پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۳۳

جنگل ابر، زیباترین جنگل باستانی هیرکانی (+ تصاویر)

جنگل ابر,جنگل ابر شاهرود عکس,عکس جنگل ابرجنگل ابر، بخشی از جنگل های باستانی هیرکانی است
جنگل ابر در استان سمنان، طبیعتی بس فرح ‎بخش را به نمایش گذاشته است. جایی که زمین و آسمان به هم می‎رسند و می‎توانید در دشتی از ابر، درختانی چند میلیون‎ ساله در جنگلِ مرموز و عمیق را ببینید.

جنگل ابر، از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران

جنگل ابر یکی از مشهورترین و زیباترین جاذبه های طبیعی ایران به شمار میرود و منطقه ای بین سمنان و گرگان که در تمام فصول اقیانوسی از ابر دارد. این جنگل زیبا به علت تکرار تشکیل پدیده اقیانوس ابر «جنگل ابر» نامیده شده است. جنگلی را تصور کنید که در آن ابرها آزادانه در حال رفت و آمد هستند. در جنگل ابر شاهرود اکثراً شاهد پوششی اقیانوسی هستیم که کل جنگل را فرا گرفته است. جنگل ابر در شاهرود بخشی از قدیمی ترین جنگل های هیرکانی است و گونه های نادر و منحصر به فرد گیاهی و جانوری را در خود جای داده است و با مناظر خارق العاده خود، هر ساله گردشگران متعددی را بسوی خود می کشاند. این ناحیه از حوالی آستارا در شمال غرب تا اطراف جنگل ابر در شرق ایران ادامه می یابد. 

جنگل ابر که در مسیر شاهرود به آزادشهر و در نزدیکی روستایی به اسم ابر قرار گرفته است، تا آزادشهر در استان گرگان امتداد پیدا می کند. در واقع این جنگل ها مرز بین منطقه های نیمه بیابانی استان سمنان و جنگل های انبوه استان گرگان هستند. جنگل ابر شاهرود بر ورای رشته کوه های دوردست و در امتداد قله ی ۴ هزار متری شاهوار قرار دارد. 

وسعت جنگل ابر

جنگل ابر به وسعت ۳۵ هزار هکتار است که ادامه جنگل های سرسبز شمال کشور به شمار میرود و برای اقیانوس ابری که فضای آنرا در بر می گیرد بسیار معروف شده است. جنگل ابر شاهرود در مجاورت دو ناحیه ی کم فشار (دشت گرگان) و پر فشار (منطقه ی ابر) قرار گرفته است، همین امر باعث شده در موقع انرژی گرفتن زمین، ابرها به آسانی جا به جا شوند. به علت اهمیت بالای طبیعی جنگل ابر، در سال ۱۳۸۹ به وسیله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بعنوان صد و چهاردهمین اثر طبیعی، در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد و در سال ۱۳۹۳ هم در فهرست منطقه های چهارگانه حفاظت از محیط­ زیست، بعنوان منطقه­ حفاظت شده قرار گرفت.

پوشش گیاهی جنگل ابر

وجود ۸۵ نوع گونه گیاه مثل راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونه های گیاهی نادر مثل نارون، بارانک، سرخدار و مانند آن ها جنگل ابر را به موزه ای طبیعی تبدیل کرده است. آب و هوای خاص جنگل ابر شاهرود، درختان گوناگونی را در خود پرورش داده که بعضی از این درخت ها با شکل خاص خود روی زمین خزیده اند و منظره زیبایی پدید آورده اند. جنگل ابر یکی از بانک های گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده است.

وضعیت جنگل ابر,جنگل ابر,جنگل ابر کجاستجنگل ابر، گیاهان دارویی کم نظیری دارد

گیاهان دارویی جنگل ابر

گیاهان دارویی یکی از مهم ترین و مورد توجه ترین موارد در جنگل ابر هستند. در واقع جنگل ابر سمنان با دارا بودن زیادترین گیاهان دارویی، همچون سرخدار که برای درمان سرطان رحم از آن استفاده می شود، یکی از مهم ترین منطقه های کشور به شمار می رود.

گونه های جانوری جنگل ابر

از گونه های جانوری جنگل ابر می توان خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، خوک غیراهلی، شغال، روباه، خرگوش كل و بز، شوكا و مار و از پرندگان كبک، كبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی،كركس، شاهین، فاخته و قرقاول را نام برد.

قدمت جنگل ابر

قدمت جنگل ابر مربوط به جنگل های هیرکانی است که جزء بقایای دوران سوم زمین شناسی می باشد.

سوغات روستای ابر

نان کاک، کماچ، بلبلی، برگه زردآلو، هسته زردآلو، گیاهان دارویی، کشک، کره گوسفندی و گاوی، عسل، زعفران، صنایع دستی از سوغات روستای ابر است.

صنایع دستی مردم روستای ابر

کلاه پشمی بافی، گلیم بافی، حوله بافی، جاجیم بافی، قالی بافی، عروسک سازی و ... از معروف ترین صنایع دستی مردم روستای ابر است.

جاذبه های طبیعی و تفریحی جنگل ابر

>> آبشار شرشر و آلوچال:

آبشار شرشر و آلوچال، از معروف­ ترین آبشارهای جنگل ابر هستند که با توجه به مسیر صعب ­العبور برای رسیدن به آن­ها جزء جاذبه هایی مخصوص کوه­نوردان حرفه ­ای هستند. برای رسیدن به آبشار آلوچال، تشکیل شده از ۲ آبشار بزرگ، که در مسیرشان بر روی هم ریخته و یک شاخه­ ی اصلی را تشکیل می­دهند، باید جاده­ ی واقع در حواشی شمال­ غرب روستای ابر را تا رسیدن به کوه رستم طی کنید و بعد از آن مسیر پایکوبی شده­ کنار این کوه را تا جاده­ فرعی، پشت سر بگذارید و این جاده­ را که حدودا یک ساعت تا آبشار آلوچال فاصله دارد نیز طی کنید.

جنگل ابر سمنان,راه جنگل ابر,جنگل ابرآبشار شرشر و آلوچال، از معروف­ ترین آبشارهای جنگل ابر هستند

>> چشمه ترش و چشمه قطری:

چشمه­ های فراوانی در جنگل ابر موجود است که از دل زمین به بیرون جوشیده ­اند و هرکدام به زیبایی ­های جنگل ابر سمنان افزوده ­اند. چشمه­ جوشان ترش و قطری، دو نمونه از چشمه­ های مشهور در بین چشمه­ سارهای دیگر این محل هستند که بازدیدکنندگان فراوانی را به خود اختصاص داده ­اند.

>> آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی:

شیخ ابوالحسن خرقانی عارف نامی و شاعر ایرانی در تپه ای در شمال «قلعه نو خرقان» در ۲۴ کیلومتری شاهرود در باغی زیبا  آرمیده است. این عارف بزرگ که در قرن چهارم و پنجم هجری زندگی میکرد، «بایزید بسطامی» را مقتدای خویش می دانست. شیخ ابوالحسن خرقانی هم به مانند «ابوسعید ابوالخیر» از« احمد بن عبدالکریم قصاب آملی» خرقه گرفته است. شیخ ابوالحسن خرقانی، بزرگانی همچون «خواجه عبدالله انصاری» را تربیت کرده است. روستای قلعه ­نو خرقان، در حوالی جنگل ابر، با به همراه داشتن آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، شاعر و عارف ایرانی، از دیدنی­های مسیر رسیدن به جنگل ابر شاهرود است. یکی از عرفا و شعرای ایرانی که نقش مهمی در حفظ فرهنگ ایرانی داشته شیخ ابوالحسن خرقانی است. شیخ ابوالحسن خرقانی بر سر در عبادتگاه خود این چنین نوشته بود:« هر که در این سرا درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید، چه آن کس که به درگاه باری تعالی به جان ارزد البته برخوان ابوالحسن به نان ارزد.» امروزه این کلام به صورت تابلو بر سر در آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی نصب شده است.

جنگل ابر,تصاویر جنگل ابر,وضعیت آب و هوای جاده ای جنگل ابرآرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی از دیدنی­های مسیر رسیدن به جنگل ابر است

>> مقبره بایزید بسطامی:

بایزید بسطامی یک از مشهورترین عرفای کشور ایران و از بزرگان اهل تصوف در «بسطام» دفن شده است. تنها تزئین مقبره بایزید بسطامی یک پنجره مسقف آهنی است. ظاهر ساده و عاری از هرگونه تزئینات، حکایت از بی اعتنایی به مادیات و فرار از تجملات این مرد بزرگ دارد. مقبره ی این عارف نامی بعد از گذشت ۱۱ قرن هنوز هم همان طور ساده و عاری از هرگونه تجملات است. مقبره بایزید بسطامی در مسیر رسیدن به جنگل ابر است.

جاذبه های دیدنی جنگل ابر,جنگل ابر,جنگل ابر شاهرود عکساز جاذبه های دیدنی جنگل ابر، بایزید بسطامی

>> برج کاشانه بسطام:

در مسیر رسیدن به جنگل ابر میتوانید از، برج کاشانه بسطام دیدن کنید. قدمت این برج، طبق کتیبه سر در آن، به سده هفتم یا هشتم هجری، یعنی حدود ۸۰۰ سال قبل، برمی گردد. ارتفاع این برج تقریباً ۲۰ متر، یعنی چیزی در حدود یک ساختمان ۷ طبقه مدرن، است.

شاهرود جنگل ابر,وضعیت جنگل ابر,جنگل ابریکی از جاهای دیدنی جنگل ابر، برج کاشانه بسطام است

>> آبشار مجن:

علاوه بر جنگل ابر در شاهرود آبشار مجن نیز یکی از مکانهای دیدنی می باشد که  در شهری بن بست به همین نام «مجن» قرار گرفته است. شهر مجن تنها راه ارتباطی اش یک جاده ی آسفالته است که این شهر را به «شاهرود» و «بسطام» وصل می کند. برای رسیدن به آبشار مجن باید از دره مجن وارد طبیعت کوهستانی منطقه شد. بعد از ۲۰ کیلومتر پیاده روی در مسیر رود مجن شما قادر خواهید بود، این آبشار فوق العاده را از نزدیک تماشا کنید. رود مجن یک رود فصلی بوده و آب آن حتی در فصل تابستان هم بسیار سرد است. آب و هوای مجن در پاییز و زمستان سرد و یخبندان و در فصل بهار و تابستان معتدل است. با توجه به برودت هوا، بهترین فصل سفر به این منطقه فصل بهار و فصل تابستان است.

جنگل ابر,راه جنگل ابر,جنگل ابر درشاهرودآبشار مجن از زیباترین دیدنی های جنگل ابر

بهترین زمان سفر به جنگل ابر

اواسط فروردین ماه تا اوسط پاییز معمولاً اقیانوس ابر در فراز جنگل پدید می آید و این زمان فرصت خوبی برای سفر به جنگل ابر است. این فصل، خشن ترین و پرخطر ترین چهره ی جنگل ابر شاهرود را به شما نشان خواهد داد.

اهمیت جنگل ابر

جنگل ابر به سه علت برای جهان اهمیت دارد:

- جنگل ابر، بخشی از جنگل های باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی کم نظیری دارد.

- اکوتن جنگل ابر حائز اهمیت است؛ یعنی مرز میان بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. به طوری که میتوان در جنگل های این ناحیه درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ دید که این امر در گونه های جانوری هم تاثیرگذار بوده است.

جنگل ابر سمنان,جنگل ابر,وضعیت جنگل ابرجنگل ابر، در تمام فصول اقیانوسی از ابر دارد

- جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است حائز اهمیت است؛ به نحوی که شاهد تشکیل اقیانوس ابر در جنگل ابر هستیم که پدیده کم نظیری در جهان محسوب می شود.

موقعیت جغرافیایی جنگل ابر

جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به علی آباد با مختصات جغرافیایی ۵۷ و ۵۴ تا ۱۲ و ۵۵ شرقی و ۴۲ و ۳۶ تا ۵۰ و ۳۶ عرض شمالی قرار داشته، از خاور به جنگل اولنگ، از جنوب به کوه قاسم و کوه ابر و قطری و از باختر به کوه یخام و تکیانو محدوداست.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 18
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فرشته حسینی,عکس فرشته حسینی,بیوگرافی فرشته حسینی بیوگرافی فرشته حسینی بازیگر افغانستانی ساکن ایران (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۶ اردیبهشت ۱۳۷۶

زادگاه:تهران، ایران

سال های فعالیت:۱۳۸۸–تاکنون

پیشه:بازیگر

جایزه( ها):برندهٔ تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن در جشنوارهٔ فیلم مراکش

ادامه
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
بیوگرافی رعنا آزادی ور,همسر رعنا آزادی ور,رعنا آزادی ور و همسرش مهدی پاکدل بیوگرافی رعنا آزادی ور و ماجرای ازدواجش با مهدی پاکدل (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۷ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
ویژه سرپوش