پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۶۶

آشنایی با انواع بلیط هواپیما و امکانات آنها

عکس بلیط هواپیما,بلیط هواپیما,بلیط هواپیما چارتربلیط هواپیما سندی کاغذی میباشد که توسط یک آژانس هوایی صادر می شود
بلیط هواپیما به عنوان مهم ترین راهکاری محسوب میشود که می خواهید با هواپیما سفر کنید. انواع مختلفی از بلیط هواپیما وجود دارد که اگر آنها را بشناسید و اطلاعات لازم درباره ی آن ها داشته باشید، مناسب ترین پرواز را میتوانید برای سفر خود تهیه کنید.

بلیط هواپیما

امروزه تمامی مردم از حمل و نقل هوایی و زمینی به نقاط مختلف جهان سفر می کنند که باید بلیط مخصوص خود را برای سفرشان تهیه کنند. بلیط های هوایی هواپیما متشکل از چند نوع می باشند و تقسیم بندی بلیط های زمینی، جزئی تر است که از آن ها می توان به بلیط قطار، اتوبوس، کشتی و … اشاره کرد.

بلیط هواپیما درواقع نوعی سند کاغذی و یا دیجیتال است که صدور آن برعهده ی یک آژانس هوایی و یا ایرلاین میباشد که تائید کننده ی هویت مسافر است. البته امروزه بلیط های کاغذی، خیلی طرفدار ندارند؛ بدین دلیل که چندین سال است که قانون استفاده از بلیط الکترونیکی توسط سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی( IATA) اعمال شده است. هر کدام از اطلاعات خاص بلیط ها برای نیاز خاصی وارد میشوند که عبارتند از:

> نام مسافر

> نام ایرلاین مربوطه

> شماره پاسپورت

> شماره بلیط

> مسیر پرواز

> کلاس پروازی

> میزان بار مجاز

> ساعت خروج از مبدأ و ساعت ورود به مقصد

> توضیحات خاص درباره پرواز و یا نرخ جریمه کنسلی بلیط

انواع بلیط هواپیما

بنا به درخواست شما انواع مختلفی از بلیط های هواپیما صادر می شوند که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد:

- بلیط چارتر:

آشناترین نوع بلیط هواپیما، احتمالا بلیط چارتر است که برای مقصد و تاریخ معین توسط یک آژانس هواپیمایی از ایرلاین مشخص خریداری شده است. آژانس هواپیمایی چارترکننده، وظیفه ی فروش این بلیط ها و نرخ گذاریشان را برعهده دارد. ازاین رو بلیط های چارتر دارای نرخ متغیری می باشند. قیمت بلیط های چارتری، در مقایه با بلیط های سیستمی ارزانتر است که این یک مزیت محسوب میشود؛ ولی بلیط های چارتر را در اکثر مواقع برخلاف سیستمی نمیتوان، کنسل کرد درغیر این صورت شخص برای تغيير تاریخ نیز ملزم به پرداخت جریمه های بالایی می باشد. بلیط چارتر برای مسیرهایی مناسب است که از این بابت مطمئن هستید که تاریخ سفرتان را تغيير نمیدهید. از این سفرها می توان به استانبول، ارمنستان و دبی اشاره کرد.

بلیط هواپیما چیست,بلیط هواپیما سیستمی,بلیط هواپیما داخلیبلیط هواپیما بنا به درخواست شما می تواند در چند نوع متفاوت صادر شوند

- بلیط هواپیما سیستمی:

بلیط هواپیما سیستمی به بلیط هایی اطلاق میشود که فروش آن ها از طریق نرخ مصوب ایرلاین ها، آژانس های هواپیمایی و یا سایت های معتبر خرید بلیط هواپیما می باشد. این بلیط ها نسبت به بلیط های سیستمی، گران تر هستند ولی مزیتشان اینست که بلیط هواپیما سیستمی دارای روزها و ساعات پروازی متنوع تری است و در برخی مواقع باتوجه به نوع ایرلاین می توان با پرداخت جریمه و یا بدون پرداخت آن، بلیط را کنسل کرد و یا تاریخ آن را تغيير داد.

- بلیط های یک طرفه :

صدور بلیط هواپیما یکطرفه( One Way) به صورت یکطرفه و فقط در مسیر رفت می باشد. در مسیرهای داخلی به وفور میتوان نمونه این بلیط ها را دید؛ ولی این که در مسیرهای خارجی، بلیط هواپیما یکطرفه بخرید باید شرایط خاصی داشته باشید. به طورمثال چنانچه با بلیط ایرعربیا قصد سفر به یکی از کشورهای آسیای شرقی را داشته باشید، باید حتماً بهمراه خود، بلیط رفت وبرگشت داشته باشید اما مسافران بعد از دریافت ویزای کار، ویزای اقامت، ویزای دانشجویی و ویزای مولتی کشور موردنظر ، میتوانند نسبت به خرید بلیط هواپیما یکطرفه اقدام کنند.

- بلیط های دارای توقف برنامه ریزی شده:

بلیط های دارای توقف برنامه ریزی شده برای پروازهایی، اختصاص داده شده که مبداء تا مقصد یک توقف از پیش تعيين شده در بین پرواز، بیش از ۲۴ ساعت باشد.

- بلیط های دارای توقف اجباری:

بلیط های دارای توقف اجباری( Lay- Over) برای پروازهایی صادر میشود که یک توقف اجباری در بین پرواز مبداء و مقصد صورت گیرد که از دلایل این توقف اجباری می توان به سوخت گیری، بارگیری یا تغيير هواپیما اشاره کرد. توجه داشته باشید که سوخت گیری برای پروازهایی که فاصله مبداء و مقصدشان زیاد است؛ انجام میشود.

- بلیط های رفت و برگشت:

صدور بلیط های رفت و برگشت، صرفا به این منظور است که از یک مبداء به مقصد و مجددا به همان مبداء اولیه ختم شوند؛ به عنوان مثال بلیط رفت و برگشت برای یک پرواز از دبی به پاریس و بازگشت آن از پاریس به دبی، صادر می شود.

بلیط هواپیما داخلی,انواع بلیط هواپیما,بلیط های رفت و برگشتبلیط هواپیما یکطرفه بلیط‌هایی هستند که بصورت یکطرفه و فقط در مسیر رفت صادر میشوند

- بلیط های رفت و برگشت با مقاصد متغیر:

شخص درصورت سفر با یک پرواز از مبداء به مقصد و مجددا بازگشت از مکان دیگری به مبداش، باید بلیط های رفت و برگشت با مقاصد متغیر را تهیه کند. بطور مثال مسافری که برای سفر به فرانسه از راه تهران به موناکو رفته و بنا به هر علتی میخواهد از طریق شهر تولوز فرانسه به تهران بازگردد، باید بلیط های رفت و برگشت با مقاصد متغیر را بخرد. این نوع بلیط برای گردشگران تورهای مسافرتی، مناسب است.

- بلیط های دارای چند توقف:

بلیط های دارای چند توقف، مختص تورهای گردشگری میباشد که مسافران با تهیه ی این نوع بلیط، توقف های طولانی مدتی را در مقاصد گوناگون دارند و بعد از آن مجددا به مبداشان برمی گردند. صدور این نوع بلیط ها به دو صورت بلیط رفت و برگشت دو مقصدی و یا بلیط رفت و برگشت سه مقصدی است. به طورمثال پرواز تهران به ونکوور با هواپیمایی ترکیش یک توقف در استانبول و یک توقف در تورنتو خواهد داشت. شما باید مدت زمان توقف و ساعت پرواز بعدی را پیش از این که بلیط پروازهای یک یا چند توقفه بخرید؛ در نظر بگیرید. در اکثر اوقات این پروازها نسبت به پروازهای بدون توقف ، ارزان تر هستند.

- بلیط های رفت و برگشت دومقصدی:

بلیط های رفت و برگشت دومقصدی به این منظور صادر می شوند که دو مقصد متفاوت را با یکدیگر ترکیب می کنند و در واقع برای مسافران، پکیج بسیار مناسبی را ارائه میدهند. از مهمترین مزیت بلیط های رفت و برگشت دومقصدی می توان به عدم الزام تهیه بلیط یک طرفه مجزا برای هر دو مقصد اشاره کرد. درواقع پس از خرید این نوع بلیط می توانید با یک تیر به دو نشان بزنید و علاوه بر آن هزینه کمتری را بپردازید.

- بلیط های رفت و برگشت سه مقصدی:

بلیط های رفت و برگشت سه مقصدی به بلیط های رفت و برگشت دومقصدی شباهت دارند و تنها تفاوتشان در اینست که میتوانید بجای دو مقصد، به سه مقصد متفاوت پرواز داشته باشید.

- بلیط های کلاس ترکیبی:

مسافران با استفاده از بلیط های کلاس ترکیبی میتوانند کلاس های پروازی متفاوتی را در پروازهای گوناگون خود تجربه کنند. نحوه ی ارائه این نوع بلیط ها به صورت ترکیبی از کلاس های پروازی تجاری، اقتصادی، ممتاز و یا فرست کلاس می باشد.

- بلیط های بین المللی ایرپس:

فقط بعضی از آژانس های مسافرتی، بلیط های بین المللی ایرپس را در بعضی از کشورها با قیمت های استثنایی صادر می کنند و مسافران با استفاده از این بلیط می توانند در هر زمانی که بخواهند در بین چندین فرودگاه مشخص، پرواز بی دردسری داشته باشند.

- بلیط های هواپیما بر اساس کلاس پروازی:

به طور کلی سفر هوایی، متشکل از سه نوع کلاس میباشد که در ادامه شرح داده شده است:

۱. بلیط هواپیما کلاس درجه یک یا فرست:

گران ترین کلاس پروازی، فرست کلاس نام دارد که با حرف اختصاری F نشان داده میشود. در پرواز فرست کلاس به دلیل این که تعداد مسافران، کم است؛ اولویت سوار شدن در هواپیما با کسانیست که این نوع بلیط را تهیه کرده اند و در فرودگاه معطل نمی شوند. همچنین در این سطح پروازی، غذای ارائه شده از کیفیت و تنوع بسیار زیادی برخوردارست.

۲. بلیط هواپیما کلاس تجاری یا بیزنس:

این کلاس که با حرف اختصاری C نشان داده میشود در بین فرست و کلاس اقتصادی می باشد. از امکانات این نوع پرواز می توان به صندلی های راحت تر و کیفیت غذای بهتر اشاره کرد. درواقع بلیط هواپیما کلاس تجاری نوع ارزان تری از کلاس فرست شناخته میشود.

بلیط هواپیما چیست,بلیط هواپیما سیستمی,بلیط هواپیما داخلیبلیط های هواپیما دارای اطلاعاتی خاصی هستند که هر کدام برای نیاز خاصی وارد می شوند

۳. بلیط هواپیما کلاس اقتصادی یا اکونومی:

بلیط هواپیما کلاس اقتصادی یا اکونومی بعنوان پائین ترین نرخ بلیط هواپیما محسوب میشود. در این نوع پرواز، صندلی ها در ردیف های کنار هم قرار گرفته اند و برای مسافر، هیچ فضای اختصاصی وجود ندارد. در این کلاس، غذای ارائه شده از کیفیتی عادی برخوردارست.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش