدت ناراحت و متأثر هستیم و از هم‌وطنان نوع‌دوست و خیران کمک می‌خواهیم. 

 

بنا به این گزارش، افرادی که قصد دارند به این جوان کمک کنند می‌توانند مبلغ اهدایی خود را به شماره کارت  ٦٠٣٧٧٠١١٢٦٠٩٦٣٨٤ بانک کشاورزی به نام محرم قاسمی- پدر پیمان- واریز کنند. 

 

 

sharghdaily.ir
  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش