چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۳۰۰۹۶

ویزای ترانزیت (ویزای عبور) و هر آنچه که باید در این باره بدانید!

ویزای ترانزیت,نکات مهم برای دریافت ویزای ترانزیت,ویزای ترانزیت قطردر هر کشوری، ویزای ترانزیت از شرایط و ویژگی های خاصی برخوردار است
یکی از ویزاهای غیر مهاجرتی که معمولاً برای مسافرین به منظور توقف های کوتاه در کشورها صادر می شود، ویزای ترانزیت می گویند. این ویزا از آن ویزاهایی محسوب میشود که مسافران نسبت به آن اگاهی ندارند.

ویزای ترانزیت

یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی، ویزای ترانزیت نام دارد. یک مسافر با استفاده از ویزای ترانزیت می تواند برای رسیدن به مقصد مورد نظرش از یک پرواز غیر مستقیم بهره بگیرد. به عبارت دیگر منظور از ویزای ترانزیت اینست که مسافر حتی برای این که بخواهد در فرودگاه ترانزیت بمدت چند ساعت بماند، باید مجوز داشته باشد. به همین جهت کشور ثالث یا میانجی، ویزای کوتاه مدتی را برای مسافران پروازهای غیر مستقیم و عبوری از کشور خود صادر می کنند.

مدت اعتبار ویزای ترانزیت معمولاً ۲۴ ساعت میباشد و افردی که این نوع ویزا را دارند، می توانند در محوطه فرودگاه رفت و آمد داشته باشند. البته نوع دیگری از ویزاها که مدت اعتبار آن چیزی حدود یک تا ده روز میباشد و مسافران به واسطه ی این ویزا اجازه میدهند تا در سطح شهر، گشت و گذاری داشته باشند ولی همه این مسافران در نهایت باید در زمان مقرر در فرودگاه حضور یابند و با پرواز دوم به مقصد اصلی خود برسند.

ویزای ترانزیت به ویزای کوتاه مدتی گفته میشود که مسافران می توانند در صورت نشستن پروازشان در فرودگاه ها یا شهرهای میانی برای زمان کوتاهی به دلایل گوناگونی مانند تعویض هواپیما و یا تغییرات و اعمال دیگر توقف کنند و بعد از ۱ تا ۲ ساعت، از آن فرودگاه به سمت مقصد اصلی خود پرواز کنند.

انواع ویزای ترانزیت

در هر کشوری، ویزای ترانزیت از شرایط و ویژگی های خاصی برخوردار است و این که شما به اخذ ویزای یک کشور نیاز دارید یا خیر، با توجه به معافیت های ترانزیتی برای تابعیت شما و مبداء و مقصد سفرتان تعيين میشود.

- ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن:

نوع اول ویزای ترانزیت به ویزایی گفته میشود که مسافر فقط داخل فرودگاه بمدت چند ساعت در سالن ترانزیت منتظر میماند و در آخر هواپیما را تعویض کرده و به مقصد اصلی خود ادامه می دهد. مسافر در این حالت نمیتواند از فرودگاه خارج شود و از مرز هوایی عبور کند. به چنین ویزایی، ویزای صفربار ورود یا ترانزیت فرودگاهی می گویند و در رده بندی ویزای شینگن به آن ویزای A  گفته میشود.

ویزای ترانزیت آلمان,ویزای ترانزیت,ویزای ترانزیت انگلستانوزارت امور خارجه هر کشوری موظف است که  تعیین کند ویزای ترانزیت هر کشور چه قیمت است

- ویزای ترانزیت شینگن:

در نوع دوم ویزای ترانزیت، مسافر می تواند از فرودگاه خارج شود و خودش را به فرودگاهی دیگر( در همان شهر یا شهر دیگری در آن کشور) رساند. به این نوع ویزا در ویزاهای شینگن، ویزای نوع B می گویند.

-  ویزای ترانزیت شینگن برای دریانوردان:

این نوع ویزای ترانزیت برای سفرهای دریایی مناسب است و با استفاده از آن میتوانید از کشتی در یکی از اسکله های حوزه شینگن خارج شوید و به مدت حداکثر ۵ روز تا حرکت به سمت مقصد بعدی در اسکله در خارج از حوزه شینگن بمانید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای ترانزیت  

 مدارکی که برای صدور ویزای ترانزیت نیاز است، عبارتست از؛

> فرم درخواست ویزای ترانزیت

> عکس

> گذرنامه معتبر

> مدارک مربوط به سفر نهائی شامل رزرو بلیط، ویزای صادر شده کشور سوم( در صورتی که کشور سوم نیاز به ویزا داشته باشد)  

دلیل صدور ویزای ترانزیت

اغلب در کشورهای توسعه یافته ، ویزای ترانزیت صادر می شود. از دلایل صدور چنین ویزایی می توان به تلاش این کشورها برای مقابله با پناهندگی و حفاظت از خاکشان اشاره کرد. انواع کشورهای پیشرفته در فرودگاه های خود در زمان تعویض هواپیما بخاطر جلوگیری از تقاضای پناهندگی شهروندان کشورهای دیگر، چنین قوانینی را مقرر کرده اند. متأسفانه کشور ایران از کشورهایی محسوب میشود که به ویزای ترانزیت برای ورود به فرودگاه بسیاری از کشورهای اروپایی نیاز دارد. به همین خاطر یکی از سخت گیرانه ترین ویزاها برای مسافران، ویزای عبور می باشد.

ویزای ترانزیت دبی,ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن,ویزای ترانزیتیکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی، ویزای ترانزیت نام دارد

چه کسانی میتوانند از ویزای ترانزیت استفاده کنند

برخی از کشورها نظیر افغانستان، بنگلادش، اریتره، کنگو، غنا، ایران، اتیوپی، عراق، نیجریه، سومالی، پاکستان، سری لانکا، همچنین شهروندان ایرانی، اگر بخواهند از حمل و نقل هوایی کشورهای استرالیا، انگلستان، یونان، روسیه، ایرلند، ژاپن، چین، مراکش، قطر، عمان، کوزوو، دبی استفاده کنند، ملزم به دریافت ویزای ترانزیت هستند. در صورتی که مسافران دارای ویزای آمریکا، کرواسی، کانادا، بلغارستان، قبرس، ژاپن، ایرلند، رومانی یا انگلستان باشند نیازی به اخذ ویزای ترانزیت آلمان ندارند. 

چه افرادی مشمول ارائه ویزای ترانزیت نمی شوند؟

افرادیکه ویزای معتبر دارند این اجازه را دارند که در کشوری که در آن توقف می کنند و یا یکی از کشورهای حوزه شنگن، اقامت داشته باشند، همینطور می توانند از آن کشور عبور و مرور داشته باشند و نیازی به گرفتن ویزای ترانزیت برای توقف های بین سفری ندارند، البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که تاریخ انقضای ویزای شما از زمانیکه قصد سفر دارید حداقل ۴ روز پیش از تاریخ سفر باشد.

مدت زمان صدور ویزای ترانزیت

درخواست ویزای ترانزیت شینگن شما، حداقل بمدت ۲ هفته جواب داده می شود. پس شما باید پیش از این که به حوزه شینگن سفر داشته باشید، حداقل ۱۵ روز قبل به سفارت کشور موردنظر ، درخواست ویزای ترانزیت شینگن خود را ارائه دهید ولی توجه داشته باشید که هرچه سریعتر برای ارسال درخواست ویزای عبور خود اقدام کنید، بهتز است به علت این که این فرآیند گاهی اوقات در مواردی حدود۳۰ تا ۶۰ روز کاری زمان میبرد.

هزینه ویزای ترانزیت  

وزارت امور خارجه هر کشوری موظف است که  تعیین کند ویزای ترانزیت هر کشور چه قیمت است. 

ویزای ترانزیت,انواع ویزای ترانزیت,ویزای ترانزیت شینگنمدت اعتبار ویزای ترانزیت معمولاً ۲۴ ساعت میباشد

نکات مهم برای دریافت ویزای ترانزیت

علاوه بر قوانین و شرایطی که هر کشور برای دریافت ویزای ترانزیت اعلام میکند ، باید برخی از نکات عمومی را مدنظر قرار دهید که این نکات به شرح زیر میباشد :

* تمام افراد اعم از خدمه کشتی، خدمه هواپیما، خلبان، مسافران هوایی، زمینی و غیره، که به مدت کمی به هر روشی برای رسیدن به مقصد وارد کشور میانجی می شوند، باید نسبت به اخذ ویزای ترانزیت اقدام کنند.

* باتوجه به مسیر پرواز شما مدت زمان اعتبار ویزای ترانزیت  تعيين میشود و این اعتبار امکان دارد حدود چند ساعت تا ۱۰ روز باشد.

قوانین کشورهای مختلف در مورد ویزای عبور یا ترانزیت

>> ویزای ترانزیت قطر:

 برای سفر به قطر، اخذ ویزای قطر لازم و ضروری است. ویزای قطر انواع مختلفی دارد که مسافران باتوجه به اهداف سفر خود درخواست می دهند. ویزای ترانزیت قطر باتوجه به مدت زمان حضور در کشور ثالث صادر می شود. ویزاهایی که برای چند ساعت حضور در فرودگاه صادر میشوند به ویزای ترانزیت قطر نوع A معروف هستند و نکته این است که افراد نمی توانند از فرودگاه خارج شوند. ویزای ترانزیت قطر نوع B هم وجود دارد که در این نوع ویزا این امکان فراهم می شود که مسافر قطر بتواند در کشور ثالث به مدت چند روز( نهایت سه روز) حضور داشته باشد و بتواند از فرودگاهی به فرودگاه دیگر برای پرواز به قطر مراجعه کند.

>> ویزای ترانزیت آلمان:

چنانچه قصد سفر به کشورهای اروپایی را دارید، به این نکته توجه کنید که اغلب پروازها در آلمان توقف دارند. ویزای ترانزیت آلمان یک ویزای نوع A شنگن محسوب میشود و از کشورهایی که باید این ویزا را دریافت کنند می توان به ایران، هند، افغانستان، عراق، بنگلادش، اتیوپی، غنا، ارتیره، امارات، مالی، لبنان، نیجریه، سومالی، سریلانکا، پاکستان، سودان جنوبی، سودان، سوریه، ترکیه اشاره کرد. البته افرادی که دارای ویزای آمریکا می باشند، این اجازه را دارند که بدون ویزای ترانزیت به سالن ترانزیت فرودگاه آلمان وارد شوند. از فرودگاه های آلمان که ترانزیت هستند می توان از فرودگاه اصلی فرانکفورت، فرودگاه دوسلدورف، فرودگاه مونیخ، فرودگاه برلین، فرودگاه هامبورگ و فرودگاه کلن- بن یاد کرد.

ویزای عبور,ویزای ترانزیت,مدت زمان صدور ویزای ترانزیتاکثرا در کشورهای توسعه یافته، ویزای ترانزیت صادر می شود

>> ویزای ترانزیت انگلستان:

یکی از کشورهایی که پیمان شنگن شامل آن نمیشود، کشور انگلستان میباشد و به همین علت برای مسافرانی که ناچارند درمسیر توقف کنند مقررات ساده تری معین شده است. چنین افرادی در صورتی که بخواهند به کشورهای آمریکا و کانادا وارد شوند به ویزای ترانزیت نیازی ندارند. توجه کنید که اگر مسافر بخواهد به هر کشوری غیراز آمریکا و کانادا سفر کند از او به هنگام عبور از کشور انگلیس، ویزای ترانزیت درخواست می کنند حتی اگر آن فرد ویزای شنگن نداشته باشد.

>> ویزای ترانزیت دبی:

شهروندان برخی از کشورها به اخذ ویزای ترانزیت دبی احتیاجی ندارندکه این کشورها نظیر قطر، عربستان سعودی، کویت، بحرین و عمان می باشد. بازدیدکنندگانی که در کشوهای مذکور قرار ندارند، باید ویزای ترانزیت دریافت کنند. مدت اعتبار ویزای ترانزیت دبی ۱۶ روز میباشد ، که با این ویزا صرفا یک بار میتوانید به کشور دبی وارد شوید و این ویزای عبور تمدید نمی شود.

>> ویزای ترانزیت چین:

چنانچه به عنوان نمونه قصد سفر از ایران به تورنتو را دارید، باید در پکن یا شانگهای توقف کنید و از این شهرها ادامه ی مسیر اصلی را سپری کنید. از این رو برای رفع چنین مشکلی باید ویزای ترانزیت چین را دریافت کرده باشید. مدت زمان اعتبار ویزای ترانزیت چین به سه بخش ۲۴ ساعته، ۷۲ ساعته و ۱۴۴ ساعته تقسیم میشود. توجه کنید که اخذ ویزای ترانزیت ۷۲ ساعته به منظور ورود به فرودگاه شانگهای پودانگ، فرودگاه بین المللی شانگهای هونگچیائو و فرودگاه مرکزی پکن اجباری می باشد.

>> ویزای شینگن:

یکی از معروف ترین انواع ویزا، ویزای شینگن نام دارد و افرادی که میخواهند به کشورهای اروپایی داخل حوزه شینگن سفر کنند باید ویزای شینگن را دریافت کنند. شینگن شامل کشورهای اروپایی می شود که قوانین یکپارچه ای را تحت پیمانی معین کرده اند. تمامی مردم کشورهای خارج از این اتحادیه به موجب این پیمان، باید مجوز ورود و ویزای شینگن را جهت سفر و اقامت در این مناطق بگیرند. مسافران خارج از منطقه شینگن  با دریافت ویزای شینگن میتوانند به هر یک از کشورهای عضو این پیمان، تحت زمان و شرایط مشخصی سفر کنند و در آن اقامت داشته باشند. ویزای شینگن کمی سختگیرانه میباشد و گاهی اوقات ممکن است که شما همه مدارک و شرایط موردنیاز را داشته باشید ولی این ویزا به شما تعلق نگیرد.

ویزای ترانزیت شینگن برای دریانوردان,مدارک مورد نیاز برای ویزای ترانزیت,ویزای ترانزیتباتوجه به مسیر پرواز شما مدت زمان اعتبار ویزای ترانزیت تعيين میشود

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 14
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
لبیبی,زندگینامه لبیبی,لبیبی کیست زندگینامه لبیبی شاعر قرن پنجم

تاریخ تولد: اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم

محل تولد: ایران

حرفه: شاعر 

لبیبی,زندگینامه لبیبی,بیوگرافی لبیبیبیوگرافی لبیبی

زندگینامه لبیبی:

لبیبی از جمله شاعران معروف اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری است و مسعود سعد او را اوستاد و سیدالشعرا عنوان می دهد. این شاعر در یکی از قصیده های خون با اطلاع از لبیبی تضمین کرده است به این شکل که: 

ادامه
محمد خاتمی,بیوگرافی سید محمد خاتمی,زندگینامه سید محمد خاتمی بیوگرافی سید محمد خاتمی

تاریخ تولد: ۲۱ مهر ۱۳۲۲

محل تولد: اردکان، استان یزد، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

آغاز فعالیت سیاسی: سال ۱۳۴۱ 

حزب سیاسی: مجمع روحانیون مبارز

تحصیلات: دارای دکترای افتخاری 

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ویژه سرپوش
X