شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۵۸

خصوصیات بلیط لحظه آخری و تفاوت آن با بلیط سیستمی

بلیط لحظه آخری,بلیط لحظه آخری هواپیما,نرخ بلیط لحظه آخریبلیط لحظه آخری بلیطی است که معمولا تا حرکت آن کمتر از ۲۴ ساعت مانده است
در زمانی که برنامه سفرتان برایتان اهمیتی نداشته باشد و فصل پر سفری نباشد می توانید بلیط لحظه آخری بخرید. بلیط ها به دلیل استقبال مسافران در فصل های پر سفر خیلی زود به فروش میروند و همین امر باعث میشود تا تمامی صندلی هایی پر شود ولی در سایر فصل ها معمولا همه صندلی ها به فروش نمی رسد.

بلیط لحظه آخری

دیدگاه بعضی از مسافران از بلیط لحظه آخری اینست که می توانند آن را در فرودگاه و پای پرواز بخرند درحالیکه چنین تصوری اشتباه است. گاهی اوقات بعضی از بلیط های هواپیما تا آخرین لحظاتی که هواپیما میخواهد پرواز کند؛ فروخته نشده اند. یکی از سیاست های بعضی از آژانس ها اینست که با قیمتی پائین تر یا حتی نصف قیمت، بلیط لحظه آخری را برای فروش می گذارند. در نظر داشته باشید که این سیاست در برخی از مواقع، برعکس می شود و آژانس های اندکی برای فروش بلیط لحظه آخری، نرخ آنرا دو برابر می کنند. درواقع بلیط لحظه آخری به این منظور به فروش می رسد که کم تر از ۲۴ ساعت تا زمان حرکت هواپیما مانده باشد و بلیط لحظه آخری، همیشه در همه پروازها با تعدادی محدود، موجود است.

تفاوت بین دو بلیط لحظه آخری و سیستمی

معنای چارتر در لغت، اجاره در بست می باشد؛ بنابراین به بلیط اجاره شده، بلیط چارتر می گویند. ممکن است که در زمان هایی از سال از سفر های هوایی به خوبی استقبال نشود و یا در هر صورت، چارتر کننده براساس سیاست های آژانس، بلیط های خود را ارزان تر کند. ولی این نکته را در نظر بگیرید که قیمت بلیط چارتر همیشه هم ارزان نیست.

تفاوت بلیط لحظه آخری و سیستمی,بلیط لحظه آخری خارجی,بلیط لحظه آخری هواپیمابلیط لحظه آخری قیمتی مناسب دارد

شخص چارترکننده وظیفه دارد که قیمت بلیط ارزان هواپیما یا همان بلیط چارتر را تعيين کند و باتوجه به به خالی ماندن یا پرشدن ظرفیت پرواز می توان تغییرات قیمت یا زمان را مشخص کرد و تصمیم چارتر کننده اثرات مستقیمی بر روی آن دارد. در صورتی که ایرلاین، وظیفه ی تعيين قیمت و زمان بلیط سیستمی را بر عهده داشته باشد؛ قیمت و زمان اینگونه بلیط ها ثابت و بدون تغيير است. توجه داشته باشید که به هیچ وجه بلیط لحظه آخری، پس گرفته نمی شود و در صورت کنسل شدن یا تغيير زمان سفرتان، هیچ هزینه ای به شما عودت نمی دهند.

بلیط لحظه آخری مناسب چه کسانی است؟

از مهم ترین ارائه دهندگان بلیط ارزان هواپیما می توان به آژانس های برگزار کننده تورهای مسافرتی اشاره کرد. این آژانس ها برای پرواز داخلی یا حتی پرواز خارجی، خواهان پرواز چارتر از ایرلاین ها میشوند و نسبت به فروش بلیط این پروازها به مسافران اقدام می کنند؛ سپس به ایرلاین، لیست آنرا تحویل می دهند. معمولاً در زمان رفتن مسافران به سفرهای تفریحی به خصوص در تعطیلی های مستمر، درخواست برای پرواز چارتر زیاد می شود.

کسی که تور مسافرتی می گذارد هزینه ی پرواز را از قبل، پرداخت کرده است به همین دلیل در هر صورت باید نسبت به فروش تمام بلیط های پرواز داخلی یا خارجی اقدام کند. افردی که در چنین شرایطی قصد سفر تفریحی را دارند و از نظر آن ها برنامه زمانی مهم نیست از طرفداران بلیط لحظه آخری به شمار می روند.

خصوصیات بلیط هواپیما لحظه آخری

* بلیط هواپیما لحظه آخری با بلیط های عادی، مشابه است. درواقع، هواپیما و صندلی پرواز شخصی که بلیط لحظه اخری خریده با شرایط مسافری که بلیط سیستمی همان پرواز را تهیه کرده؛ مشابه است. پس نباید گفت که صندلی و شرایط پروازی بلیط های چارتری به دلیل ارزانتر بودن، مناسب نیست. از سوی دیگر ممکن است که در یک پرواز خاص، ده نفر با قیمت ۷۰ هزار تومان، بلیط هواپیما لحظه اخری را بخرند درحالیکه بقیه ی افراد با قیمت ۱۷۰ هزار تومان بلیط سیستمی را بخرند. جالب است بدانید که بلیط، همان بلیط است و تنها افردی که از قیمت پرداختی بلیط مطلعند؛ شما و آژانسی هستید که بلیط را از آن ها خریده اید.

* با توجه به اینکه زمان خریداری بلیط هواپیما لحظه آخری، بیش از استاندارد گذشته است؛ هزینه ی اینگونه بلیط ها در صورت خریداری، برخلاف بلیط های سیستمی عودت داده نمیشود. در مواردی که می توان بلیط را کنسل کرد؛ معمولاً شخص باید جریمه های سنگین حتی به اندازه هزینه خود بلیط بپردازد؛ به طور مثال امکان دارد چندین ساعت پیش از پرواز به دلایلی مجبور شوید که بلیط لحظه آخری خود را کنسل کنید؛ در این شرایط آژانس بعنوان جریمه، کل پول بلیط را برای خودش نگه میدارد.

* الزاماً قیمت بلیط لحظه آخری همیشه ارزانترین بلیط هواپیما محسوب نمیشود. از عوامل مؤثر بر نرخ بلیط لحظه آخری می توان به نوع پرواز( داخلی یا خارجی) و زمان انجام آن( فصول خلوت سال یا فصل داغ گردشگری) اشاره کرد.

ویژگیهای بلیط لحظه آخری,نرخ بلیط لحظه آخری,تفاوت بلیط لحظه آخری و سیستمیبلیط لحظه آخری با تعدادی محدود همیشه در همه پروازها موجود هستند

* درصورت خرید بلیط لحظه آخری از آژانس مسافرتی باید بدانید که آژانس چارترکننده، خدمات خاصی در ازای خرید آن به شما نمی دهد. بنابراین اگر مشکلاتی از جمله گم شدن چمدان، تأخیر یا لغو پرواز لحظه آخری و...به وجود آمد باید با مراجعه به شرکت هواپیمایی مربوطه، مشکلتان را شرح دهید؛ به این خاطر که چارترکننده، مشکلتان را حل نمیکند.

بلیط لحظه آخری خارجی

فصل های سیزن و یا شلوغ سفر نبودن از بهترین زمان خرید بلیط لحظه آخری سفرهای خارجی به شمار می روند. به دلیل استقبال مسافران در فصل های پر سفر، این بلیط ها بزودی به فروش می رود. بنابراین نباید برای پیدا کردن بلیط لحظه آخری ارزان قیمت ، انتظار داشته باشید. درصورت نداشتن برنامه خاصی در سفر خارجی و مهم نبودن زمان سفر، می توانید بلیط پرواز لحظه آخری خارجی را بخرید و از این طریق، هزینه های سفرتان را تا حد زیادی کاهش دهید.

بلیط لحظه آخری چیست,بلیط لحظه آخری خارجی,بلیط لحظه آخری قطاردر حقیقت بلیط هواپیما لحظه آخری، تفاوتی با بلیط های عادی ندارد

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
ویژه سرپوش