جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۰۲

دانستنیهای جالب درباره ی برج ایفل (+ تصاویر)

برج ایفل,عکس برج ایفل,داخل برج ایفلنام برج ایفل از نام سازنده اش گوستاو ایفل گرفته شده‌ است
برج ایفل با ارتفاعی در حدود ۳۰۰ متر، بلندترین سازه شهر پاریس و چهارمین سازه مرتفع کشور فرانسه است. برج ایفل دارای سه طبقه است که در آن‌ها می‌توان رستوران برج ایفل و چندین بوفه، یک سالن ضیافت، بار و مغازه‌های سوغاتی متعددی را پیدا کرد.

تاریخچه برج ایفل

برج ایفل که ۸۵۰ نفر در ساخت آن مشارکت داشته اند و ۲ و نیم میلیون پیچ و مهره و میخ پرچ در آن بکار رفته است در سال ۱۸۸۷ میلادی و طی دو سال ساخته شد سرانجام برج ایفل در تاریخ سی و یکم مارس سال ۱۸۸۹ میلادی، هم زمان با جشن صدمین سال انقلاب فرانسه افتتاح و بازگشایی شد. در زمان رونمایی از این سازه شگفت انگیز تمام اشخاص مهم و سرشناس سیاسی و دولتی کشور حضور داشتند و این امر باعث شد این رویداد، شکل بین المللی بخود گرفته و به اخبار مهمی در دنیا تبدیل شود. 

تصاویری از برج ایفل,برج ایفل,عکسهای برج ایفلبرج ایفل نه تنها سمبل پاریس، بلکه سمبل کل فرانسه است

برج ایفل

برج ایفل که در زبان فرانسه La Tour Eiffel نامیده می شود، برجی فلزی است که در فضای سبز عمومی (Champ de Mars) در نزدیکی رود سن (Seine) در پاریس بنا شده است. برج ایفل امروزه بعنوان نماد فرانسه شناخته می شود، پربازدیدترین بنای جهان و یکی از شناخته شده ترین بناها در دنیا است. هنگامی که این برج در سال ۱۸۸۹ افتتاح شد، فرانسویان هیچوقت فکر نمی کردند که روزی تبدیل به یکی از بزرگترین منابع درآمد گردشگری برایشان شود. برج ایفل در فرانسه به بانوی آهنی شهرت دارد که بر گرفته از مارگارت تاچر نخستین نخست وزیر انگلستان می باشد. برج ایفل از معروف ترین برج های دنیاست که وزن آن حدود ۱۰هزار تن میباشد و وزن رنگی که برای آن استفاده شده است معادل ۳۰ فیل است. بلندی برج ایفل با در نظر گرفتن آنتن تلویزیونی ۲۴ متری بر فراز آن ۳۲۵ متر میباشد و وزن تقریبی آن ۷۲۰۰ تن است. ۱۶۶۵ پله تا بالاترین نقطه برج ادامه دارد که البته پله های طبقه دوم به بالاترین نقطه برج به روی بازدیدکنندگان بسته است. یک سمت آن رودخانه سن و سمت دیگر البته اندکی دورتر بنای گنبددار و زرینی دیده می شود که عمارت اینولید نام دارد و مقبره ناپلئون آنجاست.

سازنده ی برج ایفل

گوستاو ایفل در سال ۱۸۳۲ در دیژون (Dijon) فرانسه به دنیا آمد. او پس از تحصیل در «مدرسه پلی تکنیک» و «مدرسه مرکزی هنرها و تولیدات صنعتی» در پاریس، حرفه خود را در ساخت و ساز با آهن با تمرکز روی پل شروع کرد. وی در آزمایشگاهش در بیرون پاریس، نخستین تونل باد را ساخت. آزمایش های وی تأثیر بزرگی روی هوانوردان آینده داشت که از بین آنها میتوان به برادران رایت اشاره کرد. برج ایفل در ابتدا قرار بود ورودی نمایشگاه بین المللی سال ۱۹۰۰ باشد.

برج ایفل در فرانسه,عکس هایی از برج ایفل,برج ایفلگوستاو ایفل سازنده ی برج ایفل است

تصمیم داشتند این برج را در سال ۱۹۰۹ خراب کنند ولی با نصب یک آنتن رادیویی در نوک آن، به یک سازه کاربردی تغییر یافت و جان سالم به در برد. او در سال های آخر عمر، توجهش را به علم هواشناسی معطوف کرد و تا پیش از مرگش در سال ۱۹۲۳ عمیقا سرگرم یادگیری آن بود. برج ایفلِ او تبدیل به نمادی جهانی و بسیار مشهور شد و به تنهایی میتواند معرف شهر پاریس باشد.

طبقات برج ایفل

برج ایفل دارای سه طبقه است که در آنها میتوان رستوران برج ایفل و چند بوفه، یک سالن ضیافت، بار و مغازه های سوغاتی متعددی را پیدا کرد. تورهای آموزشی برج برای کودکان و گروه های توریستی قابل دسترس است. بازدید از این سازه در ۳۶۵ روزِ سال مقدور بوده ولی زمان بازدید طبق فصل متغیر است. بازدید از ماه ژوئن تا سپتامبر، تا پس از نیمه شب هم آزاد است.

محوطه برج ایفل:

 برای بازدید از برج ایفل اول باید از یک ورودی گذر کنیم تا به محوطه قرارگیری برج یا همان حیاط آن برسیم. اینجا همان جایی است که قلب پاریس یعنی برج ایفل در آن قرار گرفته است ولی در شب برج ایفل بخاطر روشن شدن پروژکتور ها جلوه زیبا تری دارد. از دیگر فواید بازدید برج ایفل در شب این است که مردم شهر پاریس شب ها در حیاط برج گرد هم آمده و به اجرای موزیک زنده یا انجام بازی های گوناگون مانند اسکیت می پردازند و شما هم میتوانید با آنها همراه شده و لحظات خوبی را در سفر به پاریس رقم بزنید.

برج ایفل فرانسه,برج ایفل عکس,برج ایفل پاریسبلندی برج ایفل با در نظر گرفتن آنتن تلویزیونی ۲۴ متری بر فراز آن ۳۲۵ متر می‌باشد

طبقه اول برج ایفل:

 کف طبقه اول برج ایفل از شیشه است و میتوانید زیرپایتان را هم ببینید که همین لذت تماشای مناظر اطراف را دوچندان می کند. در این طبقه رستوران، سینما، موزه، کتابخانه و مرکز تفریحی برای کودکان و حتی یک دفتر پستی وجود دارد. علاوه بر این اتاقک ها قسمت های گوناگون دیگری هم جهت سرگرمی گردشگران وجود دارد که من جمله آنها میتوان به یک نمایشگاه تصاویر چند بعدی، نمایشگاه فرهنگی – هنری، پاویلون و غیره اشاره کرد.

برج ایفل,ارتفاع برج ایفل,تاریخچه برج ایفلبرج ایفل برای یادبود ۱۰۰ سالگی انقلاب فرانسه ساخته شد

طبقه دوم برج ایفل:

برای رسیدن به طبقه دوم برج ایفل تقریباً ۷۰۴ پله را باید طی کنید. یک تلسکوپ هم وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید مناظر زیبای پاریس را از چشم اندازی کاملاً متفاوت ببینید. ولی مهم ترین کاربرد طبقه دوم، داشتن یک رستوران بزرگ و مشهور به نام رستوران ژولورن است که گردشگران و علاقمندان میتوانند خوردن لذیذ ترین غذاهای خارجی را در این رستوران لوکس تجربه نمایند.

طرح برج ایفل,عکس از برج ایفل,برج ایفلدر طبقه دوم برج ایفل رستورانی مشهور به نام رستوران ژولورن وجود دارد

طبقه سوم برج ایفل:

این طبقه در واقع بالاترین طبقه برج ایفل است، البته پایین تر از نوک برج قرار دارد. سکوی بازدید برج، دفتر و سالن کنفرانس ایفل در همین طبقه دیده می شود و برای رسیدن به آن حتماً باید از آسانسور استفاده کرد. در طبقه سوم دفتر گوستاو ایفل نیز قرار گرفته و در آن یک مجسمه از او نیز وجود دارد. در دفتر گوستاو علاوه بر مجسمه او، یک ماکت هم طراحی شده و در آن مجسمه افرادی که بیشترین تأثير را در ساختن این برج داشتند، به نمایش گذاشته شده است. در کنار دفتر گوستاو اتاق دیگری هم وجود دارد که به اتاق ایفل معروف است. این اتاق مخصوص برگزاری مراسم های ویژه استفاده شده و دارای ظرفیتی در حدود ۳۰۰ نفر می باشد. 

برج ایفل,عکس از برج ایفل,عکس های زیبا از برج ایفلبرج ایفل توسط ۳۳۶ پروژکتور نورپردازی شده است

شگفتی های برج ایفل

گوستاو ایفل برای ساخت برج ایفل  از آهن فرفورژه مشبک استفاده کرد تا نشان دهد فلز در عین سبک تر بودن میتواند به اندازه سنگ قوی باشد. نام دیگر برج ایفل زن آهنین است.

برج ایفل توسط ۳۳۶ پروژکتور نورپردازی شده است و ۲۰ هزار نور نقطه ای در شب این برج را به درخشش درمی آورد  که این نورها از ۸۰ کیلومتری قابل رویت هستند. در سال ۱۸۸۹ توسط ۱۰ هزار لامپ گازی نورپردازی شد از سال ۱۹۸۵ تا به حال با نور طلایی نورپردازی شده است.

مجموعهٔ برج ایفل ۷٫۸ میلیون کیلووات ساعت در سال برق مصرف می کند که با برق مصرفی یک روستای کوچک برابری می کند.

در زمان سرما ارتفاع برج ایفل حدود ۶ اینچ کم می شود. خورشید همینطور باعث افزایش ۶ سانتی متری ارتفاع سازه می شود. هرچه قسمت خورشیدی برج گرم می شود، قسمت بالای آن به اندازه ۷ اینچ( ۱۸ سانتیمتر ) از خورشید دور می شود. برج در زمان باد حدود ۶- ۷ سانتیمتر تکان می خورد.

عکس های زیبا از برج ایفل,برج ایفل در فرانسه,برج ایفلبرج ایفل، برج مشبک نامیده می شود، زیرا دارای یک چارچوب آزاد است

زمانی که برج ایفل افتتاح شد، رنگ آن قرمز بود و در واقع این برج ۱۸ بار رنگ شده است، که در آخر امروزه به رنگ برنز در آمده است و در رنگ آمیزی آن که یکسال طول کشیده، ۶۰ تن رنگ مصرف شده است.

شرکت بزرگ خودروسازی فرانسه، یعنی سیتروئن از برج ایفل بعنوان یک بیلبورد عظیم در بین سال های ۱۹۲۵- ۱۹۳۴ استفاده کرد. نام شرکت با تعداد بسیار زیادی چراغ روی برج به نمایش در آمده بود و بعنوان بزرگترین تبلیغ دنیا در فهرست گینس به ثبت رسید.

نام ۷۲ نفر از دانشمندان و مهندسین فرانسوی که در راه اندازی و ساخت برج ایفل همکاری داشته اند، بر روی این پروژه حک شده است که بر اساس اطلاعات موجود روی این حکاکی در ابتدای قرن بیستم با رنگ پوشانده شد ولی بعد از آن در سال ۱۹۸۶ مجددا شرکتی به نام SNTE این حکاکی اسامی را بازسازی کرد. 

برج ایفل,برج ایفل عکس,عکس های برج ایفلبرج ایفل در تاریخ سی و یکم مارس سال ۱۸۸۹ میلادی افتتاح شد

راه های دسترسی به برج ایفل کدام اند؟

دسترسی به برج ایفل از چند روش امکان پذیر است:

- مترو: ایستگاه های تروکادر و بیر حکیم  

- اتوبوس: خطوط اتوبوس برای ایستگاه های برج ایفل و شان دو مارس

- ماشین شخصی: میتوانید از پارکینگ های اطراف برج ایفل برای پارک کردن ماشین های شخصی خویش استفاده کنید.  برج ایفل پاریس  میدان تروکادرو و میدان شان دو مارس، از برترین مکان ها برای عکاسی از برج ایفل  تروکادرو و برج ایفل

- دسترسی با دوچرخه: در پاریس و در منطقه های شهری گوناگون آن کیوسک هایی برای اجاره کردن دوچرخه وجود دارد و گردشگران میتوانند برای رفتن به برج ایفل دوچرخه کرایه کرده و در حوالی برج که ایستگاه هایی برای پارک دوچرخه موجود است ، پیاده شده و پس از حدود ۵ دقیقه پیاده روی به برج برسند.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ریحانه پارسا,ازدواج ریحانه پارسا با مهدی کوشکی,حواشی ریحانه پارسا بیوگرافی ریحانه پارسا بازیگر جوان سینمای ایران+ تصاویر

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۷

ملیت: ایرانی 

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

فعالیت: تئاتر ۱۳۹۶ تاکنون

قد: ۱۷۸ سانتی متر

ادامه
حضرت نوح (ع),حضرت نوح زندگینامه (ع),زندگینامه حضرت نوح (ع) زندگی نامه حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر از پیامبران اولو العزم

زادگاه: بین النهرین (کوفه)

آرامگاه: اختلافی (نجف، کوفه، کرک بعلبک،  نخجوان)

نام قوم: کلده و آشور

پیش از: سام

پس از: ادریس

ادامه
صائب تبریزی,شعر صائب تبریزی,مقبره صائب تبریزی زندگی نامه صائب تبریزی (میرزا صائب) یکی از غزلسرای قرن یازدهم هجری

زاده: ۱۰۰۰ (هجری قمری)

زادگاه: تبریز

پیشه: شاعر

ملیت: ایرانی

سبک نوشتاری: سبک اصفهانی

زمینه کاری: شعر

ادامه
پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
ویژه سرپوش