یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۴۰۲
۱۰:۳۱ - ۰۲ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۰۱۶۵
جرم و جنایت

ماجرای باند مخوف زورگیری از گردشگران

اعضای یک باند مخوف سرقت مسلحانه,زورگیری از گردشگران عرب زبان
اعضای یک باند مخوف سرقت مسلحانه که با شگرد «مترجم و راهنما» از گردشگران عرب زبان زورگیری می کردند در حالی با تلاش ۴۸ ساعته کارآگاهان پلیس آگاهی در چنگ قانون گرفتار شدند که سرکرده باند با همین اتهام در دستگاه قضایی، پرونده در حال رسیدگی دارد.

به گزارش خراسان، عصر بیست و نهم مرداد، دو تبعه خارجی (عراقی) از محل اقامت خودشان در یکی از هتل های هسته مرکزی شهر بیرون آمدند و با فردی تماس گرفتند که قبلا به عنوان راهنمای تورهای گردشگری فعالیت می کرد. آن ها از او خواستند فردی را به عنوان «مترجم» معرفی کند که به زبان عربی و فارسی مسلط باشد تا آن ها را در خرید لباس یاری دهد. مرد مذکور هم شماره «جابر» را به آن ها داد چرا که جابر اهل جنوب کشور بود و به زبان عربی نیز تسلط داشت. طولی نکشید که تماس ها با «جابر» برقرار شد و او از معرف گردشگران خواست برای آن ها تاکسی بگیرد و نشانی ابتدای بولوار خواجه ربیع را بدهد. دقایقی بعد دو گردشگر جوان درون تاکسی نشستند و راننده آن ها را به اطراف میدان امام حسین (ع) برد و در ابتدای بولوار خواجه ربیع (محل قرار) توقف کرد.

لحظاتی بعد یک  دستگاه پژو ۴۰۵ نیز به محل رسید و «جابر» با همان موهای کم پشت در حالی از خودرو پیاده شد که یکی از دوستانش درون خودرو نشسته بود. این جوان که حدود ۳۰ سال دارد، وقتی خود را با زبان عربی به گردشگران تبعه خارجی معرفی کرد، برق خوشحالی در چشمان دو گردشگر درخشید و با اطمینان و به درخواست «جابر» سوار خودروی پژو شدند تا آن ها را برای خرید و گشت و گذار راهنمایی کند.

پس از طی مسافتی در خیابان های اطراف خواجه ربیع آن ها جوان دیگری را نیز سوار خودرو کردند که او هم لهجه عربی داشت و از دوستان جابر بود. گردشگران خارجی که نمی دانستند در دام یک باند مخوف سرقت مسلحانه افتاده اند، همچنان از سخن گفتن با سه جوان عرب زبان لذت می بردند و دیگر نیازی به ایما و اشاره برای بیان خواسته هایشان نبود.اما هنوز مدت زیادی از گشت و گذار در خیابان های این منطقه نگذشته بود که ناگهان خودروی پژو در یک زمین خالی نزدیک کلانتری خواجه ربیع مشهد متوقف شد. در این لحظه ناگهان سلاح های وحشتناک روی سر گردشگران قرار گرفت به گونه ای که برق از چشمان شان پرید!

«جابر» و همدستانش در حالی گردشگران را تهدید به مرگ می کردند که آن ها از شدت وحشت بر خود می لرزیدند و جرئت هیچ عکس العملی را نداشتند. دقایقی بعد مهاجمان مسلح، همه وجوه نقدی ، گوشی تلفن و دیگر اموال اتباع خارجی را از آن ها گرفتند و سپس آن ها را در یک منطقه خالی از سکنه رها کردند و از محل گریختند.

رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی روز گذشته درباره چگونگی دستگیری اعضای این باند مخوف به خراسان گفت: پس از گزارش این حادثه به کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی، بلافاصله گروه ورزیده ای از کارآگاهان با دستور ویژه و تاکید سردار محمد کاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان) وارد عمل شدند و تحقیقات گسترده ای را در این باره آغاز کردند اما گردشگران خارجی نتوانستند جز مشخصات ظاهری مانند چهره سبزه و موهای کم پشت سرکرده باند، اطلاعات دیگری را در اختیار پلیس بگذارند چرا که زورگیران گوشی تلفن آن ها را نیز سرقت کرده بودند و دسترسی به شماره تلفن هایی که با افراد مختلف تماس گرفته بودند، امکان نداشت. سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده افزود: با توجه به این که ماجرای زورگیری از اتباع خارجی برای پلیس اهمیت ویژه ای دارد و موجب خدشه دار شدن «امنیت» برای گردشگران می شود بی درنگ  گروه تخصصی کارآگاهان دایره مبارزه با آدم ربایی و سرقت های مسلحانه، با فرماندهی مستقیم سرهنگ مهدی سلطانیان (رئیس اداره جنایی آگاهی) به رصدهای اطلاعاتی پرداختند و پس از بازبینی دوربین های ترافیکی، چهره زنی متهمان را در دستور کار قرار دادند. با نمایان شدن چهره متهمان، بلافاصله «جابر» مورد شناسایی پلیس قرار گرفت چرا که او بارها با همین اتهام دستگیر شده بود.

مقام ارشد پلیس آگاهی خراسان رضوی با اشاره به آغاز عملیات شناسایی مخفیگاه متهم خاطرنشان کرد: اهمیت موضوع کارآگاهان را بر آن داشت تا در دو گروه عملیاتی و اطلاعاتی به کنکاش در این ماجرا بپردازند. بنابراین گروهی از کارآگاهان زیر نظر سرهنگ حمیدفر (رئیس دایره مبارزه با سرقت های مسلحانه) وارد بانک اطلاعاتی مجرمان شدند و سرنخ هایی از مخفیگاه وی را در منطقه بولوار عبدالمطلب به دست آوردند و بلافاصله گروه عملیاتی وارد عمل شدند. وی تصریح کرد: کارآگاهان پس از هماهنگی با قاضی اسماعیل عندلیب (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) شبانه محل اختفای متهم در خیابان یاس را به محاصره درآوردند ولی متهم متوجه ماجرا شد و قصد فرار داشت که با تیراندازی پلیس همه راه های گریز را بسته  دید و روی زمین نشست!

سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده ادامه داد: فرصتی برای انتقال متهم به پلیس آگاهی وجود نداشت و باید قبل از اطلاع همدستان وی، عملیات گروه دیگر کارآگاهان آغاز می شد به همین دلیل بازجویی ها از وی داخل خودروی پوششی پلیس آگاهی ادامه یافت و متهم مذکور چند دقیقه بعد اسامی دو همدست دیگر خود را به پلیس لو داد و گفت که آن ها از یک هفته قبل از خوزستان به مشهد آمده و مترصد فرصتی برای زورگیری بودند که گردشگران مذکور به دام ما افتادند. این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: در بازرسی از مخفیگاه متهم، دو قبضه سلاح سرد، گوشی، انگشتر و وجوه نقدی سرقتی کشف و خودروی متهم نیز به پلیس آگاهی منتقل شد. اما از آن سو، گروه دیگری از کارآگاهان به سرپرستی سرگرد پهلوان (افسر پرونده) در یک قرار صوری با همکاری متهم دو عضو دیگر باند را در خیابان شیخ صدوق به دام انداختند و بدین ترتیب عملیات دستگیری پایان یافت.

رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی به اعترافات متهمان نیز اشاره کرد و گفت: بررسی های پلیس نشان داد که «جابر» سرکرده باند علاوه بر سوابق متعدد کیفری، در اردیبهشت امسال نیز دستگیر شده و پرونده در حال رسیدگی در شعبه ۴۰۴ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد دارد اما دو عضو خطرناک دیگر باند از خوزستان به مشهد آمده و منزلی را در بولوار وحدت اجاره کرده بودند تا بعد از ارتکاب جرم به جنوب کشور بروند که خوشبختانه در مدت کوتاهی به چنگ پلیس افتادند.

سرهنگ شفیع زاده با بیان این که تحقیقات گسترده از اعضای این باند مخوف برای کشف جرایم احتمالی دیگر آنان همچنان ادامه دارد، تاکید کرد: باید مکان ها و شرکت های مطمئنی برای راهنمایی و ارائه خدمات به گردشگران خارجی راه اندازی شود که به صورت فردی یا خانوادگی به مشهد سفر می کنند تا این گونه اتباع خارجی از افراد ناشناس و نامطمئن برای خدمات مذکور استفاده نکنند. از سوی دیگر نیز افرادی که راهنما یا مترجم را به گردشگران معرفی می کنند حتما از هویت  یا مشخصات فرد مذکور اطلاع کافی داشته باشند تا خود در این گونه ماجراها به مخمصه نیفتند و درباره مترجمان شناخت کافی داشته باشند.

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش