دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۶۲

بهترین مکان های دیدنی ازمیر کجاست؟ (+ تصاویر)

مکان های دیدنی ازمیر,عجایب هفتگانه جهان,مکان های دیدنی ازمیرازمیر یکی از زیباترین شهرهای ترکیه و بازمانده شهری باستانی بنام سمورنا است
شهر ازمیر ترکیه در میان شهرهای ترکیه بخاطر موقعیت جغرافیایی خاص و ممتازی که دارد؛ شهرت پیدا کرده است و قدمت آن در زمینه صنعت و تجارت دریایی طولانی است. از جاهای دیدنی شهر ازمیر می توان به جنگل های زیتون، شهربازی ها، ساحل زیبا و مراکز خرید در کنار هم اشاره کرد.

مکان های دیدنی ازمیر

یکی از زیباترین شهرها در ترکیه به نام ازمیر میباشد که توریست های زیادی را به خود جذب کرده است. شهر ازمیر در غرب ترکیه، در مقایسه با شهر استابول از جهات زیادی متفاوت است. بیشتر مردم محلی در ازمیر برخلاف استانبول، به سبک کاملاً سنتی زندگی می کنند.

تاریخچه شهر ازمیر

تنها شهر باستانی باقی مانده از سمورنا، ازمیر نام دارد. یونانی های مهاجر، اقدام به بنای سمورنا کردند. سمورنا بین حکومت های قدرتمند اطراف تا حدود هزار سال، مبادله شد؛ پیش از یونانی ها، لیدیا آن را اداره میکردند ولی سرانجام زیر نظر رمی ها بود. بیشتر سرمایه و توجه امپراتوری بیزانس بر روی قسطنطنیه یا همان استانبول امروزی بود. شهر ازمیر تا چندین مدت معروف نبود تا اینکه در سال ۱۴۱۵ میلادی به تصرف ترک های عثمانی درآمد. این شهر، پس از جنگ جهانی اول و سقوط امپراتوری عثمانی، بسیار مهم شد. در همین دوران، قسمت های زیادی از ارمنی نشین و ساخته های یونانی ها را نابود کردند. وقتی که شهر سمورنا در سال ۱۹۲۲ توسط نیروهای آتاتورک تصرف شد، این شهر با نام ازمیر، شهرت پیدا کرد.

معرفی مکان های دیدنی ازمیر

* میدان کناک، مسجد یالی و بازار کمرالتی:

برج ساعتی که در کنار میدان کناک قرار گرفته؛ موجب شهرت آن شده است. مسجد یالی و بازار کمرالتی، علاوه بر برج ساعت، در حوالی همین میدان میباشد که از جاهای دیدنی ازمیر محسوب میشود. به میدان اصلی شهر ازمیر ، میدان کناک می گویند که به نوعی از آن بعنوان نماد شهر ازمیر ترکیه یاد میشود. یکی از مراکز خرید ازمیر، بازار کمرالتی میباشد که فروشندگان به گردشگران و مسافران با استفاده از لباس‌های محلی و رنگارنگ خدمت گذاری می کنند. در شهر ازمیر و در نزدیکی میدان کناک به مسجد یالی و بازار کمرالتی می رسید.

تاریخچه شهر ازمیر,مکان های دیدنی ازمیر ترکیه,مکان های دیدنی اطراف ازمیرمیدان کناک یکی از مکان های دیدنی ازمیر به حساب می‌آید

* هیراپولیس- پاموکاله:

یکی از اماکن دیدنی ازمیر،« هیراپولیس» نام دارد که بیش تر با نام« پاموکاله» شناخته میشود. در کناره ی رود «لایکوس» شهری قدیمی به نام هیراپولیس وجود دارد که بهار زیبایی دارد. وجود آب گرم کربنات دار به عنوان یکی از جاذبه های مهم این شهر محسوب میشود که از آثار تمدن رومی دوران باستان می باشد. املاحی که در آب گرمی کربنات دار وجود دارد ، به ۲۰۰ سال قبل از میلاد برمیگردد. زمین لرزه ای در سال های قبل در شهر ازمیر رخ داد که موجب ویران شدن آن و سرازیر شدنش به آب شد.

مکان های دیدنی اطراف ازمیر,عکس مکان های دیدنی ازمیر,معماری مسجد شادروان ازمیرهیراپولیس، اسم شهری قدیمی در کناره‌ی رود لایکوس و یکی از مکان های دیدنی ازمیر میباشد

شهر باستانی هیراپولیس، به امپراطوری روم شرقی تعلق دارد و در بالای قلعه ی سفید رنگی با ارتفاع ۲ هزار ۷۰۰ متر و عرض۶۰۰ متر می توان بقایای آنرا از فاصله ی ۲۰ کیلومتری تپه های شهر «دنیزلی» تماشا کرد. در پاموکاله، چشمه های آب گرم مصنوعی زیادی وجود دارد که به دلیل ته نشینی مواد معدنی نباید با کفش در آن راه رفت. همچنین در همین شهر، موزه ای با آثار تاریخی و کشف شده شهر های« کاریا»،« پیسیدیا» و« لیدیا» برای بازدید وجود دارد.

* موزه و شهر باستانی آگورا:

در سده چهارم قبل از میلاد، بازسازی شهر باستانی آگورا توسط یک امپراتور رومی به نام مارکوس اورلیوس صورت گرفت و در یک زلزله، چندین سال بعد از بین رفت. گردشگران زیادی به طاق ها، تالارها و ساختمان های بازمانده این شهر، جذب شده اند. آگورا در بین جاهای باستانی ازمیر، شهرت پیدا کرده است.

عجایب هفتگانه جهان,مکان های دیدنی ازمیر,بهترین دیدنی های ازمیریکی از مکان های دیدنی ازمیر که در سده چهارم پیش از میلاد ساخته شد شهر باستانی آگورا بود

محوطه ی موزه آگورا به صورت روباز میباشد که این آثار، متعلق به دوران رومی ها و یونانیان باستان میباشد و کاربرد آن برای تجمعات و بازار است. ستون های معروف و باشکوهی در موزه آگورای ازمیر وجود دارد که از معماری رومیان می باشد. در منطقه کناک و محله نمازگاه ازمیر، موزه ای به نام موزه آگورا قرار گرفته است. قدمت طاق های سنگی و آب انبارها در این منطقه مربوط به ۴ هزار سال پیش از میلاد مسیح می باشد.

* افه سوس:

بقایای شهر باستانی افه سوس، مربوط به تمدن یونان است.« افه سوس» با نام دیگری همچون« افه زه»( Efeze) شناخته میشود و در دوره ی روم از بزرگترین شهرها به شمار می رود. احتمالا این شهر در دوره ی خودش به عنوان دومین شهر بزرگ جهان بوده است. افه سوس در شرق مدیترانه، که معبد« آرتمیس» در آن قرار دارد، از بهترین بازمانده ی معابد باستان محسوب میشود. مجموعه ی افه سوس که در جنگ ها تخریب شدند از بناهای تاریخی دوران یونان بازستان به حساب می آیند. پیش از میلاد مسیح و دوران نوسنگی، این شهر بازسازی شد. برای بازدید از افه سوس باید به ساحل ایونیا بروید که در ۷۰ کیلومتری ازمیر میباشد و با شهر سلجوق، سه کیلومتر فاصله دارد.

تاریخچه شهر ازمیر,مکان های دیدنی ازمیر ترکیه,مکان های دیدنی اطراف ازمیریکی از مکان های دیدنی ازمیر و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای دوره‌ی روم افه‌سوس بوده است

یکی از عجایب هفتگانه جهان، نیایشگاه آرتمیس نام دارد که در شهر ازمیر می باشد. John Chrysostom در سال ۴۰۱ میلادی موجب نابودی این نیایشگاه شد. خانه ی مریم، مادر حضرت عیسی مسیح از نظر بسیاری از افراد بر طبق کتاب مقدس، افه سوس می باشد. از بخشهای متفاوت و بی نظیر این شهر باستانی می توان به کتاب خانه «سلسوس»،« تئاتر»،« غار هفت خوابه ها»،« کلیسای مریم»،« مسجد ایزابی»،« خانه ی باکره»،« باسیلیکای سنت جان» و« معبد هادریان» اشاره کرد.

* برج ساعت:

از مطرح ترین جاذبه های دیدنی ازمیر می توان برج ساعت ازمیر را نام برد که فرماندار این شهر در سال ۱۹۸۵ برج ساعت را بنا کرد. همچنین یکی از معماران مشهور فرانسوی در سال ۱۹۰۱ میلادی، ساعت های زیبا و گران قیمت این برج را ساخت که با عنوان هدیه امپراتوری آلمان به این شهر و کشور ترکیه (به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد سلطنت پادشاه عبدالحمید) به ثبت رسیده است.

ارتفاع این بنای زیبا با آرایه های متعدد معماری، ۲۵ می باشد. سالانه از اقصی نقاط جهان، میلیون ها گردشگر به آن جذب می شوند و در کنار برج ساعت، عکس های یادگاری زیبایی می گیرند. نورپردازی این برج در ساعات شب، در قلب میدان کوناک به این شهر، جلوه ی بسیار زیبایی میدهد. در این منطقه بناهای دیگری وجود دارد که شامل مسجد کوناک یالی، بازار بزرگ شهر ازمیر ، ساختمان فرمانداری، مرکز نمایش، استانداری و شهرداری می باشد. به عبارتی در اطراف برج ساعت ازمیر، سختمان هایی قرار دارد که متعلق به دولت ترکیه است.

تاریخچه شهر ازمیر,مکان های دیدنی ازمیر ترکیه,مکان های دیدنی اطراف ازمیربرج ساعت ازمیر به عنوان یکی از مطرح ترین مکان های دیدنی ازمیر محسوب میشود

در ساختار و جداره های بنای برج ساعت، نوع معماری و پترن و آرایه های معماری بکار رفته که هم چنان کارشناسان درخصوص آن به بحث می پردازند؛ بدین دلیل که از نظر آن ها بعضی از مدل های طراحی و پترن سازی در اثر تلفیق معماری آفریقایی و ویژگیهای معماری عثمانی به وجود آمده است و بعضی دیگر از نقش های این برج، نمایانگر فرهنگ و معماری شرقی و بر طبق معماری عثمانی است. برای ساخت برج ساعت از مصالحی استفاده شده که الگوی دایره ای شکلی دارد و علاوه بر آن از تزئینات متعدد آهن و سرب در ساخت آن استفاده شده است. همچنین حوض و فواره های بسیار زیبای این برج، موجب جلب نظر هر بیننده ای شده است.

* پارک آبی ازمیر:

« گومولدور یالی کستل»، نام پارک آبی ازمیر میباشد که فاصله ی آن از مرکز شهر، تقریباً ۵۰ کیلومتر است. موقعیت مکانی پارک آبی ازمیر در منطقه« کاظم کارابکیر» و در ۳۵ کیلومتری فرودگاه عدنان مندرس می باشد. از امکانات متعدد پارک آبی ازمیر می توان به ورزش های دلفیناریوم، جکوزی های بزرگ، سیاه چال آبی، چندین استخر بزرگ، رودخانه های خروشان بهمراه تیوپ، قایق سواری و … اشاره نمود. یکی از قابلیت های این پارک، سرگرمی ها و فعالیت های خوبیست که برای تمامی سنین فراهم کرده است. نجات غریق ها در هر قسمت از پارک از شما مراقبت می کنند. این پارک، ۲۴ ساعته فعالیت دارد.

مکان های دیدنی ازمیر ترکیه,مکان های دیدنی اطراف ازمیر,عکس مکان های دیدنی ازمیرپارک آبی ازمیر که «گومولدور یالی کستل» نامیده میشود؛ یکی از مکان های دیدنی ازمیر میباشد

* موزه تاریخ طبیعی:

نخستین موزه دانشگاهی ترکیه که هدف از تأسیس آن، انجام کارهای پژوهشی دانشجویان بود؛ موزه تاریخ طبیعی دانشگاه ازمیر میباشد و مجوز بازدید از آن برای تمام عموم مردم، آزاد است. موزه تاریخ طبیعی ازمیر، متشکل از بخش های مختلفی میباشد که از این بخش ها می توان سنگ شناسی، پرندگان، باستان شناسی ، فسیل های ماقبل تاریخ گیاهان و حیوانات و … را نام برد. فسیل های حیوانی متعلق به ۱۵ میلیون سال قبل و فسیل های گیاهی ۳۵۰ میلیون ساله در این موزه وجود دارد.

مکان های دیدنی ازمیر,عجایب هفتگانه جهان,مکان های دیدنی ازمیرموزه تاریخ طبیعی دانشگاه ازمیر، اولین موزه دانشگاهی ترکیه و از مکان های دیدنی ازمیر میباشد

* مرکز خرید Bornova:

در سال ۲۰۰۶ در شهر ازمیر و در محله بورنووا، مرکز خریدی به نام مرکز خرید Bornova تأسیس شد که طراحی آن به صورت فضای باز و بدون سقف است. از دیدنی های موجود در این مرکز خرید می توان به پل های چوبی، چندین حوضچه با تزئینات زیبا، مجسمه های سنگی و … اشاره کرد که بر زیبایی این مکان افزوده است و برای عکاسی، جلوه ی مناسبی محسوب میشود. فوروم برنووا دارای دو طبقه میباشد که برندهای معتبر پوشاک مانند ال سی وایکیکی، کوتون، آدیداس، زارا و … در طبقه زیرین آن قرار گرفته است و فود کورت و رستوران های طبقه دوم آن نظیر رامیز کوفته چی، مک دونالد، برگر کینگ، کی اف سی و پیدم شعبه می باشد.

مکان های دیدنی اطراف ازمیر,عکس مکان های دیدنی ازمیر,معماری مسجد شادروان ازمیرمرکز خرید Bornova از مکان های دیدنی ازمیر میباشد که در سال ۲۰۰۶ افتتاح شد

* مسجد حصار:

از دیگر جاذبه های دیدنی ازمیر، مسجد حصار میباشد که گردشگران و متقاضیان خرید ملک در ازمیر به خاطر جلوه بصری جالب توجه به آن جذب شده اند. درواقع در بین بناهای ازمیر، بزرگترین و تاریخی ترین بنا، مسجد حصار میباشد که تأسیس آن به وسیله ی« آیدین اوغلو یاتوپ» در قرن ۱۶ میلادی( بین سالهای ۱۵۹۲ تا ۱۵۹۸) صورت گرفت. آرایه های تزئینی مسجد حصار، ساده تر از آثار دوره عثمانی است و بازسازی های اساسی در مسجد حصار در قرن ۱۹ میلادی انجام شده است.

مکان های دیدنی ازمیر,بهترین دیدنی های ازمیر,دیدنی های اطراف ازمیرمسجد حصار یکی از مکان های دیدنی ازمیر است که بازدید از آن، جلوه بصری دارد

سبک معماری مسجد حصار، متعلق به آثار هنر اسلامی دوران عثمانی است و در قلب شهر ازمیر ، جلوه ی زیبایی دارد. با استفاده از سنگ، نمای بیرونی این مسجد را ساخته اند و با استفاده از لایه های سربی، گنبد این بنا را پوشانده اند. در مرکز مسجد حصار، یک گنبد اصلی قرار گرفته که از دو طرف ، توسط هشت ستون سنگی و دو گنبد بزرگ احاطه شده است.

* معماری مسجد شادروان ازمیر:

مسجد شادروان ازمیر که در دوران عثمانی ساخته شده، دارای دو طبقه میباشد ، یعنی از مغازه های طبقه همکف به میزان یک طبقه بالاتر است و علاوه بر آن یک گنبد و یک مناره دارد؛ به این صورت که یک گنبد در قسمت بالای فواره و یک نگارگری در پائین گنبد، ساخته شده است و از طرح گل و تزئینات بسیار زیبایی بر روی گنبد استفاده شده است که مربوط به قرن ۱۷ میلادی می باشد.

جالب است بدانید که مردم اصیل و ساکن ازمیر از مسجد شادروان تحت عنوان «مروارید سفید» یاد می کنند که سکونت معامله گران در این منطقه از دلایل نام گذاری این مسجد به شمار می رود. یک کتاب خانه قدیمی و خانه پرنده ای زیبا در وجه غربی این مسجد میباشد که از دیگر جاذبه های گردشگری ازمیر به شمار می رود.

دیدنی های اطراف ازمیر,تاریخچه شهر ازمیر,مکان های دیدنی ازمیر ترکیهیکی از مکان های دیدنی ازمیر، مسجد شادروان میباشد که به دوران عثمانی برمیگردد

آرایه های معماری بسیاری در فضای داخلی این مسجد قرار دارد که همین امر، مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است. در واقع این آرایه های طلایی رنگ بر روی سطوح سقف و دیوارها، به شکل فشرده می باشد. در زیر طاقچه های گذرگاه های اصلی و فرعی مسجد می توانید این تزئینات معماری را با اندکی تفاوت ببینید. گنبد مقابل این مسجد از حکاکی های دستی ویژه ای برخوردارست که به فضای داخلی این مسجد با نشان دادن مناظر ازمیر، جلوه ای زیبا بخشیده است.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش