پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۵۸

خصوصیات بلیط لحظه آخری و تفاوت آن با بلیط سیستمی

بلیط لحظه آخری,بلیط لحظه آخری هواپیما,نرخ بلیط لحظه آخریبلیط لحظه آخری بلیطی است که معمولا تا حرکت آن کمتر از ۲۴ ساعت مانده است
در زمانی که برنامه سفرتان برایتان اهمیتی نداشته باشد و فصل پر سفری نباشد می توانید بلیط لحظه آخری بخرید. بلیط ها به دلیل استقبال مسافران در فصل های پر سفر خیلی زود به فروش میروند و همین امر باعث میشود تا تمامی صندلی هایی پر شود ولی در سایر فصل ها معمولا همه صندلی ها به فروش نمی رسد.

بلیط لحظه آخری

دیدگاه بعضی از مسافران از بلیط لحظه آخری اینست که می توانند آن را در فرودگاه و پای پرواز بخرند درحالیکه چنین تصوری اشتباه است. گاهی اوقات بعضی از بلیط های هواپیما تا آخرین لحظاتی که هواپیما میخواهد پرواز کند؛ فروخته نشده اند. یکی از سیاست های بعضی از آژانس ها اینست که با قیمتی پائین تر یا حتی نصف قیمت، بلیط لحظه آخری را برای فروش می گذارند. در نظر داشته باشید که این سیاست در برخی از مواقع، برعکس می شود و آژانس های اندکی برای فروش بلیط لحظه آخری، نرخ آنرا دو برابر می کنند. درواقع بلیط لحظه آخری به این منظور به فروش می رسد که کم تر از ۲۴ ساعت تا زمان حرکت هواپیما مانده باشد و بلیط لحظه آخری، همیشه در همه پروازها با تعدادی محدود، موجود است.

تفاوت بین دو بلیط لحظه آخری و سیستمی

معنای چارتر در لغت، اجاره در بست می باشد؛ بنابراین به بلیط اجاره شده، بلیط چارتر می گویند. ممکن است که در زمان هایی از سال از سفر های هوایی به خوبی استقبال نشود و یا در هر صورت، چارتر کننده براساس سیاست های آژانس، بلیط های خود را ارزان تر کند. ولی این نکته را در نظر بگیرید که قیمت بلیط چارتر همیشه هم ارزان نیست.

تفاوت بلیط لحظه آخری و سیستمی,بلیط لحظه آخری خارجی,بلیط لحظه آخری هواپیمابلیط لحظه آخری قیمتی مناسب دارد

شخص چارترکننده وظیفه دارد که قیمت بلیط ارزان هواپیما یا همان بلیط چارتر را تعيين کند و باتوجه به به خالی ماندن یا پرشدن ظرفیت پرواز می توان تغییرات قیمت یا زمان را مشخص کرد و تصمیم چارتر کننده اثرات مستقیمی بر روی آن دارد. در صورتی که ایرلاین، وظیفه ی تعيين قیمت و زمان بلیط سیستمی را بر عهده داشته باشد؛ قیمت و زمان اینگونه بلیط ها ثابت و بدون تغيير است. توجه داشته باشید که به هیچ وجه بلیط لحظه آخری، پس گرفته نمی شود و در صورت کنسل شدن یا تغيير زمان سفرتان، هیچ هزینه ای به شما عودت نمی دهند.

بلیط لحظه آخری مناسب چه کسانی است؟

از مهم ترین ارائه دهندگان بلیط ارزان هواپیما می توان به آژانس های برگزار کننده تورهای مسافرتی اشاره کرد. این آژانس ها برای پرواز داخلی یا حتی پرواز خارجی، خواهان پرواز چارتر از ایرلاین ها میشوند و نسبت به فروش بلیط این پروازها به مسافران اقدام می کنند؛ سپس به ایرلاین، لیست آنرا تحویل می دهند. معمولاً در زمان رفتن مسافران به سفرهای تفریحی به خصوص در تعطیلی های مستمر، درخواست برای پرواز چارتر زیاد می شود.

کسی که تور مسافرتی می گذارد هزینه ی پرواز را از قبل، پرداخت کرده است به همین دلیل در هر صورت باید نسبت به فروش تمام بلیط های پرواز داخلی یا خارجی اقدام کند. افردی که در چنین شرایطی قصد سفر تفریحی را دارند و از نظر آن ها برنامه زمانی مهم نیست از طرفداران بلیط لحظه آخری به شمار می روند.

خصوصیات بلیط هواپیما لحظه آخری

* بلیط هواپیما لحظه آخری با بلیط های عادی، مشابه است. درواقع، هواپیما و صندلی پرواز شخصی که بلیط لحظه اخری خریده با شرایط مسافری که بلیط سیستمی همان پرواز را تهیه کرده؛ مشابه است. پس نباید گفت که صندلی و شرایط پروازی بلیط های چارتری به دلیل ارزانتر بودن، مناسب نیست. از سوی دیگر ممکن است که در یک پرواز خاص، ده نفر با قیمت ۷۰ هزار تومان، بلیط هواپیما لحظه اخری را بخرند درحالیکه بقیه ی افراد با قیمت ۱۷۰ هزار تومان بلیط سیستمی را بخرند. جالب است بدانید که بلیط، همان بلیط است و تنها افردی که از قیمت پرداختی بلیط مطلعند؛ شما و آژانسی هستید که بلیط را از آن ها خریده اید.

* با توجه به اینکه زمان خریداری بلیط هواپیما لحظه آخری، بیش از استاندارد گذشته است؛ هزینه ی اینگونه بلیط ها در صورت خریداری، برخلاف بلیط های سیستمی عودت داده نمیشود. در مواردی که می توان بلیط را کنسل کرد؛ معمولاً شخص باید جریمه های سنگین حتی به اندازه هزینه خود بلیط بپردازد؛ به طور مثال امکان دارد چندین ساعت پیش از پرواز به دلایلی مجبور شوید که بلیط لحظه آخری خود را کنسل کنید؛ در این شرایط آژانس بعنوان جریمه، کل پول بلیط را برای خودش نگه میدارد.

* الزاماً قیمت بلیط لحظه آخری همیشه ارزانترین بلیط هواپیما محسوب نمیشود. از عوامل مؤثر بر نرخ بلیط لحظه آخری می توان به نوع پرواز( داخلی یا خارجی) و زمان انجام آن( فصول خلوت سال یا فصل داغ گردشگری) اشاره کرد.

ویژگیهای بلیط لحظه آخری,نرخ بلیط لحظه آخری,تفاوت بلیط لحظه آخری و سیستمیبلیط لحظه آخری با تعدادی محدود همیشه در همه پروازها موجود هستند

* درصورت خرید بلیط لحظه آخری از آژانس مسافرتی باید بدانید که آژانس چارترکننده، خدمات خاصی در ازای خرید آن به شما نمی دهد. بنابراین اگر مشکلاتی از جمله گم شدن چمدان، تأخیر یا لغو پرواز لحظه آخری و...به وجود آمد باید با مراجعه به شرکت هواپیمایی مربوطه، مشکلتان را شرح دهید؛ به این خاطر که چارترکننده، مشکلتان را حل نمیکند.

بلیط لحظه آخری خارجی

فصل های سیزن و یا شلوغ سفر نبودن از بهترین زمان خرید بلیط لحظه آخری سفرهای خارجی به شمار می روند. به دلیل استقبال مسافران در فصل های پر سفر، این بلیط ها بزودی به فروش می رود. بنابراین نباید برای پیدا کردن بلیط لحظه آخری ارزان قیمت ، انتظار داشته باشید. درصورت نداشتن برنامه خاصی در سفر خارجی و مهم نبودن زمان سفر، می توانید بلیط پرواز لحظه آخری خارجی را بخرید و از این طریق، هزینه های سفرتان را تا حد زیادی کاهش دهید.

بلیط لحظه آخری چیست,بلیط لحظه آخری خارجی,بلیط لحظه آخری قطاردر حقیقت بلیط هواپیما لحظه آخری، تفاوتی با بلیط های عادی ندارد

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ویژه سرپوش