پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۸۱

ورزش جوجیتسو چیست؟ (+ تاریخچه)

جوجیتسو,انواع رشته های الهام گرفته از جوجیتسو,فرق جوجیتسو و جوجیتسو برزیلییک مربی خوب در جوجیتسو اشتیاق زیادی برای تمرین و آموزش خواهد داشت
یک ورزش رزمی قدیمی ژاپنی که در جهان شهرت دارد، جوجیتسو نام دارد. ورزش جوجیتسو را می توان به نوعی مادر رشته های رزمی نام برد و ورزش جدیدی را با تفکیک هر یک از فنون و ضربات متولد کردند بعبارتی این رشته ورزشی دارای  تکنیکهای اساسی می باشد.

جوجیتسو

جیوجیتسو یا جوجیتسو به ژاپنی( 柔術) یک هنر رزمی ژاپنی به شمار میرود که بر مبارزه از فاصله نزدیک یا یک رقیب مسلح یا غیرمسلح تأکید دارد. جوجیتسو هم می تواند به صورت هجومی باشد و هم می تواند به صورت دفاعی باشد.

یکی از سبک های مبارزه بدون سلاح جوجیتسو میباشد و به عبارت دقیقتر سبکی از مبارزه با دستان خالی است که می ‍تواند دربرابر حریفان مسلح و غیر مسلح از سلاح هایی( معمولاً سلاح های کوچک) استفاده کند. از فنون این رشته می توان به قفل کردن و فشار بر مفاصل حریف اشاره کرد که بسیار مؤثر و قدرتمند میباشد.

درباره ورزش جوجیتسو,جوجیتسو,جوجیتسو ایراندر جوجیتسو هدف از بین بردن حریف است

جوجیتسو برای مبارزه افراد عادی با سامورایی ها میباشد که در دوران حکومت فئودالی ژاپن تکامل یافته است. در نتیجه روش مبارزه به اینصورتست که، یک فرد بدون سلاح یا دارای یک سلاح کوتاه با یک حریف مسلح و زره پوش آموزش داده می شود. با توجه به اینکه حمله مستقیم به یک حریف زره پوش بی فایده است، مبارزان برای خنثا کردن نیروی حریف بایستی از روش هایی مانند فنون گرفتنی، پرتابی و قفل مفصل استفاده کنند و این تکنیک ها بر مبنای استفاده از انرژی حریف علیه خودش طراحی شده است. در ابتدا این ورزش را به هیچ غیر ژاپنی آموزش نمی دادند ولی وقتی که گسترش یافت دیگر افراد کشورها هم به جوجیتسو روی آوردند.

معنی جوجیتسو

کلمه جوجوتسو یا جوجیتسو شامل دو قسمت جو به معنی نرم بودن، انحطاف پذیری، مقابله نکردن درمقابل نیروی حریف یا خارج شدن از مسیر آسیب است و کلمه ی جوتسو اصل یا بخش عملی جو- جیتسو است. این کلمه در ژاپن به معنای علم یا هنر است .جوجیتسو بیشتر به معنای تکنیک استفاده کردن از نیروی خود حریف برای پرتاب کردن یا شکست دادن او است. واژگانی همچون جیوجیتسو یا جوجیتسو نادرست هستند و در کانجی وجود ندارد. به علت شنیدار نادرست یا یا ناتوانی اروپاییان در گویش واژهٔ جوجوتسو، این واژگان در بین افراد معروف شد. گویش جوجیتسو بیشتر در میان انگلیسی ها یا آمریکایی ها رواج دارد و گویش جیوجیتسو بیشتر در میان ژرمن ها و برزیلی ها دارد.

تاریخچه جوجیتسو

جوجیتسو در سال های ۱۳۳۳ تا ۱۵۷۳ پایه گذاری شد. خیلی از شاگردان کانو در حوالی دهه ی ۱۹۰۰ به سراسر دنیا سفر کردند و سبک جودو را که هنوز با نام جوجیتسو معروف بود، به مردم می آموختند. بعضی از شاگردان کانو به برزیل رفتند( معروف ترین آن ها میتسویو مائدا بود که به بچه های خانواده ی گریسی آموزش می داد). تکنیک های جودوی کانو را دو نفر از شناخته شده ترین شاگردان کانو به نام های کارلوس و هلیو اصلاح کردند و بر مبارزه گلاویزی( تکنیک خفه کردن، قفل مفاصل، واژگون کردن یا جارو کردن) تمرکز کردند.

جوجیتسو برای آموزش جنگجویان غیر مسلح با جنگجویان کاملاً مسلح طراحی شده است و از مهارت های مختلف در این سبک می توان به چنگ زدن ، پرتاب، مهار و ... اشاره کرد. در قرن هفتم، اصطلاح جوجیتسو بکار گرفته شد و کلمه" جوجیتسو" به معنای هنر نرم یا روش تسلیم شدن است. این سبک ورزشی به مرور زمان، تغییر و تحول یافت و به چیزی که امروزه هست تبدیل شد و همینطور افراد ماهر در این رشته از زره یا شمشیر استفاده نمی ‎کنند.

معرفی رشته جوجیتسو,عکس های جوجیتسو,جوجیتسوجوجیتسو معمولا به عنوان هنری دفاعی شناخته می شود

هدف جوجیتسو

هدف جوجیتسو کاملاً ساده است و در این رشته افراد مصمم هستند تا رقیب خود را خلع سلاح کنند و یا حتی وی را بکشند.

انواع رشته های الهام گرفته ازجوجیتسو

جوجیتسو به نوعی مادر تمامی ورزش های ژاپنیست و می توان ورزش جدیدی را با تفکیک هر یک از فنون و ضربات متولد کردند. جوجیتسو یک هنر نسبتاً نرم میباشد بدین دلیل که از مهمترین اصول جوجیتسو می توان به بهره گیری از حداقل تلاش برای دستیابی به حداکثر نتیجه اشاره کرد. در باشگاه های جوجیتسو( ریو) از این هنر رزمی انواع متفاوتی آموزش داده میشوند و بسیاری از این باشگاه ها به آموزش استفاده از سلاح نیز اقدام می کنند. برخی از سبک های دیگر جوجیتسو که بر مبنای انواع اولیه جودو تکامل یافته است عبارتست از:

* جودو:

جودو یکی از ورزشهای برگرفته از جوجیتسو میباشد که تکنیکهای خطرناک آن حذف شده و امروز به عنوان یک ورزش المپیکی می باشد. این ورزش توسط جیگارو کانو در اوایل قرن ۱۹ ابداع شد. جودو بهبود یافته وعلمی شده جوجیتسو است. یکی از تفاوت های جوجیتسو در مقایسه با جودو اینست که ضربه زدن به حریف در جوجیتسو آزاد است.

جوجیتسو,تاریخچه رشته رزمی جوجیتسو,جودو جوجیتسوتقریبا همه سبک های هنر های رزمی مربوط به جوجیتسو هستند

* سامبو:

سامبو نیز از جوجبستو ژاپنی به شمار میرود با این تفاوت که سلاحهای سنتی از آن حذف شده و در سبک هایی نظیر کامبت سامبو، اسپرت سامبو، سامبو آزاد و سامبو دفاع شخصی تشکیل شده است. نوع دیگر، سامبو می باشد.

* رشته ی رزمی آیکیدو و ...:

از دیگر رشته های رزمی که بر مبنای جوجیتسو پایه گذاری شده اند می توان به آیکیدو، هاپکیدو و برخی از سبکهای کاراته اشاره کرد.

* جوجیتسو برزیلی:

زادگاه این رشته رزمی در برزیل میباشد و جوجیتسو برزیلی به نوعی ورزش ملی برزیل میباشد . کلیه ضربات دست و پا در این سبک از جوجیتسو ممنوع میباشد ( به هیج وجه ضربه زدن به حریف وجود ندارد) .مسابقات در وضعیت سرپا( ایستاده) شروع میشود و بازیکنان در این سبک از تکنیک های گلاویزی و پرتابی میتوانند استفاده نمایند تا این که بازی به وضعیت خاک برسد و کلیه تکنیک های کانسس و شیمه در همان حالت مجاز می باشد. این ورزش رزمی به صورت امتیازی میباشد و در صورتیکه بازیکن در شیمه و یا کانسس تسلیم شود برخلاف نوع ژاپنی بازی ادامه نخواهد داشت و مجری فن برنده اعلام میشود. هدف نهایی در مبارزات جوجیتسو برزیلی به دست آوردن وضعیت برتر نسبت به حریف و بی دفاع ساختن او با استفاده از تکنیک های قفل کننده است.

فرق جودو، جوجیتسو و جوجیتسو برزیلی

بسیاری از تکنیک های شدید جوجیتسو شامل« درآوردن چشم» یا« ضربات مرگبار» و پرتاب های جودو است. جودو بیشتر یک هنر رزمی سنتی است که متمرکز بر رقابت است، در حالی که جوجیتسو برزیلی، چون از فرهنگ برزیل نشات گرفته ، دوستانه تر است. تکنیک های پرتابی جودو مهم ترین تفاوت میان جودو و جوجیتسو برزیلی است که با تکنیک های گلاویزی جوجیتسو برزیلی مقایسه می شود. جودو کاران، برای کشاندن حریف به زمین از سابمیشن ها استفاده می کنند تا کسب امتیاز کنند در حالی که به زمین زدن حریف در جوجیتسو برزیلی امتیاز زیادی ندارد و حریفان بیشتر بر واژگون کردن، پوزیسیونی و سابمیشن ها تمرکز دارند.

جوجیتسو در ایران

در سال ۲۰۰۲ نخستین مدال جهانی تاریخ ورزش جوجیتسو ایران توسط علیرضا داودی در مسابقات جهانی جوجیتسو اروگوئه بدست امد. این مدال برنز در بین تمامی کشورهای آسیایی در رشته جوجیتسو به عنوان اولین مدال جهانی کسب شده محسوب میشود.

معرفی ورزش جوجیتسو,جوجیتسو,هدف جوجیتسویکی از مهمترین موارد در جوجیتسو تبادل ایده در مورد چگونگی انجام یک تکنیک می باشد

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 15
 • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
از نظر بنده ورزش رزمی کشتی آزاد و کشتی فرنگی کامل ترین و پرکاربرد ترین ورزشهای رزمی هستند ، و سررشته هستند و خیلی حرفه ایی تر از جودو و جوجیتسو است.،،،درضمن کشتی شاه ورزشها است.
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

وی توانست کشورهایی از قبیل؛ افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان و غرب پاکستان را فتح کند. برای حفظ حاکمیت خود به بغداد؛ پایتخت خلافت عباسی، هجوم برد. بعد از یعقوب برادرش عمرو لیث به حکومت رسید.

یعقوب از جوانی همراه با برادرانش؛ علی و عمرو در عیاری ها شرکت می کرد. کودکی یعقوب با شنیدن داستان های مربوط به پهلوانی زال و سام نریمان در سیستان گذشت که همین موضوع می تواند علت شکل دادن شخصیت او به عنوان یک عیار و پهلوان باشد. او در جوانی چکش رویگری را کنار گذاشت و شمشیر جنگاوری را به دست گرفت زیرا علاقه زیادی به جنگ و نظامی گری داشت.

خانواده یعقوب لیث صفاری,آرامگاه یعقوب لیث,مقبره یعقوب لیث صفاریزندگینامه یعقوب لیث

یعقوب لیث یک شخصیت محبوب و رشید در بین مردم داشت و این موضوع به علت خصلت پهلوانی اش بود. یعقوب لیث به ایرانی بودن خود مفتخر بود و تلاش می کرد در حق فقرا تعدی نکند. وی به شکل داوطلبانه به جنگ می رفت و بعد از آن هم به درهم بن ناصر که زرنگ را از دست عمال طاهریان درآورده بود پیوست. یعقوب توانست از طریق کشتن عمار فرمانده خوارج که در جنگ درهم با خوارج بود، به شهرت بیشتری دست یابد.

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

حجت‌ الله عبدالملکی در سال ۱۳۷۸ موفق به کسب مقام اول المپیاد معارف اسلامی شد همچنین در دوره کارشناس ارشد معارف اسلامی و اقتصاد از دانشگاه امام صادق علیه السالم در سال ۱۳۸۴ مقام اول را کسب کرد.

ایشان ساکن تهران است و دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه اصفهان دریافت کرد و توانست در آن سال (۱۳۸۸) مقام اول دوره را کسب کند. اقتصاددان و جوانترین دانشیار اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۵ است که از طرف مقام معظم رهبری به عنوان عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی منصوب شد.

حجت‌ الله عبدالملکی به دو زبان انگلیسی و عربی مسلط است و دیپلم ریاضی و فیزیک خود را از دبیرستان سپاه کردستان در سال ۱۳۷۸ اخذ کرد. او توانست گواهی شرکت در دوره بین المللی اقتصاد مالی اسلامی از بانک Finance Islamic in Issues Current کسب کند.

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

مریلا زارعی برنده سه جایزه جشنواره فیلم فجر و یک جایزه حافظ شد. خانم زارعی برای اولین بار با فیلم ساخته (۱۳۷۳) در سینما حضور پیدا کرد.

مریلا زارعی با سلام سینما که توسط محسن مخملباف در سال ۱۳۷۳ ساخته شد برای اولین بار در سینما حضور پیدا کرد. نخستین سریالی که مریلا زارعی در آن نقش آفرینی کرد؛ مجموعه تلویزیونی کارآگاه بود و با مجموعه تلویزیونی هوای تازه به کارگردانی محمد رحمانیان بیشتر شناخته شد. فیلم های دو زن و واکنش پنجم دو نمونه از شانس های بازیگری مریلا زارعی محسوب می شوند که در آنها استعداد خود را به رخ کشید. مریلا زارعی مجرد است اما شایعه ازدواج او با مهدی رجبی در سال ۱۳۸۱ به گوش رسیده است.

مریلا زارعی بازیگر,عکس مریلا زارعی,عکسهای جدید مریلا زارعیمریلا زارعی در کنار خواهرش ملیکا زارعی

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲۴ اردیبهشت
  قهرمانی والیبال باشگاه‌های آسیا
  پیکان - گاز جنوبی عراق
  ۱۶:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  وولفسبورگ - بایرن مونیخ
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  بایرلورکوزن - فرایبورگ
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  دورتموند - هرتابرلین
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - گل گهرسیرجان
  ۱۹:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  فولاد - استقلال
  ۱۹:۴۵
 • فینال جام حذفی انگلیس
  لیورپول - چلسی
  ۲۰:۱۵
 • هفته ۳۴ لیگ برتر پرتغال
  پورتو - استوریل
  ۲۱:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - سپاهان
  ۲۱:۵۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  رم - ونتزیا
  ۲۳:۱۵
 • هفته ۳۷ لیگ یک فرانسه
  مون پلیه - پاری سن ژرمن
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۲۵ اردیبهشت
  والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  سانتوری سانبردز - پیکان
  ۱۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  مقاومت شهداب یزد - الریان قطر
  ۱۹:۰۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  آث میلان - آتالانتا
  ۲۰:۳۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  کالیاری - اینتر
  ۲۳:۱۵
 • دوشنبه ۲۶ اردیبهشت
  والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  پیکان - راتچاسیمای تایلند
  ۱۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  مقاومت شهداب یزد - تاراز قزاقستان
  ۱۹:۰۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - لاتزیو
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش