یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۵۴

دانستنی هایی در مورد پاریس و جاهای دیدنی آن

دیدنی های پاریس,مکان های دیدنی پاریس,پاریسمردم پاریس از فرهنگ و آداب و رسوم خاصی مانند انگلیس برخوردارند
یکی از بزرگترین شهرهای اقتصادی و مهم در اروپا، پاریس نام دارد که به دلیل جاذبه های گردشگری اش، سالانه مسافران و گردشگران مختلفی به آن سفر میکنند. پاریس در زمینه های اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، تحصیل، تفریحات، مد و علم یکی از شهرهای پیشروی جهان به شمار می رود و است.

پاریس کجاست؟

پاریس در واقع مرکز یکی از شهرستان های ناحیه ایل- دو- فرانس و پایتخت کشور فرانسه محسوب میشود. از میان این شهر، رودی به نام رود سن عبور می کند. پاریس ۱۰۵ کیلومتر مربع، مساحت اصلی دارد، ولی منطقه شهری و حومه آن در کنار هم مساحتی بالغ بر ۱۴۵۷ کیلومتر مربع را دارند. منطقه شهری و حومه این شهر، چند شهر و روستا دارد که در توسعه پاریس نقش بسزایی را بوجود آورده است. 

تاریخچه شهر پاریس

پاریس با انقلاب صنعتی و ظهور امپراتوری دوم در فرانسه، شاهد بیشترین رشد در تاریخ خود بود، راه آهن پاریس در سال ۱۸۴۰ بکار افتاد و خیابان های باریک در زمان ناپلئون سوم و شهرداری بارون هاوسمن خراب شد و تبدیل به خیابان های زیبا و عریض شدند. این تغییرات باعث شد که پاریس زیباتر و مدرن تر شود، پاریس چهار دوره در طول قرن نوزدهم، میزبان نمایشگاه جهانی بود که کشورهای صنعتی در آن آخرین پیشرفت های علمی، صنعتی و هنری خود را به نمایش می گذاشتند.

به مناسبت بزرگداشت صدمین سال انقلاب فرانسه و نمایشگاه جهانی صنعت و تکنولوژی در سال ۱۸۸۹ میلادی، یک مهندس مشهور فرانسوی به نام گوستاو ایفل یک برج تمام فلزی را در مرکز پاریس ساخت، به این برج تمام فلزی، برج ایفل گفته میشود که ابتدا بعنوان یک بنای موقت ساخته شد ولی وقتی که نمایشگاه تمام شد ، هم چنان پابرجا ماند و به پاریس، نماد زیبای دیگری را افزود؛  تا سال ۱۹۳۰ برج ایفل به عنوان بلندترین برج جهان به شمار می رفت و برگزاری این نمایشگاه نماد مهمی از جایگاه برتر پاریس بعنوان قطب فناوری، توریستی و تجارت در جهان محسوب میشد.

شهر پاریس در جنگ جهانی اول، خسارات فراروانی را متحمل شد ولی با وجود این خسارات، بخاطر اجتماعات هنری و فرهنگی خود و زندگی شبانه مشهور بود، وقتی که جنگ جهانی اول به نفع فرانسوی ها و بریتانیایی ها تمام شد و پیمان صلح را امضا کردند، در شهر پاریس، فعالیت های فرهنگی و هنری مجدداً توسعه و رونق پیدا کرد و پاریس برای زندگی بزرگان هنر در جهان به مکانی جذاب تبدیل شد و از این رو هنرمندان بزرگی مانند ایگور استراوینسکی نویسنده روس، پابلو پیکاسو نقاش مشهور اسپانیایی در این دوره در پاریس اقامت داشتند و بزرگ ترين دوران توسعه پاریس پس از دوران حکومت جمهوری سوم، دوره بعد از جنگ جهانی دوم بود، در این دوره احداث تراموای شهری و اتوبان های مدرن صورت گرفت و به جز آن ها در دور شهر پاریس، اتوبان کمربندی عظیمی کشیده شد.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم پاریس

مردم پاریس از فرهنگ و آداب و رسوم خاصی مانند انگلیس برخوردارند. اغلب مردم فرانسه را جمعیت مسیحی و کاتولیک تشکیل داده است؛ ولی سایر مذاهب نیز در این کشور با اقلیت کم زندگی می کنند. آشپزی یکی از بزرگترین علایق مشترک مردم فرانسه و پاریس است. این مردم به غذا خوردن و آشپزی کردن علاق وافری دارند. بدین ترتیب، فرانسوی ها بهترین آشپزهای دنیا محسوب میشوند. آن ها به کشور و زبان ملیشان تعصب زیادی دارند و به زبان های دیگر تا حد امکان صحبت نمی کنند.

تمایل به شیک بودن و کادو گرفتن از ویژگی های جالب فرانسوی ها نسبت به بقیه مردم اروپاست. همین خصوصیت باعث شده تا آن ها در این کشور بهترین لوازم آرایشی و عطرهای دنیا را تولید کنند. یکی از دیگر علایق مردم فرانسه به جز آشپزی، علاقه به انواع ورزش می باشد. دوچرخه سواری، فوتبال و سایر ورزش های دنیا طرفداران خاص خود را دارد.

مردم پاریس همانند سایر افراد از فرهنگ و آداب و رسوم خاصی برخوردارند. این افراد غذا خوردن را خیلی دوست دارند و در رستوران ها و کافه هایشان، غذاهای مدرن مختلفی را سرو می کنند. اگر در پاریس به یک مهمانی دعوت شدید باید برای یک قرار مهم، خودتان را آماده کنید. نباید شما بیشتر از ۱۰ دقیقه تأخیر داشته باشید. برای افرادی که در یک مهمانی مهم دعوتند باید صبح مهمانی در برنامه هایشان، خرید گل را بگنجانند. این هدیه زیبا را پس از خرید گل، به خانه میزبان می فرستند تا عموم، آن را ببینند.

به این نکته توجه کنید که فرانسوی ها تعصب زیادی به دولت و ملت خود نشان میدهند. آنها با هر نظر منفی درباره کشورشان، آن را یک توهین میدانند و بدین طریق از شنیدنش ناراحت می شوند. یکی از خصوصیات فرانسوی ها، کمال گرایی و شیک بودن آنهاست و در جمعیت، آراستگی و پوشیدن لباس زیبا برایشان اهمیت خاصی دارد. یکی از حالت های اصلی احوالپرسی در فرانسه و پاریس، دست دادن می باشد. اگر به این شهر رفتید، تنها دوستان نزدیک و اعضای خانواده این اجازه را دارند که با اسم کوچک یکدیگر را صدا کنند. اگر در فرانسه، افراد را به اسم کوچک صدا کنند، در جمع نشانه ی بی ادبیست.

دلایل شهرت پاریس فرانسه

- به شهر پاریس، شهر همیشه بیدار گفته میشوئد. پاریس در شب ها نورانیست و مردم همواره در آن جا رفت و آمد می کنند.

- ۴ جاذبه گردشگری معروف پاریس شامل کلیسای معروف نوتردام، موزه لوور، قصر لوکزامبورگ و برج ایفل میباشد که در لیست میراث یونسکو ثبت شده است.

- ژاپنی ها، روس ها و ایتالیایی ها برای سفر به فرانسه و شهر پاریس علاقه فراوانی دارند.

- در پاریس برای روشنایی شهر از بيش ترین چراغ های گازی دنیا استفاده می شود.

جاهای دیدنی پاریس,موزه لوور پاریس,تور پاریسشهر پاریس در جنگ جهانی اول، خسارات فراروانی را متحمل شد

- نام پاریس برگرفته از قوم پاریزی ها می باشد.

- پاریس تا پیش از سال ۱۸۵۲ میلادی، خیابان های کم عرض و باریک داشت ولی تمام خیابان های شهر پس از شروع نوسازی، عریض شدند.

قوانین شهر پاریس

> در شهر پاریس مهمترین شماره تلفن، ۱۱۲ است. از طریق این شماره به تمام خدمات فوریت و امدادی دسترسی پیدا میکنید.

> یکی از شهرهای اتحادیه اروپا، پاریس نام دارد، بدین ترتیب ویزای شینگن را باید برای سفر به فرانسه و شهرهایش تهیه کنید.

> پیش از این که به پاریس و سایر شهرهای اتحادیه اروپا سفر کنید باید نسبت به دریافت اعتبار کارت بیمه ی سلامت اروپایی( EHIC) اقدام کنید.

> حمل و نقل عمومی در شهر پاریس، بهترین وسیله حمل و نقل برای عموم است. بهتر است کارت ناویگو را برای تردد و پرداخت کرایه مسیرها تهیه کنید.

> از وسایل ارزشمندتان در پاریس بخوبی مراقبت کنید، زیرا این شهر در نزدیکی اماکن توریستی شهر و خیابان های خلوت، جیب بر و دزدان بسیاری دارد.

> هر هتلی در پاریس نسبت به هتل های دیگر، خدمات گوناگونی را ارائه میدهد که باید مقررات و قوانین آنرا پیش از رزرو هتل بخوانید. اگر شما بر خلاف قوانین آن هتل در اتاقتان کار خلافی انجام دهید باید جریمه پرداخت کنید.

> غذاها در رستوران های فرانسه به ترتیب منو سرو می شود پس قبل از سفارش غذا بهتر است به قیمت و جزئیاتش دقت کنید.

جاذبه های گردشگری شهر

جاذبه های تاریخی و گردشگری پاریس، بسیار زیاد است که مهم ترین آنها شامل برج ایفل، کلیسای نوتردام،  موزه لوور و خیابان شانزه لیزه میباشد که در ادامه با آن ها آشنا میشوید:

>> برج ایفل:

ایفل درواقع برای نمایشگاه جهانی سال ۱۸۸۹ به یاد انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه و به صورت موقتی برگزار شده بود ولی بعد از این که نمایشگاه پایان یافت، دیگر جمع نشد و به همان صورت باقی ماند. گوستاو ایفل به موجب تکنیک های انقلابی که در ساخت پل داشت، مشهور شد و اسکلت برج آزادی هم توسز او ساخته شد. برج ایفل بعد از ۲ سال از ۱۲۰۰۰ شاخه آهن ساخته شد. تمامی این شاخه آهن ها با ۷ میلیون میخ به صورت پیش ساخته به هم وصل شدند و به صورت آماده به این مکان منتقل شدند. یکی از جاهای دیدنی پاریس، برج ایفل میباشد که باید از آن دیدن کنید.

برج ایفل پاریس,عکس پاریس,آداب و رسوم مردم پاریسیکی از جاهای دیدنی پاریس، برج ایفل میباشد

>> طاق پیروزی: 

قبل یا بعد از این که در شانزه لیزه پیاده روی کنید، برای بازدید از طاق پیروزی زمانی را اختصاص دهید. بدین دلیل که یک سر این خیابان به طاق پیروزی منتهی میشود. هدف از ساخت این طاق، بزرگداشت سربازان فرانسوی بود، طبقه بالای این طاق، مجهز به یک موزه است که از این طریق شما را با تاریخ و هنر فرانسه آشنا می کند. یکی از دیگر قابلیت های بالای طاق اینست که می توانید، مناظر اطراف را ببینید و از آن لذت ببرید.

دیدنی های پاریس,مکان های دیدنی پاریس,پاریسهدف از ساخت طاق پیروزی پاریس ، بزرگداشت سربازان فرانسوی بود

>> مرکز پمپیدو:

یکی از موسسه های فرهنگی هنری پاریس، به نام مرکز پمپیدو میباشد ، که طراحی آن طبق سبک های فوق مدرن است و این مرکز در نزدیکی شهرداری منطقه ی چهار شهر و در منطقه ی بیوبورگ پاریس می باشد. مرکز پمپیدو جاهای دیدنی متنوعی همچون کتابخانه ی عمومی بزرگ، موزه ی ملی هنر های مدرن، فروشگاه کتاب، سالن سینما و تراس وسیع دارد. سه طبقه ی اول ساختمان مرکز پمپیدو را کتابخانه اشغال کرده است ، در حالیکه در طبقه های چهارم و پنجم، کلکسیون های موزه قرار دارد. به منظور برگزاری نمایش های بزرگ از طبقه ی اول و آخر این ساختمان استفاده می شود. نام این مرکز برگرفته از" ژرژ پمپیدو"، رییس جمهور فرانسه میباشد که در سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ سازنده ی این بنا بوده است.

عکس پاریس,آداب و رسوم مردم پاریس,تاریخچه شهر پاریسیکی از موسسه های فرهنگی هنری پاریس، به نام مرکز پمپیدو میباشد

>> موزه لوور: 

بزرگ ترین موزه جهان که از سال ۱۷۹۳ تا به حال بعنوان موزه عمومی مشغول به فعالیت است، موزه لوور نام دارد. موزه ی لوور بر روی مواردی همچون هنر، تاریخ بشر و فرهنگ متمرکز است و در این زمینه ها آثار بسیاری در این موزه جای گرفته اند که شامل لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی می باشد. پیش از انقلاب کبیر فرانسه، ساختمان این موزه یکی از کاخ های سلطنتی بود که آثار باارزش هنری در آن به نمایش گذاشته می شد( بعنوان موزه سلطنتی). در سال ۱۷۸۹ پس از انقلاب کبیر، موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و به موزه ملی فرانسه در سال ۱۷۹۳ تبدیل شد.

جاهای دیدنی پاریس,موزه لوور پاریس,تور پاریسبزرگ ترین موزه جهان که از سال ۱۷۹۳ فعالیت داشت، موزه لوور پاریس بود

آثار مهم موجود در این موزه شامل مونالیزا( لئوناردو داوینچی)، شام آخر( لئوناردو داوینچی)، لوح حمورابی، بانوی صخره ها( لئوناردو داوینچی)، گاو بالدار آشوری، نقش برجسته های آشوری، لوح پیروزی نارام سین، بخش های قابل توجهی از تخت جمشید، ظروف گلی آشوری، بز بالدار طلایی( هخامنشی)، کاتب نشسته( سقاره- مصر) می باشد.

>> پل نئوف:

بر روی رودخانه سن، پل نئوف  قرار گرفته و به عنوان بزرگترین نشانه معماری زیبای فرانسوی محسوب میشود. این پل، که در سال ۱۶۰۴ میلادی ساخته شده و تغییرات چندانی در طول تاریخ نکرده از قدیمی ترین سازه های فرانسه به شمار می رود. محل اتصال دو رودخانه گوش و درویت، پل نئوف میباشد و بدین ترتیب این پل در طرف غربی جزیره دولاسیته است.

آداب و رسوم مردم پاریس,تاریخچه شهر پاریس,شهر پاریسپل نئوف به عنوان بزرگترین نشانه معماری زیبای پاریس محسوب میشود

در قرن ۱۸ میلادی پل نئوف به عنوان مرکزی برای تجارت و همچنین اعمال جرایم مختلف ساخته شده است. جرائم مختلفی در زمان ساخت این پل، صورت گرفته است که از انها می توان به زورگیری، قتل و آدم ربایی اشاره کرد. ولی با گذشت زمان، میزان جرائم در این پل کاهش یافت و از آن پس به محلی برای تجارت و اجتماع مردم تبدیل شد. امروزه در پاریس، پل نئوف صرفا محلی برای عبور و مرور بوده است. در زمان هنری چهارم، نخستین پل سنگی که در پاریس بنا شد و دارای چندین طاق بود، پل نئوف نام داشت که چندین بار بازسازی شده و آخرین بازسازی آن در سال ۱۹۹۴ میلادی آغاز شد و در سال ۲۰۰۷ میلادی پایان یافت.

>> شانزه لیزه:

مشهور ترین بلوار پاریس، بزرگ راه سه خطی" شانزه – لیزه" نامیده میشود و حتی بعنوان زیبا ترین خیابان جهان نیز از آن یاد میکنند. طول این بلوار کمی بیشتر از یک مایل است که باعث اتصال" طاق پیروزی" به" کاخ کنکورد" شده است. زندگی در پاریس حول" شانزه – لیزه" حرکت می کند، به گونه ای که این خیابان، جاهای بسیاری همچون رستوران ها، بوتیک های با کلاس، موزه ها و کلاب های شبانه ی بسیاری را در خود جای داده است و رژه ی ارتش در روز" باستیل" و جشن پایانی تورهای فرمول یک" تور فرانسه"  در همین خیابان برگزار میشود.

تور پاریس,برج ایفل پاریس,عکس پاریسمشهور ترین بلوار پاریس، بزرگراه سه خطی" شانزه لیزه" نامیده میشود

>> کلیسای نوتردام:

از مهم ترین و معروف ترین اماکن دیدنی پاریس می توان به، کلیسای نوتردام اشاره کرد. بیش از دو قرن، ساخت کلیسای نوتردام زمان برد و سرانجام در سال ۱۳۴۵ میلادی پایان یافت. وسعت کلیسای نوتردام مهم ترین دلیلیست که باعث تمایز این کلیسا نسبت به کلیساهای دیگر شده است ولی در حال حاضر در فرانسه، کلیساهایی وجود دارد که بزرگ تر از نوتردام هستند. استفاده از معماری گوتیک در ساختار کلیسای نوتردام از دیگر دلایل اهمیت این کلیسا به شمار می رود. در کنار اینها یکی از دیگر نکات تمایز این کلیسا وجود تعداد زیادی مجسمه چوبی و سنگی در بیرون آن می باشد. در فرودین ۱۳۹۸ کلیسای زیبای نوتردام پاریس، دچار آتش سوزی عظیمی شد و این آتش سوزی خسارات زیادی را به کلیسا وارد کرد. در سایر نقاط جهان، بسیاری از فرانسوی ها و دوستداران نوتردام از این اتفاق متأثر شدند.

مکان های دیدنی پاریس,پاریس,جاهای دیدنی پاریساز مهم ترین و معروف ترین اماکن دیدنی پاریس می توان به، کلیسای نوتردام اشاره کرد

>> کلیسای سنت شاپل:

کلیسای سنت شاپل یکی از دیگر کلیساهای مشهور پاریس می باشد. ساخت این کلیسا که از شاهکارهای معماری گوتیک محسوب میشود ، مربوط به قرن چهاردهم میلادی است. زیبایی این کلیسا را عواملی همچون ساختمان عظیم، سنگ کاری ها و حکاکی های هنرمندانه و شیشه های رنگی پنجره ها تعیین کرده است. ولی کلیسای سنت شاپل علاوه بر معماری، از ویژگی مهم دیگری برخوردار است. آثار تاریخی بسیار ارزشمندی در این کلیسا برای عموم به نمایش گذاشته شده است. با این که ساختمان کلیسا ابهت بسیاری دارد و برای ساختش هزینه های زیادی صرف شده، ولی اشیای تاریخی این کلیسا، دارای ارزشی چند برابر هزینه ساخت آن است. از آثار مهم این کلیسا می توان به تاج خار مسیح اشاره کرد. این کلیسا برای انجام رویدادهای موسیقی باتوجه به ویژگی های معماری سنت شاپل، بسیار مناسب ارزیابی می شود.

آداب و رسوم مردم پاریس,تاریخچه شهر پاریس,شهر پاریسکلیسای سنت شاپل یکی از کلیساهای مشهور پاریس است که از شاهکارهای معماری گوتیک می باشد

حمل و نقل عمومی پاریس

با این که وسعت پاریس خیلی زیاد نیست ولی حمل و نقل عمومی نظیر مترو، قطار شهری، اتوبوس، تراموا، قایق و تاکسی در این شهر بسیار زیاد است. بلیت های RATP پاریس را باید به منظور پرداخت هزینه های این وسایل خرید کنید. بهترین گزینه برای گردشگران، بلیت های پاریس ویزیت هستند که اعتبار آن ها ۱، ۲، ۳ و ۵ روزه می باشد.

- مترو: 

ارزان ترین، سریع ترین و راحت ترین روش برای گشت و گذار در پاریس استفاده از مترو می باشد. متروی پاریس دارای ۱۶ خط متفاوت است که از ۶ صبح تا ساعتی پس از بامداد باز است. در اوج شلوغی مترو، هر به ۲ دقیقه از راه می رسد.

- قطار شهری: 

با استفاده از قطارهای RER می توانید به نقاط مختلف شهر و حومه پاریس بروید. به عنوان مثال همین قطارها در فرودگاه های پاریس دو خط مخصوص دارند. این قطارها از ساعت ۶ صبح تا نیمه شب کار می کنند.

- اتوبوس: 

روش استفاده از سیستم اتوبوسی پاریس بسیار راحت است و بهمراه متروسواری گزینه خوبی به شمار می رود. اتوبوس ها از ۷ صبح تا ۸:۳۰ شب مشغول بکار هستند. البته در شیفت عصر هم، تعدادی اتوبوس فعالیت دارند که از ساعت ۸:۳۰ شب تا ۱۲:۳۰ نیمه شب کار میکنند.  

- تراموا: 

تراموای پاریس در مجموع دارای ۴ خط میباشد .

- تاکسی آنلاین: 

اپلیکیشن های محبوب و مشهور تاکسی در پاریس شامل جی۷( G7)، اوبر( Uber)، فری نو( FREE NOW) و له کب( LeCab) می باشد.

موزه لوور پاریس,تور پاریس,برج ایفل پاریسعکس های شهر پاریس

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 14
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش